*

Αποστολέας Θέμα: Συμπλήρωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 7081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 10, 2022, 05:01:11 μμ »

Στο σχολείο ( δημοτικό) που ήμουν πέρυσι συμπλήρωνε ωράριο μια συνάδελφος αγγλικών που ειχε προσληφθεί με ΠΔΕ στη Βθμια.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Εδώ πρόκειται για την αντίστροφη περίπτωση, πρόσληψη σε Πρωτοβάθμια, αλλά καταλαβαίνω πως μια εναλλακτική είναι η συμπλήρωση στην άλλη βαθμίδα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 12:23:43 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση! Εδώ πρόκειται για την αντίστροφη περίπτωση, πρόσληψη σε Πρωτοβάθμια, αλλά καταλαβαίνω πως μια εναλλακτική είναι η συμπλήρωση στην άλλη βαθμίδα.

Αν εχεις προσληφθεί με ΠΔΕ πιθανώς να γίνεται. Αν είσαι με ΕΣΠΑ δε γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 11:21:57 πμ »

Αν εχεις προσληφθεί με ΠΔΕ πιθανώς να γίνεται. Αν είσαι με ΕΣΠΑ δε γίνεται.
Με ΠΔΕ είμαι. Αλλά δε βλέπω και πολύ πιθανή αυτή τη λύση.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 03:20:16 μμ »
Με ΠΔΕ είμαι. Αλλά δε βλέπω και πολύ πιθανή αυτή τη λύση.
Μην αγχώνεσαι. 1 ώρα είναι όλη κ όλη. Επίσης, το ΠΔΕ γενικά δεν είναι νομίζω τόσο αυστηρό ως προς τη συμπλήρωση ωραρίου όσο το ΕΣΠΑ.
Παρεπιπτόντως, ποια προγράμματα Αγγλικών χρηματοδοτούνται από ΠΔΕ; Μόνο ΕΣΠΑ έχω συναντήσει για τα Αγγλικά στην Αθμια μέχρι τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 03:57:15 μμ »
Εγώ σήμερα τελικά τοποθετήθηκα και σε τρίτο σχολείο! Μου έλειπαν 7 ώρες! Τα σχολεία που τοποθετήθηκα δεν είναι καθόλου όμορα! Ήμουν από τις πρώτες στη σειρά κατάταξης και άτομα στις τελευταίες θέσεις τοποθετήθηκαν σε όμορα σχολεία! Δεν έχω αυτοκίνητο! Θα είμαι μονίμως στο τρέξιμο!!!!!!! Ενώ είχα καλή τοποθέτηση από το Υπουργείο μετά όταν παρουσιάστηκα τα πράγματα άλλαξαν! Στην περίπτωσή μου δεν φταίει το Υπουργείο! Πάλι θα ταλαιπωρηθώ! Αδικία!!!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 04:41:23 μμ »
Μην αγχώνεσαι. 1 ώρα είναι όλη κ όλη. Επίσης, το ΠΔΕ γενικά δεν είναι νομίζω τόσο αυστηρό ως προς τη συμπλήρωση ωραρίου όσο το ΕΣΠΑ.
Παρεπιπτόντως, ποια προγράμματα Αγγλικών χρηματοδοτούνται από ΠΔΕ; Μόνο ΕΣΠΑ έχω συναντήσει για τα Αγγλικά στην Αθμια μέχρι τώρα.

Τώρα που το ξαναβλέπω, η σύμβαση λέει συγχρηματοδοτούμενο σκέλος ΠΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 04:45:12 μμ »
Εγώ σήμερα τελικά τοποθετήθηκα και σε τρίτο σχολείο! Μου έλειπαν 7 ώρες! Τα σχολεία που τοποθετήθηκα δεν είναι καθόλου όμορα! Ήμουν από τις πρώτες στη σειρά κατάταξης και άτομα στις τελευταίες θέσεις τοποθετήθηκαν σε όμορα σχολεία! Δεν έχω αυτοκίνητο! Θα είμαι μονίμως στο τρέξιμο!!!!!!! Ενώ είχα καλή τοποθέτηση από το Υπουργείο μετά όταν παρουσιάστηκα τα πράγματα άλλαξαν! Στην περίπτωσή μου δεν φταίει το Υπουργείο! Πάλι θα ταλαιπωρηθώ! Αδικία!!!

Φταίει και το Υπουργείο όταν προσλαμβάνει άτομα χωρίς εικόνα των κενών. Πολύ καλό να γίνονται προσλήψεις αλλά να ξέρουν πόσοι εκπαιδευτικοί χρειάζονται. Με ποιο τρόπο τοποθετήθηκες σε τρίτο σχολείο; Σας δόθηκαν κάποιες επιλογές ή αποφάσισε η Διεύθυνση; Φέτος δεν είχα γενικά εγώ προσωπικά γενικά δυσκολία ως προς την κάλυψη ωραρίου αλλά μου έχει τύχει να ξεκινήσω με τις καλύτερες προϋποθέσεις και να αλλάζουν τοποθετήσεις κλπ. Και φέτος ακούω γενικά τέτοιες περιπτώσεις σε διάφορες ειδικότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2022, 04:47:09 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 07:22:28 μμ »
Υπομονή όλη την ώρα! Πόση υπομονή Θεέ μου!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 07:38:29 μμ »
Φταίει και το Υπουργείο όταν προσλαμβάνει άτομα χωρίς εικόνα των κενών. Πολύ καλό να γίνονται προσλήψεις αλλά να ξέρουν πόσοι εκπαιδευτικοί χρειάζονται. Με ποιο τρόπο τοποθετήθηκες σε τρίτο σχολείο; Σας δόθηκαν κάποιες επιλογές ή αποφάσισε η Διεύθυνση; Φέτος δεν είχα γενικά εγώ προσωπικά γενικά δυσκολία ως προς την κάλυψη ωραρίου αλλά μου έχει τύχει να ξεκινήσω με τις καλύτερες προϋποθέσεις και να αλλάζουν τοποθετήσεις κλπ. Και φέτος ακούω γενικά τέτοιες περιπτώσεις σε διάφορες ειδικότητες.

