*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί και το 2023  (Αναγνώστηκε 866661 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MariaGrahm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2282 στις: Μάρτιος 29, 2023, 08:53:09 πμ »
Τι καλά να ήμουν κι εγώ διορισμένος και ας βίωνα κι εγώ αυτά τα τραγικά που περιγράφεις.
Εγώ λέω να μειώσουμε κι άλλο τον εισαγωγικό μισθό των συναδέλφων… τι 737€ είναι αυτά;
Στο κάτω κάτω ας φάμε μονιμότητα και στο νοίκι μονιμότητα μπορούμε να πληρώσουμε.
Η γνώμη μου είναι ότι για το χατίρι της μονιμότητας δεν μπορούμε να ανεχόμαστε τα πάντα… Γιατί, ας μη γελιόμαστε, για το χατίρι της τραβιόμαστε κάθε χρόνο σε άλλο νομό και μένουμε άνεργοι το καλοκαίρι. Να έχουμε αυτοπεποίθηση στην δουλειά μας που την κάνουμε τίμια και ευσυνείδητα. Αυτό αξίζει πολλά. Δεν τους χρωστάμε κάτι μάλλον μας χρωστάνε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:31 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2283 στις: Μάρτιος 29, 2023, 08:57:39 πμ »
Καλημέρα. Ο κ. Κόπτσης είπε ότι η κατανομή ίσως βγει την άλλη εβδομάδα. Σχετικά με την ειδική αγωγή, μπορούν να βάλουν θέσεις με την διαβεβαίωση του ΑΣΕΠ όμως ότι οι οριστικοί θα έχουν βγει μέχρι τέλη Ιουλίου.

Προσωπικη μου αποψη οτι οι διορισμοι οι φετινοι δεν θα περιλαμβανουν ειδικη αγωγη.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2284 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:10:55 πμ »
Esos:
"Το υπουργείο Παιδείας, λόγω των εκλογών στις 21 Μαίου  θα ζητήσει από την αρμόδια Επιτροπή , την κατ εξαίρεση, συνέχιση τη διαδικασίας για τον διορισμό των 3.770 εκπαιδευτικών, θέσεις τις οποίες ήδη έχει εξαγγείλει η υπουργός Ν. Κεραμέως.".

Αυτό εδώ έχει ένα ενδιαφέρον... ανάλογο αίτημα είχε καταθέσει ο Γαβρόγλου και είχε φάει 'Χ', γιατί προφανώς η αρμόδια Επιτροπη θεώρησε ότι μερικές χιλιάδες διορισμοί δεν πληρούσαν το κριτήριο του μεγάλου δημοσίου συμφέροντος που απαιτείται για κατ' εξαίρεση διορισμούς σε προεκλογική περίοδο. Αντίθετα, τέτοια εξαίρεση έχει γίνει στο παρελθον για προσλήψεις αναπληρωτών, καθώς είχε γίνει δεκτό ότι χωρίς τους αναπληρωτές απλά δε θα λειτουργούσαν τα σχολεία.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν και τώρα θα ισχύσει το ίδιο, ή αν η δικαιοσύνη θα κάνει πλάτες στη ΝΔ... Για να δούμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2023, 09:17:27 πμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2285 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:18:08 πμ »
Αυτό εδώ έχει ένα ενδιαφέρον... ανάλογο αίτημα είχε καταθέσει ο Γαβρόγλου και είχε φάει 'Χ', γιατί προφανώς η αρμόδια Επιτροπη θεώρησε ότι μερικές χιλιάδες διορισμοί δεν πληρούσαν το κριτήριο του μεγάλου δημοσίου συμφέροντος που απαιτείται για κατ' εξαίρεση διορισμούς σε προεκλογική περίοδο. Αντίθετα, τέτοια εξαίρεση έχει γίνει στο παρελθον για προσλήψεις αναπληρωτών, καθώς είχε γίνει δεκτό ότι χωρίς τους αναπληρωτές απλά δε θα λειτουργούσαν τα σχολεία.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν τώρα θα ισχύσει το ίδιο, ή αν η δικαιοσύνη θα κάνει πλάτες στη ΝΔ... Για να δούμε...

