*

Αποστολέας Θέμα: Νέα Απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ για αναγνώριση εξ αποστάσεως μεταπτυχιακών  (Αναγνώστηκε 7501 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lilykol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν γνωρίζω  τα τωρινά δεδομένα για τα προγράμματα που είναι σε συνεργασία με την Πάτρα.Λίγα χρόνια πριν ήταν δια ζώσης σε εξεταστικά κέντρα,μετά λόγω κορωνοιου διαδικτυακά-όχι με το σύστημα proctorio.Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα με το Ειδικης και το Διαπολιτισμικης που το τελευταίο είναι καινούριο πρόγραμμα,,Αναφέρομαι σε άλλα μεταπτυχιακά του Λευκωσίας που θέλουν ΔΟΑΤΑΠ και πέρυσι εφάρμοσαν το πρόγραμμα  ηλεκτρονικής εξέτασης proctorio.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος piko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το 2020
https://www.eduguide.gr/nea2020/anaklhsh-apofashs-doatap/
Κάτι παρόμοιο είχε γίνει και καταργηθηκε

Αποσυνδεδεμένος Classics

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όλοι οι τίτλοι εξ αποστάσεως  της αλλοδαπής θα αναγνωριζονται από τον δοαταπ, αρκεί το ίδρυμα να ανήκει στα ομοταγη/αναγνωρισμενα. Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ... Δεν θα παίζει ρόλο το είδος της εξεταστικής διαδικασίας αν θα είναι με γραπτές εξετάσεις στο εξωτερικό, με προφορικές η μέσω εργασιών η μέσω πλατφόρμας εξετάσεων. Διορθώστε με αν κάπου λαθευω.

Αποσυνδεδεμένος MIKE71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά για  το Πανεπιστήμιο frederick όσον αφορά το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής αναγνωρίζεται απο το ΔΟΑΤΑΠ η παιδαγωγική επάρκεια του ;;; Πως αντιλαμβάνεσται εσείς την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ για την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση μεταπτυχιακού τίτλου;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικά για  το Πανεπιστήμιο frederick όσον αφορά το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής αναγνωρίζεται απο το ΔΟΑΤΑΠ η παιδαγωγική επάρκεια του ;;; Πως αντιλαμβάνεσται εσείς την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ για την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση μεταπτυχιακού τίτλου;;;
Καλημερα, εγω καταλαβαινω ο,τι ειπε πιο πανω στο νημα ο @Classics.Αρα θα στο αναγνωρισει το μεταπτυχιακο ο ΔΟΑΤΑΠ, τωρα για την παιδαγωγικη επαρκεια δεν ξερω τι γινεται αν δλδ καταργηθηκε ή οχι... Οποιος/α ξερει ας πει.

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Πήρα και ρώτησα στον Δοαταπ. Για εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό στο οποίο έχουν γίνει οι εξετάσεις διαδικτυακα δεν τίθεται ζήτημα.

Αποσυνδεδεμένος mamakin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξεκίνησα προσφάτως μεταπτυχιακό πρόγραμμα εξ' αποστάσεως στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας. Τον Σεπτέμβριο μου είχαν πει προφορικά, αλλά και με μέιλ προτού στείλω την αίτηση εισδοχής ότι οι εξετάσεις διεξάγονται διά ζώσης σε 4 πόλεις της Ελλάδος.

Μετά την ανακοίνωση του ΔΟΑΤΑΠ στις αρχές του μηνός τους έστειλα μέιλ ζητώντας ακριβείς πληροφορίες για το τι μέλλει γενέσθαι από εδώ και πέρα, σχετικά με τον τρόπο εξέτασης και την αναγνώριση ή όχι του μάστερ στο μέλλον από τον ΔΟΑΤΑΠ. Έλαβα τηλεφώνημα από ακαδημαϊκό σύμβουλο, ο οποίος με ενημέρωσε ότι το Πανεπιστήμιο θα πραγματοποιεί εξετάσεις μόνο με ηλεκτρονικό τρόπο και ότι αυτός ο τρόπος είναι κανονικός για το Πανεπιστήμιο. Σε ερώτησή μου κατά πόσο αυτός ο τρόπος εξέτασης αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ ως κανονικός για την απόκτηση του μάστερ και την αναγνώριση του μεταπτυχιακού στην Ελλάδα, ο σύμβουλος με παρέπεμψε στον ΔΟΑΤΑΠ, κάτι που με προβλημάτισε.

