*

Αποστολέας Θέμα: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο  (Αναγνώστηκε 1816 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 04:27:20 μμ »
Καλησπέρα.
Έχω προσληφθεί ως αναπληρώτρια για πρώτη φορά σε δημοτικό σχολείο και θα διδάσκω Αγγλικά σε όλες τις τάξεις.
Έχω πολλές απορίες και θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει με αυτές.
Τι τετράδια ζητάμε από τα παιδιά να αγοράσουν;
Στην α και β δημοτικού από αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν βάζουμε ασκήσεις για το σπίτι και στην α δημοτικού τα παιδιά δε γράφουν κάτι, απλώς μαθαίνουν Αγγλικά μέσω διαδραστικών ασκήσεων.
Στη γ και δ δημοτικού πρέπει να γράφουν και ορθογραφία και αντιγραφή;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:19 »

Συνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 04:30:14 μμ »
Ναι, όπως τα λες,ειδικά στην τρίτη,εγώ δεν βάζω πολλή ορθογραφία και επιμένω αρκετά και στην ανάγνωση.

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 04:33:17 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Να φανταστώ ε και στ δε γράφουν ορθογραφία και αντιγραφή, αλλά ζητάμε ένα πρόχειρο τετράδιο και ένα για ασκήσεις;

Συνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 04:44:33 μμ »
Εγώ ζητάω ένα δύο θεμάτων, αντιγραφή δεν γράφουν ορθογραφία εγώ βαζω που και που..π.χ στην Ε' τις χώρες-εθνικότητες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:51:19 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 05:26:19 μμ »
Και εγώ βάζω ορθογραφία σε όλες τις τάξεις. Συνήθως ζητάω ένα τετράδιο ΜΌΝΟ για ορθογραφία για να το παίρνω για διόρθωση. Και ένα δύο θεμάτων που χωρίζω σε λεξιλόγιο και γραμματική.
Η πρώτη και δευτερα έχουν υλικό σε ντοσιέ για φωτοτυπίες αλλά ζητώ έναν φάκελο για να κρατούν μέσα ο, τι έχουμε κάνει και ένα μπλοκ ζωγραφικής. Αν μπορέσεις να προλάβεις να ζητήσεις από την δασκάλα να προσθέσει στην λίστα ο, τι θέλεις να πάρουν τα παιδιά γιατί αν πάνε για ψώνια μετά δύσκολα θα φέρουν επιπρόσθετα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2022, 05:28:51 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος victoroula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 05:38:44 μμ »
Και εγώ βάζω ορθογραφία σε όλες τις τάξεις. Συνήθως ζητάω ένα τετράδιο ΜΌΝΟ για ορθογραφία για να το παίρνω για διόρθωση. Και ένα δύο θεμάτων που χωρίζω σε λεξιλόγιο και γραμματική.
Η πρώτη και δευτερα έχουν υλικό σε ντοσιέ για φωτοτυπίες αλλά ζητώ έναν φάκελο για να κρατούν μέσα ο, τι έχουμε κάνει και ένα μπλοκ ζωγραφικής. Αν μπορέσεις να προλάβεις να ζητήσεις από την δασκάλα να προσθέσει στην λίστα ο, τι θέλεις να πάρουν τα παιδιά γιατί αν πάνε για ψώνια μετά δύσκολα θα φέρουν επιπρόσθετα πράγματα.
Σε ευχαριστώ. Αντιγραφή δε βάζεις σε καμία τάξη; Επίσης, αν χρειαστεί να γράψουν πχ. μια παράγραφο (writing), πού την γράφουν;