Έχεις αμφιβολίες ότι η δικαιοσύνη δεν είναι ανεξάρτητη; Χαχαχχαα

Εδώ ετοιμάζουν αλλαγή του Ντογιάκου πριν τις εκλογές ώστε η νέα κυβέρνηση να έχει δεμένα χέρια και κάθε αλλαγή να κρίνεται αντισυνταγματική. Και μάλιστα, θέλουν να τοποθετήσουν στη θέση του την εισαγγελέα που καταδίκασε τον Παππά. Όχι ρε, η ΝΔ δεν επεμβαίνει στην ανεξάρτητη ελληνική δικαιοσύνη αχαχχα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:47:31 »

Αποσυνδεδεμένος Καλίσι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2286 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:18:23 πμ »
Προσωπικη μου αποψη οτι οι διορισμοι οι φετινοι δεν θα περιλαμβανουν ειδικη αγωγη.
Αν δεν περιλαμβανουν ειδική αγωγή θα παρει μόνο 200 νηπιαγωγους? Δεν είναι φιάσκο?

Αποσυνδεδεμένος athatsim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2287 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:20:29 πμ »
Καλημέρα σας.Η Κεραμέως θα βγει στα parapolitika σήμερα στις 10:20 π.μ..Στέλνουμε ερωτήσεις εδώ radio@parapolitika.gr οποίος θέλει για κατανομές διορισμών και χρονοδιαγράμματα.Εδω είναι η ακρόαση
https://www.parapolitika.gr/

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2288 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:27:04 πμ »
Έχεις αμφιβολίες ότι η δικαιοσύνη δεν είναι ανεξάρτητη; Χαχαχχαα

Εδώ ετοιμάζουν αλλαγή του Ντογιάκου πριν τις εκλογές ώστε η νέα κυβέρνηση να έχει δεμένα χέρια και κάθε αλλαγή να κρίνεται αντισυνταγματική. Και μάλιστα, θέλουν να τοποθετήσουν στη θέση του την εισαγγελέα που καταδίκασε τον Παππά. Όχι ρε, η ΝΔ δεν επεμβαίνει στην ανεξάρτητη ελληνική δικαιοσύνη αχαχχα

Εντάξει, ναι. Ωστόσο, η ιστορία με τον Γαβρόγλου είναι πολύ πρόσφατη. Και τότε ήταν και πολύ περισσότεροι διορισμοί σε σχέση με το πλήθος των αναπληρωτών. Αν λοιπόν θες τη γνώμη μου, ορθώς δεν είχε δοθεί τότε εξαίρεση. Διότι η απαγόρευση διορισμών σε προεκλογική περίοδο υπάρχει ακριβώς για να μη γίνεται υφαρπαγή ψήφου με ανταλλάγματα. Γι αυτό σου λέω είμαι περίεργος να δω τι θα γίνει τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Mr.Kyr.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2289 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:33:38 πμ »
Συμφωνώ μαζί σου. Για αυτό πρέπει να κάνει άμεσα τους διορισμούς, για να μην έχει αυτό το πρόβλημα. Θέμα πολιτικής βούλησης είναι το πόσο γρήγορα θα τρέξουν.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2290 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:35:14 πμ »
Αυτό εδώ έχει ένα ενδιαφέρον... ανάλογο αίτημα είχε καταθέσει ο Γαβρόγλου και είχε φάει 'Χ', γιατί προφανώς η αρμόδια Επιτροπη θεώρησε ότι μερικοί χιλιάδες διορισμοί δεν πληρούσαν το κριτήριο του μεγάλου δημοσίου συμφέροντος που απαιτείται για κατ' εξαίρεση διορισμούς σε προεκλογική περίοδο. Αντίθετα, τέτοια εξαίρεση έχει γίνει στο παρελθον για προσλήψεις αναπληρωτών, καθώς είχε γίνει δεκτό ότι χωρίς τους αναπληρωτές απλά δε θα λειτουργούσαν τα σχολεία.

