*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 7099 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 10:10:34 πμ »
για να ειμαστε πιο ακριβείς,
το εγγραφο στο οποίο αναφερεσαι δηλ το 4853/17-09-2019 γραφει «..Επίσης, λαμβάνοντας υπόψη τα ανωτέρω, όπως επίσης και το υπ’αριθμ. 169875/Δ1/10-10-2017 έγγραφο, σύμφωνα με το οποίο «η ενισχυτική διδασκαλία αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της λειτουργίας των Ενιαίου Τύπου Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων και των Ολοήμερων Ολιγοθέσιων Δημοτικών Σχολείων...», σας γνωρίζουμε ότι η ενισχυτική διδασκαλία δύναται να αποτελεί μέρος του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου των αναπληρωτών εκπαιδευτικών που απασχολούνται στο πλαίσιο της εν λόγω Πράξης..»,
επιτρεπει την ενισχυτική αλλα μονο στα πλαισια της εν λογω πραξης (ΕΝΙΑΙΟΣ ΤΥΠΟΣ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2019-2020). Αρα επιτρεπεται η ενισχυτικη σε προγραμματα εσπα της πρωτοβαθμιας ως αναπόσπαστο μέρος της λειτουργίας των Ενιαίου Τύπου Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων και των Ολοήμερων Ολιγοθέσιων Δημοτικών Σχολείων.
Για αντιστοιχα προγραμματα εσπα δευτεροβάθμιας δεν εχω υποψη μου καποιο εγγραφο που να επιτρεπει την παροχη ενισχυτικης σε γυμνασια.

Ναι,για ενισχυτική στην Αθμια μιλάω κ γω. Εξάλλου το έγγραφο που είχες παραθέσει ήταν από διεύθυνση Αθμιας εκπ/σης και πάνω σε αυτό σου απαντήσα. Στη δευτεροβάθμια οι προσλήψεις για την ενισχυτική γίνονται ξεχωριστά,από άλλο κονδύλι και είναι προσλήψεις μειωμένου ωραρίου που αφορούν αποκλειστικά και μόνο την ενισχυτική.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:33:16 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 10:18:22 πμ »
[quote author=gtΠΕΟ2 link=topic=36921.msg1176687#msg1176687 d
Το δικο μου συμπερασμα είναι ότι δεν επιτρεπεται αναπληρωτης εσπα να παρεχει ενισχυτικη κλπ εφοσον στους φετινους οδηγους υλοποιησης αναφερεται ότι « .. Στο πλαίσιο αυτό, επισημαίνεται ότι η πρόσληψη αναπληρωτών εκπαιδευτικών/ΕΕΠ/ΕΒΠ μέσω της Πράξης …. αφορά στην παροχή εκπαιδευτικού / υποστηρικτικού έργου αποκλειστικά και μόνο για τις αναγκες της συγκεκριμενης πραξης..»
[/quote]

Εγώ πάλι καταλαβαίνω το ακριβώς αντίθετο. Ότι επιτρέπεται δλδ ( στα πλαίσια του έργου )
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2022, 10:29:53 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 10:36:58 πμ »
[quote author=gtΠΕΟ2 link=topic=36921.msg1176687#msg1176687 d
Το δικο μου συμπερασμα είναι ότι δεν επιτρεπεται αναπληρωτης εσπα να παρεχει ενισχυτικη κλπ εφοσον στους φετινους οδηγους υλοποιησης αναφερεται ότι « .. Στο πλαίσιο αυτό, επισημαίνεται ότι η πρόσληψη αναπληρωτών εκπαιδευτικών/ΕΕΠ/ΕΒΠ μέσω της Πράξης …. αφορά στην παροχή εκπαιδευτικού / υποστηρικτικού έργου αποκλειστικά και μόνο για τις αναγκες της συγκεκριμενης πραξης..»
 

