*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθεσεις2023  (Αναγνώστηκε 210089 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 05:46:15 μμ »
Σε περίπτωση που κάποιος κάνει αίτηση και στη γενική και από γενική σε ειδική, μήπως γνωρίζετε ποια τρέχει πρώτη;

Κεδασυ και η ειδική αγωγή τρέχει πρώτα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:42:28 »

Αποσυνδεδεμένος trixordos-7-

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 05:53:04 μμ »
Καλησ πέρα να ρωτήσω έως νεοδιοριστος 2022 σε μουσικό σχολείο χρειάζεται να κάνω αίτηση για οριστική τοποθέτηση;

Αποσυνδεδεμένος shmar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 06:24:00 μμ »
Δεν τα γνωρίζω πολύ καλά τα πράγματα στην ειδική. Στην Εγκύκλιο Μεταθέσεων αναφέρει:

Επισήμανση: Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν μετάθεση από Σ.Μ.Ε.Α.Ε/Ε.Ε.Ε.ΕΚ./Τ.Ε. σε
Σ.Μ.Ε.Α.Ε./Ε.Ε.Ε.ΕΚ./Τ.Ε. της ίδιας περιοχής μετάθεσης υποβάλλουν αίτηση βελτίωσης εντός των ίδιων
προθεσμιών, που εξετάζονται από το οικείο Υπηρεσιακό Συμβούλιο.


Αυτό καλύπτει την περίπτωσή σου;

Πάντως η Εγκύκλιος αν την διαβάσετε προσεκτικά καλύπτει όλες τις υποπεριπτώσεις και σίγουρα θα βρείτε την απάντηση.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Κι όμως δεν είναι τόσο ξεκάθαρο αν θα πρέπει να κανώ χωριστή αίτηση για μεταθεση με εξειδίκευση στην νοηματική, πέρα από την αίτηση για βελτίωση θέσης. Με βάση την επισήμανση που σωστά μου παραθέτεις, εγώ αν δεν κάνω αίτηση δεν θα μπορέσω να διεκδικήσω το συγκεκριμένο οργανικό κενό τον Μάιο που δηλώνουμε για βελτίωση θέσης τα κενά γιατί μπορεί να έχει ήδη μετατεθεί κάποιος από άλλο πυσδε σε αυτό που μπορεί να έχει και λιγότερα μόρια από μένα. Είναι λίγο μπερδεμένο νομίζω.. Θα επικοινωνήσω και με την δευτεροβάθμια να μου πουν και αυτοί την γνώμη τους.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 08:13:51 μμ »
Κεδασυ και η ειδική αγωγή τρέχει πρώτα
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:42:28 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 08:17:32 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Κι όμως δεν είναι τόσο ξεκάθαρο αν θα πρέπει να κανώ χωριστή αίτηση για μεταθεση με εξειδίκευση στην νοηματική, πέρα από την αίτηση για βελτίωση θέσης. Με βάση την επισήμανση που σωστά μου παραθέτεις, εγώ αν δεν κάνω αίτηση δεν θα μπορέσω να διεκδικήσω το συγκεκριμένο οργανικό κενό τον Μάιο που δηλώνουμε για βελτίωση θέσης τα κενά γιατί μπορεί να έχει ήδη μετατεθεί κάποιος από άλλο πυσδε σε αυτό που μπορεί να έχει και λιγότερα μόρια από μένα. Είναι λίγο μπερδεμένο νομίζω.. Θα επικοινωνήσω και με την δευτεροβάθμια να μου πουν και αυτοί την γνώμη τους.

Ναι έχεις δίκιο ,καλύτερα να επικοινωνήσεις με την ΔΔΕ ή ακόμα καλύτερα στα τηλέφωνα που υπάρχουν στην αρχή της Εγκυκλίου .

Ξανακοίταξα  την Εγκύκλιο και αναφέρει :

Οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι εκτός των ως άνω οριζομένων κριτηρίων αα) έως και εε) διαθέτουν επιπλέον εξειδίκευση στην ελληνική νοηματική γλώσσα και στη γραφή Braille που πιστοποιείται με βάση την παράγραφο 3 του άρθρου 7 του ν. 3699/2008 (199Α ́) όπως αυτός τροποποιήθηκε και ισχύει με την παρ. 10 του άρθρου 28 του ν. 4186/2013 (193Α ́), μετατίθενται κατά προτεραιότητα σε σχολικές μονάδες  τυφλών και κωφών.

οπότε μπορεί όντως κάποιος άλλος να μετατεθεί εκεί. Και επομένως ίσως πρέπει να κάνεις αίτηση μετάθεσης . Όντως δεν είναι ξεκάθαρο.
Το είπα ότι δεν τα ξέρω καλά τα της ειδικής .

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 10:43:01 μμ »
Στις σελίδες 12 και 13 της εγκυκλίου αναφέρει:
2. ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΗ ΓΙΑ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

2.2. Επίσης ως πραγματική εκπαιδευτική υπηρεσία θεωρείται:

ε) Ο χρόνος αναγνωρισμένης προϋπηρεσίας εκπαιδευτικών:  στην ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΠΑΤΕΣ-ΣΕΛΕΤΕ) και στα δημόσια Ι.Ε.Κ. αρμοδιότητας Υ.ΠΑΙ.Θ.. Ο χρόνος των ανωτέρω περιπτώσεων (α-ε) προσμετράται εφόσον λαμβάνεται υπόψη για μισθολογική εξέλιξη.