Έχω στείλει δυο μέιλ στον ΔΟΑΤΑΠ σε διάστημα 2 εβδομάδων και ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση. Δουλεύω αρκετές ώρες, πρωί, απόγευμα. κάθομαι τα βράδια διαβάζω, και είμαι συνεπής στις εργασίες κλπ. Φοβάμαι μη μείνω με ένα χαρτί στο χέρι χωρίς αναγνώριση, έχοντας δαπανήσει 6000 ευρώ δίχως νόημα.

Γνωρίζει μήπως κάποιος τι ισχύει τελικά; Είμαι έτοιμος να τα παρατήσω.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξεκίνησα προσφάτως μεταπτυχιακό πρόγραμμα εξ' αποστάσεως στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας. Τον Σεπτέμβριο μου είχαν πει προφορικά, αλλά και με μέιλ προτού στείλω την αίτηση εισδοχής ότι οι εξετάσεις διεξάγονται διά ζώσης σε 4 πόλεις της Ελλάδος.

Μετά την ανακοίνωση του ΔΟΑΤΑΠ στις αρχές του μηνός τους έστειλα μέιλ ζητώντας ακριβείς πληροφορίες για το τι μέλλει γενέσθαι από εδώ και πέρα, σχετικά με τον τρόπο εξέτασης και την αναγνώριση ή όχι του μάστερ στο μέλλον από τον ΔΟΑΤΑΠ. Έλαβα τηλεφώνημα από ακαδημαϊκό σύμβουλο, ο οποίος με ενημέρωσε ότι το Πανεπιστήμιο θα πραγματοποιεί εξετάσεις μόνο με ηλεκτρονικό τρόπο και ότι αυτός ο τρόπος είναι κανονικός για το Πανεπιστήμιο. Σε ερώτησή μου κατά πόσο αυτός ο τρόπος εξέτασης αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ ως κανονικός για την απόκτηση του μάστερ και την αναγνώριση του μεταπτυχιακού στην Ελλάδα, ο σύμβουλος με παρέπεμψε στον ΔΟΑΤΑΠ, κάτι που με προβλημάτισε.

Έχω στείλει δυο μέιλ στον ΔΟΑΤΑΠ σε διάστημα 2 εβδομάδων και ακόμα δεν έχω λάβει απάντηση. Δουλεύω αρκετές ώρες, πρωί, απόγευμα. κάθομαι τα βράδια διαβάζω, και είμαι συνεπής στις εργασίες κλπ. Φοβάμαι μη μείνω με ένα χαρτί στο χέρι χωρίς αναγνώριση, έχοντας δαπανήσει 6000 ευρώ δίχως νόημα.

Γνωρίζει μήπως κάποιος τι ισχύει τελικά; Είμαι έτοιμος να τα παρατήσω.
Δεν ξέρω τι ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση, όμως αυτό που ίσχυε ως τώρα είναι ότι κάθε απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ δε γίνεται να έχει αναδρομική ισχύ. Αυτό είχε γίνει και στο παρελθόν με τα μεταπτυχιακά της Ιταλίας, σταμάτησε να τα αναγνωρίζει τον Σεπτέμβριο του 2015, όσοι είχαν γραφτεί πριν δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα. Λογικά το ίδιο θα ισχύσει και τώρα. Το ανησυχητικό είναι ότι όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα γίνονται όλο και πιο άγρια και δύσκολα και η λογική δίνει τη θέση στην παράνοια. Αν δεν παίρνετε σαφή απάντηση, καλό είναι να πάτε ο ίδιος στον ΔΟΑΤΑΠ ή να στείλετε κάποιον δικό σας άνθρωπο να ξεκαθαρίσει την κατάσταση. Σε κάθε περίπτωση πιέστε για σαφή απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρει κανείς τι γίνεται με μεταπτυχιακά που γίνονται πλήρως εξ αποστάσεως και δεν έχουν γραπτές εξετάσεις παρά μόνο εργασίες; Είδα κάποια ενδιαφέροντα προγράμματα σε ευρωπαϊκά πανεπιστήμια κι αναρωτιέμαι τι γίνεται από πλευράς αναγνώρισης. Έστειλα email στον ΔΟΑΤΑΠ αλλά δεν έλαβα απάντηση. Πρέπει να υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα και σε ελληνικό πανεπιστήμιο; Η αλήθεια είναι ότι δε βρήκα και πολύ σαφείς τις διάφορες πληροφορίες και τον νόμο.

