*

Αποστολέας Θέμα: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία  (Αναγνώστηκε 2638 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 07:56:03 μμ »
Καλησπέρα στην ομάδα!
Θα ήθελα βοήθεια για όποιον γνωρίζει: έχω οργανική σε ένα σχολείο στο οποίο και θα απασχοληθώ για 8 ώρες και με διαθέτουν σε άλλα 3 (συστεγαζόμενα) σχολεία για 13 ώρες. Ο διευθυντής της οργανικής με θέλει στο σχολείο 3 μέρες, ενώ εγώ θέλω 2 (και λόγω περισσότερων ωρών αλλά και απόστασης από την κατοικία μου). Τι ισχύει; Υπάρχει νομοθεσία που να υποχρεώνει τον καθηγητή να μένει περισσότερες μέρες στην οργανική του ανεξαρτήτως ωρών; ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:01 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 08:19:59 μμ »
Όχι, δεν υπάρχει. Υπάρχει σύσταση να μην υπάρχει μετακίνηση σε δυο σχολεία την ίδια μετά, αν είναι εφικτό. Βγαίνει και πιο εύκολα το προγραμμα αν είσαι μερα/σχολείο. Μίλησε με τη διεύθυνση που ανήκεις. Το πιο λογικό είναι να σε κρατήσει δυο μέρες και μετά από μια μερα στο κάθε ένα από τα υπόλοιπα σχολεια. Υπενθυμίζω ότι οποιος είναι σε πάνω από δυο σχολεία, δεν κάνει βάσει νόμου εφημερίες σε κανενα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2022, 08:24:05 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 08:35:43 μμ »
Όχι, δεν υπάρχει. Υπάρχει σύσταση να μην υπάρχει μετακίνηση σε δυο σχολεία την ίδια μετά, αν είναι εφικτό. Βγαίνει και πιο εύκολα το προγραμμα αν είσαι μερα/σχολείο. Μίλησε με τη διεύθυνση που ανήκεις. Το πιο λογικό είναι να σε κρατήσει δυο μέρες και μετά από μια μερα στο κάθε ένα από τα υπόλοιπα σχολεια. Υπενθυμίζω ότι οποιος είναι σε πάνω από δυο σχολεία, δεν κάνει βάσει νόμου εφημερίες σε κανενα

6. Οι εκπαιδευτικοί που συμπληρώνουν το ωράριό τους σε δύο (2) σχολεία κάνουν εφημερία μόνο στο ένα, σε αυτό στο οποίο διδάσκουν περισσότερες ώρες. Καθήκοντα εφημερίας δεν ανατίθενται σε εκπαιδευτικούς που διδάσκουν σε τρία και περισσότερα σχολεία, όταν τουλάχιστον το ένα από αυτά λειτουργεί σε χωριστό κτίριο. Τα συστεγαζόμενα σχολεία αναφορικά με την αρμοδιότητα της εφημερίας θεωρούνται ως ένα σχολείο.


Άρα αν η συνάδελφος υπηρετεί στο βασικό+3 σχολεία (τα οποία 3 συστεγάζονται και θεωρούνται ως 1) δεν απαλλάσσεται από τις εφημερίες. Απλώς θα κάνει μόνο στο βασικό της σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 08:46:54 μμ »
Βασικά είναι το σχολείο της οργανικής σε απόσταση 30 χιλιομέτρων από τα υπόλοιπα τρία. Άρα θα είμαι αναγκαστικά ή 2 μέρες αποκλειστικά στην οργανική ή 3 ημέρες.  Μπορεί να το επιβάλλει αυτό ο διευθυντής; Δηλαδή για 8 ώρες να είμαι 3 ημέρες στην οργανική και για τις υπόλοιπες 13 να είμαι 2 μέρες; Πρακτικά δεν θα μπορέσω να το αντέξω, αν επιμείνει πώς μπορώ να διεκδικήσω το αυτονόητο;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:30:01 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 09:05:39 μμ »
6. Οι εκπαιδευτικοί που συμπληρώνουν το ωράριό τους σε δύο (2) σχολεία κάνουν εφημερία μόνο στο ένα, σε αυτό στο οποίο διδάσκουν περισσότερες ώρες. Καθήκοντα εφημερίας δεν ανατίθενται σε εκπαιδευτικούς που διδάσκουν σε τρία και περισσότερα σχολεία, όταν τουλάχιστον το ένα από αυτά λειτουργεί σε χωριστό κτίριο. Τα συστεγαζόμενα σχολεία αναφορικά με την αρμοδιότητα της εφημερίας θεωρούνται ως ένα σχολείο.


