*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθεσεις2023  (Αναγνώστηκε 210014 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #714 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 09:53:47 πμ »
Χωρίς να εχω hands on knowledge, υποθέτω με δυο τρόπους. Ο ένας είναι να μπουν εξαρχής τα 'πειραγμενα' νούμερα και ο άλλος είναι να δώσεις εντολή στο σύστημα να δίνει κενό για νέα μετάθεση σε κάθε αποχώρηση από μια περιοχή, ακόμα και αν η περιοχή είναι πλεονασματική. Έτσι, δεν επιβαρύνεις το πλεόνασμα, απλά δεν το μειώνεις κιόλας. Τώρα, αν θα γίνει κατι απ' όλα αυτά (ή κάτι τελείως διαφορετικό) μονο οι ίδιοι το ξέρουν...
ο πρωτος απο τους δυο τροπους που αναφερεις δηλ να βαζουν στο συστημα εξαρχης σε μια περιοχη που η περιφερειακη εστειλε πχ μηδεν έλλειμμα χειροκινητα και πριν την εναρξη της διαδικασιας το -1 (με τη συμφωνη γνωμη του κυσδε) δε νομιζω ότι στεκει, γιατι τοτε θα πρεπει να εχουν ρυθμισει το συστημα τους αυτοματα ώστε να μειωνει το πλεονασμα ή να αυξανει το ελλειμμα στην περιοχη του εκπκπου που εφυγε με μεταθεση. Αρα αν μπορουν να το κανουν μεσω αλγοριθμικης εντολης το ενα σκελος δηλ της περιοχης που εχασε με μεταθεση ατομο, γιατι να μην εχουν και μια αντιστοιχη αλγοριθμικη εντολή για το αλλο σκελος δηλ οπου βλεπει το συστημα μηδενικο πλεονασμα να δινει μεταθεση ή οπου ειναι -2 και αιτουνται 3 άτομα μεταθεση να δινει και στους 3 δηλ να έχει προ-ρυθμιστει το συτημα για τις αποκλισεις με ευρος 0 εως 1
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2023, 01:28:41 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:53 »

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #715 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 10:08:27 πμ »
ο πρωτος απο τους δυο τροπους που αναφερεις δηλ να βαζουν στο συστημα εξαρχης σε μια περιοχη που η περιφερειακη εστειλε πχ μηδεν έλλειμμα χειροκινητα και πριν την εναρξη της διαδικασιας το -1 (με τη συμφωνη γνωμη του κυσδε), δε νομιζω ότι στεκει γιατι τοτε θα πρεπει να εχουν ρυθμισει το συστημα τους αυτοματα να μειωνει το πλεονασμα ή να αυξανει το ελλειμμα στην περιοχη αυτου που εφυγε με μεταθεση. Αρα αν μπορουν να το κανουν με αλγοριθμικη εντολη το ενα σκελος δηλ της περιοχης που εχασε με μεταθεση ατομο, γιατι να μην εχουν και μια αντιστοιχη αλγοριθμικη εντολή για το αλλο σκελος δηλ οπου βλεπει το συστημα μηδενικο πελονασμα να δινει μεταθεση ή οπου ειναι +2 και αιτουνται 3 άτομα μεταθεση να δινει και στους 3 δηλ να έχει προ-ρυθμιστει το συτημα για τις αποκλισεις με ευρος 0 εως 1
Άρα ο μόνος τρόπος για να το κάνουν είναι να γίνει "χειροκίνητα" στο τέλος της διαδικασίας; Εννοώ χωρίς τη βοήθεια του συστήματος

