*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 866873 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2086 στις: Μάρτιος 26, 2023, 01:46:32 μμ »
Ίσως βέβαια δούμε πολύ διαφορετική κατανομή από αυτή που αναμένουμε και δούμε θαύματα υπέρ της ειδικής, μετά το περσινό "ρίξιμο" ενόψει των νέων πινάκων Ειδικής.

Και επειδή έρχονται νέοι πίνακες στη Γενική, δεν θεωρώ απίθανο να βγάλει οριστικούς στην Ειδική, να δώσει τη μερίδα του λέοντος εκεί και να πει "πάμε του χρόνου για πολλούς διορισμούς στη Γενική με νέους πίνακες"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:08 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2087 στις: Μάρτιος 26, 2023, 01:47:57 μμ »
Ίσως βέβαια δούμε πολύ διαφορετική κατανομή από αυτή που αναμένουμε και δούμε θαύματα υπέρ της ειδικής, μετά το περσινό "ρίξιμο" ενόψει των νέων πινάκων Ειδικής.

Και επειδή έρχονται νέοι πίνακες στη Γενική, δεν θεωρώ απίθανο να βγάλει οριστικούς στην Ειδική, να δώσει τη μερίδα του λέοντος εκεί και να πει "πάμε του χρόνου για πολλούς διορισμούς στη Γενική με νέους πίνακες"

Και "νέο, πιο δίκαιο σύστημα";;;;;

Αποσυνδεδεμένος Mini1234

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2088 στις: Μάρτιος 26, 2023, 01:55:18 μμ »
Κανενα νεο συστημα. Η προκήρυξη εχει βγει, τα κριτηρια ειναι συγκεκριμενα, πρεπει και εκεινοι οι νεοι πινακες να αξιοποιηθουν οπως και του 19. Αυτο ειναι το δικαιο..

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2089 στις: Μάρτιος 26, 2023, 02:00:52 μμ »
Κανενα νεο συστημα. Η προκήρυξη εχει βγει, τα κριτηρια ειναι συγκεκριμενα, πρεπει και εκεινοι οι νεοι πινακες να αξιοποιηθουν οπως και του 19. Αυτο ειναι το δικαιο..

Ενώ δε διαφωνώ μαζί σου, μεταξύ μας, το ότι οι πίνακες θα έχουν 2ετή (3ετή ουσιαστικά) ισχύ, το λέει στον νόμο του Γαβρόγλου, όπως τον τροποποίησε η Κεραμέως. Όπως άλλαξε η ισχύς των πινάκων εν μέσω της ισχύος τους (από 3 σε 2), μπορεί να αλλάξει οποτεδήποτε σε νέο σύστημα με έναν νέο νόμο. Μην τρέφετε αυταπάτες ότι δεσμεύονται από κάτι, πέραν ίσως από το πολιτικό κόστος των αντιδράσεων των ίδιων των εκπαιδευτικών...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:08 »

Αποσυνδεδεμένος giannis1881

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2090 στις: Μάρτιος 26, 2023, 02:03:26 μμ »
Ίσως βέβαια δούμε πολύ διαφορετική κατανομή από αυτή που αναμένουμε και δούμε θαύματα υπέρ της ειδικής, μετά το περσινό "ρίξιμο" ενόψει των νέων πινάκων Ειδικής.

Και επειδή έρχονται νέοι πίνακες στη Γενική, δεν θεωρώ απίθανο να βγάλει οριστικούς στην Ειδική, να δώσει τη μερίδα του λέοντος εκεί και να πει "πάμε του χρόνου για πολλούς διορισμούς στη Γενική με νέους πίνακες"
Σενάρια επιστημονικής φαντασίας αυτά που λες. Οι συντάξεις σε συντριπτικό ποσοστό αφορούν γενική παιδεία. Να γράφουμε παιδιά αλήθειες και όχι ότι συμφέρει η θέλει ο καθένας.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2091 στις: Μάρτιος 26, 2023, 02:07:11 μμ »
Σενάρια επιστημονικής φαντασίας αυτά που λες. Οι συντάξεις σε συντριπτικό ποσοστό αφορούν γενική παιδεία. Να γράφουμε παιδιά αλήθειες και όχι ότι συμφέρει η θέλει ο καθένας.