Εικόνα των κενων έχει μια χαρά το υπουργείο. Ασχετα που  φέτος θέλησαν να προσλάβουν κόσμο για τα ολοήμερα διευρυμένου ωραρίου πριν καν γίνουν οι δηλώσεις των μαθητών  για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Βιάστηκαν να το διαφημίσουν αλλά η απόφαση ήταν συνειδητή.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 07:43:40 μμ »
Εγώ σήμερα τελικά τοποθετήθηκα και σε τρίτο σχολείο! Μου έλειπαν 7 ώρες! Τα σχολεία που τοποθετήθηκα δεν είναι καθόλου όμορα! Ήμουν από τις πρώτες στη σειρά κατάταξης και άτομα στις τελευταίες θέσεις τοποθετήθηκαν σε όμορα σχολεία! Δεν έχω αυτοκίνητο! Θα είμαι μονίμως στο τρέξιμο!!!!!!! Ενώ είχα καλή τοποθέτηση από το Υπουργείο μετά όταν παρουσιάστηκα τα πράγματα άλλαξαν! Στην περίπτωσή μου δεν φταίει το Υπουργείο! Πάλι θα ταλαιπωρηθώ! Αδικία!!!

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει, αλλά εγώ ήμουν τοποθετημένη σε δύο σχολείο κ μου έλειπαν 5 ώρες. Για τις 5 αυτές ώρες τοποθετήθηκα σε άλλα δύο σχολεία σε άλλο χωριό. Σύνολο 4 σχολεία. Πρώτη φορά μετά από 16 χρονια που δουλεύω. Όλοι οι άλλοι συνάδελφοί βέβαια στο σχολείο κυρίας τοποθέτησης μου κάλυψαν με ενισχυτικές, ολοήμερο, σχολική βιβλιοθήκη , εργαστήρια δεξιοτήτων, διάθεση στο διπλανό γυμνάσιο λύκειο ( οι κοινές ειδικότητες) . Όλοι όμως.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 08:45:10 μμ »

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει, αλλά εγώ ήμουν τοποθετημένη σε δύο σχολείο κ μου έλειπαν 5 ώρες. Για τις 5 αυτές ώρες τοποθετήθηκα σε άλλα δύο σχολεία σε άλλο χωριό. Σύνολο 4 σχολεία. Πρώτη φορά μετά από 16 χρονια που δουλεύω. Όλοι οι άλλοι συνάδελφοί βέβαια στο σχολείο κυρίας τοποθέτησης μου κάλυψαν με ενισχυτικές, ολοήμερο, σχολική βιβλιοθήκη , εργαστήρια δεξιοτήτων, διάθεση στο διπλανό γυμνάσιο λύκειο ( οι κοινές ειδικότητες) . Όλοι όμως.

Είσαι μόνιμη, σωστά; Οπότε δεν είναι μόνο οι αναπληρωτές της ειδικότητάς μας που τρέχουν από σχολείο σε σχολείο... Βέβαια για κάποιους γενικά τα πράγματα έρχονται πιο βολικά.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 08:47:33 μμ »

Εικόνα των κενων έχει μια χαρά το υπουργείο. Ασχετα που  φέτος θέλησαν να προσλάβουν κόσμο για τα ολοήμερα διευρυμένου ωραρίου πριν καν γίνουν οι δηλώσεις των μαθητών  για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Βιάστηκαν να το διαφημίσουν αλλά η απόφαση ήταν συνειδητή.

Μα φέτος (και πέρσι) έγινε μεγάλο μπάχαλο με τους αναπληρωτές α' φάσης σε πολλές περιπτώσεις και στις δύο βαθμίδες. Και πέρσι δεν υπήρχε καν το διευρυμένο. Δεν είμαι λοιπόν σίγουρη πως πριν την έναρξη της χρονιάς έχουν πλήρη εικόνα των κενών ή κάπου μπερδεύεται το πράγμα και με τις β' αναθέσεις και τα ολοήμερα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 11:25:00 μμ »
Είσαι μόνιμη, σωστά; Οπότε δεν είναι μόνο οι αναπληρωτές της ειδικότητάς μας που τρέχουν από σχολείο σε σχολείο... Βέβαια για κάποιους γενικά τα πράγματα έρχονται πιο βολικά.

Ναι, διορίστηκα πέρυσι. Παρόλα αυτά τα πράγματα πάνε  προς το χειρότερο. Πρώτη φορά φέτος είμαι σε 4 σχολεία ... Κάθε πέρυσι κ καλύτερα κάθε φέτος κ χειρότερα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπλήρωση ωραρίου
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 11, 2022, 11:36:23 μμ »

Ναι, διορίστηκα πέρυσι. Παρόλα αυτά τα πράγματα πάνε  προς το χειρότερο. Πρώτη φορά φέτος είμαι σε 4 σχολεία ... Κάθε πέρυσι κ καλύτερα κάθε φέτος κ χειρότερα.

Δε θα πω υπομονή, γιατί σίγουρα κάνεις. Υγεία να βγει κι αυτή η χρονιά!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159599
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.