*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθεσεις2023  (Αναγνώστηκε 206642 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1634
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1274 στις: Μάρτιος 09, 2023, 11:46:38 πμ »
Χωρίς να ξέρω τα specifics, κανονικά εσείς θα έπρεπε να είχατε υπολογιστεί στους οργανικά ανήκοντες. Δηλαδή, όταν η ΔΔΕ σας υπολόγισε τις ώρες της ειδικότητάς σας και κατέληξε ότι έλειπαν αρκετές ώρες για δώσει ένα οργανικό κενό για μετάθεση, αυτό έγινε συνυπολογίζοντας και εσάς.

Προσέξτε όμως τώρα, ο τρόπος υπολογισμού των κενών για τις μεταθέσεις είναι διαφορετικός απ' ότι αυτόν για τις τοποθετήσεις. Οπότε το σενάριο που απεύχεστε, δηλαδή να πάρει ο συνάδελφος το οργανικό κενό και εσείς να (παρα)μείνετε στη διάθεση, μπορεί να έχει προκύψει εντελώς νομότυπα. Ο gtΠE02 μπορεί να γράψει αρκετά περισσότερα για το πώς μπορεί να έχει γίνει αυτό.

Βεβαια, δεν αποκλείεται και το άλλο που λέτε, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν μπορεί να κάνετε κατι γι αυτό.
ειμαι μονο ενα χρονο εδω μεσα και εχω βαρεθει να διαβαζω τον εαυτο μου να λεει συνεχως τα ιδια πραγματα περι οργανικων κενων. Επισης το ιδιο εχω βαρεθει και σενα να λες τα ιδια ακριβως πραγματα με μενα. Οσο σκέφτομαι κιολας οτι εισαι ιστορικο στελεχος και οτι τα λες για καμια δεκαρια χρόνια πραγματικα ανατριχιαζω. Δεν φταινε ομως οι συναδελφοι. Όλοι εχουμε αποριες και αγνοια στην αρχή της δουλειας μας προφανως. Φταιει το υπαιθ (και οι αρμοδιοι ιθυνοντες του) που ολα αυτα τα ζητηματα περι της βασικης νομοθεσιας δεν τα παρουσιαζει  στις εκαστοτε (τωρινες)  εισαγωγικες επιμορφωσεις παρα μονο περι αλλων τυρβαζει.. Πόσο πιο ευκολη θα εκανε τη ζωή μας (και τη ζωη του υπαιθ) η παραθεση των βασικων ζητηματων της εκπαιδευτικής νομοθεσιας-λειτουργιας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:50:19 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1275 στις: Μάρτιος 09, 2023, 12:06:37 μμ »
Δε πειράζει άλλωστε μέσα σε τόσα που έχουμε ,μας ξεφεύγει και κάτι ,αυτά συμβαίνουν!
Να σας ρωτησω αν έχει κάποιος  εμπειρία.Υπάρχει ένσταση στις μεταθέσεις που να δικαιώθηκε αφού  αποδείχτηκε ότι υπήρχε βάση .Ή άπλα σου λένε οκ είχες δίκαιο  άλλα τίποτα δεν μπορεί  να αλλάξει.
Γιατι πραγματικά έχω βάσιμους λόγους  στην ένσταση μου,και αυτό που φοβάμαι είναι ότι ενώ έχω δίκαιο ,οτι ίσως βρουν τρόπο να το δικαιολογήσουν και τελικα να μην γίνει τίποτα.

Στη συνάδελφο το αιτιολογησαν. Είπαν πως η  μία συνάδελφος έφυγε από μουσικό για αυτό δικαιολογημένα δεν πήρε μετάθεση. Τώρα αν έχεις δίκιο στην ένσταση δεν ξέρω τι θα γίνει.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1276 στις: Μάρτιος 09, 2023, 12:08:53 μμ »
Όλοι εχουμε αποριες και αγνοια στην αρχή της δουλειας μας προφανως. Φταιει το υπαιθ (και οι αρμοδιοι ιθυνοντες του) που ολα αυτα τα ζητηματα περι της βασικης νομοθεσιας δεν τα παρουσιαζει  στις εκαστοτε (τωρινες)  εισαγωγικες επιμορφωσεις παρα μονο περι αλλων τυρβαζει.. Πόσο πιο ευκολη θα εκανε τη ζωή μας (και τη ζωη του υπαιθ) η παραθεση των βασικων ζητηματων της εκπαιδευτικής νομοθεσιας-λειτουργιας?

