*

Αποστολέας Θέμα: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου  (Αναγνώστηκε 11768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mfroec

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 23, 2023, 05:32:41 μμ »
Το ότι κάποιοι έφτυσαν αίμα να διοριστούν, δε σημαίνει ότι δεν θα παραιτηθεί κάποιος που το θέλει! Είναι δυνατόν να προτείνετε σε γυναίκα σε απόγνωση που ήδη δε βγαίνει οικονομικά και ήδη τα οικογενειακά δεν πάνε κατ ευχήν, να κάνει κ άλλο παιδί; Σοβαρά τώρα; Και όταν τελειώσει η άδεια ποιος εξασφαλίζει ότι θα πάρει μετάθεση με ένα παιδί ακόμη, αφού με όσα έχει τώρα δεν τα βγάζει πέρα απο κάθε άποψη; Ή μήπως θα ζει κάθε χρόνο με την ανασφάλεια της απόσπασης κ αν δεν την πάρει θα κάνει κ ένα παιδί να μην γυρίζει εκεί; Δεν ταιριάζει σε όλους το επάγγελμα, δοκίμασε, δεν της αρέσει ,τέλος. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με τη διαδικασία της παραίτησης, καλώς. Διαφορετικά δεν θα της φορτώνουμε τύψεις και δικές μας ανασφάλειες.

Προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν γνωρίζω. Στη θέση σου θα "ενοχλούσα" τη Διεύθυνσή μου να το επισπεύσουν όσο γίνεται. Καλή σου τύχη και καλή συνέχεια.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ακριβως! Get a life που λενε  ;) :D :D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2023, 05:34:40 μμ από mfroec »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:30 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 23, 2023, 06:01:02 μμ »
Το ότι κάποιοι έφτυσαν αίμα να διοριστούν, δε σημαίνει ότι δεν θα παραιτηθεί κάποιος που το θέλει! Είναι δυνατόν να προτείνετε σε γυναίκα σε απόγνωση που ήδη δε βγαίνει οικονομικά και ήδη τα οικογενειακά δεν πάνε κατ ευχήν, να κάνει κ άλλο παιδί; Σοβαρά τώρα; Και όταν τελειώσει η άδεια ποιος εξασφαλίζει ότι θα πάρει μετάθεση με ένα παιδί ακόμη, αφού με όσα έχει τώρα δεν τα βγάζει πέρα απο κάθε άποψη; Ή μήπως θα ζει κάθε χρόνο με την ανασφάλεια της απόσπασης κ αν δεν την πάρει θα κάνει κ ένα παιδί να μην γυρίζει εκεί; Δεν ταιριάζει σε όλους το επάγγελμα, δοκίμασε, δεν της αρέσει ,τέλος. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει με τη διαδικασία της παραίτησης, καλώς. Διαφορετικά δεν θα της φορτώνουμε τύψεις και δικές μας ανασφάλειες.

Προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω, δεν γνωρίζω. Στη θέση σου θα "ενοχλούσα" τη Διεύθυνσή μου να το επισπεύσουν όσο γίνεται. Καλή σου τύχη και καλή συνέχεια.

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς! Με μια μόνο παρατήρηση, το επάγγελμα μπορεί να της αρέσει αλλά όχι στον δημόσιο τομέα. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, ο καθένας αποφασίζει με βάση τα δικά του δεδομένα και τις δικές του επιθυμίες.

Δε γνωρίζω κι εγώ καθόλου τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Θα επέμενα όσο γινόταν περισσότερο μήπως και γίνουν πιο γρήγορα οι διαδικασίες. Αν και δεν έχω καταλάβει ακριβώς αν έχεις υποβληθεί εγγράφως η παραίτηση ή είναι στη σκέψη ακόμα η συνάδελφος.