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2022, 09:19:39 μμ »
Εγώ στην Α' δεν βάζω κάτι οπότε δεν έχουμε τετράδια. Στην Β μέχρι και τα Χριστούγεννα κάνω από πεαπ χωρίς τετράδια, από Χριστούγεννα όμως και μετά ζητάω 2 τετράδια αντιγραφή κ ορθογραφία διότι ξεκινάω την αλφαβήτα. Σε όλες τις τάξεις έχω ορθογραφία κ αντιγραφή. Αντιγραφή μόνο δεν βάζω στην ΣΤ. Κι εγώ ζητάω ξεχωριστό τετράδιο για ορθογραφία κ ένα 2 θεμάτων ή το χωρίζουμε στην μέση πρόχειρο-αντιγραφή. Επίσης έναν φάκελο.
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 01:38:34 πμ »
Καλησπέρα.
Έχω προσληφθεί ως αναπληρώτρια για πρώτη φορά σε δημοτικό σχολείο και θα διδάσκω Αγγλικά σε όλες τις τάξεις.
Έχω πολλές απορίες και θα ήμουν ευγνώμων αν κάποιος μπορούσε να με βοηθήσει με αυτές.
Τι τετράδια ζητάμε από τα παιδιά να αγοράσουν;
Στην α και β δημοτικού από αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι δεν βάζουμε ασκήσεις για το σπίτι και στην α δημοτικού τα παιδιά δε γράφουν κάτι, απλώς μαθαίνουν Αγγλικά μέσω διαδραστικών ασκήσεων.
Στη γ και δ δημοτικού πρέπει να γράφουν και ορθογραφία και αντιγραφή;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για την Α κ Β δημοτικού σωστά κατάλαβες. Είναι μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες. Στην Α τάξη δεν γράφουμε. Στη β τάξη μαθαίνουν ,εκτός από τα προφορικά,να σχηματίζουν τα γράμματα όπως αναδύονται μέσα από την εκάστοτε θεματική με έμφαση στο φώνημα ( τον ήχο) του κάθε γράμματος.  Για αυτό και δεν τα διδάσκουμε με τη γνωστή κλασσική  σειρά εξάλλου. Γενικά,στην Α κ Β τάξη  όχι ορθογραφία και όχι ασκήσεις για το σπίτι ( είναι σκέψου κάτι σαν τα προνήπια κ νήπια στα ελληνικά ). Στη Β δεν είναι απαγορευτικό να δοκιμάσουν να γράψουν μια λέξη αλλά χωρίς πιεση στα παιδιά κ χωρίς να είναι σαν υποχρεώση για το μάθημα.
 Από Τρίτη τάξη και μετά τους βάζω ορθογραφία και αντιγραφή. Όχι πολλή γενικά.  Στη γ τάξη 4-5 λέξεις το πολύ.Ανάγνωση επίσης σε όλες τις τάξεις .Ειδικά στη γ τάξη διαβάζουμε πολλές φορές το ίδιο μάθημα με εναλλαγές ρόλων στα παιδιά ( τους αρέσεις κιόλας).  Στο τέλος κάθε ενότητας σε όλες τις τάξεις βάζω ένα τεστακι που το φτιάχνω εγώ γιατί από το βιβλίο δασκάλου και πολλές ενότητες μαζί έχουν τα τεστ και δύσκολα είναι κατά τη γνώμη μου.
Σε όλες τις τάξεις χρησιμοποιώ μπολικο υλικό για γραμματική καθώς τα βιβλία είναι πολύ πυκνογραμμένα κ χωρίς αρκετές ασκήσεις γραμματικής. Ειδικά το βιβλίο της γ τάξης σου δίνει μέσα από το κείμενο το γραμματικό φαινόμενο στο οποίο εστιάζει χωρίς όμως να δίνει δυνατότητες εξάσκησης.
Στο διαδικαστικό κομμάτι τώρα, στην Α κ Β τάξη έχουμε έναν φάκελο όπου εκεί κρατάμε τις εργασίες της χρονιάς.
Στις υπόλοιπες τάξεις έχουμε τετράδια για λεξιλόγιο, γραμματική,ορθογραφία, αντιγραφή, (κ writing για τις μεγαλύτερες τάξεις). Για οικονομία χωρίζουμε ένα τετράδιο στα δύο . Πχ ένα 50 φύλλο τετράδιο περιλαμβάνει πχ λεξιλόγιο και γραμματική. Πολύ σημαντικό επίσης θεωρώ για την Α κ Β τάξη να ξέρουν οι γονείς τι κάνουμε για να μη νομίζουν ότι είναι η ώρα του παιδιού επειδή δεν έχουμε βιβλία. Γι' αυτό το λόγο κάθε χρόνο τους μοιράζω την επιστολή προς τους γονείς που είναι αναρτημένη στο ΠΕΑΠ με κάποιες δικές μου επισήμανσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2022, 01:40:34 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 07:51:02 πμ »
Θα καταθέσω και την εμπειρία από το δικό μου παιδί όταν πήγε Α΄ Δημοτικού: στα αγγλικά πολλές φωτοτυπίες, όλες με γράμματα. Έγραψαν όλα τα γράμματα της αλφαβήτου, αλλά το δικό μου δεν έμαθε τίποτα. Έγραφαν και λέξεις. Ούτε καν ένα τετράδιο για να μην χάνονται οι φωτοτυπίες;

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 10:08:16 πμ »
Θα καταθέσω και την εμπειρία από το δικό μου παιδί όταν πήγε Α΄ Δημοτικού: στα αγγλικά πολλές φωτοτυπίες, όλες με γράμματα. Έγραψαν όλα τα γράμματα της αλφαβήτου, αλλά το δικό μου δεν έμαθε τίποτα. Έγραφαν και λέξεις. Ούτε καν ένα τετράδιο για να μην χάνονται οι φωτοτυπίες;
Φέτος κομμένες οι φωτοτυπίες λόγω ακριβείας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 10:19:42 πμ »
Και τα πολλά τετράδια πάντως, εμένα υπερβολή μου ακούγονται, από την οπτική του γονεα. Και οικονομική και από θέμα βάρους και χώρου στις τσάντες. Καταλαβαίνω ότι στο δημοτικό είναι λειτουργικό για να καταλαβαίνουν τα παιδιά τι γράφεται πού, αλλά σίγουρα μπορουν να βρεθούν και άλλες λύσεις.