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρει κανείς τι γίνεται με μεταπτυχιακά που γίνονται πλήρως εξ αποστάσεως και δεν έχουν γραπτές εξετάσεις παρά μόνο εργασίες; Είδα κάποια ενδιαφέροντα προγράμματα σε ευρωπαϊκά πανεπιστήμια κι αναρωτιέμαι τι γίνεται από πλευράς αναγνώρισης. Έστειλα email στον ΔΟΑΤΑΠ αλλά δεν έλαβα απάντηση. Πρέπει να υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα και σε ελληνικό πανεπιστήμιο; Η αλήθεια είναι ότι δε βρήκα και πολύ σαφείς τις διάφορες πληροφορίες και τον νόμο.
@English δες τα 2 λιγκ που σου στελνω:
1) https://www.esos.gr/arthra/80621/doatap-se-hrono-expres-1-eos-8-evdomadon-i-anagnorisi-titlon-tis-allodapis
2) https://www.doatap.gr/
 Αρα πρεπει να ψαξεις αν τα πανεπιστημια που βρηκες ειναι μεσα στο εθνικο μητρωο αλλοδαπων ιδρυματων και η φοιτηση πρεπει να γινει απο το πανεπιστημιο χωρις καπιο αλλο μεσαζοντα φροντιστηριο ή πανεπιστημιο/ φορεα, και να πληρουνται ολες οι πιστωτικες μοναδες που θετει ο ΔΟΑΤΑΠ για την απονομη των εκαστοτε τιτλων που δινουν τα ιδρυματα. Τον ΔΟΑΤΑΠ δεν τον ενδιαφερει ο τροπος που εγινε (εννοω διαδυκτιακα, μερικη φοιτηση, εξ αποστασεως)  αρκει η φοιτηση να εγινε στην εδρα του πανεπιστημιου αρα το ιδρυμα  ειναι υπευθυνο αξιολογικα να χορηγει τιτλους α-β-γ κυκλου. Διαφορετικα στα μεταπτυχιακα τα οποια ειναι σε συνεργασια με ελληνικα ΑΕΙ 2 χρονων μονο τοτε δεν χρειαζεται η αναγνωριση απο τον ΔΟΑΤΑΠ διοτι ειναι σε συνεργασια με ελληνικο πανεπιστημιο, για τα μεταπτυχιακα/διδακτορικα που δεν ειναι σε συνεργασια με καποιο ελληνικο πανεπιστημιο ισχυει ο,τι σου εχω πει και υποβαλλεις κανονικα αιτηση στην πλατφορμα e-doatap.gr υπαρχει κ βιβλιαρακι οδηγιων  σε αρχειο pdf στη σελιδα του δοαταπ πολυ βοηθητικο. Πιστευω απο την στιγμη που ειναι απο Ε.Ε. δεν θα δυσκολευτεις στην αναγνωριση.  καλη τυχη!!! :)  [Διαβαζοντας σχολια οσων υπεβαλαν αιτηση αναγνωρισης απο την ημερομηνια καταθεσης ολων των δικιολογητικων σκαναρισμενων σε pdf και την πρωτοκολληση της αιτησης, τους πηρε 25 μερες συνολικα η ολη διαδικασια και τους εστειλαν στο e-mail την πραξη αναγνωρισης οπου μπορουσαν νομιμα να την εκτυπωσουν και να την κανουν χρηση οπως θελουν σε προκηρυξεις].
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2022, 08:11:39 μμ από paraskaevi »

