*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια εξετασεων  (Αναγνώστηκε 4821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος st_di

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 04:31:15 μμ »
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι;Για μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού με εξετάσεις on line δικαιούμαστε άδεια εξετάσεων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια εξετασεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:44 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 08:52:44 μμ »
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι;Για μεταπτυχιακό σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού με εξετάσεις on line δικαιούμαστε άδεια εξετάσεων;

Απ' όσο ξέρω ΝΑΙ!
Με αφορμή την ερώτηση σου λοιπόν , όταν η μέρα της εξ αποστάσεως  εξέτασης μαθήματος πέφτει Σάββατο , δικαιούμαστε 1 μέρα άδεια πριν ;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 10, 2022, 11:23:02 μμ »
Δεν έχει σημασία αν η μέρα της εξέτασης πέφτει μέσα στο Σαββατοκύριακο. Δύο μέρες άδεια δικαιούσαι και πάλι!

Αποσυνδεδεμένος MASKA3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 14, 2023, 06:09:22 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι ως αναπληρωτής φοιτητική άδεια για να παρευρεθώ στην ορκομωσία του μεταπτυχιακού μου! Είναι Κυριακή απόγευμα στην Πάτρα, ενώ εγώ είμαι σε σχολείο Αθήνα! Δικαιούμαι να πάρω άδεια τη Δευτέρα? Σας ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια εξετασεων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:44 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 15, 2023, 11:36:56 πμ »
Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω αν δικαιούμαι ως αναπληρωτής φοιτητική άδεια για να παρευρεθώ στην ορκομωσία του μεταπτυχιακού μου! Είναι Κυριακή απόγευμα στην Πάτρα, ενώ εγώ είμαι σε σχολείο Αθήνα! Δικαιούμαι να πάρω άδεια τη Δευτέρα? Σας ευχαριστώ πολύ
Καλημέρα MASKA3. Ναι, δικαιούσαι άδεια για την ορκωμοσία, όπως αν έδινες εξετάσεις σε μάθημα!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 15, 2023, 05:27:06 μμ »
Έχετε ενημέρωση για το αν έχουν κοπεί εντελώς οι άδειες για υποψήφιους διδάκτορες; Ο αδερφός μου εκπονεί τη διατριβή του κι ενώ μέχρι πέρυσι έπαιρνε κανονικά άδεια, φέτος του είπαν από την ίδια Δευτεροβάθμια ότι άλλαξε ο νόμος το 2023 και δε δικαιούται. Είναι αναπληρωτής πλήρους ωραρίου. Βρήκε το σχετικό έγγραφο αλλά άλλοι γνωστοί του πήραν άδεια και μετά την ημερομηνία που αναγράφεται στο έγγραφο.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 18, 2023, 11:16:34 μμ »
Ναι, έχουν κοπεί οι άδειες για Υ.Δ. Η άδεια δίνεται μόνο την ημέρα υποστήριξης της διατριβής τους. Είναι άδικο, διότι από ό,τι γνωρίζω πολλοί δίνουν προφορικές εξετάσεις ετήσιας προόδου.

πηγή: Esos

https://www.esos.gr/arthra/81347/egkyklios-gia-ti-horigisi-adeias-exetaseon
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2023, 12:08:27 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 19, 2023, 06:44:52 μμ »
Καλημέρα MASKA3. Ναι, δικαιούσαι άδεια για την ορκωμοσία, όπως αν έδινες εξετάσεις σε μάθημα!
Lasid επειδη σε γνωστη μου ανεφεραν οτι δικαιουται μονο την ημερα της ορκομωσιας μηπως θυμασαι που αναφερεται??

Αποσυνδεδεμένος never_give_up

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 19, 2023, 09:36:28 μμ »
Κάποιος που θα προσληφθεί Φλεβάρη πόσες μέρες άδειας δικαιούται για εξετάσεις μεταπτυχιακού;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 20, 2023, 01:38:28 πμ »
Κάποιος που θα προσληφθεί Φλεβάρη πόσες μέρες άδειας δικαιούται για εξετάσεις μεταπτυχιακού;
Θεωρώ ότι του αναλογούν 6 ημέρες. Είναι 14 μέρες * 5/12 = 5,83 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 20, 2023, 01:52:54 πμ »
Lasid επειδη σε γνωστη μου ανεφεραν οτι δικαιουται μονο την ημερα της ορκομωσιας μηπως θυμασαι που αναφερεται??
Κάθε φορά που ένας φοιτητής μεταπτυχιακού πήγαινε να δώσει μάθημα στο Πανεπιστήμιο, έπαιρνε άδεια εξετάσεων 2 μέρες. Κατ΄ αντιστοιχία 2 μέρες θα πάρει και για την ορκωμοσία, εφόσον άδεια εξετάσεων χορηγείται και σε αυτή την περίπτωση. Ξεκάθαρη διατύπωση δεν βρήκα. Αλλά αυτό εννοείται στο άρθρο του alfavita (παράγραφος Η άρθρο 4) από την δήλωση:

