*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό Ειδικής ή Κατατακτήριες Παιδαγωγικό;;  (Αναγνώστηκε 2750 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bioteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γεια σας! Είμαι βιολόγος και τα τελευταία χρόνια εργάζομαι στην ιδιωτική εκπαίδευση. Ενδιαφέρομαι για την προοπτική του αναπληρωτή/μόνιμου και γενικότερα του δημόσιου σχολείου. Θα ήθελα μία γνώμη/εκτίμηση για το αν πιστεύετε ότι θα είναι πιο χρήσιμο επαγγελματικά ένα μάστερ Ειδικής (έχω ήδη 9μηνο σεμινάριο) ή κατατακτήριες στο Παιδαγωγικό. Με ενδιαφέρει αρκετά η διδασκαλία σε μικρότερα παιδιά (και ευρύτερα αντικείμενα), απλά με προβληματίζουν τα 4 πρόσθετα χρόνια, όπως και το ότι όταν αποφοιτήσω θα είμαι χαμηλά στους πίνακες της Πρωτοβάθμιας. Να πω κιόλας ότι ήδη έχω ένα μάστερ άσχετο με εκπαίδευση, οπότε τα μόρια και των 2 επιλογών είναι συγκρίσιμα. Όσον αφορά την ειδική, με ενδιαφέρει μεν, απλά δε ξέρω κατά πόσο θα άντεχα ψυχολογικά σε δύσκολες περιπτώσεις, μιας και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ (+ τα χρήματα, που δεν είναι αμελητέα). Πιο πολύ νομίζω θα με ενδιέφερε ο τομέας της αξιολόγησης, ΚΕΔΑΣΥ, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ElisaPDE

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ειδικής ή Κατατακτήριες Παιδαγωγικό;;
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2022, 05:01:24 μμ »
Αν δώσεις κατατακτήριες νομίζω είναι λιγότερο από 4 χρόνια.
Αν το αντέχεις κάνε παράλληλα μεταπτυχιακό ειδικής και πτυχίο παιδαγωγικού.
Όταν δηλώνεις σχολεία πάντως δεν ξέρεις σε τι δομή ειδικής θα σε πάρουν (ειδικό σχολείο, εεεκ, τμήμα ένταξης κτλ).. εκτός και αν δηλώνεις μόνο κεδασυ που αυτά τα δηλώνεις ξεχωριστά.. Δες πρώτα πάντως αν παίρνουν βιολόγους ειδικής..

