*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθεσεις2023  (Αναγνώστηκε 209503 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1260 στις: Μάρτιος 08, 2023, 10:37:54 μμ »
Γνωρίζω προσωπικά εκπαιδευτικό πε02 που έκανε αίτηση συνταξιοδοτησης. Αφήνει κενό σε οργανική που είχε στο ίδιο σχολείο 30 Χρόνια. Το κενό δε δόθηκε. Πλεονάζοντες δεν υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:09:57 »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1261 στις: Μάρτιος 08, 2023, 10:44:45 μμ »
Γνωρίζω προσωπικά εκπαιδευτικό πε02 που έκανε αίτηση συνταξιοδοτησης. Αφήνει κενό σε οργανική που είχε στο ίδιο σχολείο 30 Χρόνια. Το κενό δε δόθηκε. Πλεονάζοντες δεν υπάρχουν.

Η συνταξιοδότησή του/της πιθανά ν’ αφήνει οργανικό κενό για τοποθετηση σε αυτό το σχολείο. Αυτό δε σημαίνει ότι η ίδια συνταξιοδότηση θ’ αφήσει οργανικό κενό για μετάθεση στην περιοχή αυτή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2023, 04:39:06 πμ από mts.ag »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1262 στις: Μάρτιος 08, 2023, 10:44:56 μμ »
Γνωρίζω προσωπικά εκπαιδευτικό πε02 που έκανε αίτηση συνταξιοδοτησης. Αφήνει κενό σε οργανική που είχε στο ίδιο σχολείο 30 Χρόνια. Το κενό δε δόθηκε. Πλεονάζοντες δεν υπάρχουν.
Αν εφυγε σε μια δδε ενας εκπαιδευτικος σε συνταξη  με 18 ωρες ωραριο και σε ένα κοντινο σχολειο υπηρχε πλεονασμα 7 ωρων στην ιδια ειδικοτητα, τοτε δεν θα δοθει οργανικο κενο γιατι η συνατξιοδοτηση θα σκεπαστει από το πλεονασμα των 7 ωρων δηλ δεν χρειαζεται να υπαρχουν πλεοναζοντες καθηγητες για να σκεπασουν τις συνταξιοδοτησεις, αλλα αρκουν και λιγες πλεοναζουσες ωρες για να ισοφαρισουν τη συνταξιοδοτηση. Η δημιουργια οργανικων κενων δεν είναι θεμα ελλείμματος σε άτομα, αλλα σε ωρες. Δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια που μπορει σημερα να στεναχωρει εσενα , αλλα του χρονου (πιθανον) εμενα γιατι και γω εκπαιδευτικος ειμαι που μπορει του χρονου να ειμαι στη θεση σου και να αιτουμαι μεταθεσης

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1263 στις: Μάρτιος 09, 2023, 02:28:25 πμ »
Δευτέρα η ένσταση, σήμερα το μεσημέρι η απάντηση.

Victor123…..που ακριβώς στείλατε την ένσταση ; Μέσω ΔΔΕ την κάνατε ή απευθείας στο υπουργείο ; Σε ποιο τμήμα;
Παρακαλω ενημέρωσε με γιατί θέλω να κάνω και εγώ αλλά η ΔΔΕ δε γνωρίζει λέει.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:09:57 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1264 στις: Μάρτιος 09, 2023, 07:30:22 πμ »
Victor123…..που ακριβώς στείλατε την ένσταση ; Μέσω ΔΔΕ την κάνατε ή απευθείας στο υπουργείο ; Σε ποιο τμήμα;
Παρακαλω ενημέρωσε με γιατί θέλω να κάνω και εγώ αλλά η ΔΔΕ δε γνωρίζει λέει.

Τη στέλνεις στο protocol@minedu.gov.gr, και γράφεις για θέμα μη ικανοποίηση μετάθεσης και στο σώμα του mail γράφεις προς Διεύθυνση Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Δεν ξέρω αν προλαβαίνεις γιατί έχει 5 εργάσιμες μου είπαν περιθώριο. Άρα μέχρι εχθές. Δεν χάνεις κάτι όμως αν στείλεις.

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1265 στις: Μάρτιος 09, 2023, 08:30:32 πμ »
Τη στέλνεις στο protocol@minedu.gov.gr, και γράφεις για θέμα μη ικανοποίηση μετάθεσης και στο σώμα του mail γράφεις προς Διεύθυνση Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Δεν ξέρω αν προλαβαίνεις γιατί έχει 5 εργάσιμες μου είπαν περιθώριο. Άρα μέχρι εχθές. Δεν χάνεις κάτι όμως αν στείλεις.

15  Μέρες λέει στην προκήρυξη των μεταθέσεων.Το mail είναι αυτό που είπε ο συνάδελφός .

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1266 στις: Μάρτιος 09, 2023, 08:46:55 πμ »
15  Μέρες λέει στην προκήρυξη των μεταθέσεων.Το mail είναι αυτό που είπε ο συνάδελφός .

Έχεις δίκιο. Απλως επειδή δεν με αφορούσε προσωπικα δεν διάβασα την εγκύκλιο να δώ πόσο περιθώριο δίνεται και υιοθέτησα το 5 που μου είπε συνάδελφος.