Αυτό συνάδελφοι σημαίνει ότι η προυπηρεσία στα ΙΕΚ υπο το καθεστώς ΟΕΕΚ μετράει ως χρόνος για μετάθεση ή οριστική τοποθέτηση ή εννοεί κάτι άλλο?
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος miguel101

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 17, 2022, 11:29:11 μμ »
Γειά σας, θα ήθελα να σας ρωτήσω στο teachers minedu μου πέρασαν στην προυπηρεσία την ημέρα που ορκιστηκά και όχι το μέρα που βγήκε το φεκ. Έχει γίνει κάποιο λάθος;

Αποσυνδεδεμένος victoria25_9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 12:02:07 πμ »
Είμαι διορισμένοι του 21 και μπήκα να δω την προϋπηρεσία  μου και μου έχουν βάλει από αρχές Σεπτεμβρίου του 2021 μέχρι 31 Αυγούστου του 2022 ότι ήμουν σε 1 σχολείο  και από 1 Σεπτεμβρίου μέχρι τέλος της χρονιάς (2023)σε αδεια( είμαι σε άδεια λοχειας). Το ερώτημα ειναι: δεν θα έπρεπε από 1 ιουλιου μεχρι 31 Αυγούστου 2022 να εμφανίζομαι στην οργανική μου κ να παίρνω τα μόρια  εκείνης της περοχης;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 12:14:25 πμ »
Γιατί πριν τι μόρια θα πάρεις ; Είσαι αποσπασμένη αλλού;
Πάντως όταν είσαι σε τέτοιες άδειες τα μόρια της οργανικής σου παίρνεις , οπότε κάτι δεν αντιλαμβάνομαι σωστά στην ερώτησή σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2022, 12:18:41 πμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #163 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 12:16:11 πμ »
Στις σελίδες 12 και 13 της εγκυκλίου αναφέρει:
2. ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΗ ΓΙΑ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΧΡΟΝΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

2.2. Επίσης ως πραγματική εκπαιδευτική υπηρεσία θεωρείται:

ε) Ο χρόνος αναγνωρισμένης προϋπηρεσίας εκπαιδευτικών:  στην ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΠΑΤΕΣ-ΣΕΛΕΤΕ) και στα δημόσια Ι.Ε.Κ. αρμοδιότητας Υ.ΠΑΙ.Θ.. Ο χρόνος των ανωτέρω περιπτώσεων (α-ε) προσμετράται εφόσον λαμβάνεται υπόψη για μισθολογική εξέλιξη.

Αυτό συνάδελφοι σημαίνει ότι η προυπηρεσία στα ΙΕΚ υπο το καθεστώς ΟΕΕΚ μετράει ως χρόνος για μετάθεση ή οριστική τοποθέτηση ή εννοεί κάτι άλλο?
Από αυτή τη διατύπωση, αυτό που γράφεις είναι σωστό συμπέρασμα!

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #164 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 01:47:05 πμ »
Εγώ έχω το εξής ερώτημα: την επιλογή αίτησης για μετάθεση την εμφανίζει στο σύστημα μόνο σε όσους έχουν δικαίωμα αίτησης μετάθεσης ή σε όλους;
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος victoria25_9

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #165 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 06:36:39 πμ »
Γιατί πριν τι μόρια θα πάρεις ; Είσαι αποσπασμένη αλλού;
Πάντως όταν είσαι σε τέτοιες άδειες τα μόρια της οργανικής σου παίρνεις , οπότε κάτι δεν αντιλαμβάνομαι σωστά στην ερώτησή σου.
Την πρώτη χρονιά διορισμού υπηρέτησα στο σχολείο  που τοποθετήθηκε, απλά μου καταχώρησαν προϋπηρεσία  σε εκείνο το σχολειο από 1 Σεπτεμβρίου 2021 μέχρι 31 Αυγούστου  2022. Δεν θα έπρεπε  να είναι 1/9 μέχρι 31/6 το πρωτο σχολειο και μετά από 1/7 μέχρι 31/8 να εμφανίζεται το σχολείο  που ανήκω οργανικά;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #166 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 08:28:25 πμ »
Εντάξει, τώρα κατάλαβα . Ναι ,έχεις δίκιο  αφού πήρες οργανική πρέπει να αλλάξει η καταχώρηση. Στείλε αίτημα μέσω του συστήματος και θα το διορθώσουν.

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #167 στις: Οκτώβριος 18, 2022, 01:46:16 μμ »
Την εμφανίζει σε όλους. Αμα κάποιος κάνει αλλά δεν έχει δικαίωμα (μετάθεσης, βελτίωσης κλπ) τον παίρνουν τηλέφωνο μετά τον έλεγχο και του λένε , ότι δεν γίνεται δεκτή επειδή δεν έχει δικαίωμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.