"Άδεια εξετάσεων χορηγείται και για την ορκωμοσία των εκπαιδευτικών μετά την ολοκλήρωση των σπουδών τους. Σε περίπτωση που οι προβλεπόμενες ημέρες της παρ. 2 έχουν εξαντληθεί, τότε χορηγείται για το σκοπό αυτό κανονική άδεια."
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/355822_adeies-monimon-ekpaideytikon-enas-hrisimos-analytikos-odigos

Η νομοθεσία για την άδεια εξετάσεων αναπληρωτών δεν διαφέρει σε κάτι από αυτή που δικαιούνται οι μόνιμοι. Λεπτομέρειες εδώ:
https://www.proson.gr/sites/default/files/2022-02/adeies_anaplirotwn_ekpaideutikwn%20%282%29.pdf

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 24, 2023, 02:40:00 μμ »
Επανέρχομαι στο θέμα (δεν έχει να κάνει μόνο με τους αναπληρωτές που αφορά η ενότητα) , διότι πρέπει να γίνει - κατ'εμέ- κινητοποίηση των πάντων για την αίσχιστη αυτή ΑΝΑΓΝΩΣΗ της νομοθεσίας , με απαίτηση για διευθέτηση με ξεκάθαρα τους όρους του πλαισίου επί το λογικότερο !
Είναι απαράδεκτο να βλέπω σε κοινωνικά δίκτυα από "συναδέλφους" ερωτησούλες υπηρεσιακής πολιτικής ορθότητας τύπου " δεν μπορείτε με τον επιβλέποντα να συναντηθείτε εκτός ωραρίου; "
Και στο γιατρό και στο σχολείο παντού τότε εκτός ωραρίου (όπως και οι συνεδριάσεις με θολές διατάξεις , και η περιγραφική αξιολόγηση και υλικό για εξαε και χίλια δύο , τεμπέληδες) ! Ντροπή ! Αντί ΟΛΟΣ ο κλάδος να ζητήσει απλά πράγματα στις άδειες όλων - ειδικά για σπουδές και επιμόρφωση θα προσθέσω - κάθε χρόνο ξεκάθαρα και ανελαστικά όποτε τις ζητά κανείς , εφόσον με απλή βεβαίωση τις ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ όπως προβλέπονται, χωρίς εμπόδια από στελέχη (κάποιοι τις παίρνουν αέρα - δεν υπάρχει ισονομία δηλαδή  ! ).
Αυτό είναι το δημόσιο, αυτό είναι το υπαιθ , για τους βασιλικότερους (ή καλυτερότερους ή υπηρεσιακότερους ) δεν έχω λόγια... Και ενώ η χαρτούρα έχει γίνει φάμπρικα... Λυπηρά πράγματα. Και δεν κουνιέται φύλλο.
Να προτείνω τότε όποιος ζητά κανονικά την άδεια αυτή να έχει ποινή στην αξιολόγηση ! Μέχρι 14 μέρες δεν προσφέρει τίποτα στο σχολείο ε;

(για να σας προλάβω το διδ το πήρα με υπηρεσιακή άδεια χαλλλλλαραααααα)

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 21, 2024, 04:06:34 μμ »
Ναι. Δύο ημέρες για κάθε εξεταζόμενο μάθημα.

Καλησπέρα σας,
για άδεια εκπαιδευτικού (μόνιμου ή αναπληρωτή) που δίνει εξετάσεις (σε 2ο πτυχίο ή σε μεταπτυχιακό) λαμβάνει πλέον (από πέρσι) 1 μόνο ημέρα "εξεταστικής άδειας" για κάθε εξεταζόμενο μάθημα (προσκομίζοντας τα αντίστοιχα έγγραφα και τη βεβαίωση συμμετοχής του στην εξέταση) και όχι 2 όπως γινόταν μέχρι και πρόπερσι.
Σωστά;

(εκτός και αν έχει αλλάξει πάλι και δεν το γνωρίζω)

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2375
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εξετασεων
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 21, 2024, 04:16:18 μμ »
https://www.especial.gr/wp-content/uploads/2021/12/adeies-monimwn-ekpaideutikwn.pdf
2 μέρες είναι ανά μάθημα. Δε νομίζω να άλλαξε. Μπορείς να παραθέσεις σύνδεσμο με την κατάργηση της δεύτερης μέρας; Με ενδιαφέρει άμεσα! Ευχαριστώ.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159614
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.