Εγώ πάλι καταλαβαίνω το ακριβώς αντίθετο. Ότι επιτρέπεται δλδ ( στα πλαίσια του έργου )
σημασια δεν εχει τι καταλαβαινουμε αλλα αν υπαρχει εγγραφο που να λεει ρητα οτι επιτρεπεται η παροχη ενισχυτικης διδασκαλιας σε γυμνασια απο ενα αναπληρωτη που προσληφθηκε πχ σε σμεαε
αλλο εργο/πραξη ειναι η προσληψη για σμεαε ή παραλληλη και εντελως αλλη πραξη/εργο η ενισχυτικη στα γυμνασια
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2022, 10:40:01 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 10:41:39 πμ »
σημασια δεν εχει τι καταλαβαινουμε αλλα αν υπαρχει εγγραφο που να λεει ρητα οτι επιτρεπεται η παροχη ενισχυτικης διδασκαλιας σε γυμνασια απο ενα αναπληρωτη που προσληφθηκε πχ σε σμεαε

 Η ενισχυτική επιτρέπεται στα πλαίσια του έργου που έχει προσληφθεί κανείς.Ειναι νομίζω αρκετά σαφές. Άρα, αναπληρωτής σε ΣΜΕΑΕ δεν μπορεί να κάνει ενισχυτική σε γυμνάσιο ( εφόσον είναι διαφορετικα προγράμματα πρόσληψης) . Αναπληρωτής π.χ.κοινής ειδικότητας στην Αθμια μπορεί να κάνει ενισχυτική στην Αθμια (ίδιο έργο) αλλά όχι στη Βθμια ( διαφορετικό έργο/ πρόγραμμα πρόσληψης) .
Δλδ , εντός του ίδιου προγράμματος γίνεται. Συνδιασμός προγραμμάτων δεν γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2022, 10:46:18 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:33:16 »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 11:50:06 πμ »
Αν είναι δύο νεοδιοριστοι που έχουν β ανάθεση για να συμπληρώσουν ποιος προηγείται;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 17, 2022, 11:58:29 πμ »
Πιστεύω ότι και στην περίπτωση των νεοδιόριστων μπορεί να χρησιμοποιηθεί το κριτήριο των μορίων μετάθεσης.
Έτσι, γίνεται σε όσους μόνιμους έχουν τοποθετηθεί την ίδια χρονιά στο σχολείο. Προηγείται αυτός που έχει τα πιο πολλά ΜΣΔ.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 09:06:59 πμ »
επανερχομαι στο ζητημα για να ειμαστε όσο γινεται πιο ακριβεις και να εχουν μια ολοκληρωμενη εικονα οι συναδελφοι αναπληρωτες που ετυχε να εχουν διαβασει τις σχετικες αναρτησεις

Η απαγόρευση διοικητικού έργου σε προγράμματα ΕΣΠΑ ίσχυε από πολύ νωρίτερα. Η ενισχυτική διδασκαλία επιτρέπεται. Αν είχα κανει αίτηση προσληψης ως αναπληρωτής στη δευτεροβαθμια και  προσλαμβανομουν σε καποια επόμενη φαση (σε προγραμμα εσπα/πδε ή τακτικού) και μου υπολείπονταν ωρες για να συμπληρωσω το ωράριό  μου, τότε διαβάζοντας τη συγκεκριμενη σου αναρτηση, θα εκανα αιτηση στη δδε να το συμπληρώσω στα προγραμματα ενισχυτικης του γυμνασιου (ή και ενισχυτικης ειδικων μαθηματων αν πχ ημουν ΠΕ08), εφόσον λες οτι η ενισχυτικη επιτρεπεται χωρις να δινεις περαιτερω επεξηγησεις
Το έγγραφο που αναφέρεις με ημερομηνία 09-09-2019 έλεγε μεν  δεν επιτρέπεται ενισχυτική όμως μια εβδομάδα αργότερα στις 17-09-2019 ήρθε άλλο έγγραφο που έλεγε ότι επιτρέπεται  και αυτό ειναι που ισχύει.



