*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθεσεις2023  (Αναγνώστηκε 209544 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος than11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 09:07:22 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Πρώτη φορά στην διαδικασία και η ερώτηση μου είναι η εξής: έχω οργανική που πήρα πέρσι... Κάνω αίτηση για βελτίωση θέσης (επιθυμώ αλλαγή οργανικής εντός πυσδε), όταν βγουν τα σχολεία και δω ότι δεν ενδιαφέρομαι για τα κενά τότε απλά δεν κάνω καθόλου δήλωση και παραμένω στην οργανική μου ή η οργανική χάνεται.... Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:07 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3997
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 09:37:48 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Πρώτη φορά στην διαδικασία και η ερώτηση μου είναι η εξής: έχω οργανική που πήρα πέρσι... Κάνω αίτηση για βελτίωση θέσης (επιθυμώ αλλαγή οργανικής εντός πυσδε), όταν βγουν τα σχολεία και δω ότι δεν ενδιαφέρομαι για τα κενά τότε απλά δεν κάνω καθόλου δήλωση και παραμένω στην οργανική μου ή η οργανική χάνεται.... Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Το 1ο. Μένεις εκεί που είσαι.

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 10:49:05 πμ »
Καλημέρα πρέπει να κάνουμε δύο αιτήσεις πριν απο την αίτηση μετάθεσης πρέπει να κάνουμε αίτηση για βελτίωση οριστική τοποθέτηση αν έχουμε πάρει οργανική γιατι είμαστε δοκιμοι ακόμα, ισχύει αυτό?

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 10:58:56 πμ »
Aσύντακτα μηνύματα. Νοημα δεν βγαινει οσο κι αν τα διαβαζεις..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:07 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 01:22:08 μμ »
Εγώ νομίζω ότι αν δεν γίνει ας πούμε δεκτή η μετάθεση να υπάρχει η αίτηση για βελτίωση θέσης ή απόκτηση οργανικής σε όσους δεν πήραν και έμειναν στη διάθεση.Όποτε εγώ νομίζω ότι ναι χρειάζεται και αυτή η αίτηση αλλά ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει με βεβαιότητα .Εγώ απάντησα μόνο με την κοινή λογική.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 01:54:21 μμ »
Όποιος θέλει αίτηση μετάθεσης σε άλλη περιοχή κάνει την ανάλογη αίτηση.
Όποιος θέλει και αίτηση μετάθεσης εντός της ίδιας περιοχής που ανήκει τώρα κάνει δεύτερη αίτηση (αυτό που λέμε βελτίωση θέσης). Αυτή την επιλέγει και κάποιος που δεν έχει τώρα οργανική (αυτό που λέμε οριστική τοποθέτηση).

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 02:46:49 μμ »
Όποιος θέλει αίτηση μετάθεσης σε άλλη περιοχή κάνει την ανάλογη αίτηση.
Όποιος θέλει και αίτηση μετάθεσης εντός της ίδιας περιοχής που ανήκει τώρα κάνει δεύτερη αίτηση (αυτό που λέμε βελτίωση θέσης). Αυτή την επιλέγει και κάποιος που δεν έχει τώρα οργανική (αυτό που λέμε οριστική τοποθέτηση).
Έχω επίσης το δικαίωμα να κάνω δύο αιτήσεις; Μια στη γενική από περιοχή σε περιοχή και μια από τη γενική στην ειδική;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 02:51:17 μμ »
Καλημέρα πρέπει να κάνουμε δύο αιτήσεις πριν απο την αίτηση μετάθεσης πρέπει να κάνουμε αίτηση για βελτίωση οριστική τοποθέτηση αν έχουμε πάρει οργανική γιατι είμαστε δοκιμοι ακόμα, ισχύει αυτό?

Αν και τα λες μπερδεμενα...Ναι, μπορείς ( όχι πρέπει) να κάνεις δύο αιτήσεις. Μια Αίτηση για Μετάθεση σε άλλο ΠΥΣΔΕ  και μια Αίτηση για Οριστική τοποθέτηση ή Βελτίωση αν  δεν έχεις οργανική ή έχεις οργανική και θέλεις να πάρεις κάποια άλλη .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2022, 02:56:42 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 03:09:23 μμ »
Κάνεις όσες αιτήσεις επιτρέπεται: γενική, από γενική σε ειδική, μουσικά, καλλιτεχνικά κλπ.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 03:10:53 μμ »
Έχω επίσης το δικαίωμα να κάνω δύο αιτήσεις; Μια στη γενική από περιοχή σε περιοχή και μια από τη γενική στην ειδική;

Ναι μπορείς. Αρκεί να ισχύουν οι προϋποθέσεις που ορίζονται στην Εγκύκλιο Μεταθέσεων , ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ.