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αλήθεια, υπάρχουν μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως μόνο με γραπτές εργασίες και χωρίς γραπτές εξετάσεις;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή όσοι κάνουν μεταπτυχιακά με γραπτές εξετάσεις είναι χαζοί και μεγάλα κορόιδα! Πεθαίνουν στο διάβασμα ενώ οι υπόλοιποι αποκτούν ένα και δύο μεταπτυχιακά και διδακτορικά εξ αποστάσεως μόνο με γραπτές εργασίες χωρίς εξετάσεις!! Μεγάλη αδικία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
@English δες τα 2 λιγκ που σου στελνω:
1) https://www.esos.gr/arthra/80621/doatap-se-hrono-expres-1-eos-8-evdomadon-i-anagnorisi-titlon-tis-allodapis
2) https://www.doatap.gr/
 Αρα πρεπει να ψαξεις αν τα πανεπιστημια που βρηκες ειναι μεσα στο εθνικο μητρωο αλλοδαπων ιδρυματων και η φοιτηση πρεπει να γινει απο το πανεπιστημιο χωρις καπιο αλλο μεσαζοντα φροντιστηριο ή πανεπιστημιο/ φορεα, και να πληρουνται ολες οι πιστωτικες μοναδες που θετει ο ΔΟΑΤΑΠ για την απονομη των εκαστοτε τιτλων που δινουν τα ιδρυματα. Τον ΔΟΑΤΑΠ δεν τον ενδιαφερει ο τροπος που εγινε (εννοω διαδυκτιακα, μερικη φοιτηση, εξ αποστασεως)  αρκει η φοιτηση να εγινε στην εδρα του πανεπιστημιου αρα το ιδρυμα  ειναι υπευθυνο αξιολογικα να χορηγει τιτλους α-β-γ κυκλου. Διαφορετικα στα μεταπτυχιακα τα οποια ειναι σε συνεργασια με ελληνικα ΑΕΙ 2 χρονων μονο τοτε δεν χρειαζεται η αναγνωριση απο τον ΔΟΑΤΑΠ διοτι ειναι σε συνεργασια με ελληνικο πανεπιστημιο, για τα μεταπτυχιακα/διδακτορικα που δεν ειναι σε συνεργασια με καποιο ελληνικο πανεπιστημιο ισχυει ο,τι σου εχω πει και υποβαλλεις κανονικα αιτηση στην πλατφορμα e-doatap.gr υπαρχει κ βιβλιαρακι οδηγιων  σε αρχειο pdf στη σελιδα του δοαταπ πολυ βοηθητικο. Πιστευω απο την στιγμη που ειναι απο Ε.Ε. δεν θα δυσκολευτεις στην αναγνωριση.  καλη τυχη!!! :)  [Διαβαζοντας σχολια οσων υπεβαλαν αιτηση αναγνωρισης απο την ημερομηνια καταθεσης ολων των δικιολογητικων σκαναρισμενων σε pdf και την πρωτοκολληση της αιτησης, τους πηρε 25 μερες συνολικα η ολη διαδικασια και τους εστειλαν στο e-mail την πραξη αναγνωρισης οπου μπορουσαν νομιμα να την εκτυπωσουν και να την κανουν χρηση οπως θελουν σε προκηρυξεις].
Ευχαριστώ! Έχω ήδη δει τα links αυτά. Τα πανεπιστήμια περιλαμβάνονται στη λίστα του ΔΟΑΤΑΠ αλλά μπορεί να έχουν μπει π.χ. από προγράμματα δια ζώσης φοίτησης. Σχετικά με τις πιστωτικές μονάδες, όσα είδα είναι ok. Ήξερα πως μέχρι πρότινος για να αναγνωριστεί τίτλος σπουδών εξ αποστάσεως έπρεπε να υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα σε ελληνικό ΑΕΙ. Ισχύει άραγε ακόμα;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δηλαδή όσοι κάνουν μεταπτυχιακά με γραπτές εξετάσεις είναι χαζοί και μεγάλα κορόιδα! Πεθαίνουν στο διάβασμα ενώ οι υπόλοιποι αποκτούν ένα και δύο μεταπτυχιακά και διδακτορικά εξ αποστάσεως μόνο με γραπτές εργασίες χωρίς εξετάσεις!! Μεγάλη αδικία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έχω ήδη μεταπτυχιακό στο οποίο έδινα εξετάσεις. Προς ενημέρωση, κι ελληνικά ΑΕΙ έχουν μεταπτυχιακά προγράμματα δίχως γραπτές εξετάσεις. Κι εγώ τα θεωρώ πιο εύκολα. Το εξ αποστάσεως από μόνο του όμως δε σημαίνει ότι κάτι είναι πιο εύκολο, πέρα από το ότι είναι πιο βολικό. Δυστυχώς, έτσι όπως είναι το σύστημα, πολλοί στην ουσία αγοράζουν μεταπτυχιακά. Αλλά μεταξύ πανεπιστημίων από διάφορες χώρες υπάρχουν μεγάλες διαφορές.  ;-)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 243
Σύνολο: 245

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.