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν εδώ θα ισχύσει το ίδιο, η αν η δικαιοσύνη θα κάνει πλάτες στη ΝΔ... Για να δούμε...
πολυ ευστοχη παρατήρηση εστω και αν με εκανες να συνοφρυωθώ -αγχωθω. Απο την αλλη πλευρά σκεφτομαι
 ότι προχθες στον αυτιά ναι μεν η κεραμέως σχεδον πηγε στην απεναντι πλευρα του ποταμου ανακοινωντας συγκεκριμενα νουμερα, αλλα δεν ολοκληρωσε το αλμα της μιας και δεν μιλησε για χρονο διορισμων δηλ πριν ή μετα τις εκλογες. Ο αυτιας και καθε δημοσιογραφος δεν θα πρεπε αντανακλαστικα να τη ρωτησει για το χρονο των διορισμων? Ισως να ηταν προσυνεννοημενοι (αυτιας και κεραμεως) να μην μπουν σε χρονοδιαγραμματα, παρα μονο σε αριθμους. Ισως γι αυτο να βγηκε επιπροσθετως ο κοπτσης για να καθησυχασει και να δειξει ότι θα γινουν συγκεκριμενες κινησεις και πριν τις εκλογες. Ειμαι βεβαιος οτι δεν εχουν ακομα οριστικο χρονοδιαγραμμα, παρα εχουν βεβαιη βουληση να κλειδωσουν διορισμους πριν απο εκλογες. Ακομα και να μην συμμετεχουν αυτοι στη νεα κυβερνηση θαναι αδυνατο να μην τους κανουν οι επομενοι γιατι θα φανε γιουχα απο τη στιγμη που θα χουν μπει στην ακρη οι πιστωσεις γι αυτους τους διορισμους. Κατα τη γνωμη μου πεταξε ο κοπτης την ατακα οτι θα ζητησουν εξαιρεση διορισμων σα να λεει στους ενδιαφερομενους " μην ανησυχειτε βρε κουτά..θα σας διορισουμε ο κοσμος να χαλάσει, ακομα και αν χρειαστει να ζητησουμε εξαιρεση για σας". Εννοειται πως γνωριζουν το ενδεχομενο να μην εγκριθει η εξαιρεση. πλην ομως δε θα χρειαστει κατα τη γνωμη μου καμμία εξαιρεση. Μεχρι  24-25 απριλη προλαβαινει να βγει ΠΥΣ ΚΑΙ ΦΕΚ. Ακομα και αν χρειαστει η βουλή (για καμιά πονηρη τροπολογια) θα ειναι ανοιχτη μεχρι 11 απριλη και για μια-δυο μερες μετά πασχα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2291 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:50:07 πμ »
πολυ ευστοχη παρατήρηση εστω και αν με εκανες να συνοφρυωθώ -αγχωθω. Απο την αλλη πλευρά σκεφτομαι
 ότι προχθες στον αυτιά ναι μεν η κεραμέως σχεδον πηγε στην απεναντι πλευρα του ποταμου ανακοινωντας συγκεκριμενα νουμερα, αλλα δεν ολοκληρωσε το αλμα της μιας και δεν μιλησε για χρονο διορισμων δηλ πριν ή μετα τις εκλογες. Ο αυτιας και καθε δημοσιογραφος δεν θα πρεπε αντανακλαστικα να τη ρωτησει για το χρονο των διορισμων? Ισως να ηταν προσυνεννοημενοι (αυτιας και κεραμεως) να μην μπουν σε χρονοδιαγραμματα, παρα μονο σε αριθμους. Ισως γι αυτο να βγηκε επιπροσθετως ο κοπτσης για να καθησυχασει και να δειξει ότι θα γινουν συγκεκριμενες κινησεις και πριν τις εκλογες. Ειμαι βεβαιος οτι δεν εχουν ακομα οριστικο χρονοδιαγραμμα, παρα εχουν βεβαιη βουληση να κλειδωσουν διορισμους πριν απο εκλογες. Ακομα και να μην συμμετεχουν αυτοι στη νεα κυβερνηση θαναι αδυνατο να μην τους κανουν οι επομενοι γιατι θα φανε γιουχα απο τη στιγμη που θα χουν μπει στην ακρη οι πιστωσεις γι αυτους τους διορισμους. Κατα τη γνωμη μου πεταξε ο κοπτης την ατακα οτι θα ζητησουν εξαιρεση διορισμων σα να λεει στους ενδιαφερομενους " μην ανησυχειτε βρε κουτά..θα σας διορισουμε ο κοσμος να χαλάσει, ακομα και αν χρειαστει να ζητησουμε εξαιρεση για σας". Εννοειται πως γνωριζουν το ενδεχομενο να μην εγκριθει η εξαιρεση. πλην ομως δε θα χρειαστει κατα τη γνωμη μου καμμία εξαιρεση. Μεχρι  24-25 απριλη προλαβαινει να βγει ΠΥΣ ΚΑΙ ΦΕΚ. Ακομα και αν χρειαστει η βουλή (για καμιά πονηρη τροπολογια) θα ειναι ανοιχτη μεχρι 11 απριλη και για μια-δυο μερες μετά πασχα.