Αποσυνδεδεμένος mfroec

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 23, 2023, 07:14:46 μμ »
Ετσι κι αλλιως μπορει να κρατησει τα μορια της αναπληρωσης και να δουλεψει παλι στον τοπο της σε 2-3 χρονια.
Παντως υπαρχει και το σεναριο της αδειας ανευ αποδοχων με παραλληλη αιτηση στη Διευθυνση για αδεια ασκησης ιδιωτικου εργου ετσι ωστε να μπορεσει να εργαστει στον ιδιωτικο τομεα. Κι εγω αυτο εχω σκεφτει να δοκιμασω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2023, 07:19:25 μμ από mfroec »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 23, 2023, 07:49:29 μμ »
Ετσι κι αλλιως μπορει να κρατησει τα μορια της αναπληρωσης και να δουλεψει παλι στον τοπο της σε 2-3 χρονια.
Παντως υπαρχει και το σεναριο της αδειας ανευ αποδοχων με παραλληλη αιτηση στη Διευθυνση για αδεια ασκησης ιδιωτικου εργου ετσι ωστε να μπορεσει να εργαστει στον ιδιωτικο τομεα. Κι εγω αυτο εχω σκεφτει να δοκιμασω.
Εγώ που είχα αναφέρει παρόμοια σκέψη σε αιρετό μου είπε ότι δεν γίνεται. Σύμφωνα με αυτό, μάλλον είχε δίκιο https://amp.fpress.gr/oi-eidikoi/story/60454/einai-epitrepti-i-apasxolisi-dimosioy-ypalliloy-kata-tin-adeia-aney-apodoxon
Στην άδεια παραλλήλου έργου πρέπει να είσαι σε σχολείο και να πάρεις βεβαιωση από τον διευθυντή σου ότι με το παράλληλο έργο δεν παρακωλύεται η εργασία σου στο σχολειο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2023, 08:00:11 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:30 »

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 24, 2023, 01:27:51 πμ »
Εγώ που είχα αναφέρει παρόμοια σκέψη σε αιρετό μου είπε ότι δεν γίνεται. Σύμφωνα με αυτό, μάλλον είχε δίκιο https://amp.fpress.gr/oi-eidikoi/story/60454/einai-epitrepti-i-apasxolisi-dimosioy-ypalliloy-kata-tin-adeia-aney-apodoxon
Στην άδεια παραλλήλου έργου πρέπει να είσαι σε σχολείο και να πάρεις βεβαιωση από τον διευθυντή σου ότι με το παράλληλο έργο δεν παρακωλύεται η εργασία σου στο σχολειο

Δεν το διευκρινίζει το συγκεκριμένο άρθρο. Λέει ότι δεν μπορείς να ασκήσεις ιδιωτικό έργο χωρίς άδεια. Αν πάρεις την άδεια λοιπόν μπορείς. Το ερώτημα είναι η υπηρεσία αν μπορεί με κάποιο τρόπο να σου δώσει την άδεια. Όσο για τις βεβαιώσεις από τον διευθυντή αυτές προφανώς και δεν θα τις χρειάζεται η διεύθυνση για να λάβει απόφαση από τη στιγμή που θα είσαι σε άδεια άνευ.

Το θέμα είναι να πεισθεί η Διεύθυνση να σου δώσει άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου ενώ είσαι σε άδεια άνευ. Ο νόμος δεν το απαγορεύει αυτό..
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 24, 2023, 08:22:14 πμ »
Ακριβώς! Με μια μόνο παρατήρηση, το επάγγελμα μπορεί να της αρέσει αλλά όχι στον δημόσιο τομέα. Σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, ο καθένας αποφασίζει με βάση τα δικά του δεδομένα και τις δικές του επιθυμίες.