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1267 στις: Μάρτιος 09, 2023, 09:07:41 πμ »
Στην ενσταση πρεπει να γραψω αναλυτικά λογους που ζητω επανεξεταση; Δεν πηρα μεταθεση για χιλιοστα μοριων κ συναδελφοι μου λεν να κανω - εγω κατα βαθος πιστευω δεν εχει νοημα. Εχει νόημα αν δεν καταθεσω ακριβη λογο;

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1268 στις: Μάρτιος 09, 2023, 09:50:43 πμ »
Στην ενσταση πρεπει να γραψω αναλυτικά λογους που ζητω επανεξεταση; Δεν πηρα μεταθεση για χιλιοστα μοριων κ συναδελφοι μου λεν να κανω - εγω κατα βαθος πιστευω δεν εχει νοημα. Εχει νόημα αν δεν καταθεσω ακριβη λογο;

Νομιζω καλυτερα αναλυτικα.Καλη επιτυχια!

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1269 στις: Μάρτιος 09, 2023, 09:58:49 πμ »
Έχεις δίκιο. Απλως επειδή δεν με αφορούσε προσωπικα δεν διάβασα την εγκύκλιο να δώ πόσο περιθώριο δίνεται και υιοθέτησα το 5 που μου είπε συνάδελφος.

Δε πειράζει άλλωστε μέσα σε τόσα που έχουμε ,μας ξεφεύγει και κάτι ,αυτά συμβαίνουν!
Να σας ρωτησω αν έχει κάποιος  εμπειρία.Υπάρχει ένσταση στις μεταθέσεις που να δικαιώθηκε αφού  αποδείχτηκε ότι υπήρχε βάση .Ή άπλα σου λένε οκ είχες δίκαιο  άλλα τίποτα δεν μπορεί  να αλλάξει.
Γιατι πραγματικά έχω βάσιμους λόγους  στην ένσταση μου,και αυτό που φοβάμαι είναι ότι ενώ έχω δίκαιο ,οτι ίσως βρουν τρόπο να το δικαιολογήσουν και τελικα να μην γίνει τίποτα. 

Αποσυνδεδεμένος Roro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1270 στις: Μάρτιος 09, 2023, 10:40:09 πμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας και για την δική μου περίπτωση. Είμαι νεοδιοριστη του '22. Για τον διορισμό μου υπήρχε  μόνο ένα κενό στη δδε που ανήκω για το οποίο και διορίστηκα. Φέτος , πρώτη χρονιά, καλύπτω λειτουργικό κενό σε άλλο σχολείο και όπως όλοι είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Τώρα η ΔΔΕ έδωσε ένα κενό για μετάθεση το οποίο ουσιαστικά είναι η οργανική για την οποία διορίστηκα και γνωρίζω ότι έγινε εσκεμμένα για να έρθει συγκεκριμένο άτομο. Είμαι τεχνική ειδικότητα οπότε τα σχολεία που μπορούμε να πάμε είναι δύο. Το ένα έχει δώσει πλεόνασμα 20 ώρες και το άλλο έβγαλε 1 κενό για μετάθεση, το " δικό" μου. Εν κατακλείδι, το άτομο για το οποίο ξαναδηλωθηκε ουσιαστικά το κενό έχει περισσότερα μόρια και προφανώς θα πάρει το οργανικό κενό και εγώ θα βγω υπεράριθμη και θα ψάχνω να συμπληρώσω ωράριο.
Ερώτηση 1η: είναι νόμιμη η ενέργεια της ΔΔΕ να δηλώσει ξανά το ίδιο ουσιαστικά κενό με αυτό των περσινών διορισμών και ενώ εγώ είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ?
Ερώτηση 2: αν δεν είναι νόμιμη, εγώ τι μπορώ να κάνω?

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1271 στις: Μάρτιος 09, 2023, 10:50:17 πμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας και για την δική μου περίπτωση. Είμαι νεοδιοριστη του '22. Για τον διορισμό μου υπήρχε  μόνο ένα κενό στη δδε που ανήκω για το οποίο και διορίστηκα. Φέτος , πρώτη χρονιά, καλύπτω λειτουργικό κενό σε άλλο σχολείο και όπως όλοι είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Τώρα η ΔΔΕ έδωσε ένα κενό για μετάθεση το οποίο ουσιαστικά είναι η οργανική για την οποία διορίστηκα και γνωρίζω ότι έγινε εσκεμμένα για να έρθει συγκεκριμένο άτομο. Είμαι τεχνική ειδικότητα οπότε τα σχολεία που μπορούμε να πάμε είναι δύο. Το ένα έχει δώσει πλεόνασμα 20 ώρες και το άλλο έβγαλε 1 κενό για μετάθεση, το " δικό" μου. Εν κατακλείδι, το άτομο για το οποίο ξαναδηλωθηκε ουσιαστικά το κενό έχει περισσότερα μόρια και προφανώς θα πάρει το οργανικό κενό και εγώ θα βγω υπεράριθμη και θα ψάχνω να συμπληρώσω ωράριο.
Ερώτηση 1η: είναι νόμιμη η ενέργεια της ΔΔΕ να δηλώσει ξανά το ίδιο ουσιαστικά κενό με αυτό των περσινών διορισμών και ενώ εγώ είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ?
Ερώτηση 2: αν δεν είναι νόμιμη, εγώ τι μπορώ να κάνω?

ΠρΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ.Πως μπορούν και τα κάνουν και δίνουν κενά χωρίς να υπάρχουν? Και εγώ έχασα  την μετάθεση γιατί κόψανε το κενό της συνταξιοδότησης?
Ευχομαί   να βγαλείς ακρη!Καλη δυναμη

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1272 στις: Μάρτιος 09, 2023, 10:58:58 πμ »
Στην ενσταση πρεπει να γραψω αναλυτικά λογους που ζητω επανεξεταση; Δεν πηρα μεταθεση για χιλιοστα μοριων κ συναδελφοι μου λεν να κανω - εγω κατα βαθος πιστευω δεν εχει νοημα. Εχει νόημα αν δεν καταθεσω ακριβη λογο;
η ενσταση σου θα πρέπει κατα τη γνωμη μου να ξεκινα "Ενισταμαι κατά της με αρ. πρωτ 23864/Ε2/2-3-23 απόφασης ΥΠΑΙΘ για τους παρακάτω λόγους: ..............
Αν δεν εχεις συγκεκριμενο λογο σε 1 δευετρολεπτο εχει μπει στο αρχειο η ενσταση χωρις να συζητηθει. Ομως ο λογος της ενστασης που αναφερεις ειναι 100% βεβαιο ότι θα απορριφθει γιατι δεν εναντιωνεσαι σε κατι, απλα ζητας μια εξαιρεση. Προφανως δεν σου κοστιζει απολυτως τιποτε να το προσπαθησεις. Αν για παραδειγμα και με βαση τους πινακες που δημοσιοποιηθηκαν δεν έλαβε μεταθεση εκπκος σε περιοχη που υπήρχε κενό ή σε περιοχη που δεν ειχε αρχικα κενό αλλα προεκυψε λογω μεταθεσης , τοτε αυτοι οι 2 λογοι θα μπορουσαν να γινουν αποδεκτοι απο το κυσδε

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #1273 στις: Μάρτιος 09, 2023, 11:03:31 πμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας και για την δική μου περίπτωση. Είμαι νεοδιοριστη του '22. Για τον διορισμό μου υπήρχε  μόνο ένα κενό στη δδε που ανήκω για το οποίο και διορίστηκα. Φέτος , πρώτη χρονιά, καλύπτω λειτουργικό κενό σε άλλο σχολείο και όπως όλοι είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Τώρα η ΔΔΕ έδωσε ένα κενό για μετάθεση το οποίο ουσιαστικά είναι η οργανική για την οποία διορίστηκα και γνωρίζω ότι έγινε εσκεμμένα για να έρθει συγκεκριμένο άτομο. Είμαι τεχνική ειδικότητα οπότε τα σχολεία που μπορούμε να πάμε είναι δύο. Το ένα έχει δώσει πλεόνασμα 20 ώρες και το άλλο έβγαλε 1 κενό για μετάθεση, το " δικό" μου. Εν κατακλείδι, το άτομο για το οποίο ξαναδηλωθηκε ουσιαστικά το κενό έχει περισσότερα μόρια και προφανώς θα πάρει το οργανικό κενό και εγώ θα βγω υπεράριθμη και θα ψάχνω να συμπληρώσω ωράριο.
Ερώτηση 1η: είναι νόμιμη η ενέργεια της ΔΔΕ να δηλώσει ξανά το ίδιο ουσιαστικά κενό με αυτό των περσινών διορισμών και ενώ εγώ είμαι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ?
Ερώτηση 2: αν δεν είναι νόμιμη, εγώ τι μπορώ να κάνω?

Χωρίς να ξέρω τα specifics, κανονικά εσείς θα έπρεπε να είχατε υπολογιστεί στους οργανικά ανήκοντες. Δηλαδή, όταν η ΔΔΕ σας υπολόγισε τις ώρες της ειδικότητάς σας και κατέληξε ότι έλειπαν αρκετές ώρες για δώσει ένα οργανικό κενό για μετάθεση, αυτό έγινε συνυπολογίζοντας και εσάς.

Προσέξτε όμως τώρα, ο τρόπος υπολογισμού των κενών για τις μεταθέσεις είναι διαφορετικός απ' ότι αυτόν για τις τοποθετήσεις. Οπότε το σενάριο που απεύχεστε, δηλαδή να πάρει ο συνάδελφος το οργανικό κενό και εσείς να (παρα)μείνετε στη διάθεση, μπορεί να έχει προκύψει εντελώς νομότυπα. Ο gtΠE02 μπορεί να γράψει αρκετά περισσότερα για το πώς μπορεί να έχει γίνει αυτό.

Βεβαια, δεν αποκλείεται και το άλλο που λέτε, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν μπορεί να κάνετε κατι γι αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 368
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.