Άρα αν η συνάδελφος υπηρετεί στο βασικό+3 σχολεία (τα οποία 3 συστεγάζονται και θεωρούνται ως 1) δεν απαλλάσσεται από τις εφημερίες. Απλώς θα κάνει μόνο στο βασικό της σχολείο.
Πολλές φορές οι διευθυντές για να κάνουν τη δουλειά τους θεωρούν συστεγαζόμενα σχολεία που βρίσκονται στον ίδιο χώρο, αλλά είναι διακριτές μονάδες, σε διαφορετικά κτηρια με χωριστές αυλες. Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσια που ορίζει τι θεωρείται συστεγαζομενο σχολείο (κοινός Συλλογος, κοινές εφήμερες). Το επισημαίνω γιατί πολλοί την έχουμε πατήσει ετσι, άρα μπορεί να μην χρειάζεται να κάνει εφημερίες αν δεν ισχύουν οι προϋποθέσεις.(πχ να είναι στο ίδιο κτήριο γυμνασιο, λύκειο, ΕΠΑΛ και να μοιράζονται τους ίδιους εκπαιδευτικούς)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2022, 09:10:12 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 09:35:48 μμ »
το πρόβλημα (προς το παρόν) δεν είναι οι εφημερίες. είναι πόσες ημέρες θα είμαι στο Α σχολείο και πόσες στην ομάδα Β σχολεία...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2251
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 01, 2022, 09:53:00 μμ »
Πολλές φορές οι διευθυντές για να κάνουν τη δουλειά τους θεωρούν συστεγαζόμενα σχολεία που βρίσκονται στον ίδιο χώρο, αλλά είναι διακριτές μονάδες, σε διαφορετικά κτηρια με χωριστές αυλες. Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσια που ορίζει τι θεωρείται συστεγαζομενο σχολείο (κοινός Συλλογος, κοινές εφήμερες). Το επισημαίνω γιατί πολλοί την έχουμε πατήσει ετσι, άρα μπορεί να μην χρειάζεται να κάνει εφημερίες αν δεν ισχύουν οι προϋποθέσεις.(πχ να είναι στο ίδιο κτήριο γυμνασιο, λύκειο, ΕΠΑΛ και να μοιράζονται τους ίδιους εκπαιδευτικούς)

Δεν διαφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 11:46:10 πμ »
Καλησπέρα στην ομάδα!
Θα ήθελα βοήθεια για όποιον γνωρίζει: έχω οργανική σε ένα σχολείο στο οποίο και θα απασχοληθώ για 8 ώρες και με διαθέτουν σε άλλα 3 (συστεγαζόμενα) σχολεία για 13 ώρες. Ο διευθυντής της οργανικής με θέλει στο σχολείο 3 μέρες, ενώ εγώ θέλω 2 (και λόγω περισσότερων ωρών αλλά και απόστασης από την κατοικία μου). Τι ισχύει; Υπάρχει νομοθεσία που να υποχρεώνει τον καθηγητή να μένει περισσότερες μέρες στην οργανική του ανεξαρτήτως ωρών; ευχαριστώ
Τι πάει να πει σε θέλει 3 ημέρες για να κάνεις 8 ώρες; Δηλαδή αν σε ήθελε και κάθε μέρα θα έτρεχες καθημερινά και στις άλλες δύο σχολικές μονάδες; Καλό θα ήταν να έρθεις σε επαφή με τον υπεύθυνο παιδαγωγικών θεμάτων της σχολικής σου μονάδας και να περιγράψεις το πρόβλημα σου. Μην διστάσεις αν χρειαστεί και να επισκεφθείς ακόμη και τον προϊστάμενο της διεύθυνσης σου ή να ρωτήσεις και κάποιον της τοπικής ΕΛΜΕ... Έλεος με τον κάθε ηλίθιο που νομίζει ότι είμαστε υπάλληλοι του στο εργοστάσιο τους!!! Καλή τύχη σου εύχομαι και όπως σου είπα... τράβα ακόμη και στον προϊστάμενο αν χρειαστεί... είναι παράλογο αυτό που ζητάει ο διευθυντής σου...