Ξέρεις ότι σε εκτιμώ πολύ, αλλά σοβαρά τα γράφεις αυτά ; (καταλαβαίνει το ύφος και δεν θα σχολίαζα με αφορμή σχόλιο άλλου).
Η νομοθεσία είναι στρεβλή και δαιδαλώδης (υπήρχε μια επιτροπή, τι έγινεάραγε; ΤΙΠΟΤΑ είναι η απάντηση 4 χρόνια αριστείας, λες και ΕΝΑ άτομο έχει αναλάβει την παιδεία, τους διορισμούς, τους σιδηροδρόμους , τα ραφάλ κλπ – αφήνω τα προηγούμενα ), αλλά αυτό που λες εδώ ΔΕΝ είναι θέμα νομοθεσίας , η οποία είναι δημόσια γνωστή , αν ασχοληθείς , αλλά εφαρμοστικών εγκυκλίων και διοικητικών πρακτικών που είναι σε κάποιες περιπτώσεις εκτός νομοθετικού πλαισίου (αλλά επειδή έτσι μας κάπνισε , βολεύει, κάναμε ανάγωνση) , οι οποίες είναι γνωστές ΜΟΝΟ στις δημόσιες υπηρεσίες και ΌΧΙ σε όλους τους εκπαιδευτικούς. Δεν είναι τυχαίο ότι αν δεν εργαστεί κάποιος βαθιά στα διοικητικά ή/και δεν έχει άκρες πληροφόρησης , δεν μπορεί να έχει ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ εικόνα, τι να λέμε;;;;;
Ζητήσαμε διαφάνεια παντού; Όλα τα έγγραφα να είναι αναρτημένα σε πλατφόρμα όχι σαν τη διαύγεια (άλλο έγκλημα εκεί ! αναρτούν ΟΛΕΣ οι παρόμοιες υπηρεσίες ΟΛΑ τα έγγραφα ; ΟΧΙ φυσικά ! κοροϊδία κι εκεί) αλλά σε εσωτερική εκπαιδευτική , ώστε να έχουν ΟΛΟΙ οι εκπαιδευτικοί ΠΛΗΡΗ κατά το δυνατόν πρόσβαση στην πληροφορία; Ζητάμε επικαιροποίηση, εξορθολογισμό και κωδικοποίηση της νομοθεσίας;
Εσύ που ξέρεις για τι παράγκα μιλάμε…
Τι να λέμε δηλαδή; Για σεμινάρια διοικητικής πρακτικής ; Να βάλουν τα χέρια τους να βγάλουν τα μάτια τους;;;;; Κατάλαβε κανένας τι έγινε από τον Αύγουστο του 2020 ή όχι;
Ας ζητήσουν καλύτερα όσοι έχουν πουλάκια στο μαρούσι (εκτός αν μόνο τα ακούνε και βγάζουτν το σκασμό, δεν επιτρέπεται να τους μιλήσουν) να φτιάξουν μια πλατφόρμα ή έστω ένα google εγγραφο επίσημο για τους έρημους απελπισμένους που ανεβάζουν αγγελίες με κάθε τρόπο για τις αμοιβαίες μεταθέσεις.
Τετοιοι που είναι ο κλάδος , Κεραμέως μέχρι να δύσει ο ήλιος , αριστεία και τράκες για την πλέμπα.
Αν γράφαμε όλοι όσα – όχι απαραίτητα χοντρά- έχουν υποπέσει στην αντίληψή μας  και ανεχόμαστε χρόνια και χρόνια, θα εκπλαγούμε από πολλά που δεν φανταζόμασταν.
Σωτηρία δεν βλέπω πάντως. Αν καταλαβαίναμε πόσο μας κοροϊδεύουν (τώρα δεν σου λεω τι ακούω στην τν)