Ετσι είναι! Μια χαρά προλαβαίνει να τους κάνει.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2292 στις: Μάρτιος 29, 2023, 09:59:01 πμ »
Ετσι είναι! Μια χαρά προλαβαίνει να τους κάνει.
Μόνο η πράξη υπουργικού συμβουλίου να βγει, αρκεί σε πρώτη φάση. Έστω αυτό!!!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2293 στις: Μάρτιος 29, 2023, 10:25:20 πμ »
Εγώ λέω να μειώσουμε κι άλλο τον εισαγωγικό μισθό των συναδέλφων… τι 737€ είναι αυτά;
Στο κάτω κάτω ας φάμε μονιμότητα και στο νοίκι μονιμότητα μπορούμε να πληρώσουμε.
Η γνώμη μου είναι ότι για το χατίρι της μονιμότητας δεν μπορούμε να ανεχόμαστε τα πάντα… Γιατί, ας μη γελιόμαστε, για το χατίρι της τραβιόμαστε κάθε χρόνο σε άλλο νομό και μένουμε άνεργοι το καλοκαίρι. Να έχουμε αυτοπεποίθηση στην δουλειά μας που την κάνουμε τίμια και ευσυνείδητα. Αυτό αξίζει πολλά. Δεν τους χρωστάμε κάτι μάλλον μας χρωστάνε
Τα είπες όλα: μάς χρωστάνε, δεν τους χρωστάμε!
Ταλαιπωρούνταν όλοι ως αναπληρωτές, αλλά τώρα για το χατήρι της Κεραμέως, ταλαιπωρούνται πάλι & πάλι! Επιμορφώσεις, αξιολογήσεις & δεν συμμαζεύεται...! Έλεος!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος daskalos2365

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2294 στις: Μάρτιος 29, 2023, 10:34:57 πμ »
Μόλις στα Παραπολιτικά η Υπουργός είπε διορισμούς σε Γενική και Ειδική Αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί και το 2023
« Απάντηση #2295 στις: Μάρτιος 29, 2023, 10:40:58 πμ »
Ισως να ηταν προσυνεννοημενοι (αυτιας και κεραμεως) να μην μπουν σε χρονοδιαγραμματα, παρα μονο σε αριθμους. Ισως γι αυτο να βγηκε επιπροσθετως ο κοπτσης για να καθησυχασει και να δειξει ότι θα γινουν συγκεκριμενες κινησεις και πριν τις εκλογες. Ειμαι βεβαιος οτι δεν εχουν ακομα οριστικο χρονοδιαγραμμα, παρα εχουν βεβαιη βουληση να κλειδωσουν διορισμους πριν απο εκλογες. Ακομα και να μην συμμετεχουν αυτοι στη νεα κυβερνηση θαναι αδυνατο να μην τους κανουν οι επομενοι γιατι θα φανε γιουχα απο τη στιγμη που θα χουν μπει στην ακρη οι πιστωσεις γι αυτους τους διορισμους. Κατα τη γνωμη μου πεταξε ο κοπτης την ατακα οτι θα ζητησουν εξαιρεση διορισμων σα να λεει στους ενδιαφερομενους " μην ανησυχειτε βρε κουτά.

α γεια σου !

ε, μα τα ίδια γράφουμε εδώ και καιρό. πολιτικάντικα παιχνιδάκια - το νήμα καλώς εκφράζει την αγωνία την ουσιαστική όλων των υποψηφίων για διορισμό. αλλά ο σχολιασμός από ολους μας είναι ψυχολογικής εκτόνωσης απλώς. αυτοί παίζουν πολιτικάντικα. ο ΓΓ έχχει πέσει μέσα σε όλα τα χρονοδιαγράμματα ! ή βγαίνει λαγός της ηγεσίας;
το βρε κουτά το υπογραμμίζω... για όλους μας.
*οι άλλοι (δύσκολο να βγουν μάλλον αλλά λεμε) όχι δεν θα πουν όχι (τι γιούχα να φάνε, αφού τη ρίχνουν σε αυτούς) αλλά ικανούς τους έχω για να υπερθεματίσουν να βάλουν κι άλλους 100 για να πουν ότι είναι καλύτεροι.
μη σκουξετε , δεν θα μπορούν ίσως , ΣΧΗΜΑΤΙΚΑ το γράφω (όπως και τον σεπτέμβριο, ξέρουμε για τους πίνακες , ηρεμήστε). εγλωβισμένους για ψηφαλάκια θέλουν σε επίπεδο ρητορικής προσώρας
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2023, 10:42:45 πμ από asta napane »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.