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 12:00:02 μμ »
επαναφέρω το θέμα, αν μπορεί κάποιος να απαντήσει.  :-\

Βασικά είναι το σχολείο της οργανικής σε απόσταση 30 χιλιομέτρων από τα υπόλοιπα τρία. Άρα θα είμαι αναγκαστικά ή 2 μέρες αποκλειστικά στην οργανική ή 3 ημέρες.  Μπορεί να το επιβάλλει αυτό ο διευθυντής; Δηλαδή για 8 ώρες να είμαι 3 ημέρες στην οργανική και για τις υπόλοιπες 13 να είμαι 2 μέρες; Πρακτικά δεν θα μπορέσω να το αντέξω, αν επιμείνει πώς μπορώ να διεκδικήσω το αυτονόητο;

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 01:16:17 μμ »
Υπάρχει κάποιος σοβαρός και συγκεκριμένος λόγος που σου δίνεται αυτό το πρόγραμμα εξ αρχής ή, ξέρω γω, βαριέται να αλλάξει το πρόγραμμα; 

Δεν βρήκα κάτι σχετικό στην νομοθεσία και νομίζω ότι θα ήταν και δύσκολο να υπάρχει λεπτομερής πρόβλεψη για αριθμό ημερών κατά αναλογία με τις ώρες που δεν θα δημιουργούσε περισσότερα προβλήματα από όσα θα έλυνε.
 
Το σκεπτικό, όπως το έχω ζήσει και το καταλαβαίνω, είναι πως το σχολείο πρώτης τοποθέτησης σε διαθέτει αφού καλύψει τις ανάγκες του κατά το δοκούν και με τον πιο συμφέροντα για το ίδιο τρόπο, λαμβάνοντας υπόψη σε κάποιο βαθμό τις δικές σου επιθυμίες και αυτές του/των σχολείου/σχολείων διάθεσης (συνήθως) στα πλαίσια της κοινής λογικής.

Πρακτικά, επειδή δεν κατάλαβα ακριβώς τη γεωγραφία της μόνιμης κατοικίας σε σχέση με τα σχολεία και αν θα σε βόλευε, θα μπορούσες να ζητήσεις μία ή δύο ημέρες να πηγαίνεις και στα δύο σχολεία (οργανικής & διάθεσης), υπάρχει μεν σύσταση να αποφεύγεται αλλά αν σε βολεύει και το ζητήσεις γίνεται, ή σαν τελική λύση, όπως λέει ο Ashen, να έρθεις σε επαφή με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικών θεμάτων της διεύθυνσης (το νούμερο 2 της διεύθυνσης) που τελικά θα εγκρίνει τα προγράμματα των σχολείων και να του ζητήσεις να παρέμβει επειδή ένα εφτάωρο και ένα εξάωρο στο πρόγραμμα και τρεις μέρες με δίωρα και τρίωρα δεν είναι τρομερά λογικό. Αλλιώς πηγαίνεις στον προϊστάμενο. Η ΕΛΜΕ μου φαίνεται ότι είναι λίγο σαν να βάζεις τη μαμά σου να τους πάρει τηλέφωνο και σε κάθε περίπτωση θα είναι φίλοι/συγγενείς/γνωστοί/παλιοί συγκάτοικοι από το πανεπιστήμιο με τους άλλους δύο. Ή και τα ίδια ακριβώς πρόσωπα.   

Αν το σχολείο πρώτης τοποθέτησης είναι πιο μακριά από αυτό της διάθεσης ίσως μπορείς να επικαλεστείς και το κόστος της βενζίνης σαν δικαιολογία.     
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 03:45:59 μμ »
αγαπητοί συνάδελφοι σας ευχαριστώ,

δυστυχώς το έζησα προπερσι το συγκεκριμένο σκηνικό αλλά τότε δεν το κυνήγησα.. Δηλαδή για 8 ώρες ήμουν 3 μέρες στο σχολείο της οργανικής και για τις υπόλοιπες 10 ώρες ήμουν 2 μέρες σε δύο σχολεία (3 ώρες περίσσευαν ήμουν γραφείο στο σχολείο της οργανικής)!