Ναι,για ενισχυτική στην Αθμια μιλάω κ γω.
στο σημειο αυτό καλά κανεις και το διευκρινίζεις γιατι με βαση τα εγγραφα και οσα ειναι γνωστα (τουλάχιστον σε μενα)  η ενισχυτικη επιτρεπεται μονο αν εχεις προσληφθεί στο συγκεκριμενο πρόγραμμα δηλ στο ΕΝΙΑΙΟΣ ΤΥΠΟΣ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ. Μεχρι τωρα δεν εχω υπόψη μου καποιο άλλο εγγραφο που να λεει ότι επιτρεπεται να συμπληρωσεις το ωράριο σου με ενισχυτικη διδασκαλια αν εχεις προσληφθει ως αναπληρωτης σε διαφορετικο -απ τον ενιαιο τυπο ολοημερου- προγραμμα ή ως πχ ΠΕ02 ότι επιτρεπεται να το συμπληρωσεις σε ενισχυτικη γυμνασιου ή αν εισαι πε08 σε ενισχυτικη ειδικων μαθηματων

 Εξάλλου το έγγραφο που είχες παραθέσει ήταν από διεύθυνση Αθμιας εκπ/σης και πάνω σε αυτό σου απαντήσα. Στη δευτεροβάθμια οι προσλήψεις για την ενισχυτική γίνονται ξεχωριστά,από άλλο κονδύλι και είναι προσλήψεις μειωμένου ωραρίου που αφορούν αποκλειστικά και μόνο την ενισχυτική
αυτο ακριβως λεω και γω δηλ δεν μπορει ενας αναπληρωτης να πεταγεται και να συμπληρωνει το ωραριο του με ενισχυτικη απο το ενα προγραμμα στο αλλο

 Η ενισχυτική επιτρέπεται στα πλαίσια του έργου που έχει προσληφθεί κανείς.
Ειναι νομίζω αρκετά σαφές.
εδω βρίσκεται, βασικα, η διαφορά μας δηλ αν ημουν αναπληρωτης και διαβαζα αυτήν σου την ανάρτηση, θα θεωρουσα οτι σε όποιο προγραμμα και αν προσλαμβανόμουν, υπάρχει η δυνάτοτητα παροχής ενισχυτικής διδασκαλίας και η επιπλεον δυνατοτητα να συμπληρωσω ωράριο σε αυτήν. Ενω η παροχή ενισχυτικής σε εγγραφο του υπουργειου αναφερεται ως δυνατοτητα -αποκλειστικά- στο προγραμμα του ενιαιου τυπου ολοημερου. Αν γνωριζεις απο καποιο εγγραφο ή οδηγο υλοποιησης οτι υπάρχει η δυνατοτητα ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΑΞΗ/ΕΡΓΟ που μπορει να προσληφθει αναπληρωτης να παρεχεται και η δυνατοτητα ενισχυτικης, ανεβασε το εδω προς πληροφόρησή μας
 Άρα, αναπληρωτής σε ΣΜΕΑΕ δεν μπορεί να κάνει ενισχυτική σε γυμνάσιο ( εφόσον είναι διαφορετικα προγράμματα πρόσληψης) . Αναπληρωτής π.χ.κοινής ειδικότητας στην Αθμια μπορεί να κάνει ενισχυτική στην Αθμια (ίδιο έργο) αλλά όχι στη Βθμια ( διαφορετικό έργο/ πρόγραμμα πρόσληψης) .
Δλδ , εντός του ίδιου προγράμματος γίνεται. Συνδιασμός προγραμμάτων δεν γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2022, 09:24:58 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 10:28:01 πμ »
Αν είναι δύο νεοδιοριστοι που έχουν β ανάθεση για να συμπληρώσουν ποιος προηγείται;
Θα συμπληρωσει πρωτος ο εκπκος που τοποθετηθηκε πρωτος βασει του πινακα καταταξης νεοδιοριστων (για τοποθετηση σε λειτουργικα κενά) με βαση τα μορια τους οπως αυτα οπως αυτά υπολογιζονται για τους νεοδιοριστους
(και θα αποχωρησει ο δευτερος για τις ωρες που δεν συμπληρωνει)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 02:40:26 μμ »
gtΠΕ02 αν εγώ ήμουν αναπληρωτής και διάβαζα την ανάρτηση σου ουδέποτε θα διεκδικούσα συμπληρώση ωραρίου με ενισχυτική γιατί λες ότι απαγορεύεται... Και για να αποδείξεις ότι απαγορεύεται η ενισχυτική  παραθέτεις εγγραφο της Αθμιας που λέει ότι επιτρέπεται!  :o(Το συγκεκριμένο έγγραφο του Υπ. Παιδείας  παρεπιπτόντως αφορούσε απάντηση σε ερωτήμα διεύθυνσης Αθμιας εκπ/σης για την ενισχυτική στα πλαίσια του ενιαίου τύπου ολοήμερου Δημοτικού για αυτό κ αναφέρεται μονο στο συγκεκριμένο έργο- γιατί η συγκεκριμένη διεύθυνση ρωτησε μόνο για αυτό .... Οπότε μόνο για αυτο έλαβε απάντηση).
Κ συμπεραίνεις από εκεί ότι απαγορεύεται η ενισχυτική ...
Επίσης, είναι άλλο να λες ότι δεν μπορείς να συμπληρώνεις ωράριο σε άλλο πρόγραμμα από αυτό που έχεις προσληφθεί ( τώρα το λες αυτό)και άλλο να λες ότι η ενισχυτική απαγορεύεται . Γιατί στο πρώτο μνμ στο οποίο σου απάντησα αυτό είπες. Ότι απαγορεύεται η ενισχυτική. Κ παρέθεσες το έγγραφο ΔΠΕ που έλεγε τελικά ότι επιτρέπεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2022, 03:03:13 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 18, 2022, 08:32:12 μμ »
Όχι, δεν μπορεί. Η γραμματειακή υποστήριξη είναι λύση μόνο για τους αναπληρωτές του κρατικού προϋπολογισμού.