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1634
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1277 στις: Μάρτιος 09, 2023, 12:23:29 μμ »
γραφω ξανά
Καλημέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας και για την δική μου περίπτωση. Είμαι νεοδιοριστη του '22. Για τον διορισμό μου υπήρχε  μόνο ένα κενό στη δδε που ανήκω για το οποίο και διορίστηκα. Φέτος , πρώτη χρονιά, καλύπτω λειτουργικό κενό σε άλλο σχολείο και όπως όλοι είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Τώρα η ΔΔΕ έδωσε ένα κενό για μετάθεση το οποίο ουσιαστικά είναι η οργανική για την οποία διορίστηκα
 κατ αρχας οταν δοθηκε 1 οργανικο κενο για διορισμο περυσι το καλοκαιρι δεν δοθηκε απαραιτητα προσωποποιημενα για το σχολεια αυτο, αλλα ως κενο 20 ωρων (ή και μονο 12 ωρων) σε επιπεδο ολοκληρης της περιοχης μεταθεσης ή της  ΔΔΕ σου δηλ αν λειπανε απο 4 ωρες σε 3 γειτονικα σχολεια αρκουσαν αυτοι αριθμοι (αν βεβαια δεν υπηρχαν σε αλλα σχολεια πλεονασματα ωρων) για να δοθει 1 οργανικο κενο σε επιπεδο δδε αλλα φυσικα δεν θα υπηρχε οργανικο κενο για 1 -αποκλειστικά- σχολειο. Αντιθετως ο καθηγητης θα επρεπε να συμπληρωνει καταρχην σε αυτα τα 3 σχολεια. Εστω ομως ότι  υπηρχε κενο 20 ωρων μονο σε αυτο το σχολειο .  Είναι βεβαιο ότι στον πινακα Α που συμπληρωσε ο διευθυντης του σχολειου αυτου δεν θα εδωσε ως κενο αυτες τις 20 ωρες (ή κι αν τις δωσε απο άγνοια,τοτε θα διορθωθηκε απο το πυσδε)  γιατι πολυ απλα καποιος εκπαιδευτικός  θα ειχε τοποθετηθει προσωρινα  (λειτουργικα) για να καλυψει το κενο αυτο στην τρεχουσα χρονια. Αρα δεν θα καταγραφηκε αυτο το κενο γιατι ως προς τη διαδικασια των μεταθεσεων ο προσωρινα τοποθετηθεις θεωρείται ότι γεμιζει το κενο αυτό (Εσυ υπολογιστηκες στο σχολειο που τοποθετηθηκες προσωρινα, ως "οργανικα ανήκουσα" και μονο για τη συγκεκριμενη διαδικασια των μεταθεσεων , οπως σου ειπε και ο mts.ag) . ΕΠΟΜΕΝΩΣ το κενο που θεωρείς εσυ ότι υπάρχει και οτι δοθηκε για μεταθεση,  κατα τη δικη μου άποψη δεν δηλωθηκε ως κενό. Το κενο που δηλωθηκε από τη δδε θα προεκυψε από άλλα σχολεια
100%.
 Στειλε ενα αιτημα στο πυσδε να σου γνωστοποιησουν τον πινακα Α του σχολειου και θα δεις οτι ετσι εγιναν τα πραγματα, Επειδη ομως οσο ζω μαθαινω αν τυχον εχεις δικιο και δοθηκε κενο ειναι καταφεναστατη παραβαση της νομοθεσιας.