Δε γνωρίζω κι εγώ καθόλου τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Θα επέμενα όσο γινόταν περισσότερο μήπως και γίνουν πιο γρήγορα οι διαδικασίες. Αν και δεν έχω καταλάβει ακριβώς αν έχεις υποβληθεί εγγράφως η παραίτηση ή είναι στη σκέψη ακόμα η συνάδελφος.
Δημόσιος ή ιδιωτικός τομέας, το επάγγελμα είναι ίδιο, με μαθητές συνδιαλέγεσαι, με τη μόνη διαφορά ότι στο δημόσιο υπάρχει η μονιμότητα, ενώ στον ιδιωτικό τομέα είσαι εξαρτημένη από τον κάθε εργοδότη-σχολάρχη και την πελατειακή σχέση που επικρατεί.
Μπορεί να δοκίμασε και τελικά να μην της άρεσε, να μην τα καταφέρνει, έχετε σκεφτεί αυτό; Και δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος. Δε μπορεί να δώσει μία δεύτερη ευκαιρία στον εαυτό της δηλαδή; Και ναι, είναι ρίσκα, αλλά από την άλλη πλευρά αν είσαι εγκλωβισμένη σε μια κατάσταση που μπορεί να κρατήσει χρόνια..γιατί ο διορισμός να είναι μονόδρομος, αυτό που ακριβώς ανέφερε κι άλλο μέλος;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2023, 11:18:47 πμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 24, 2023, 10:44:22 πμ »
Η παραιτηση μονοδρομος….
Η διαδικασια της παραιιτησης γολγοθας.
Οι εκλογες εκποδιζουν την παραιιτηση εκπαιδευθτικου;
Μπορω οσο ακκομη δεν εχει συσταθει νεα κυβερνηση να παραιτηθω; Συνεδριαζουν τα κυσδε ή διαλυονταιι κ αυτα με την βουλη;
Η παραίτηση του μονίμου έχει μια συγκεκριμένη διαδικασία. Εφόσον έχεις κάνει αίτηση (δυο αιτήσεις για την ακρίβεια) στα προκαθορισμένα όρια τον Φεβρουάριο, στις 31/8 απολύεσαι. Αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με εκλογές, ούτε με τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 24, 2023, 05:00:56 μμ »
Δημόσιος ή ιδιωτικός τομέας, το επάγγελμα είναι ίδιο, με μαθητές συνδιαλέγεσαι, με τη μόνη διαφορά ότι στο δημόσιο υπάρχει η μονιμότητα, ενώ στον ιδιωτικό τομέα είσαι εξαρτημένη από τον κάθε εργοδότη-σχολάρχη και την πελατειακή σχέση που επικρατεί.
Μπορεί να δοκίμασε και τελικά να μην της άρεσε, να μην τα καταφέρνει, έχετε σκεφτεί αυτό; Και δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος. Δε μπορεί να δώσει μία δεύτερη ευκαιρία στον εαυτό της δηλαδή; Και ναι, είναι ρίσκα, αλλά από την άλλη πλευρά αν είσαι εγκλωβισμένη σε μια κατάσταση που μπορεί να κρατήσει χρόνια..γιατί ο διορισμός να είναι μονόδρομος, αυτό που ακριβώς ανέφερε κι άλλο μέλος;
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο καθώς μπορεί κάποιος να είναι εξαιρετικός σε ιδιαίτερα ή σε μικρά groups μαθητών αλλά να μην μπορεί π.χ. να διαχειριστεί μεγάλη τάξη ή να μην του αρέσει. Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση, δε φαίνεται να μιλάμε για τέτοιο θέμα. Από κει και πέρα, μάλλον άλλου μέλους τα λόγια ήθελες να κάνεις παράθεση. Εγώ δεν είπα το αντίθετο από όσα γράφεις. Προφανώς όποιος θέλει να φύγει, πρέπει να το κάνει. Κατανοώ την επιθυμία της συναδέλφου και δε βλέπω το λόγο να δίνουμε συμβουλές για το πώς να μείνει στη θέση της αφού δεν το επιθυμεί.