ΕΚΤΟΣ κ αν ανήκεις στη δικιά μου διεύθυνση !!!!

 ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Υ.Γ. :  Ξέρεις εσύ :-)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 21, 2022, 03:25:03 μμ »
gtΠΕ02 αν εγώ ήμουν αναπληρωτής και διάβαζα την ανάρτηση σου ουδέποτε θα διεκδικούσα συμπληρώση ωραρίου με ενισχυτική γιατί λες ότι απαγορεύεται... Και για να αποδείξεις ότι απαγορεύεται η ενισχυτική  παραθέτεις εγγραφο της Αθμιας που λέει ότι επιτρέπεται!  :o(Το συγκεκριμένο έγγραφο του Υπ. Παιδείας  παρεπιπτόντως αφορούσε απάντηση σε ερωτήμα διεύθυνσης Αθμιας εκπ/σης για την ενισχυτική στα πλαίσια του ενιαίου τύπου ολοήμερου Δημοτικού για αυτό κ αναφέρεται μονο στο συγκεκριμένο έργο- γιατί η συγκεκριμένη διεύθυνση ρωτησε μόνο για αυτό .... Οπότε μόνο για αυτο έλαβε απάντηση).
Κ συμπεραίνεις από εκεί ότι απαγορεύεται η ενισχυτική ...
Επίσης, είναι άλλο να λες ότι δεν μπορείς να συμπληρώνεις ωράριο σε άλλο πρόγραμμα από αυτό που έχεις προσληφθεί ( τώρα το λες αυτό)και άλλο να λες ότι η ενισχυτική απαγορεύεται . Γιατί στο πρώτο μνμ στο οποίο σου απάντησα αυτό είπες. Ότι απαγορεύεται η ενισχυτική. Κ παρέθεσες το έγγραφο ΔΠΕ που έλεγε τελικά ότι επιτρέπεται.
σε σχεση με αυτή την ανάρτησή σου υπενθυμιζω τι ειχε διαμειφθεί:

