*

Αποστολέας Θέμα: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23  (Αναγνώστηκε 163664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 06, 2022, 10:15:50 μμ »


Αγαπητέ-η φίλε-η, επειδή το φαινόμενο που αναφέρω και το οποίο γνωρίζουν όλοι, συνεχίζεται με τους ίδιους ρυθμούς και τα τελευταία χρόνια, οι διευθύνσεις πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας που ανακοινώνουν τα λειτουργικά της 1ης φάσης είναι λίγες έως ελάχιστες επί του συνόλου. Οπότε δεν είναι πολλές, όπως αναφέρεις. Επίσης, το γεγονός ότι αυτά δεν θα είναι τα πραγματικά η τα τελικά λειτουργικά κενά για τους αναπληρωτές, δεν έχει να κάνει. Θα πρέπει όλοι οι δεκάδες χιλιάδες υποψήφιοι αναπληρωτές να έχουν μια κάποια εικόνα περι των κενων σε κάθε νομό για να κανουν τη καλύτερη επιλογή σύμφωνα και με τη θέση που βρίσκονται στους πίνακες. Τέλος, το γεγονός ότι κάθε χρόνο δεν έχουν ολοκληρωθεί οι υπηρεσιακές μεταβολές-τοποθετησεις μονίμων, όπως και οι αιτήσεις αδειών (με εξαίρεση ασφαλώς τις ειδικές περιπτώσεις αδειών) ως τα μέσα Αυγούστου είναι επίσης απαράδεκτο από πλευράς διοίκησης, όπως και αντισυναδελφικο από τους μόνιμους εις βάρος των αναπληρωτών, εφόσον αυτό γίνεται επί τούτου.
Θα σου απαντησω και θα αναγκαστω να υπεραρασπιστω το υπουργειο. Περσι λοιπον το υπουργειο εστειλε μια εγκυκλιο προς ολα τα πυσδε της χωρας και τους ειπε ολοκληρωστε ολες τις τοποθετησεις των μονιμων εως περιπου 15 Αυγουστου (δεν θυμαμαι την ακριβη ημερομηνια). Φυσικα τοτε τα πυσδε και οι συνδικαλιστες αντεδρασαν οτι δεν γινεται καλοκαιρι να χαλαμε τις αδειες υπαλληλων και εκπαιδευτικων και φυσικα το σημαντικο οτι δεν γνωριζουμε ποια ειναι τα κενα, αφου θα απροκυψουν και αλλα. Καποια πυσδε βεβαια εφαρμοσαν την εγκυκλιο και οντως τοποθετησαν. Οποτε ΑΝ τα πυσδε εφαρμοζαν την οδηγια του υπουργειου τοτε ολοι οι αναπληρωτες θα ηξεραν 15 Αυγουστου τι κενα θα ειχαν απομεινει για αυτους. Προσωπικα θεωρω λανθασμενη την εγκυκλιο του υπουργειου να ολοκληρωθουν τοσο γρηγορα οι υπηρεσιακες μεταβολες αφοσον θα προεκυψουν και αλλα κενα στην πορεια, αλλα δεν  μπορω να μην το αναφερω οτι εγινε και μαλιστα πιστευω οτι ισως συμβει και τωρα , και πως αυτο θα βοηθουσε πολυ τους αναπληρωτες ωστε να κανουν τη δηλωση τους γνωριζοντας καλυτερα τι κενα υπαρχουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:15:28 »

Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 06, 2022, 10:52:59 μμ »
Θα σου απαντησω και θα αναγκαστω να υπεραρασπιστω το υπουργειο. Περσι λοιπον το υπουργειο εστειλε μια εγκυκλιο προς ολα τα πυσδε της χωρας και τους ειπε ολοκληρωστε ολες τις τοποθετησεις των μονιμων εως περιπου 15 Αυγουστου (δεν θυμαμαι την ακριβη ημερομηνια). Φυσικα τοτε τα πυσδε και οι συνδικαλιστες αντεδρασαν οτι δεν γινεται καλοκαιρι να χαλαμε τις αδειες υπαλληλων και εκπαιδευτικων και φυσικα το σημαντικο οτι δεν γνωριζουμε ποια ειναι τα κενα, αφου θα απροκυψουν και αλλα. Καποια πυσδε βεβαια εφαρμοσαν την εγκυκλιο και οντως τοποθετησαν. Οποτε ΑΝ τα πυσδε εφαρμοζαν την οδηγια του υπουργειου τοτε ολοι οι αναπληρωτες θα ηξεραν 15 Αυγουστου τι κενα θα ειχαν απομεινει για αυτους. Προσωπικα θεωρω λανθασμενη την εγκυκλιο του υπουργειου να ολοκληρωθουν τοσο γρηγορα οι υπηρεσιακες μεταβολες αφοσον θα προεκυψουν και αλλα κενα στην πορεια, αλλα δεν  μπορω να μην το αναφερω οτι εγινε και μαλιστα πιστευω οτι ισως συμβει και τωρα , και πως αυτο θα βοηθουσε πολυ τους αναπληρωτες ωστε να κανουν τη δηλωση τους γνωριζοντας καλυτερα τι κενα υπαρχουν.
Έχεις απόλυτο δικιο. Η Δδε του νόμου μου εξαιτίας της μη εφαρμογής της εγκυκλίου έδινε τα κενά στη 2η ή στην 3η φάση μεψποτελεσνα 3 χρόνια να βρίσκομαι σε γειτονικό νόμο κάνοντας 100 χλμ καθημερινά και συνάδελφοι 500 θέσεις κάτω από μένα δίπλα στο σπίτι τους. Πέρσι υπήρξε μια πίεση και τα, έδωσαν στην Α φάση επειδή προέκυψαν κενά στα πειραματικα

Αποσυνδεδεμένος Newfree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 06, 2022, 11:05:08 μμ »
Θα σου απαντησω και θα αναγκαστω να υπεραρασπιστω το υπουργειο. Περσι λοιπον το υπουργειο εστειλε μια εγκυκλιο προς ολα τα πυσδε της χωρας και τους ειπε ολοκληρωστε ολες τις τοποθετησεις των μονιμων εως περιπου 15 Αυγουστου (δεν θυμαμαι την ακριβη ημερομηνια). Φυσικα τοτε τα πυσδε και οι συνδικαλιστες αντεδρασαν οτι δεν γινεται καλοκαιρι να χαλαμε τις αδειες υπαλληλων και εκπαιδευτικων και φυσικα το σημαντικο οτι δεν γνωριζουμε ποια ειναι τα κενα, αφου θα απροκυψουν και αλλα. Καποια πυσδε βεβαια εφαρμοσαν την εγκυκλιο και οντως τοποθετησαν. Οποτε ΑΝ τα πυσδε εφαρμοζαν την οδηγια του υπουργειου τοτε ολοι οι αναπληρωτες θα ηξεραν 15 Αυγουστου τι κενα θα ειχαν απομεινει για αυτους. Προσωπικα θεωρω λανθασμενη την εγκυκλιο του υπουργειου να ολοκληρωθουν τοσο γρηγορα οι υπηρεσιακες μεταβολες αφοσον θα προεκυψουν και αλλα κενα στην πορεια, αλλα δεν  μπορω να μην το αναφερω οτι εγινε και μαλιστα πιστευω οτι ισως συμβει και τωρα , και πως αυτο θα βοηθουσε πολυ τους αναπληρωτες ωστε να κανουν τη δηλωση τους γνωριζοντας καλυτερα τι κενα υπαρχουν.

