*

Αποστολέας Θέμα: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου  (Αναγνώστηκε 9944 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 18, 2022, 06:37:12 πμ »
Δεν είναι και τόσο δύσκολο να μετακινήσει τις ώρες των συναδέλφων πριν τις 12:00. Απλά θα χρειαστεί να διδάξουν οι υπόλοιποι τις τελευταίες ώρες για να μην υπάρχει δυσλειτουργία στο πρόγραμμα του σχολείου. Έτσι, κανείς μαθητής δεν θα σχολάσει νωρίτερα!

Αυτό είναι αναστάτωση άνευ λόγου και δημιουργεί πρόβλημα σε αυτούς που σχολάνε τα παιδιά τους και πρέπει να φύγουν ή έστω κ σ αυτούς που γκρινιάζουν γιατί δεν θέλουν τελευταίες ώρες. Εγω ντρέπομαι να επιβάλω τέτοιο πράγμα σε συναδέλφους, ειδικά για επιμόρφωση παρωδια. Ακόμα και για σοβαρή επιμόρφωση θα το σκεφτόμουν αν θα το ζητουσα, ποσο μάλλον για κάτι γελοίο. Αναρψτιεμαι όμως, τι θα μας πει για το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:11 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 18, 2022, 06:59:06 πμ »
το πρόβλημα με τον κλάδο είναι ότι είναι μεγάλος και υπάρχουν συγκρουόμενα συμφέροντα, αλλιώς έπρεπε να τρολλάρει αυτούς που τον δουλεύουν και να μη συνδεθεί κανείς ! να μείνει μόνος ο ΓΓ και να περιμένει ! αλλά δεν έχει χιούμορ ο κλάδος , δεν έχει...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 18, 2022, 07:58:00 πμ »
το πρόβλημα με τον κλάδο είναι ότι είναι μεγάλος και υπάρχουν συγκρουόμενα συμφέροντα, αλλιώς έπρεπε να τρολλάρει αυτούς που τον δουλεύουν και να μη συνδεθεί κανείς ! να μείνει μόνος ο ΓΓ και να περιμένει ! αλλά δεν έχει χιούμορ ο κλάδος , δεν έχει...

Τι χιούμορ μωρέ, άλλοι θα περιμένουν πώς κ πώς να το βάλουν στο βιογραφικό τους….

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 18, 2022, 08:36:15 πμ »
μωρέ τα έχω ξαναπεί και πρώτος , αλλά τα μόρια τα καβάτζωσαν (άπατα θα πάνε) , μπας και  μοριοδοτείται και η επιμόρφωση η δίωρη ; εκτός αν βγει ειδική διάταξη , διότι είναι από υψηλά προσώπατα...  ;D


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:11 »

Αποσυνδεδεμένος wildhammer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 07, 2022, 01:45:10 μμ »
Συνάδελφοι τα φώτα σας. Γίνεται δόκιμος (νεοδιόριστος) εκπαιδευτικός να οριστεί συντονιστής; Προβλέπεται κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 07, 2022, 03:37:28 μμ »
Συνάδελφοι τα φώτα σας. Γίνεται δόκιμος (νεοδιόριστος) εκπαιδευτικός να οριστεί συντονιστής; Προβλέπεται κάτι τέτοιο;
Γιατί όχι; Αφού ο ρόλος του είναι να συγκαλεί τους συναδέλφους κατά καιρούς σε συναντήσεις για να συζητάνε για τον προγραμματισμό της ύλης κλπ. Δεν νομίζω ότι απαιτεί μεγάλη προϋπηρεσία κάτι τέτοιο...