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 26, 2023, 10:15:57 πμ »
Ωριμοι ανθρωποι ειμαστε κααι πιστεψτε με υπαρχουν σοβαροι λογοι τους οποιους ΔΕ θελω να αναφερω.. σεβαστειτε, αλλα δεν αλλαζει γνωμη κανεις οταν εχει παρθει αποφαση ενδοοικογενειακα!
Αλλο ρωταω ομως!!! Οποτε ας ληξουν σχολια παρακαλω κ ας μεινουμε στο ερωτημα:
1. Ποσο καιρο θελει απο την στιγμη που υποβαλει κανεις την παραιτηση του;
2.Το κυσδε συνεδριαζε τωρα προεκλογικα;
3. Παραιτησεις μπορουν να γινουν προεκλογικα;

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 26, 2023, 12:01:03 μμ »
Ωριμοι ανθρωποι ειμαστε κααι πιστεψτε με υπαρχουν σοβαροι λογοι τους οποιους ΔΕ θελω να αναφερω.. σεβαστειτε, αλλα δεν αλλαζει γνωμη κανεις οταν εχει παρθει αποφαση ενδοοικογενειακα!
Αλλο ρωταω ομως!!! Οποτε ας ληξουν σχολια παρακαλω κ ας μεινουμε στο ερωτημα:
1. Ποσο καιρο θελει απο την στιγμη που υποβαλει κανεις την παραιτηση του;
2.Το κυσδε συνεδριαζε τωρα προεκλογικα;
3. Παραιτησεις μπορουν να γινουν προεκλογικα;
Αίτηση το Φεβρουάριο έκανες στις προβλεπόμενες ημερομηνίες για παρατήσεις-συνταξιοδοτήσεις;

Αποσυνδεδεμένος Nora Kak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 26, 2023, 08:48:15 μμ »
Ωριμοι ανθρωποι ειμαστε κααι πιστεψτε με υπαρχουν σοβαροι λογοι τους οποιους ΔΕ θελω να αναφερω.. σεβαστειτε, αλλα δεν αλλαζει γνωμη κανεις οταν εχει παρθει αποφαση ενδοοικογενειακα!
Αλλο ρωταω ομως!!! Οποτε ας ληξουν σχολια παρακαλω κ ας μεινουμε στο ερωτημα:
1. Ποσο καιρο θελει απο την στιγμη που υποβαλει κανεις την παραιτηση του;
2.Το κυσδε συνεδριαζε τωρα προεκλογικα;
3. Παραιτησεις μπορουν να γινουν προεκλογικα;

Ρώτησε κάποιον αιρετό ή ρώτησε σε άλλη διεύθυνση αν αυτή που ανήκεις είναι τελείως κουκουρούκου.
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω να σε συμβουλεψω για την διαδικασία παραίτησης. Πάντως έχω δει να απολύουν εκπαιδευτικό που δεν πάταγε στο σχολείο με αδικαιολογητη απουσία.
Η παιδική ηλικία δείχνει τον άνθρωπο, όπως η αυγή την ημέρα..

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 26, 2023, 09:03:10 μμ »
Ρώτησε κάποιον αιρετό ή ρώτησε σε άλλη διεύθυνση αν αυτή που ανήκεις είναι τελείως κουκουρούκου.
Εγώ προσωπικά δεν ξέρω να σε συμβουλεψω για την διαδικασία παραίτησης. Πάντως έχω δει να απολύουν εκπαιδευτικό που δεν πάταγε στο σχολείο με αδικαιολογητη απουσία.
Πίστεψε με για να σε απολύσουν αν δεν πατάς θέλει πολύ περισσότερο χρόνο απ' ότι να παραιτηθείς. Αν παραιτηθείς στο προβλεπόμενο διάστημα απολύεσαι αυτοδίκαια στις 31/8 και αν δεν κάνω λάθος η αίτηση σου δεν περνάει καν από υπηρεσιακό συμβούλιο.
Αν υποβάλλεις παραίτηση στη μέση της χρονιάς χρειάζεται σίγουρα σοβαρό λόγο και ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ και φυσικά υπάρχει ο κίνδυνος να μη γίνει αποδεκτή ή να κολλήσει κάπου η διαδικασία (βλ. για παράδειγμα τώρα με τις εκλογές).