Με άλλα λόγια, υποστηρίζεις δηλαδή σύμφωνα και με τα γεγονότα που αναφέρεις, ότι γι' αυτή τη κατάσταση ευθύνονται κυρίως οι συνδικαλιστές, οι διοικητικοί υπάλληλοι και οι μόνιμοι "συνάδελφοι"; Εγώ νομίζω ότι απλά το υπουργείο δεν θέλει να σπάσει αυγά και φοβάται το πολιτικό κόστος και σε αυτή τη περίπτωση. Αλλιώς θα έπρεπε να επιβάλλει το νόμιμο της υπόθεσης, όχι μόνο για την εύρυθμη λειτουργία αλλά και για λόγους ισότητας και κοινωνικής δικαιοσύνης. Διότι σε αυτή τη περίπτωση το νόμιμο είναι και ηθικό, αφού δεκάδες χιλιάδες υποψήφιοι συναδέλφοι θα ξαναπερασουν για ακόμη μια χρονιά την ίδια ψυχοφθόρα  διαδικασία. Θα αγωνιούν ξανά για μια θέση στον ήλιο, για το πόσο θα αιμορραγησουν οικονομικά, που θα μετακομίσουν ή θα ταξιδεύουν καθημερινά, επειδή κάποιοι "συνάδελφοι" δεν θέλουν να χάσουν μερικές μέρες απο τις διακοπές τους;

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 06, 2022, 11:55:45 μμ »
Με άλλα λόγια, υποστηρίζεις δηλαδή σύμφωνα και με τα γεγονότα που αναφέρεις, ότι γι' αυτή τη κατάσταση ευθύνονται κυρίως οι συνδικαλιστές, οι διοικητικοί υπάλληλοι και οι μόνιμοι "συνάδελφοι"; Εγώ νομίζω ότι απλά το υπουργείο δεν θέλει να σπάσει αυγά και φοβάται το πολιτικό κόστος και σε αυτή τη περίπτωση. Αλλιώς θα έπρεπε να επιβάλλει το νόμιμο της υπόθεσης, όχι μόνο για την εύρυθμη λειτουργία αλλά και για λόγους ισότητας και κοινωνικής δικαιοσύνης. Διότι σε αυτή τη περίπτωση το νόμιμο είναι και ηθικό, αφού δεκάδες χιλιάδες υποψήφιοι συναδέλφοι θα ξαναπερασουν για ακόμη μια χρονιά την ίδια ψυχοφθόρα  διαδικασία. Θα αγωνιούν ξανά για μια θέση στον ήλιο, για το πόσο θα αιμορραγησουν οικονομικά, που θα μετακομίσουν ή θα ταξιδεύουν καθημερινά, επειδή κάποιοι "συνάδελφοι" δεν θέλουν να χάσουν μερικές μέρες απο τις διακοπές τους;
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/355850_orgi-olme-adynaton-na-oloklirothoyn-ypiresiakes-metaboles-entos-aygoystoy
Στο παραπανω λινκ μπορεις να δεις τις διμαρτυριες της ολμε για την απαιτηση απο το υπουργειο να ολοκληρωθουν τα παντα εως 25 Αυγουστου. Ναι, αν τα πυσδε τηρουσαν την εγκυκλιο θα χαν πολυ καλη εικονα οι μελλοντικοι αναπληρωτες για τα  λειτουργικα κενα.
Κατι που μαλλον δεν εχεις καταλαβει, εγω θεωρω λαθος την εν λογω εγκυκλιο και συμφωνω με την αποψη της ολμε διοτι 10 με 25 Αυγουστου θα λειπουν παρα πολλα κενα που θα πορκυψουν 1 Σεπτεμβρη. Θεωρω σωστο να τοποθετηθουν οι μονιμοι 1η εβδομαδα Σεπτεμβρη. Αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση η εγκυκλιος υπουργειου βολευε τους αναπληρωτες ξεκαθαρα αν εφαρμοζοταν πληρως. Ας το κλεισουμε εδω, εφοσον ετσι και αλλιως δεν θα συμφωνησουμε. Καλη τυχη ευχομαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:15:28 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 06, 2022, 11:58:46 μμ »
Και δεν θα είναι τα ίδια, δεδομένου ότι οι αποσπασμένοι εντός ΠΥΣΔΕ καλύπτουν ένα κενό και δημιουργούν ένα άλλο. Οπότε τα κενά που θα δοθούν για την τοποθέτηση των αναπληρωτών α' φάσης θα είναι εντελώς διαφορετικά από τα τωρινά και μάλλον χειρότερα. Και είναι απολύτως λογικό.