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ειδικής ή Κατατακτήριες Παιδαγωγικό;;
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2022, 05:03:53 μμ »
Γεια σας! Είμαι βιολόγος και τα τελευταία χρόνια εργάζομαι στην ιδιωτική εκπαίδευση. Ενδιαφέρομαι για την προοπτική του αναπληρωτή/μόνιμου και γενικότερα του δημόσιου σχολείου. Θα ήθελα μία γνώμη/εκτίμηση για το αν πιστεύετε ότι θα είναι πιο χρήσιμο επαγγελματικά ένα μάστερ Ειδικής (έχω ήδη 9μηνο σεμινάριο) ή κατατακτήριες στο Παιδαγωγικό. Με ενδιαφέρει αρκετά η διδασκαλία σε μικρότερα παιδιά (και ευρύτερα αντικείμενα), απλά με προβληματίζουν τα 4 πρόσθετα χρόνια, όπως και το ότι όταν αποφοιτήσω θα είμαι χαμηλά στους πίνακες της Πρωτοβάθμιας. Να πω κιόλας ότι ήδη έχω ένα μάστερ άσχετο με εκπαίδευση, οπότε τα μόρια και των 2 επιλογών είναι συγκρίσιμα. Όσον αφορά την ειδική, με ενδιαφέρει μεν, απλά δε ξέρω κατά πόσο θα άντεχα ψυχολογικά σε δύσκολες περιπτώσεις, μιας και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ (+ τα χρήματα, που δεν είναι αμελητέα). Πιο πολύ νομίζω θα με ενδιέφερε ο τομέας της αξιολόγησης, ΚΕΔΑΣΥ, κλπ.
Καλησπέρα!
Για αρχή θα πρέπει να δεις πόσους βιολόγους παίρνουν στην Ειδική Αγωγή. Είμαι άλλης ειδικότητας και δε γνωρίζω. Αν δε νιώθεις σιγουριά να δουλέψεις στην Ειδική πάντως, καλύτερα να μην το επιχειρήσεις, και για τους μαθητές αλλά και για εσένα.
Αν σε ενδιαφέρει η διδασκαλία σε παιδιά, οι κατατακτήριες είναι καλή λύση, πιο χρονοβόρα, ωστόσο. Χαμηλά στους πίνακες μπορεί είσαι αλλά με δύο πτυχία, μάστερ (παίρνεις τα μόρια με το ισχύον σύστημα ακόμη κι αν δεν είναι σχετικό με εκπαίδευση), σεμινάριο κι ό,τι άλλο τυχόν έχεις (όπως υπολογιστές, ξένες γλώσσες, παιδιά) θα έχεις κάποια μόρια σε σχέση με τους νέους απόφοιτους.
Σχετικά με το να εργαστείς σε ΚΕΔΑΣΥ, δε νομίζω ότι πάνε αναπληρωτές βιολόγοι Ειδικής Αγωγής. Ως μόνιμος ίσως. Αλλά θα σε κατατοπίσει καλύτερα κάποιος που έχει εμπειρία εκεί.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ειδικής ή Κατατακτήριες Παιδαγωγικό;;
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2022, 06:15:17 μμ »
Παιδαγωγικό ασυζητητι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ειδικής ή Κατατακτήριες Παιδαγωγικό;;
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2022, 08:58:42 μμ »
Γεια σας! Είμαι βιολόγος και τα τελευταία χρόνια εργάζομαι στην ιδιωτική εκπαίδευση. Ενδιαφέρομαι για την προοπτική του αναπληρωτή/μόνιμου και γενικότερα του δημόσιου σχολείου. Θα ήθελα μία γνώμη/εκτίμηση για το αν πιστεύετε ότι θα είναι πιο χρήσιμο επαγγελματικά ένα μάστερ Ειδικής (έχω ήδη 9μηνο σεμινάριο) ή κατατακτήριες στο Παιδαγωγικό. Με ενδιαφέρει αρκετά η διδασκαλία σε μικρότερα παιδιά (και ευρύτερα αντικείμενα), απλά με προβληματίζουν τα 4 πρόσθετα χρόνια, όπως και το ότι όταν αποφοιτήσω θα είμαι χαμηλά στους πίνακες της Πρωτοβάθμιας. Να πω κιόλας ότι ήδη έχω ένα μάστερ άσχετο με εκπαίδευση, οπότε τα μόρια και των 2 επιλογών είναι συγκρίσιμα. Όσον αφορά την ειδική, με ενδιαφέρει μεν, απλά δε ξέρω κατά πόσο θα άντεχα ψυχολογικά σε δύσκολες περιπτώσεις, μιας και δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ (+ τα χρήματα, που δεν είναι αμελητέα). Πιο πολύ νομίζω θα με ενδιέφερε ο τομέας της αξιολόγησης, ΚΕΔΑΣΥ, κλπ.
Τι να απαντήσεις στον επιστήμονα αυτόν που με αγωνία προσπαθεί να σχεδιάσει το μέλλον του??? απέναντι σε ένα ανεύθυνο κράτος που σήμερα έχει το α΄ σύστημα διορισμών αλλά μέσα σε μία νύχτα μπορεί να ψηφίσει το β΄ και να 'κρεμάσει' προσπάθειες, αγώνες και κόπους χρόνων??? κι εγώ σου λέω γίνονται εκλογές και βγαίνει ο σύριζα ή συνασπισμός αριστερών κομμάτων και βάζουν κριτήριο διορισμού τα παιδιά και την ηλικία του υποψηφίου κυρίως και όχι μεταπτυχιακά καθώς η αριστεία είναι ρετσινιά κ.λ.π.  και πάνε περίπατο μεταπτυχιακά, ειδικεύσεις κ.λ.π., απίθανο το έχετε? κράτος παράνοιας...

Αποσυνδεδεμένος bioteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ειδικής ή Κατατακτήριες Παιδαγωγικό;;
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 30, 2022, 10:01:36 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Η αλήθεια είναι ότι δεν παίρνουν πολλούς Βιολόγους στην Ειδική (γενικά ΠΕ04), παρόλα αυτά τα τελευταία χρόνια εξαντλείται ο κύριος πίνακας και παίρνουν αρκετούς από τον Επικουρικό. Με τη δημιουργία νέων τμημάτων ένταξης/Ειδικών Γυμνασίων, ίσως είναι μία καλή διέξοδος για εργασία, πάντα βέβαια με τους προβληματισμούς που συνυπάρχουν..Το παράλληλο το σκέφτηκα, αλλά με full time δουλειά είτε σε σχολείο είτε σε φροντιστήριο μου φαίνεται αδύνατον..

Αποσυνδεδεμένος bioteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ειδικής ή Κατατακτήριες Παιδαγωγικό;;
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 30, 2022, 10:02:11 μμ »
Παιδαγωγικό ασυζητητι

Κάποιο επιχείρημα;;p

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό Ειδικής ή Κατατακτήριες Παιδαγωγικό;;
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 31, 2022, 10:41:34 πμ »
Με το πτυχίο του παιδαγωγικού ανοίγεις δεύτερη  ειδικότητα για διορισμό. Επιπλέον, οι δάσκαλοι έχουν τη μεγαλύτερη απορρόφηση για αναπλήρωση ή διορισμό.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 514

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.