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #716 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 10:09:54 πμ »
Καλημέρα..Άντε να βγουν επιτέλους να μας φύγει η αγωνιά.Ασ ευχηθούμε να βγουν την Παρασκευή να τελειώσει αυτό το άγχος,με την ευχή όλοι μας να πάμε κοντά στα σπίτια μας.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1721
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #717 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 10:12:55 πμ »
Άρα ο μόνος τρόπος για να το κάνουν είναι να γίνει "χειροκίνητα" στο τέλος της διαδικασίας; Εννοώ χωρίς τη βοήθεια του συστήματος
δεν εχω γνωση για το πως γινεται στην πραξη. Μονο οι προγραμματιστες Η/Υ γνωριζουν. Η δικη μου εικασία ειναι ότι δεν γινεται χειροκινητα το οτιδηποτε παρα μονο προγραμματιζεται ο αλγοριθμος (πριν τρεξει το συστημα) για αποκλισεις απο 0 έως και οσο αποφασισει το κυσδε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθεσεις2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:53 »

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #718 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 10:25:55 πμ »
δεν εχω γνωση για το πως γινεται στην πραξη. Μονο οι προγραμματιστες Η/Υ γνωριζουν. Η δικη μου εικασία ειναι ότι δεν γινεται χειροκινητα το οτιδηποτε παρα μονο προγραμματιζεται ο αλγοριθμος (πριν τρεξει το συστημα) για αποκλισεις απο 0 έως και οσο αποφασισει το κυσδε
Ευχαριστώ για την απάντηση

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #719 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 04:15:30 μμ »
https://e-wall.net/33592/enimerosi-gia-tis-metatheseis-protovathmias-defterovathmias-pos-trechei-o-algorithmos-metatheseon-tha-ypologistoun-oi-nees-organikes/
Δεν νομίζω να προσθέτει κάτι καινούργιο σε αυτά που ήδη έχουμε πει εδώ. Ίσα ίσα ξαναφέρει τη χαζομάρα με το άθροισμα κενών πλεονασμάτων. Ότι ναναι. Εκ του αποτελέσματος θα κριθούν. Λίγο σε πανικό βρίσκονται , λίγο ανοργανωσια μου κάνει δεν ξέρω. Για να δουμε

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #720 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 04:21:55 μμ »
https://e-wall.net/33592/enimerosi-gia-tis-metatheseis-protovathmias-defterovathmias-pos-trechei-o-algorithmos-metatheseon-tha-ypologistoun-oi-nees-organikes/
Δεν νομίζω να προσθέτει κάτι καινούργιο σε αυτά που ήδη έχουμε πει εδώ. Ίσα ίσα ξαναφέρει τη χαζομάρα με το άθροισμα κενών πλεονασμάτων. Ότι ναναι. Εκ του αποτελέσματος θα κριθούν. Λίγο σε πανικό βρίσκονται , λίγο ανοργανωσια μου κάνει δεν ξέρω. Για να δουμε

Ανοργανωσιά δε θα πει τίποτα...δείτε τα φρέσκα νέα από την επιμόρφωση και τι απέσυρε το ΙΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #721 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 04:32:08 μμ »
Βαζουν και τη φοβερη διαπιστωση οτι τιθεται θεμα με τις πλεονασματικες περιοχες στη ββαθμια. Σαμπως δεν το γνωρίζουμε? Εκτος αν εμαθαν οτι γινονται προσπαθειες ικανοποιησης πολλων μεταθεσεων αλλα λογω πλεονασμάτων να κραταμε μικρο καλαθι..
https://e-wall.net/33592/enimerosi-gia-tis-metatheseis-protovathmias-defterovathmias-pos-trechei-o-algorithmos-metatheseon-tha-ypologistoun-oi-nees-organikes/
Δεν νομίζω να προσθέτει κάτι καινούργιο σε αυτά που ήδη έχουμε πει εδώ. Ίσα ίσα ξαναφέρει τη χαζομάρα με το άθροισμα κενών πλεονασμάτων. Ότι ναναι. Εκ του αποτελέσματος θα κριθούν. Λίγο σε πανικό βρίσκονται , λίγο ανοργανωσια μου κάνει δεν ξέρω. Για να δουμε