 και γνωρίζω ότι έγινε εσκεμμένα για να έρθει συγκεκριμένο άτομο. Είμαι τεχνική ειδικότητα οπότε τα σχολεία που μπορούμε να πάμε είναι δύο. Το ένα έχει δώσει πλεόνασμα 20 ώρες και το άλλο έβγαλε 1 κενό για μετάθεση, το " δικό" μου.
Το πλεονασμα των 20 ωρων στο αλλο σχολειο δημιουργει  1 οργανικο πλεονασμα. Επομενως εφοσον δεν δοθηκε κενο στο "δικο σου" σχολειο τοτε θα έπρεπε να δοθει πλεονασμα στον τελικο πινακα Γ της ΔΔΕ και να μην ερθει κανεις με μεταθεση. Ακομα ομως και αν εκανε λαθος η δδε και εδωσε κενο στο σχολειο σου, τοτε 1 πλεονασμα και 1 ελλειμμα μας κανουν μηδεν που σημαινει οτι και παλι δε δικαιολογουνταν μεταθεση. Επομενως απο καπου αλλου προεκυψε αυτο το κενό
Εν κατακλείδι, το άτομο για το οποίο ξαναδηλωθηκε ουσιαστικά το κενό έχει περισσότερα μόρια και προφανώς θα πάρει το οργανικό κενό και εγώ θα βγω υπεράριθμη και θα ψάχνω να συμπληρώσω ωράριο.
Ερώτηση 1η: είναι νόμιμη η ενέργεια της ΔΔΕ να δηλώσει ξανά το ίδιο ουσιαστικά κενό με αυτό των περσινών διορισμών και ενώ εγώ είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ? δεν μπορει να εγινε αυτο που λες. Δεν δηλωθηκε κενο σε αυτο το σχολειο.Δεν μπορει να εκανε η δδε τετοιο σφαλμα. Καπως αλλιως θα εγιναν τα πραγματα. Κανε αιτημα προς τη δδε να σου γνωστοποιησουν  τον πινακα Α του σχολειου σου, τους πινακες Β της δδε σου και τον τελικο πιΝΑΚΑ Γ  και τα ξαναλεμε παλι εδω
Ερώτηση 2: αν δεν είναι νόμιμη, εγώ τι μπορώ να κάνω?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2023, 04:42:38 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:50:19 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1634
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1278 στις: Μάρτιος 09, 2023, 12:28:22 μμ »
Ξέρεις ότι σε εκτιμώ πολύ, αλλά σοβαρά τα γράφεις αυτά ; (καταλαβαίνει το ύφος και δεν θα σχολίαζα με αφορμή σχόλιο άλλου).
Η νομοθεσία είναι στρεβλή και δαιδαλώδης (υπήρχε μια επιτροπή, τι έγινεάραγε; ΤΙΠΟΤΑ είναι η απάντηση 4 χρόνια αριστείας, λες και ΕΝΑ άτομο έχει αναλάβει την παιδεία, τους διορισμούς, τους σιδηροδρόμους , τα ραφάλ κλπ – αφήνω τα προηγούμενα ), αλλά αυτό που λες εδώ ΔΕΝ είναι θέμα νομοθεσίας , η οποία είναι δημόσια γνωστή , αν ασχοληθείς , αλλά εφαρμοστικών εγκυκλίων και διοικητικών πρακτικών που είναι σε κάποιες περιπτώσεις εκτός νομοθετικού πλαισίου (αλλά επειδή έτσι μας κάπνισε , βολεύει, κάναμε ανάγωνση) , οι οποίες είναι γνωστές ΜΟΝΟ στις δημόσιες υπηρεσίες και ΌΧΙ σε όλους τους εκπαιδευτικούς. Δεν είναι τυχαίο ότι αν δεν εργαστεί κάποιος βαθιά στα διοικητικά ή/και δεν έχει άκρες πληροφόρησης , δεν μπορεί να έχει ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ εικόνα, τι να λέμε;;;;;
Ζητήσαμε διαφάνεια παντού; Όλα τα έγγραφα να είναι αναρτημένα σε πλατφόρμα όχι σαν τη διαύγεια (άλλο έγκλημα εκεί ! αναρτούν ΟΛΕΣ οι παρόμοιες υπηρεσίες ΟΛΑ τα έγγραφα ; ΟΧΙ φυσικά ! κοροϊδία κι εκεί) αλλά σε εσωτερική εκπαιδευτική , ώστε να έχουν ΟΛΟΙ οι εκπαιδευτικοί ΠΛΗΡΗ κατά το δυνατόν πρόσβαση στην πληροφορία; Ζητάμε επικαιροποίηση, εξορθολογισμό και κωδικοποίηση της νομοθεσίας;
Εσύ που ξέρεις για τι παράγκα μιλάμε…
Τι να λέμε δηλαδή; Για σεμινάρια διοικητικής πρακτικής ; Να βάλουν τα χέρια τους να βγάλουν τα μάτια τους;;;;; Κατάλαβε κανένας τι έγινε από τον Αύγουστο του 2020 ή όχι;
Ας ζητήσουν καλύτερα όσοι έχουν πουλάκια στο μαρούσι (εκτός αν μόνο τα ακούνε και βγάζουτν το σκασμό, δεν επιτρέπεται να τους μιλήσουν) να φτιάξουν μια πλατφόρμα ή έστω ένα google εγγραφο επίσημο για τους έρημους απελπισμένους που ανεβάζουν αγγελίες με κάθε τρόπο για τις αμοιβαίες μεταθέσεις.
Τετοιοι που είναι ο κλάδος , Κεραμέως μέχρι να δύσει ο ήλιος , αριστεία και τράκες για την πλέμπα.
Αν γράφαμε όλοι όσα – όχι απαραίτητα χοντρά- έχουν υποπέσει στην αντίληψή μας  και ανεχόμαστε χρόνια και χρόνια, θα εκπλαγούμε από πολλά που δεν φανταζόμασταν.
Σωτηρία δεν βλέπω πάντως. Αν καταλαβαίναμε πόσο μας κοροϊδεύουν (τώρα δεν σου λεω τι ακούω στην τν)
τελικα καπως ετσι γινονται και ειναι τα πραγματα..η κατασταση στο υπαιθ ειναι αστα να πανε