Ωστόσο, θα δημιουργηθούν και άλλα λειτουργικά κενά, γιατί οι περισσότερες μακροχρόνιες άδειες ξεκινάνε από 1η, κάποιες και μετά την έναρξη των μαθημάτων. Αυτά τα κενά είναι εντελώς τυχαία, κάποια μπορεί να είναι και "φιλέτα", τα οποία όμως θα δοθούν στην β' φάση, γιατί αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν.
Συμφωνω απολυτα σε οσα λες. Μονο το ποσα θα ειναι τα κενα υπαρχουν θα μπορουν να εκτιμησουν οι μελλοντικοι αναπληρωτες και οχι σε ποια σχολεια εχει κενο, μιας και τα 'καλυτερα' θα τα παρουν με τις αποσπασεις οι μονιμοι.

Αποσυνδεδεμένος Newfree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 07, 2022, 12:24:48 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/355850_orgi-olme-adynaton-na-oloklirothoyn-ypiresiakes-metaboles-entos-aygoystoy
Στο παραπανω λινκ μπορεις να δεις τις διμαρτυριες της ολμε για την απαιτηση απο το υπουργειο να ολοκληρωθουν τα παντα εως 25 Αυγουστου. Ναι, αν τα πυσδε τηρουσαν την εγκυκλιο θα χαν πολυ καλη εικονα οι μελλοντικοι αναπληρωτες για τα  λειτουργικα κενα.
Κατι που μαλλον δεν εχεις καταλαβει, εγω θεωρω λαθος την εν λογω εγκυκλιο και συμφωνω με την αποψη της ολμε διοτι 10 με 25 Αυγουστου θα λειπουν παρα πολλα κενα που θα πορκυψουν 1 Σεπτεμβρη. Θεωρω σωστο να τοποθετηθουν οι μονιμοι 1η εβδομαδα Σεπτεμβρη. Αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση η εγκυκλιος υπουργειου βολευε τους αναπληρωτες ξεκαθαρα αν εφαρμοζοταν πληρως. Ας το κλεισουμε εδω, εφοσον ετσι και αλλιως δεν θα συμφωνησουμε. Καλη τυχη ευχομαι.

Δεν είχα λάβει γνώση αυτής της εγκυκλίου. Κοίτα να δεις που θα αναγκαστώ να πω για πρώτη φορά ένα καλό λόγο για τους νυν προϊσταμενους του υπουργείου, τους οποίους δεν θέλω ούτε να βλέπω, ούτε να ακούω. Επίσης, για να καταλάβω, η ΟΛΜΕ έχει στο καταστατικό της ως σκοπό, την προάσπιση αποκλειστικά των συµφερόντων των μονίμων εκπαιδευτικών της μέσης εκπαίδευσης και όχι όλων των συμβασιούχων εκπαιδευτικών-λειτουργών της; Αν ισχύει το πρώτο, και επειδή προφανώς έχεις περάσει και εσύ στην απέναντι όχθη του ποταμού (ως μόνιμος), τότε όντως δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε και ας σταματήσει εδώ η κουβέντα, όπως και κάθε συζήτηση περι συναδελφικής αλληλεγγύης. Ας κρίνουν οι δεκάδες χιλιάδες συνάδελφοι αναπληρωτες που αγωνιούν όσο δεν πάει κάθε χρόνο και φθείρονται υπερβολικά ψυχικά, αν είναι σωστό αυτό που υποστηρίζει η ΟΛΜΕ, ότι δηλαδή δεν πρέπει να ολοκληρώνονται νωρίτερα οι υπηρεσιακές μεταβολές για τους μόνιμους, επειδή μεταξύ άλλων θα χάσουν κάποιες μέρες από τη διμηνη άδεια!!!
Ας κρίνουν όλοι αν αυτη η θέση, αυτή η στάση της ΟΛΜΕ ειναι δίκαιη και ηθική, αν προασπίζεται τα συμφέροντα όλων των εκπαιδευτικών και αν κινείται στο πλαίσιο της συναδελφικής αλληλεγγύης. Υποτίθεται ότι ανήκουμε στο κομμάτι της κοινωνίας που διδάσκει αρχές και αξίες, διαμορφώνει το ήθος και το πνεύμα των νέων γενεών. Δεν είναι τυχαία τελικά ούτε η πολιτικοοικονομικη κατάσταση στη χώρα, ούτε η κακή κατάσταση στην Ελληνική εκπαίδευση, ούτε η πνευματική και ηθική χρεωκοπια της πλειοψηφίας της νεοελληνικής κοινωνίας, ούτε έφυγαν τυχαία τη τελευταία δεκαετία 600.000 συμπατριώτες μας στο εξωτερικό και δεν ξαναγύρισαν.

