*

Αποστολέας Θέμα: Παραίτηση ή άδεια για ενδεχόμενη αλλαγή εργασίας  (Αναγνώστηκε 2055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mfroec

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παραίτηση ή άδεια για ενδεχόμενη αλλαγή εργασίας
« στις: Σεπτέμβριος 28, 2022, 11:12:41 μμ »
Καλησπέρα

Ανήκω στους νεοδιόριστους και είμαι απόφοιτος θετικών επιστημών. Λόγω της μισθολογικής στασιμότητας και της δυσκολίας για επαγγελματική ανέλιξη στο δημόσιο εξετάζω εδω και καιρό το ενδεχόμενο εργασίας στον ιδιωτικό τομέα. Ωστόσο απο οσο έχω καταλάβει αυτό γίνεται πιο σύνθετο μετά τη μονιμοποίηση. Σε περίπτωση που δεχθώ κάποια πρόταση για full time εργασία σε εταιρεία τι επιλογές υπαρχουν; Γνωρίζοντας οτι οι παραιτήσεις είναι το Φλεβάρη και η υπαλληλική σχέση λύεται το Σεπτεμβρη το οποίο είναι πρόβλημα γιατι ποιος εργοδότης "περιμένει" κάποιο που θα ήθελε να προσλάβει τοσους μήνες. Γνωρίζουμε αν η άδεια άνευ αποδοχών μπορεί να αξιοποιηθεί για εργασία εκτος δημοσίου τομέα; Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραίτηση ή άδεια για ενδεχόμενη αλλαγή εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος domaria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραίτηση ή άδεια για ενδεχόμενη αλλαγή εργασίας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 07:02:31 πμ »
Οι παραιτήσεις λόγω συνταξιοδότησης έχουν τέτοιες απαιτήσεις νομίζω. Όχι οι παραιτήσεις οι απλές. Νομιζω.

Η ετησια άδεια άνευ αποδοχών έχει επίσης τέτοιες απαιτήσεις (νομίζω και πάλι)

Στην παρούσα συγκυρία ο ετήσιος μισθός του νεοδιοριστου είναι χαμηλός και μένει χαμηλα για χρόνια, σου εύχομαι να πάρεις τη σωστή απόφαση.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2022, 07:07:14 πμ από domaria »

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραίτηση ή άδεια για ενδεχόμενη αλλαγή εργασίας
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 10:28:18 μμ »
Καλησπέρα

Ανήκω στους νεοδιόριστους και είμαι απόφοιτος θετικών επιστημών. Λόγω της μισθολογικής στασιμότητας και της δυσκολίας για επαγγελματική ανέλιξη στο δημόσιο εξετάζω εδω και καιρό το ενδεχόμενο εργασίας στον ιδιωτικό τομέα. Ωστόσο απο οσο έχω καταλάβει αυτό γίνεται πιο σύνθετο μετά τη μονιμοποίηση. Σε περίπτωση που δεχθώ κάποια πρόταση για full time εργασία σε εταιρεία τι επιλογές υπαρχουν; Γνωρίζοντας οτι οι παραιτήσεις είναι το Φλεβάρη και η υπαλληλική σχέση λύεται το Σεπτεμβρη το οποίο είναι πρόβλημα γιατι ποιος εργοδότης "περιμένει" κάποιο που θα ήθελε να προσλάβει τοσους μήνες. Γνωρίζουμε αν η άδεια άνευ αποδοχών μπορεί να αξιοποιηθεί για εργασία εκτος δημοσίου τομέα; Ευχαριστώ
Αδεια ανευ εκτος κ εχεις σοβαρό λόγο,πχ ανατροφή τέκνου /υγεια κλπ , δεν δίνουν . Και οποιος παίρνει γιατι πχ έχει ανήλικο κατω τον 8, παλι πρέπει να ζητήσει άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου απο ΠΥΣΔΕ, την οποια πολυ πιθανό να τη κόψουν.