Ρωτησε ο συναδελφος,
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Ενας αναπληρωτής ΠΔΕ μπορεί να συμπληρώσει το ωράριο του με μια ωρα γραμματειακή υποστήριξη;
Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ;

Απανταω:
το ζήτημα με την απαγορευση παροχης διοικητικου εργου ή ενισχυτικης διδασκαλιας από τους αναπληρωτες για συμπληρωση του υποχρεωτικού τους ωραριου, ξεκινησε με το εγγραφο με αρ. πρωτ 4646/9-9-2019 της επιτελικης δομης του εσπα (βλ.
http://dipe.fok.sch.gr/wp442/syblirosi_orariou_espa)  … κ.ά..

και συνεχισα με αυτά που γνωρίζα για το διοικητικό εργο (πχ γραμματειακη υποστηριξη) στο πδε.

Εσυ παρενέβης γράφοντας:

Η απαγόρευση διοικητικού έργου σε προγράμματα ΕΣΠΑ ίσχυε από πολύ νωρίτερα. Η ενισχυτική διδασκαλία επιτρέπεται. Το έγγραφο που αναφέρεις με ημερομηνία 09-09-2019 έλεγε μεν  δεν επιτρέπεται ενισχυτική όμως μια εβδομάδα αργότερα στις 17-09-2019 ήρθε άλλο έγγραφο που έλεγε ότι επιτρέπεται και αυτό ειναι που ισχύει.
Ας δουμε μερικες ερωτησεις/απαντησεις σε σχεση με τις παραπανω αναρτησεις:
Πόσα είναι τα προγραμματα εσπα που θα τρέξουν φετος ?

Φετος θα τρεξουν 17 προγραμματα εσπα ή συγχρημαδοτουμενα από εσπα, οπως αναφερεται στη δομή εσπα.
Σε πόσα από αυτά απαγορευεται η ενισχυτική διδασκαλία?
Καποιος που θα διαβασει τη δική μου προαναφερόμενη απάντησή θα εξαγει το συμπέρασμα ότι απαγορεύεται σε όλα.
Σωστη απάντηση είναι ότι απαγορευεται στα 15/17, εφοσον το αρ. πρωτ 4646/9-9-2019 δεν εχει συμπληρωθεί – απ οσο γνωριζω- με καποιο νεότερο εγγραφο σχετικο με το ζητημα της απαγορευσης ή μη παροχής ενισχυτικής διδασκαλίας πλην του 4853/17-09-2019.

Επιτρεπεται, όμως, σε 2/17 με βαση το εγγραφο 4853/17-09-2019 που υπηρχε στο site της ΔΠΕ φωκίδας, αλλα παρόλα αυτά μου διεφυγε.
δηλ εχω δίκιο για τα 15/17 και λαθος για τα 2/17.
Καποιος που θα διαβασει τη δική σου προαναφερομενη απάντησή θα εξαγει το συμπέρασμα ότι επιτρέπεται σε όλα.
Σωστη απάντηση είναι ότι επιτρεπεται σε 2/17.
δηλ εχεις δίκιο για τα 2/17 και λαθος για τα 15/17.
Έχεις ένα δίκιο βεβαια (=3 συνολικα δίκια) λεγοντας,   
   
Το συγκεκριμένο έγγραφο του Υπ. Παιδείας  παρεπιπτόντως αφορούσε απάντηση σε ερωτήμα διεύθυνσης Αθμιας εκπ/σης για την ενισχυτική στα πλαίσια του ενιαίου τύπου ολοήμερου Δημοτικού για αυτό κ αναφέρεται μονο στο συγκεκριμένο έργο- γιατί η συγκεκριμένη διεύθυνση ρωτησε μόνο για αυτό .... Οπότε μόνο για αυτο έλαβε απάντηση.
Αλλά μεχρι να το βρεις δηλ μεχρι να ρωτησουν καποιες δδε αν επιτρεπεται η παροχή ενισχυτικής διδασκαλιας και στα υπολοιπα 15 από τα 17 προγράμματα και να λαβουν θετικη απάντηση, ισχυουν τα προαναφερομενα ποσοστα ευστοχίας μας.
Στη συνεχεια αναρτας το