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1279 στις: Μάρτιος 09, 2023, 12:31:16 μμ »
η ενσταση σου θα πρέπει κατα τη γνωμη μου να ξεκινα "Ενισταμαι κατά της με αρ. πρωτ 23864/Ε2/2-3-23 απόφασης ΥΠΑΙΘ για τους παρακάτω λόγους: ..............
Αν δεν εχεις συγκεκριμενο λογο σε 1 δευετρολεπτο εχει μπει στο αρχειο η ενσταση χωρις να συζητηθει. Ομως ο λογος της ενστασης που αναφερεις ειναι 100% βεβαιο ότι θα απορριφθει γιατι δεν εναντιωνεσαι σε κατι, απλα ζητας μια εξαιρεση. Προφανως δεν σου κοστιζει απολυτως τιποτε να το προσπαθησεις. Αν για παραδειγμα και με βαση τους πινακες που δημοσιοποιηθηκαν δεν έλαβε μεταθεση εκπκος σε περιοχη που υπήρχε κενό ή σε περιοχη που δεν ειχε αρχικα κενό αλλα προεκυψε λογω μεταθεσης , τοτε αυτοι οι 2 λογοι θα μπορουσαν να γινουν αποδεκτοι απο το κυσδε

Σας ευχαριστω ιδιαιτερα για την λεπτομερεστατη απαντηση σας, με βοηθατε πολυ

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1280 στις: Μάρτιος 09, 2023, 12:55:34 μμ »
Στη συνάδελφο το αιτιολογησαν. Είπαν πως η  μία συνάδελφος έφυγε από μουσικό για αυτό δικαιολογημένα δεν πήρε μετάθεση. Τώρα αν έχεις δίκιο στην ένσταση δεν ξέρω τι θα γίνει.

Εγώ έχω δίκαιο ,όμως το θέμα είναι ααααααααν θ το βρω και αν τελικά   το βρω (που δεν νομίζω) ,τι γίνει?

Αποσυνδεδεμένος Roro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1281 στις: Μάρτιος 09, 2023, 03:50:47 μμ »

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση όπως και όλους που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν. Αυτούς τους πίνακες πώς ακριβώς να τους ζητήσω? Πίνακες κενών-πλεονασμάτων? Ή απλώς πίνακας Α πχ?

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1634
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1282 στις: Μάρτιος 09, 2023, 05:08:33 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση όπως και όλους που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν. Αυτούς τους πίνακες πώς ακριβώς να τους ζητήσω? Πίνακες κενών-πλεονασμάτων? Ή απλώς πίνακας Α πχ?
θα μπορουσες να στειλεις σε μια απλη αιτηση προς την δδε/τμημα εκπαιδευτικων θεματων το παρακατω:

παρακαλώ όπως μου κοινοποιησετε τον πίΝΑΚΑ Α κενων/πλεονασματων  του σχολειου ταδε (που θεωρεις οτι δηλωθηκε οργανικο κενο και το οποιο δεν θα επρεπε να δηλωθει λογω της δικης σου παρουσιας στην συγκεκριμενη δδε)
, καθώς επίσης και τους αντιστοιχους πινακες Β και πίνακα Γ της δδε….. που υπολογιστηκαν βασει της 12458/Ε2/2-2-2023  εγκυκλιου ΥΠΑΙΘ, προκειμένου να λαβω γνωση εαν δηλωθηκε ορθως απο τη δδε προς την περιφεριακη διευθυνση.. έλλειμμα στην ειδικοτητα...βασει του οποίου εγκριθηκε μεταθεση εκπαιδευτικου προς τη δδε και ενώ ευρισκόμουν στη διάθεση πυσδε.
Επειδη όμως οι πολλες επισημότητες καποιες φορες κανουν κακο αντι καλού, καλυτερα να πας (εάν είναι εφικτο) δια ζωσης και να βρεις τον γραμματεα πυσδε ή τον προισταμενο εκπαιδευτικων θεματων της δδε σου και να του εκθεσεις την απορία σου. Ισως μετά να μην χρειαστει το γραπτο αιτημα

(ελεγξες εάν εφυγε εκπαιδευτικος με μεταθεση από τη δικη σου δδε, γεγονος που θα δικαιολογουσε τη μεταθεση άλλου προς τη δδε?)