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 07, 2022, 03:42:26 μμ »
Γίνεται εφόσον έχει από 5 χρόνια προϋπηρεσίας και πάνω
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 07, 2022, 03:44:02 μμ »
Δεν θυμάμαι να αναφέρει κάπου ρητά για αυτό που ρωτάς αλλά στα κριτήρια επιλογής είχε προϋπόθεση την διδακτική εμπειρία (από 15 ως 6 χρόνια τουλάχιστον) και την οργανική θέση στη σχολική μονάδα, που δύσκολα διαθέτει ένας δόκιμος εκπαιδευτικός.
Βέβαια μπορεί και ο δικός διευθυντής με πράξη να ορίσει όποιον θέλει κατά την κρίση του και να σας πει ότι αυτά ήταν τα κριτήρια επιλογής, αν υπάρχουν πολλοί υποψήφιοι και δεν τον δεσμεύουν.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 07, 2022, 05:49:05 μμ »
όπως πάντα η τρικυμία εν κρανίω στο μαρούσι δείχνει ότι είναι - παρά τα παχιά λόγια- και άχρηστοι στη σύνταξη εγγράφων ή τεσπά η λογική τους είναι του παραλόγου...
αν δεις το ΦΕΚ δεν αναφέρει πουθενά κόφτη-απαραίτητη προϋπόθεση να σε ορίσει ουσιαστικά ο υπερδιευθυντής, έχει μάλιστα στα λεγόμενα κριτήρια - αν υπάρχει ουρά υποψηφίων - και μοριοδότηση, αν κατανοώ ορθά (δεν αναφέρει τη λέξη αλλά έχει αριθμούς για διάφορα ) . στο πεδίο Διδακτική υπηρεσία λέει τα εξής (τρελά κατ'εμέ και γενικά μπαχαλο η κατάσταση με μία λεξη) : διδακτική έτη 15 ή έστω 10, αν δεν πληρούνται τουλάχιστον 7 διδακτική ή έστω 6 ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ (άρα υπάρχει προαπαιτούμενο;;;;; ) . πιάσε το αβγό και κούρευτο δηλαδή.
τι ανάγνωση κάνουν στο σχολείο/διεύθυνσή σου; σε όρισαν;
η οργανική δεν είναι προαπαιτούμενο , που αναφέρθηκε, απλώς πιάνει 2 (μόρια ή δεν ξέρω τι άλλο, δεν γράφουν στο ΦΕΚ , να ξέρουμε τι πιάνουμε).
τώρα τι ειπες ο ΓΓ στις κρυφές τηλεδιασκέψεις ... δε συνδέθηκα, δε μας είπαν άλλοι εδώ...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 07, 2022, 07:01:00 μμ »
Γιατί όχι; Αφού ο ρόλος του είναι να συγκαλεί τους συναδέλφους κατά καιρούς σε συναντήσεις για να συζητάνε για τον προγραμματισμό της ύλης κλπ. Δεν νομίζω ότι απαιτεί μεγάλη προϋπηρεσία κάτι τέτοιο...

Υποτίθεται ότι ο διευθυντής εφαρμόζει τα κριτήρια μοριοδότησης. Το έργο του συντονιστή υποτίθεται ότι απαιτεί μια κάποια εμπειρία ώστε να μπορείς να παρακολουθήσεις τον συντονισμό και είναι λογικό. 1η 2η χρόνια δεν εχεις απόλυτη εικόνα, ίσως διδάσκεις μαθήματα πρώτη φορά. Ίσως βέβαια εχεις πολυετή εμπειρία ως αναπληρωτής στην πράξη, που αν είναι τετοια περίπτωση ας πούμε ότι δικαιολογείται. Αλλά γενικα από τη στιγμή που είναι μια θέση που απαιτεί κάποιον χρόνο, κάποια εμπειρία, κάποια ικανότητα διπλωματίας ενδεχομένως, και φυσικά να εχεις κάποιο κυρος αν είναι να βρεθείς και σε σύγκρουση ακόμη με συναδελφο (θεωρητικά μπορεί να συμβεί), δεν έχει πολλή λογική να το αναθέσεις σε νεοδιόριστο, ακόμα κι αν έχει πολλά τυπικα προσόντα. Είναι και αντιφατικό, από τη μια να είσαι σε καθεστώς συνεργασίας με τον μέντορα και από την άλλη να συντονίζεις συναδέλφους.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 07, 2022, 07:05:06 μμ »
δεν έχει πολλή λογική να το αναθέσεις σε νεοδιόριστο, ακόμα κι αν έχει πολλά τυπικα προσόντα.