Υ.Γ: Για να προλάβω κάποιους-ες, τα ίδια υποστήριζα για το εν λόγω ζήτημα, όπως και για το θέμα της αξιολόγησης, πολύ πριν ξεκινήσω να εργαζομαι στη δημόσια εκπαίδευση. Οπότε δεν πρόκειται να γυρίσω τη μπιφτέκα (για να χρησιμοποιήσω και μια λαϊκή έκφραση που έχει γίνει της μόδας) αν τυχόν κάποτε διοριστω μόνιμος, όπως πιθανόν να το έχουν πράξει σε διάφορα ζητήματα κάποιοι άλλοι "συνάδελφοι".

Αποσυνδεδεμένος gym95

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 07, 2022, 01:52:23 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω μια απορία για τη φετινή σχολική χρονιά, δεδομένου ότι είναι η πρώτη φορά που οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνουν, οι μεν ΕΑΕ από προσωρινούς πίνακες, οι δε γενικής εκπαίδευσης από οριστικούς πίνακες.
Υπάρχει νομιμοποιητική βάση ώστε να "τρέξουν" πρώτα οι προσωρινοί της ΕΑΕ; (όπως συνηθίζεται) εφόσον υπάρχουν οριστικοί στη γενική;
Τι πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει;

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ


Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 08, 2022, 11:47:42 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω μια απορία για τη φετινή σχολική χρονιά, δεδομένου ότι είναι η πρώτη φορά που οι προσλήψεις αναπληρωτών θα γίνουν, οι μεν ΕΑΕ από προσωρινούς πίνακες, οι δε γενικής εκπαίδευσης από οριστικούς πίνακες.
Υπάρχει νομιμοποιητική βάση ώστε να "τρέξουν" πρώτα οι προσωρινοί της ΕΑΕ; (όπως συνηθίζεται) εφόσον υπάρχουν οριστικοί στη γενική;
Τι πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει;
Το προβλέπει ο νόμος

Αποσυνδεδεμένος SkyIsBlue@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 08, 2022, 12:40:50 μμ »
Καλημερα παιδια και απο εμενα! Ειμαι νεα στην ομαδα σας! Ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω με θεση 1210 στους εκκαθαρισμενουσ πινακες ΠΕ02 σε ποια φαση θεωρειτε εχω ελπιδες να με παρουν ? Δηλωμενη ολη η Ελλάδα!

Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 08, 2022, 12:47:59 μμ »
Καλημερα παιδια και απο εμενα! Ειμαι νεα στην ομαδα σας! Ηθελα με την σειρα μου να ρωτησω με θεση 1210 στους εκκαθαρισμενουσ πινακες ΠΕ02 σε ποια φαση θεωρειτε εχω ελπιδες να με παρουν ? Δηλωμενη ολη η Ελλάδα!
Β φάση σίγουρα... Ίσως και α με τις προσπεράσεις

Αποσυνδεδεμένος SkyIsBlue@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 08, 2022, 12:54:21 μμ »
Έχω και την γραφη Braille θα βοηθησει αυτο καθολου? Η β φαση ειναι περιπου 20 Σεπτεμβριου σωστα?

Αποσυνδεδεμένος skx

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Α Φάση Αναπληρωτών 2022-23
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 08, 2022, 12:56:40 μμ »
Έχω και την γραφη Braille θα βοηθησει αυτο καθολου? Η β φαση ειναι περιπου 20 Σεπτεμβριου σωστα?
Εγώ αναφερόμουν συον πίνακα γενικής... Τα Θέματα ειδικής δεν τα ξέρω καθόλου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.