Παραθέτω ένα απόσπασμα:

Σχετικά με τη θεμελίωση δικαιώματος υποβολής αίτησης μετάθεσης από και προς την Ειδική
Αγωγή, επισημαίνονται τα ακόλουθα:
Α) Οι εκπαιδευτικοί γενικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης, που πληρούν μία από τις πέντε
ανωτέρω προϋποθέσεις, μπορούν να μετατίθενται σε κενές οργανικές θέσεις ΕΑΕ, εφόσον έχουν
συμπληρώσει τριετή διδακτική υπηρεσία χωρίς να έχουν υπηρετήσει απαραιτήτως την οργανική τους
θέση. Ωστόσο, οι νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί υποχρεούνται να παραμείνουν στην περιοχή διορισμού
τους για δύο έτη προκειμένου να τους δοθεί η δυνατότητα υποβολής αίτησης μετάθεσης στην ειδική
αγωγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2022, 03:13:54 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 03:54:34 μμ »
Ναι μπορείς. Αρκεί να ισχύουν οι προϋποθέσεις που ορίζονται στην Εγκύκλιο Μεταθέσεων , ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ.

Παραθέτω ένα απόσπασμα:

Σχετικά με τη θεμελίωση δικαιώματος υποβολής αίτησης μετάθεσης από και προς την Ειδική
Αγωγή, επισημαίνονται τα ακόλουθα:
Α) Οι εκπαιδευτικοί γενικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης, που πληρούν μία από τις πέντε
ανωτέρω προϋποθέσεις, μπορούν να μετατίθενται σε κενές οργανικές θέσεις ΕΑΕ, εφόσον έχουν
συμπληρώσει τριετή διδακτική υπηρεσία χωρίς να έχουν υπηρετήσει απαραιτήτως την οργανική τους
θέση. Ωστόσο, οι νεοδιόριστοι εκπαιδευτικοί υποχρεούνται να παραμείνουν στην περιοχή διορισμού
τους για δύο έτη προκειμένου να τους δοθεί η δυνατότητα υποβολής αίτησης μετάθεσης στην ειδική
αγωγή.

Ευχαριστώ πολύ mmm και vama.

Αποσυνδεδεμένος shmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 04:14:22 μμ »
Να σας ρωτήσω, είμαι στην ειδική αγωγή και έχω οργανική θέση στο νομό που είμαι. Επιθυμώ να αλλάξω οργανική, οπότε θα κάνω αίτηση βελτίωσης θέσης τώρα. Ένα από τα σχολεία που με ενδιαφέρει είναι τ.ε. για κωφούς, θα πρέπει να κάνω και την αίτηση για μετάθεση με εξειδίκευση στην νοηματική ή με καλυπτεί η αίτηση για βελτίωση θέσης εφόσων είναι ο ίδιος νομός;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 04:32:26 μμ »
Να σας ρωτήσω, είμαι στην ειδική αγωγή και έχω οργανική θέση στο νομό που είμαι. Επιθυμώ να αλλάξω οργανική, οπότε θα κάνω αίτηση βελτίωσης θέσης τώρα. Ένα από τα σχολεία που με ενδιαφέρει είναι τ.ε. για κωφούς, θα πρέπει να κάνω και την αίτηση για μετάθεση με εξειδίκευση στην νοηματική ή με καλυπτεί η αίτηση για βελτίωση θέσης εφόσων είναι ο ίδιος νομός;
Δεν τα γνωρίζω πολύ καλά τα πράγματα στην ειδική. Στην Εγκύκλιο Μεταθέσεων αναφέρει:

Επισήμανση: Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν μετάθεση από Σ.Μ.Ε.Α.Ε/Ε.Ε.Ε.ΕΚ./Τ.Ε. σε
Σ.Μ.Ε.Α.Ε./Ε.Ε.Ε.ΕΚ./Τ.Ε. της ίδιας περιοχής μετάθεσης υποβάλλουν αίτηση βελτίωσης εντός των ίδιων
προθεσμιών, που εξετάζονται από το οικείο Υπηρεσιακό Συμβούλιο.


Αυτό καλύπτει την περίπτωσή σου;

Πάντως η Εγκύκλιος αν την διαβάσετε προσεκτικά καλύπτει όλες τις υποπεριπτώσεις και σίγουρα θα βρείτε την απάντηση.


Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 05:13:05 μμ »
Δεν τα γνωρίζω πολύ καλά τα πράγματα στην ειδική. Στην Εγκύκλιο Μεταθέσεων αναφέρει:

Επισήμανση: Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν μετάθεση από Σ.Μ.Ε.Α.Ε/Ε.Ε.Ε.ΕΚ./Τ.Ε. σε
Σ.Μ.Ε.Α.Ε./Ε.Ε.Ε.ΕΚ./Τ.Ε. της ίδιας περιοχής μετάθεσης υποβάλλουν αίτηση βελτίωσης εντός των ίδιων
προθεσμιών, που εξετάζονται από το οικείο Υπηρεσιακό Συμβούλιο.


Αυτό καλύπτει την περίπτωσή σου;

Πάντως η Εγκύκλιος αν την διαβάσετε προσεκτικά καλύπτει όλες τις υποπεριπτώσεις και σίγουρα θα βρείτε την απάντηση.
Σε περίπτωση που κάποιος κάνει αίτηση και στη γενική και από γενική σε ειδική, μήπως γνωρίζετε ποια τρέχει πρώτη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159616
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.