καταλαβαίνεις ότι αυτό που γραφεις εδώ και μόνο δεν στηρίζεται πλήρως στο ΦΕΚ έτσι; αν στα τυπικά έχει όσα αναφέρονται (έστω και θολά και απλώς είναι νεοδιοριστος) ;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 07, 2022, 07:37:30 μμ »
καταλαβαίνεις ότι αυτό που γραφεις εδώ και μόνο δεν στηρίζεται πλήρως στο ΦΕΚ έτσι; αν στα τυπικά έχει όσα αναφέρονται (έστω και θολά και απλώς είναι νεοδιοριστος) ;

Ναι, αν δηλαδή δεν υπάρχει κανεις με τα ίδια ή λίγο λιγότερα τυπικα που να υπερτερεί σε κργανικοτητα και χρόνια υπηρεσίας; Μόνο τότε δικαιολογείται αυτό. Που δεν νομίζω ότι είναι πολύ πιθανό εκτός αν το σχολείο έχει μόνο
παλιούς χωρίς μεταπτυχιακά και νέους με παρα πολλά προσόντα, ακραίο και σπάνιο σενάριο. Δηλαδή ένας νέος θα συντονίζει κάποιον που θα μπορούσε να είναι μέντορας του;

(δεν το λέω υποτιμητικά, εγω έχω 10 χρόνια άρα είμαι νέα και με έβαλε με το ζόρι συντονίστρια πατώντας ακριβώς στα τυπικα προσόντα μου, αλλά οι δυο πιο παλιές όντως δεν είχαν μεταπτυχιακά, ΤΠΕ κ γλώσσες, όμως τα τυπικα που μου μέτρησε δεν έχουν σχέση με τον θεσμό και κανονικά δεν θα έπρεπε να τα μετρήσει, αυτός ήθελε όπως φαίνεται πρώτον να μην ζορίσει τις παλιές και δευτερον να φαίνεται ότι έχει προσοντούχους συντονιστές. Προβληματική κατάσταση δλδ. Αυτό θέλω να εξηγήσω. Αν ο διευθυντής ενεργεί έτσι, από πίσω υπάρχει κάτι μη φυσιολογικό).

Αποσυνδεδεμένος wildhammer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 07, 2022, 09:07:59 μμ »

τι ανάγνωση κάνουν στο σχολείο/διεύθυνσή σου; σε όρισαν;


Έχω λιγότερα από 5 χρόνια διδακτική εμπειρία, οπότε έχω μέντορα κ καλά, και ταυτόχρονα επειδή κανείς από τους παλιούς του Σχολείου δε θέλει να αναλάβει, ο διευθυντής με όρισε συντονιστή. Δεν κολλάνε αυτά τα δύο κατά τη γνώμη μου. Το θέμα είναι μπορώ να πατήσω κάπου κ να αρνηθώ; γιατί από το φεκ άκρη δεν έχω βγάλει.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συντονιστής γνωστικού αντικειμένου
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 07, 2022, 09:55:25 μμ »
Έχω λιγότερα από 5 χρόνια διδακτική εμπειρία, οπότε έχω μέντορα κ καλά, και ταυτόχρονα επειδή κανείς από τους παλιούς του Σχολείου δε θέλει να αναλάβει, ο διευθυντής με όρισε συντονιστή. Δεν κολλάνε αυτά τα δύο κατά τη γνώμη μου. Το θέμα είναι μπορώ να πατήσω κάπου κ να αρνηθώ; γιατί από το φεκ άκρη δεν έχω βγάλει.

Προφανώς δρν κολλάνε αλλά το φεκ είναι ασαφές γιατί δεν  δείχνει να έχει κόφτη σε κανένα από τα κριτήρια. Δεν θυμάμαι να υπάρχει κόφτης. Αν αρνηθείς κ εσυ όπως οι άλλοι τι θα γίνει; Αφιυ εκείνοι το δικαιούνται, το δικαιούσαι κι εσυ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.