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #722 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 04:42:55 μμ »
Η μόνη περίπτωση να εγκριθούν πραγματικά πολλές μεταθέσεις συνίσταται στο ενδεχόμενο να τρέξει ο αλγόριθμος κατά τρόπο που να υλοποιεί μεταθέσεις και σε πλεονασματικές περιοχές, αναπληρώνοντας τον αριθμό των μετατιθέμενων από πλεονασματική περιοχή με ίσο αριθμό μετατιθέμενων σε αυτή, και άρα διατηρώντας σταθερό τον αριθμό των πλεοναζόντων εκπ/κων κατά ειδικότητα στο εν λόγω ΥΣ, διαδικασία βάσει της οποίας έχουν πραγματοποιηθεί μεταθέσεις και στις 2 βαθμίδες εκπ/σης στο παρελθόν.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #723 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 04:50:01 μμ »
Η διατήρηση πλεοναμσατος σε μια περιοχή δεν είναι αθώα και αγαθή. Αφαιρεί κενά για διορισμούς απο άλλη ειδικότητα της οποίας οι πλεονάζοντες της πρώτης ειδικότητας έχουν το μάθημα σε β ανάθεση. Δεν είναι καλό να υποστηρίζουμε τέτοιες πρακτικές. Αν μιλάμε για πλεόνασμα που δεν κόβει κενά άλλης ειδικότητας εντάξει. Αλλά κόβουν

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #724 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 04:51:08 μμ »
Ισχυει οτι στις περυσι στην ειδικη αγωγη ειχαμε μεταθεσεις σε καποιες ειδικότητες ββαθμιας οπως φιλολογοι και φυσικοι χωρίς να υπάρχουν οργανικα κενα? Συγκεκριμένα
στην Α Θεσσαλονίκης..
Η μόνη περίπτωση να εγκριθούν πραγματικά πολλές μεταθέσεις συνίσταται στο ενδεχόμενο να τρέξει ο αλγόριθμος κατά τρόπο που να υλοποιεί μεταθέσεις και σε πλεονασματικές περιοχές, αναπληρώνοντας τον αριθμό των μετατιθέμενων από πλεονασματική περιοχή με ίσο αριθμό μετατιθέμενων σε αυτή, και άρα διατηρώντας σταθερό τον αριθμό των πλεοναζόντων εκπ/κων κατά ειδικότητα στο εν λόγω ΥΣ, διαδικασία βάσει της οποίας έχουν πραγματοποιηθεί μεταθέσεις και στις 2 βαθμίδες εκπ/σης στο παρελθόν.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #725 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 04:54:34 μμ »
Το ΚΥΣΔΕ στις πρώτες συνεδριάσεις ασχολείται με αμφισβητούμενες περιπτώσεις θεμελίωσης δικαιώματος μετάθεσης και με την ένταξη σε ειδικές κατηγορίες. Στη συνέχεια επικαιροποιούνται στο σύστημα οι συγκεκριμένες αιτήσεις και μετά είναι έτοιμα όλα για να τρέξει ο αλγόριθμος. Προηγείται νομίζω όμως η εξέταση των αιτήσεων μετάθεσης σε Μουσικά, Καλλιτεχνικά και ΣΜΕΑΕ (από ειδική προς ειδική ή από γενική προς ειδική). Ίσως απαιτούνται 1-2 μέρες γι' αυτά. Οπότε μάλλον από την επόμενη εβδομάδα οι ανακοινώσεις των μεταθέσεων από περιοχή σε περιοχή (γενική).

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #726 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 05:09:40 μμ »
O αιρετός του ΚΥΣΔΕ Θ. Κατσωνόπουλος έγραψε στο fb ότι τα αποτελέσματα θα βγουν στα μέσα της αλλης εβδομαδας...  :(

Επίσης, δίνει πληροφορίες για τα κενά σε όσους τον ρωτάνε εκει, να 'ναι καλά ο άνθρωπος!

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Μεταθεσεις2023
« Απάντηση #727 στις: Φεβρουάριος 22, 2023, 05:14:52 μμ »
Ποιο είναι το link του Κατσωνόπουλου στο facebook ?
Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.