Αποσυνδεδεμένος e-Maths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1283 στις: Μάρτιος 09, 2023, 05:13:34 μμ »
Καλησπέρα, όσοι πήραν μετάθεση από Γενική σε Ειδική Αγωγή ακολούθησαν κάποια ειδική διαδικασία; Όσοι έχουν σεμινάριο ειδικής αγωγής και όχι μεταπτυχιακό εξισώνονται στις μεταθέσεις, στα οργανικά και στα λειτουργικά κενά με όσους έχουν μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος Roro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1284 στις: Μάρτιος 09, 2023, 06:55:17 μμ »
θα μπορουσες να στειλεις σε μια απλη αιτηση προς την δδε/τμημα εκπαιδευτικων θεματων το παρακατω:

παρακαλώ όπως μου κοινοποιησετε τον πίΝΑΚΑ Α κενων/πλεονασματων  του σχολειου ταδε (που θεωρεις οτι δηλωθηκε οργανικο κενο και το οποιο δεν θα επρεπε να δηλωθει λογω της δικης σου παρουσιας στην συγκεκριμενη δδε)
, καθώς επίσης και τους αντιστοιχους πινακες Β και πίνακα Γ της δδε….. που υπολογιστηκαν βασει της 12458/Ε2/2-2-2023  εγκυκλιου ΥΠΑΙΘ, προκειμένου να λαβω γνωση εαν δηλωθηκε ορθως απο τη δδε προς την περιφεριακη διευθυνση.. έλλειμμα στην ειδικοτητα...βασει του οποίου εγκριθηκε μεταθεση εκπαιδευτικου προς τη δδε και ενώ ευρισκόμουν στη διάθεση πυσδε.
Επειδη όμως οι πολλες επισημότητες καποιες φορες κανουν κακο αντι καλού, καλυτερα να πας (εάν είναι εφικτο) δια ζωσης και να βρεις τον γραμματεα πυσδε ή τον προισταμενο εκπαιδευτικων θεματων της δδε σου και να του εκθεσεις την απορία σου. Ισως μετά να μην χρειαστει το γραπτο αιτημα

(ελεγξες εάν εφυγε εκπαιδευτικος με μεταθεση από τη δικη σου δδε, γεγονος που θα δικαιολογουσε τη μεταθεση άλλου προς τη δδε?)
Ναι, δεν έχει φύγει κανένας, 2 άτομα είμαστε όλα κι όλα στην ειδικότητα στη συγκεκριμένη  ΔΔΕ , και οι ώρες που υπάρχουν απ'ότι ξέρω δεν δικαιολογούν τρίτο

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1285 στις: Μάρτιος 09, 2023, 07:42:55 μμ »
Τη στέλνεις στο protocol@minedu.gov.gr, και γράφεις για θέμα μη ικανοποίηση μετάθεσης και στο σώμα του mail γράφεις προς Διεύθυνση Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Δεν ξέρω αν προλαβαίνεις γιατί έχει 5 εργάσιμες μου είπαν περιθώριο. Άρα μέχρι εχθές. Δεν χάνεις κάτι όμως αν στείλεις.

Με την ΔΔΕ που μιλησα μου ειπαν να τους στειλω εγω την ενσταση στο μειλ τους και αυτοι θα το στειλουν στο υπουργειο. Εσυ λες να το στειλω μονη μου στο protocol@minedu.gov.gr?
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1286 στις: Μάρτιος 09, 2023, 08:26:39 μμ »
Με την ΔΔΕ που μιλησα μου ειπαν να τους στειλω εγω την ενσταση στο μειλ τους και αυτοι θα το στειλουν στο υπουργειο. Εσυ λες να το στειλω μονη μου στο protocol@minedu.gov.gr?

Στο υπουργείο μονή σου.Σε αυτό το mail   protocol@minedu.gov.gr
  .Καλή επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1287 στις: Μάρτιος 09, 2023, 08:46:32 μμ »
Με την ΔΔΕ που μιλησα μου ειπαν να τους στειλω εγω την ενσταση στο μειλ τους και αυτοι θα το στειλουν στο υπουργειο. Εσυ λες να το στειλω μονη μου στο protocol@minedu.gov.gr?

Λάθος θα είναι. Στείλτη μόνος σου ώστε είσαι σίγουρος και να πάρεις σχεδόν άμεσα αριθμό πρωτοκόλλου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.