*

Αποστολέας Θέμα: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών  (Αναγνώστηκε 38399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 07:00:10 μμ »
Αυτό αναρωτιέμαι και γω. Για αναδρομικότητα δεν νομίζω ότι υπάρχουν πιθανότητες.  Δεν ξέρω όμως αν θα φέρει κάποιο αποτέλεσμα στην αναγνώριση κάποιας τουλάχιστον προϋπηρεσίας όπως έχει συμβεί στο παρελθόν.
Ο Τζαμτζης είχε γράψει ότι:
Το ζήτημα της αναδρομικής ισχύος των εν λόγω διορισμών έχει κλείσει δικαστικώς ήδη από το τέλος του 2018 με τη δημοσίευση της υπ’ αριθμ. 2824/2018 απόφασης του Συμβουλίου της Επικράτειας (Τμήμα Γ’ 7μελές), όταν για τη διαδικασία του αρ. 1 παρ. 1 του Ν. 3900/2010 (Πρότυπη δίκη) έκρινε οριστικά ότι στην περίπτωση των δικαστικών υπαλλήλων επιτυχόντων του ΑΣΕΠ 1998 δεν είναι δυνατή η δικαστική αναγνώριση της αναδρομικότητας του διορισμού τους. Για το λόγο αυτό απέρριψε σχετικό αίτημα και προς τούτο η Διοίκηση με νομοθετική ρύθμιση στις αρχές του 2019 αναγνώρισε την εξαετή μόλις προϋπηρεσία αυτών.

Η ως άνω απόφαση του ΣτΕ έλυσε οριστικά το θέμα και για το λόγο ότι η περίπτωση των δικαιωθέντων του ΑΣΕΠ 2008 παρουσιάζει απόλυτη ομοιότητα με την κριθείσα περίπτωση και είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα έχει την ίδια κατάληξη.

Επιπλέον και οι αποφάσεις της Επιτροπής Συμμόρφωσης του Διοικητικού Εφετείου Αθηνών (ενδεικτικά η υπ” αριθμ. 1905/2019) στην οποία προσέφυγε το γραφείο μας, αποκλείουν κατηγορηματικά την οποιαδήποτε περίπτωση αναγνώρισης της αναδρομικής ισχύος των εν λόγω διορισμών.

Συνεπώς, θεωρώ ότι οποιαδήποτε σχετική κίνηση για δικαστική διεκδίκηση της αναδρομικότητας του διορισμού των δικαιωθέντων του ΑΣΕΠ 2008 δε θα έχει θετικό αποτέλεσμα και άρα το γραφείο μας δεν θα συμμετέχει.

Θα ήθελα να απαντήσω σε αυτό το σχόλιο γιατί με προβλημάτισε ως περιεχόμενο αλλά και ως πρόθεση εκ μέρους του γράφοντος.
Ας πούμε λοιπόν αρχικά ότι τελικώς ο Χατζηφωτης και οι επιλογές του δικαιωνονται, έστω και αν το εύλογο δεν επεκτάθηκε για μεγάλο χρονικό διάστημα. Δεν ξέρω ειλικρινά το είχε συμβουλεύει ο Ταμτζης αλλά αυτό που βλέπω εδώ είναι μια υπόθεση εργασίας. Λέει δηλαδή ότι είναι πολύ δύσκολη η αναδρομικοτητα. Και ερωτώ :γιατί; δύσκολη, ας δεχτώ ναι, ακατορθωτη όμως όχι. Να θυμίσω ότι ο Χατζηφωτης πέτυχε το ακατόρθωτο που άλλοι δικηγόροι έλεγαν πως αποκλείεται να συμβεί. Η αναδρομικοτητα για τους ασεπιτες του 2008 έχει κλείσει, αυτό είναι γεγονός, για εκείνους όμως του 2004 και 2006 δεν έχει κλείσει τίποτα. Ας μην προτρεχουμε λοιπόν να ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει θέμα αναδρομικότητας κλπ, όλα είναι ανοιχτά. Πρέπει πρωτίστως ο δικηγόρος να μας ενημερώσει για το κείμενο της απόφασης και τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν από εδώ και πέρα. Και μπορεί ο δρόμος να είναι μακρύς, ας έχουμε υπομονή
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:31:32 »