Αποσυνδεδεμένος Marilita87

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 02:12:14 μμ »
Ο καθένας ας κάνει τη δουλειά του όπως νομίζει. Έτσι κι αλλιώς οι γονείς πάντα παράπονα θα έχουν. Άλλος δε θέλει φωτοτυπίες, άλλος δε θέλει τετράδια. Άλλος θα πει γιατί τους μαθαίνεις τα γράμματα από τώρα, άλλος θα πει γιατί ΔΕΝ τους μαθαίνεις τα γράμματα αφού στα φροντιστήρια τα κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 02:38:30 μμ »
Ο καθένας ας κάνει τη δουλειά του όπως νομίζει. Έτσι κι αλλιώς οι γονείς πάντα παράπονα θα έχουν. Άλλος δε θέλει φωτοτυπίες, άλλος δε θέλει τετράδια. Άλλος θα πει γιατί τους μαθαίνεις τα γράμματα από τώρα, άλλος θα πει γιατί ΔΕΝ τους μαθαίνεις τα γράμματα αφού στα φροντιστήρια τα κάνουν.

Δεν καταστρατηγείς τις οδηγίες διδασκαλιας για να κάνεις χατίρια στους γονείς. Άλλο λέω.
Το θέμα των τετραδίων είναι σοβαρό και αφορά όλους τους κλάδους. Αγοράζονται πολλά τετράδια, κυρίως στο δημοτικό και ώς ένα βαθμό στα φιλολογικά του γυμνασίου, δεν χρησιμοποιούνται ούτε μέχρι τη μέση, την επόμενη χρονιά άλλος ζητάει άλλα. Πάντα υπάρχουν μαθητές προσεγμένοι και τακτικοί και άλλοι πιο χύμα, φαντάζομαι στο δημοτικό σε μικρότερο βαθμό, αλλά λογικά υπάρχουν. Ένα μεγάλο τετράδιο μπορεί να οργανωθεί σε θέματα με χρωματιστά αυτοκόλλητα και να γίνει η ίδια δουλειά. Γλιτώνεις και τα μπερδέματα με το αν κάποιος ξέχασε το ένα, ή τα έγραψε σε λάθος κλπ, δεν νομίζω ότι στο δημοτικό δεν συμβαίνουν αυτά, στο γυμνάσιο έιναι μόνιμο μπέρδεμα το καλό με το πρόχειρο ή η παραγωγή λόγου με το απλό, τόσο που χάνει το νόημα η ύπαρξη πολλών τετραδίων.

Η οικονομική διευκόλυνση των οικογενειών σε δύσκολες εποχές, επίσης δεν είναι αμελητέα. Ας σκεφτόύμε λίγο και για τα δικά μας, ξέρουμε τους μισθούς μας, ξέρουμε ότι εμείς για την εκπαίδευση υποτίθεται ότι δεν τσιγγουνευόμαστε, δεν νομίζω όμως ότι φέτος δεν σκεφτόμαστε τι θα γίνει με την ακρίβεια στα σχολικά... και η κατάτμημση των αντικειμένων φορτώνει πολύ τις σχολικές τσάντες, αν το κάθε μάθημα έχει βιβλίο, τετράδιο εργασιών, δυο τουλάχιστον τετράδια, ντοσιέ για φυλλάδια..... πάει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
    • Προφίλ
Απ: Αγγλικά στο δημοτικό σχολείο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 11, 2022, 03:05:37 μμ »
Ο καθένας ας κάνει τη δουλειά του όπως νομίζει. Έτσι κι αλλιώς οι γονείς πάντα παράπονα θα έχουν. Άλλος δε θέλει φωτοτυπίες, άλλος δε θέλει τετράδια. Άλλος θα πει γιατί τους μαθαίνεις τα γράμματα από τώρα, άλλος θα πει γιατί ΔΕΝ τους μαθαίνεις τα γράμματα αφού στα φροντιστήρια τα κάνουν.
Οι γονείς δεν καταρτίζουν το αναλυτικό πρόγραμμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.169 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.