 Η ενισχυτική επιτρέπεται στα πλαίσια του έργου που έχει προσληφθεί κανείς. Και σου ξαναλεω ότι η συμπληρωση ωραριου ενός αναπληρωτη με την παροχη ενισχυτικης δεν επιτρεπεται (με βαση τα στοιχεια που εχω και αν εσυ εχεις καποια επιπλεον τοτε κανε μας σοφοτερους) στα 15/17 προγραμματα εσπα. Επιτρεπεται ΜΟΝΟ στα 2/17 που αφορούν το ολοημερο.
Ειναι νομίζω αρκετά σαφές.  Άρα, αναπληρωτής σε ΣΜΕΑΕ δεν μπορεί να κάνει ενισχυτική σε γυμνάσιο ( εφόσον είναι διαφορετικα προγράμματα πρόσληψης) . Αναπληρωτής π.χ.κοινής ειδικότητας στην Αθμια μπορεί να κάνει ενισχυτική στην Αθμια (ίδιο έργο)
 για την ακριβεια σου ξαναλεω ότι μπορει μονο στα 2 προγραμματα της ΑΒαθμιας (ολοημερου) και λαβε υποψη σου ότι υλοποιουνται και αλλα προγραμματα, περαν αυτων των 2, στην αβαθμια και στα οποια δεν υπαρχει εγγραφο που να επιτρεπει συμπληρωση ωραριου με ενισχυτικη
 αλλά όχι στη Βθμια ( διαφορετικό έργο/ πρόγραμμα πρόσληψης) .
Δλδ , εντός του ίδιου προγράμματος γίνεται. Συνδιασμός προγραμμάτων δεν γίνεται.

Τελος, δεν ξερω τι σ φταιει στην κατανοηση κειμενου γενικότερα, όπως συνεβη με το

   
... Και για να αποδείξεις ότι απαγορεύεται η ενισχυτική  παραθέτεις εγγραφο της Αθμιας που λέει ότι επιτρέπεται!  :o
Κ συμπεραίνεις από εκεί ότι απαγορεύεται η ενισχυτική ... Γιατί στο πρώτο μνμ στο οποίο σου απάντησα αυτό είπες. Ότι απαγορεύεται η ενισχυτική. Κ παρέθεσες το έγγραφο ΔΠΕ που έλεγε τελικά ότι επιτρέπεται.
Από κι ως που επικαλεστηκα το 4853/17-09-2019 και το οποίο επιτρεπει-στο ολημερο για να μην ξεχνιομαστε- την ενισχυτική??? Ολοφανερα , όπως παρεθεσα ανωτερω, επικαλεστηκα το 4646/9-9-2019 που την απαγορευει
Γι αυτο λοιπον σου λεω να εισαι προσεκτικοτερη στην αναγνωση του κειμενου του συνομιλητή σου, αφου αυτο ειναι το a και z της σωστης αντιπαραθεσης επιχειρηματων
.- από μενα για αυτό το ζητημα
 


Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 21, 2022, 03:44:21 μμ »
σε σχεση με αυτή την ανάρτησή σου υπενθυμιζω τι ειχε διαμειφθεί:

Ρωτησε ο συναδελφος,
Απανταω:
και συνεχισα με αυτά που γνωρίζα για το διοικητικό εργο (πχ γραμματειακη υποστηριξη) στο πδε.

Εσυ παρενέβης γράφοντας:Ας δουμε μερικες ερωτησεις/απαντησεις σε σχεση με τις παραπανω αναρτησεις:
Πόσα είναι τα προγραμματα εσπα που θα τρέξουν φετος ?