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 07:56:52 μμ »
Δεν κατάλαβες συνάδελφε. Αναδρομικότητα σε χρηματικές αποζημιώσεις εννοούσα. Δεν μιλάω για διορισμούς.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 08:02:39 μμ »
Διορίστηκα πέρυσι και έχω θετικές αποφάσεις από ΣτΕ για 2004, 2006 και 2008. Μπορώ να κερδίσω κάτι από τις χθεσινές αποφάσεις; Έχει νόημα να το παλέψω δικαστικά για αναγνώριση προϋπηρεσίας;
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 08:11:46 μμ »
Φυσικά και έχει και φυσικά θα διεκδικήσεις. Αν δεν το κάνεις, θα σε βασανίζει η σκέψη γιατί δεν το έκανες. Σου εύχομαι να έχεις δύναμη και υπομονή. Και εφόσον έχεις διοριστεί να κοιτάξεις να πετύχεις το ευνοϊκοτερο για σενα
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:31:32 »

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 08:15:48 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 09:04:20 μμ »
Ούτε εγώ μιλάω για αναδρομικότητα σε χρηματικές αποζημιώσεις,για προυπηρεσία και μόρια μετάθεσης μιλάω.

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 09:28:52 μμ »

Ούτε εγώ μιλάω για αναδρομικότητα σε χρηματικές αποζημιώσεις,για προυπηρεσία και μόρια μετάθεσης μιλάω.
[/quote]

Νομίζω πως αυτό είναι το πλέον ανώδυνο. Αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι μπορεί να δοθούν μόρια 16 ετών πχ χωρίς να εγείρονται νομικά υποχρεώσεις για χρήματα. Αλλά αυτή η συζήτηση είναι πρόωρη, μένουν άλλα πράγματα να δούμε πρώτα
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 09:41:18 μμ »
Αναδρομικότητα διά νόμου (μόρια και χρήματα) δίνεται μάξιμουμ έξι χρόνια. Άρα το νωρίτερο απ' το '16. Να σημειώσω πως το πρωτεύον είναι οι δ ι ο ρ ι σ μ ο ί των αδιόριστων. Κι όχι η αναδρομικότητα των διορισμένων. Το δεύτερο είναι το κερασάκι στην τούρτα. Το πρώτο είναι το ψωμί για την επιβίωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2022, 09:43:00 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 10:53:35 μμ »
Ούτε εγώ μιλάω για αναδρομικότητα σε χρηματικές αποζημιώσεις,για προυπηρεσία και μόρια μετάθεσης μιλάω.

.
Νομίζω πως αυτό είναι το πλέον ανώδυνο. Αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι μπορεί να δοθούν μόρια 16 ετών πχ χωρίς να εγείρονται νομικά υποχρεώσεις για χρήματα. Αλλά αυτή η συζήτηση είναι πρόωρη, μένουν άλλα πράγματα να δούμε πρώτα
Έχεις δίκιο.Ας δούμε τι θα πει κι ο δικηγόρος

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 12:33:58 πμ »
Θα χρειαστεί πολιτική απόφαση διορισμού;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 01:08:46 πμ »
Θα χρειαστεί πολιτική απόφαση διορισμού;

Προφανώς ναι, τη στιγμή που η απόφαση δε διατάσσει διορισμό αλλά επανεξέταση του ζητήματος.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 07:29:08 πμ »
Καμία απόφαση δικαστηρίου δεν διατάσσει το υπουργείο.Του ζητά να επανεξετάσει το θέμα αφού καταδεικνύει η απόφασή του το δίκαιο των προσφευγόντων.Ούτε με τους 455 έγραφε πως διατάσσει το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος ran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 09:03:58 πμ »
Καλημέρα σε όλους!!! Συγχαρητήρια σε όλους όσους δικαιώθηκαμε , να δούμε τι μπορεί να γίνει με τα μόρια και την προϋπηρεσία ,προσωπικά θα το κυνηγήσω μέχρι τέλους παρότι έχω διοριστεί το 2019 με τους 455.Τέλος να πω ότι ποτέ μα ποτέ καμία απόφαση δε διατάσσει διορισμό αλλά πάντα ζητά επανεξέταση από την την διοίκηση.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαίωση ΣτΕ Ασεπιτών
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 09:10:34 πμ »
Ελπίζω να μην ισχύσει και για εμάς τώρα ο νόμος περί μη δυνατότητας διεκδίκησης αυτών.Εννοώ να μην αφορά εμάς μια και ο νόμος είναι νόμος.Ωστόσο κατά τα λεχθέντα των εισηγητών είμαστε διαφορετική περίπτωση από τους του 2008.Θα δείξει το μέλλον.Κατ´σρψήν ο διορισμός έπονται τα (σοβαρά)συμπαρομαρτούντα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.