Οι συντάξεις καθόρισαν μόνο το ύψος των διορισμών. Έφυγαν 3700 (σα νούμερο, δε νοιάζει το εσωτερικών αν ήταν ΠΕ02, ΠΕ105 ή ΠΕ3000), σου εγκρίνω να τους αναπληρώσεις όπως θες εσύ (πάρε όσα κι όποια ΠΕ θέλεις, γενικής ή ειδικής).

Κι αυτό που λες μάλλον συμφέρει εσένα, γιατί μάλλον είσαι από τις ειδικότητες που είχαν πολλές συνταξιοδοτήσεις. Μάλλον δε θα έλεγες τα ίδια αν ήσουν από τις ειδικότητες που είχαν 5-10 συνταξιοδοτήσεις... Άρα τελικά ποιος λέει ό,τι τον συμφέρει;

Αποσυνδεδεμένος giannis1881

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2092 στις: Μάρτιος 26, 2023, 02:09:25 μμ »
Οι συντάξεις καθόρισαν μόνο το ύψος των διορισμών. Έφυγαν 3700 (σα νούμερο, δε νοιάζει το εσωτερικών αν ήταν ΠΕ02, ΠΕ105 ή ΠΕ3000), σου εγκρίνω να τους αναπληρώσεις όπως θες εσύ (πάρε όσα κι όποια ΠΕ θέλεις, γενικής ή ειδικής).

Κι αυτό που λες μάλλον συμφέρει εσένα, γιατί μάλλον είσαι από τις ειδικότητες που είχαν πολλές συνταξιοδοτήσεις. Μάλλον δε θα έλεγες τα ίδια αν ήσουν από τις ειδικότητες που είχαν 5-10 συνταξιοδοτήσεις... Άρα τελικά ποιος λέει ό,τι τον συμφέρει;
Γράφεις ότι θέλεις. Δεν θα ασχοληθώ μαζί σου. Απλά μια ερώτηση. Ποια έχει περισσότερα κενά η ειδική ή Γενική;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2093 στις: Μάρτιος 26, 2023, 02:10:11 μμ »
Γράφεις ότι θέλεις. Δεν θα ασχοληθώ μαζί σου. Απλά μια ερώτηση. Ποια έχει περισσότερα κενά η ειδική ή Γενική;

Πες μου κλάδο και πες μου αν μετράς και τα τμήματα ένταξης που έχουν καταντήσει το γεφύρι της Άρτας

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2094 στις: Μάρτιος 26, 2023, 02:11:29 μμ »
Δε νομίζω ότι συμφέρει εμένα να γίνουν περισσότεροι διορισμοί ΕΕΠ-ΕΒΠ. Εκπαιδευτικός γενικής είμαι ;)

Ναι, οι συντάξεις αφορούν κυρίως θέσεις Γενικής. Ωστόσο, υπάρχουν κενά από πέρσι σε κάποιους κλάδους, αυτό τόνισα.

Ο κανόνας, άλλωστε, του 1:1 δε σημαίνει παίρνω έναν δάσκαλο πχ για έναν δάσκαλο που έφυγε. Σημαίνει κάνω έναν διορισμό
στο δημόσιο μετά από μια συνταξιοδότηση. Είτε αυτό λέγεται ίδια ειδικότητα ή ακόμα και ίδιο Υπουργείο. Συνήθως το κάθε υπουργείο θα πάρει τις συντάξεις του ως νέους διορισμούς για να μην υπάρχει "ένταση" μεταξύ τους. Μπορεί, ωστόσο, να συνταξιοδοτηθεί Μαθηματικός και να προσληφθεί κάποιος στο Υπουργείο Υγείας. Το λέω γιατί κάποιοι μπερδεύουμε το 1:1 με το ότι υποχρεώνεται κάποιος να αντικαταστήσει τις ίδιες ειδικότητες.

Στο δια ταύτα, ο αριθμός των συνταξιοδοτήσεων με τον αριθμό των διορισμών είναι ίδιος στη βάση του 1:1. Αυτό δε συνεπάγεται απαραίτητα ότι θα είναι και αυτή η κατανομή. (Αν και όπως είπα και χθες, αυτό πιστεύω ότι θα γίνει για να γίνουν όλα γρήγορα).