Ο λόγος ; Το σχολείο της οργανικής είναι σε χωριό  και κατά τα λεγόμενα του διευθυντή χρειάζεται "κόσμο" για να βοηθάει το σχολείο όπως σας έγραψα πριν, επειδή οι περισσότεροι είναι αναπληρωτές...! Πάντως ο λόγος για τη βενζίνη δεν είναι κριτήριο για κάποιους...!
Επίσης, ναι θα συμφωνήσω ότι δυστυχώς όπως ανέφερε ο AshenOne κάποιοι θεωρούν το σχολείο εργοστάσιό τους ή τσιφλίκι τους να προσθέσω εγώ...

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 04:02:01 μμ »
Μπορεί να καλομάθανε πρόπερσι στην οργανική σου αλλά είχες και τρεις ωρες που λογικά φαινόντουσαν ότι κάλυπτες ωράριο στο σχολείο της οργανικής. Φέτος με τις 13 ώρες στα άλλα σχολεία για δύο μέρες τι περιμένουν; Ότι τη μια μέρα θα δουλεύεις φουλ 7ωρο και την άλλη 6ωρο; Ποιος λογικός θα εγκρίνει τέτοιο πρόγραμμα; Και τεχνικές χαλάρωσης με γιόγκα να δίδασκες ένα διάλειμμα θα το χρειαζόσουν!
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 04:25:21 μμ »
δυστυχώς, στα απομακρυσμένα σχολεία δεν τους ενδιαφέρει ούτε η απόσταση ούτε η βενζίνη. η εμπειρία μου αυτό δείχνει - λόγω νοοτροπίας και έλλειψης προσωπικού. παλιότερα πήγαινα από τη δική μου πόλη σε άλλη, πάλι μεγάλη απόσταση και εκεί η κατανόηση ήταν πολύ μεγαλύτερη! είναι και θέμα ανθρώπου φυσικά


Μπορεί να καλομάθανε πρόπερσι στην οργανική σου αλλά είχες και τρεις ωρες που λογικά φαινόντουσαν ότι κάλυπτες ωράριο στο σχολείο της οργανικής. Φέτος με τις 13 ώρες στα άλλα σχολεία για δύο μέρες τι περιμένουν; Ότι τη μια μέρα θα δουλεύεις φουλ 7ωρο και την άλλη 6ωρο; Ποιος λογικός θα εγκρίνει τέτοιο πρόγραμμα; Και τεχνικές χαλάρωσης με γιόγκα να δίδασκες ένα διάλειμμα θα το χρειαζόσουν!

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Κατανομή ημερών σε 4 σχολεία
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 02, 2022, 04:41:05 μμ »
Βασικά αγαπητέ/ή upsidedown οργανική με 8 ώρες δεν είναι οργανική. Την έχεις χάσει και έχεις κριθεί υπεράριθμος/η. Επομένως αν είναι να προσφέρεις εξωδιδακτικά καθήκοντα (εφόσον ο νόμος το επιτρέπει) θα το κάνεις στο σχολικό συγκρότημα όπου έχεις τις περισσότερες ώρες διδασκαλίας. Επιπλέον το σχολείο όπως μας λες είναι επαρχία και άρα μικρό και άρα ο διευθυντής δεν έχει και πολλά να κάνει. Επομένως γιατί χρειάζεται και εσένα τρεις μέρες; Όπως και να το δεις δεν παύει ο διευθυντής να είναι συνάδελφος και αυτό που κάνει είναι αντισυναδελφικό και αντιπαιδαγωγικό. Αν δεν μπορεί να ανταπεξέλθει να παραιτηθεί. Κατ' εμέ έχω γνωρίσει διευθυντές οι οποίοι κατά καιρούς με έφτασαν στο σημείο να λέω πως κατά τις κρίσεις των στελεχών θα έπρεπε να περνάνε και ψυχομετρικά τεστ. Είναι αυτό που λέμε "η δουλειά μου να γίνεται και τον έχω γραμμένο τον άλλον" αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι. Στα καθήκοντα του διευθυντή είναι να εξασφαλίζει την ομαλή διεξαγωγή του διδακτικού έργου και όχι να ξεπατώνει τους εκπαιδευτικούς με 6ωρα και 7ωρα συνεχόμενα. Τα καθήκοντα του τα έχει διαβάσει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 526
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.