Αποσυνδεδεμένος mfroec

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραίτηση ή άδεια για ενδεχόμενη αλλαγή εργασίας
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 11:06:45 μμ »
Σοβαρός λογος για άδεια άνευ μπορεί να θεωρείται απ' οσο γνωρίζω και η μετεγκατάσταση στο εξωτερικό (το οποίο είναι για εμένα ενα ενδεχόμενο έφόσον δεν υπάρξει άλλη εύκολη διέξοδος). Η γενικότερα προσωπικοί λόγοι που δε χρειάζεται να αναλυθούν απ' οτι εχω δεί σε κάποια έγγραφα. Η άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου θα πρέπει να αιτηθεί πρίν ή μετα τη λήψη της άδειας;

Αυτό που νομίζω είναι πιο δύσκολο  είναι να παραιτηθεί κάποιος σε οποιοδήποτε χρόνικό διάστημα εκτος του δεκαημέρου των παραιτήσεων. Εκεί πρεπει να επικαλεστεί σοβαρούς λόγους κι έχει γραφειοκρατεία. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραίτηση ή άδεια για ενδεχόμενη αλλαγή εργασίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:43:44 »

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραίτηση ή άδεια για ενδεχόμενη αλλαγή εργασίας
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 02:07:33 μμ »
Σοβαρός λογος για άδεια άνευ μπορεί να θεωρείται απ' οσο γνωρίζω και η μετεγκατάσταση στο εξωτερικό (το οποίο είναι για εμένα ενα ενδεχόμενο έφόσον δεν υπάρξει άλλη εύκολη διέξοδος). Η γενικότερα προσωπικοί λόγοι που δε χρειάζεται να αναλυθούν απ' οτι εχω δεί σε κάποια έγγραφα. Η άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου θα πρέπει να αιτηθεί πρίν ή μετα τη λήψη της άδειας;

Αυτό που νομίζω είναι πιο δύσκολο  είναι να παραιτηθεί κάποιος σε οποιοδήποτε χρόνικό διάστημα εκτος του δεκαημέρου των παραιτήσεων. Εκεί πρεπει να επικαλεστεί σοβαρούς λόγους κι έχει γραφειοκρατεία. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/389245_adeies-ekpaideytikon-aney-apodohon-ti-ishyei-gia-monimoys-kai-neodioristoys

Διαβασε το ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ κ ΜΗΝ παραιτηθείς ετσι κ δεν βρεις ΠΡΙΝ πραγματικά θέση της προκοπής.
Εκτος κ βρεις θέση σε ΕΕ/ αλλο διεθνη οργανισμό π είναι πιο ευκολα τα πράματα για την ανευ κ δεν θα χρειαστεί καν να παραιτηθείς.
Ο,τι κ να κανεις καλη επιτυχία σ ευχομαι.





Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Παραίτηση ή άδεια για ενδεχόμενη αλλαγή εργασίας
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 08:21:32 μμ »
Σοβαρός λογος για άδεια άνευ μπορεί να θεωρείται απ' οσο γνωρίζω και η μετεγκατάσταση στο εξωτερικό (το οποίο είναι για εμένα ενα ενδεχόμενο έφόσον δεν υπάρξει άλλη εύκολη διέξοδος). Η γενικότερα προσωπικοί λόγοι που δε χρειάζεται να αναλυθούν απ' οτι εχω δεί σε κάποια έγγραφα. Η άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου θα πρέπει να αιτηθεί πρίν ή μετα τη λήψη της άδειας;

Αυτό που νομίζω είναι πιο δύσκολο  είναι να παραιτηθεί κάποιος σε οποιοδήποτε χρόνικό διάστημα εκτος του δεκαημέρου των παραιτήσεων. Εκεί πρεπει να επικαλεστεί σοβαρούς λόγους κι έχει γραφειοκρατεία. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος

Που υπάρχει η εγκύκλιος για παραίτηση εκτός του τυπικού χρονικού διαστήματος παραιτήσεων που δίνεται κατά το Φλεβάρη;
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος mfroec

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραίτηση ή άδεια για ενδεχόμενη αλλαγή εργασίας
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 04, 2022, 09:55:59 μμ »
Kαλησπέρα,

Κάποιος που να έχει βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση στο παρελθον ή να κάνει αντίστοιχα σκέψεις για παραίτηση/αλλαγή σταδιοδρομίας; Όλοι θέλετε μόνο να διοριστείτε; Ας μου στείλει pm όποιος έχει κάποια πληροφορία που θα μπορούσε να βοηθήσει. :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 486
Σύνολο: 498

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.