Αποσυνδεδεμένος giannis1881

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2095 στις: Μάρτιος 26, 2023, 02:15:44 μμ »
Πες μου κλάδο και πες μου αν μετράς και τα τμήματα ένταξης που έχουν καταντήσει το γεφύρι της Άρτας
Δεν μου απάντησες όμως. Υπάρχει έστω και ένας νοήμων που να θέλει να υπάρχουν περισσότεροι διορισμοί ειδικής παρά γενικής; Εμένα εκεί είναι η ένσταση μου. Για αυτό και τοποθετήθηκα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2096 στις: Μάρτιος 26, 2023, 02:18:29 μμ »
Δεν μου απάντησες όμως. Υπάρχει έστω και ένας νοήμων που να θέλει να υπάρχουν περισσότεροι διορισμοί ειδικής παρά γενικής; Εμένα εκεί είναι η ένσταση μου. Για αυτό και τοποθετήθηκα.

Από το "να υπάρχουν περισσότεροι διορισμοί ειδικής παρά γενικής" μέχρι το " 3639 διορισμοί στη γενική και 128 στην ειδική" (αυτά τα νούμερα προκύπτουν από τις συνταξιοδοτήσεις), το χάος...

Αποσυνδεδεμένος giannis1881

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2097 στις: Μάρτιος 26, 2023, 02:24:35 μμ »
Από το "να υπάρχουν περισσότεροι διορισμοί ειδικής παρά γενικής" μέχρι το " 3639 διορισμοί στη γενική και 128 στην ειδική" (αυτά τα νούμερα προκύπτουν από τις συνταξιοδοτήσεις), το χάος...
Άρα τι ψάχνεις να βρεις σε μια πενιχρή κατανομή 3.700; Εννοείται πως το μεγαλύτερο ποσοστό θα το πάρει η γενική και όχι απαραίτητα λόγω συντάξεων αλλά λόγω αναγκαιότητας.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2098 στις: Μάρτιος 26, 2023, 02:27:01 μμ »
Άρα τι ψάχνεις να βρεις σε μια πενιχρή κατανομή 3.700; Εννοείται πως το μεγαλύτερο ποσοστό θα το πάρει η γενική και όχι απαραίτητα λόγω συντάξεων αλλά λόγω αναγκαιότητας.

Το ότι φτιάχνω έναν πίνακα, δε σημαίνει ούτε ότι συμφωνώ με το σκεπτικό από πίσω του, ούτε ότι στο τέλος θα γίνει έτσι. Άλλος τον βλέπει και τον βρίσκει δίκαιο, άλλος τον βλέπει και καταλαβαίνει τι αδικίες θα γίνουν αν εφαρμοστεί όπως είναι. Τον φτιάχνω απλά ώστε να υπάρχουν απτά νούμερα και να μπορεί ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματα του με βάση δεδομένα κι όχι υποθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος MariaGrahm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2099 στις: Μάρτιος 26, 2023, 02:33:01 μμ »
1ον να πω ότι πραγματικά έχω κουραστεί τόσα χρόνια από τους τσακωμούς εδώ μέσα. Μόλις ακουστεί κάτι για διορισμούς αρχίζει η κλάψα και οι σπόντες ο ένας στον άλλο. Στο τέλος θα μείνουν 5 έξυπνοι που «συνέχεια αδικούνται» και «κλάδος τους θα έπρεπε να πάρει περισσότερες θέσεις γιατί είναι ο καλυτερότερος»

2ον και κυριότερο, θα ήθελα να ρωτήσω τους εμπειρότερους. Πιστεύετε ότι έχουμε πιθανότητες αυτός ο αριθμός 3700 να αυξηθεί όσο πηγαίνουμε πιο κοντά στο ΦΕΚ; Πέρσι τελευταία στιγμή ακούσαμε άλλον αριθμό από αυτόν που περιμέναμε… Βέβαια φέτος βγήκε η ίδια η λατρεμένη υπουργός νωρίς νωρίς να το ανακοινώσει. 🤞say yes 😅

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 703
Σύνολο: 714

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.