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 27, 2023, 08:58:55 πμ »
Ωριμοι ανθρωποι ειμαστε κααι πιστεψτε με υπαρχουν σοβαροι λογοι τους οποιους ΔΕ θελω να αναφερω.. σεβαστειτε, αλλα δεν αλλαζει γνωμη κανεις οταν εχει παρθει αποφαση ενδοοικογενειακα!
Αλλο ρωταω ομως!!! Οποτε ας ληξουν σχολια παρακαλω κ ας μεινουμε στο ερωτημα:
1. Ποσο καιρο θελει απο την στιγμη που υποβαλει κανεις την παραιτηση του;
2.Το κυσδε συνεδριαζε τωρα προεκλογικα;
3. Παραιτησεις μπορουν να γινουν προεκλογικα;
Καταρχάς δεν έχω προσωπικά εγώ και νομίζω και άλλα μέλη του φόρουμ να μπούμε στη διαδικασία της αδιακρισίας, ούτε να κρίνουμε κάποιον για τις επιλογές του , οπότε ενημερώνεσαι από το Υπουργείο, το αρμόδιο ΚΥΣΔΕ, τη διεύθυνση Εκπαίδευσης αλλά καλό θα ήταν να απευθυνθείς και σε κάποιον εργατολόγο για θέμα κατοχύρωσης προηγούμενης υπηρεσίας ή ενσήμων. Γνώμη μου. Το θέμα είναι ότι η παραίτηση Δ.Υ άπτεται σε μία δαιδαλώδη διαδικασία γραφειοκρατίας, θέλω να πω, δεν είναι όπως στον ιδιωτικό τομέα, αποφασίζεις να φύγεις από τη δουλειά οποιαδήποτε στιγμή του χρόνου και μετά ουσιαστικά έχεις να κάνεις με το ΕΦΚΑ για τα ένσημά σου κλπ.
Αυτό και τα αφήνω εδώ. Σε κάθε περίπτωση, καλή τύχη κι όλα θα πάνε καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 27, 2023, 09:09:33 πμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παραιτηση μονιμου εκπαιδευτικου
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 27, 2023, 02:33:54 μμ »
Καταρχάς δεν έχω προσωπικά εγώ και νομίζω και άλλα μέλη του φόρουμ να μπούμε στη διαδικασία της αδιακρισίας, ούτε να κρίνουμε κάποιον για τις επιλογές του , οπότε ενημερώνεσαι από το Υπουργείο, το αρμόδιο ΚΥΣΔΕ, τη διεύθυνση Εκπαίδευσης αλλά καλό θα ήταν να απευθυνθείς και σε κάποιον εργατολόγο για θέμα κατοχύρωσης προηγούμενης υπηρεσίας ή ενσήμων. Γνώμη μου. Το θέμα είναι ότι η παραίτηση Δ.Υ άπτεται σε μία δαιδαλώδη διαδικασία γραφειοκρατίας, θέλω να πω, δεν είναι όπως στον ιδιωτικό τομέα, αποφασίζεις να φύγεις από τη δουλειά οποιαδήποτε στιγμή του χρόνου και μετά ουσιαστικά έχεις να κάνεις με το ΕΦΚΑ για τα ένσημά σου κλπ.
Αυτό και τα αφήνω εδώ. Σε κάθε περίπτωση, καλή τύχη κι όλα θα πάνε καλά.
Κι όμως, είναι αρκετά απλή η παραίτηση. Το μόνο που χρειάζεται είναι δυο αιτήσεις. Η διαφορά είναι ότι στους εκπαιδευτικούς επιτρέπεται να κάνεις τέτοια αίτηση σε συγκεκριμένη προθεσμία μόνο μια φορά το χρόνο. Στο υπόλοιπο δημόσιο (με ορισμένες αντίστοιχες εξαιρέσεις) επιτρέπεται να φύγεις όποτε θες. Δεν σε κρατάει κυριολεκτικά κανείς. Η απόλυση είναι αυτή που έχει απίστευτη γραφειοκρατία.
Όσο για τα ένσημα νομίζω δεν χρειάζεται πλέον να κάνεις τίποτα. Όλα βρίσκονται αυτόματα στον ΕΦΚΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.