Φετος θα τρεξουν 17 προγραμματα εσπα ή συγχρημαδοτουμενα από εσπα, οπως αναφερεται στη δομή εσπα.
Σε πόσα από αυτά απαγορευεται η ενισχυτική διδασκαλία?
Καποιος που θα διαβασει τη δική μου προαναφερόμενη απάντησή θα εξαγει το συμπέρασμα ότι απαγορεύεται σε όλα.
Σωστη απάντηση είναι ότι απαγορευεται στα 15/17, εφοσον το αρ. πρωτ 4646/9-9-2019 δεν εχει συμπληρωθεί – απ οσο γνωριζω- με καποιο νεότερο εγγραφο σχετικο με το ζητημα της απαγορευσης ή μη παροχής ενισχυτικής διδασκαλίας πλην του 4853/17-09-2019.

Επιτρεπεται, όμως, σε 2/17 με βαση το εγγραφο 4853/17-09-2019 που υπηρχε στο site της ΔΠΕ φωκίδας, αλλα παρόλα αυτά μου διεφυγε.
δηλ εχω δίκιο για τα 15/17 και λαθος για τα 2/17.
Καποιος που θα διαβασει τη δική σου προαναφερομενη απάντησή θα εξαγει το συμπέρασμα ότι επιτρέπεται σε όλα.
Σωστη απάντηση είναι ότι επιτρεπεται σε 2/17.
δηλ εχεις δίκιο για τα 2/17 και λαθος για τα 15/17.
Έχεις ένα δίκιο βεβαια (=3 συνολικα δίκια) λεγοντας,   
   Αλλά μεχρι να το βρεις δηλ μεχρι να ρωτησουν καποιες δδε αν επιτρεπεται η παροχή ενισχυτικής διδασκαλιας και στα υπολοιπα 15 από τα 17 προγράμματα και να λαβουν θετικη απάντηση, ισχυουν τα προαναφερομενα ποσοστα ευστοχίας μας.
Στη συνεχεια αναρτας το
Τελος, δεν ξερω τι σ φταιει στην κατανοηση κειμενου γενικότερα, όπως συνεβη με το

   Γι αυτο λοιπον σου λεω να εισαι προσεκτικοτερη στην αναγνωση του κειμενου του συνομιλητή σου, αφου αυτο ειναι το a και z της σωστης αντιπαραθεσης επιχειρηματων
.- από μενα για αυτό το ζητημα

Από πού κ ως που μου απευθύνεσαι με αυτό το ύφος κ με τέτοια είδους σχόλια;  Δε νομίζω να γνωριζόμαστε κ από χτες κ ούτε σου επιτρέπω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2022, 04:05:59 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 10, 2022, 12:16:54 μμ »
Τελικά με ποιους τρόπους μπορεί να συμπληρώσει ωράριο ένας εκπαιδευτικός που έχει προσληφθεί ως αναπληρωτής με ΠΔΕ; Είτε πρωτοβάθμια είτε δευτεροβάθμια; Θα το εκτιμούσα αν διάβαζα και προσωπικές εμπειρίες, κυρίως για ΠΕ06. Βρέθηκα να έχω μια ώρα λιγότερη και θέλω να δω τι άλλη εναλλακτική μπορεί να υπάρχει και τι θα μου πουν να κάνω εκτός από ολοήμερο (γιατί είναι καλυμμένο).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2022, 12:20:31 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 10, 2022, 04:37:45 μμ »
Τελικά με ποιους τρόπους μπορεί να συμπληρώσει ωράριο ένας εκπαιδευτικός που έχει προσληφθεί ως αναπληρωτής με ΠΔΕ; Είτε πρωτοβάθμια είτε δευτεροβάθμια; Θα το εκτιμούσα αν διάβαζα και προσωπικές εμπειρίες, κυρίως για ΠΕ06. Βρέθηκα να έχω μια ώρα λιγότερη και θέλω να δω τι άλλη εναλλακτική μπορεί να υπάρχει και τι θα μου πουν να κάνω εκτός από ολοήμερο (γιατί είναι καλυμμένο).

Στο σχολείο ( δημοτικό) που ήμουν πέρυσι συμπλήρωνε ωράριο μια συνάδελφος αγγλικών που ειχε προσληφθεί με ΠΔΕ στη Βθμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.