*

Αποστολέας Θέμα: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες  (Αναγνώστηκε 18810 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 12, 2023, 03:49:57 μμ »
Καλησπέρα σας,
παίρνω το θάρρος να ανοίξω από την αρχή το θέμα, για να αρχίσουμε να ανταλλάσσουμε ιδέες όσοι από εμάς έχουμε οριστεί συντονιστές εκπαιδευτικού έργου. Εχω οριστεί και πραγματικά δεν ξέρω πώς να ξεκινήσω. Πέρισυ, η συντονίστρια μάς έδωσε κατι φυλλάδια να συμπληρώσουμε με τον προγραμματισμό της ύλης μας για όλη τη χρονιά, τον Μάρτη κάναμε μια συνάντηση όπου είπαμε ότι όλα βαίνουν καλώς και στο τέλος της χρονιάς ένας καθηγητής Πανεπιστημίου μάς έκανε ένα σεμινάριο για τη διδασκαλία της γλώσσας. Ως εδώ όλα καλά. Δεν είχα μπει και στη διαδικασία να το ψάξω περαιτέρω για το αν αρκούν αυτά. Τώρα όμως που μου ανατέθη ο ρόλος αυτός και διαβάζω νομοθεσία κτλ. αγχώθηκα. Οσοι λοιπόν έχετε περάσει από τη θέση αυτή κι έχετε ιδέες να δώσετε, πολύ θα το εκτιμούσα. Εχω τόσο πολύ βοηθηθεί από το φόρουμ αυτό! Ελπίζω να υπάρξει ανταπόκριση και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:34 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 12, 2023, 09:24:45 μμ »
Έχω μια απορία: σου ανατέθηκε χωρίς να το ζητήσεις; Γιατί αν το έχεις ζητήσει, θα έχεις κάνει μια σχετική προεργασία, διαφορετικά ποιος μπαίνει σε μια τέτοια διαδικασία; Σε μας δεν έχει οριστεί ή έχει οριστεί και δεν το έχω πάρει είδηση.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 12, 2023, 09:47:59 μμ »
Εννοείται πως δεν το ζήτησα. Ποιος το ζητά άλλωστε; Κάποιος όμως πρέπει να το αναλάβει αναγκαστικά. Οπότε κάτσαμε οι φιλόλογοι, το συζητήσαμε, το ξανασυζητήσαμε και τελικά το ανέλαβα εγω.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 12, 2023, 10:05:03 μμ »
Καλησπέρα σας,
παίρνω το θάρρος να ανοίξω από την αρχή το θέμα, για να αρχίσουμε να ανταλλάσσουμε ιδέες όσοι από εμάς έχουμε οριστεί συντονιστές εκπαιδευτικού έργου. Εχω οριστεί και πραγματικά δεν ξέρω πώς να ξεκινήσω. Πέρισυ, η συντονίστρια μάς έδωσε κατι φυλλάδια να συμπληρώσουμε με τον προγραμματισμό της ύλης μας για όλη τη χρονιά, τον Μάρτη κάναμε μια συνάντηση όπου είπαμε ότι όλα βαίνουν καλώς και στο τέλος της χρονιάς ένας καθηγητής Πανεπιστημίου μάς έκανε ένα σεμινάριο για τη διδασκαλία της γλώσσας. Ως εδώ όλα καλά. Δεν είχα μπει και στη διαδικασία να το ψάξω περαιτέρω για το αν αρκούν αυτά. Τώρα όμως που μου ανατέθη ο ρόλος αυτός και διαβάζω νομοθεσία κτλ. αγχώθηκα. Οσοι λοιπόν έχετε περάσει από τη θέση αυτή κι έχετε ιδέες να δώσετε, πολύ θα το εκτιμούσα. Εχω τόσο πολύ βοηθηθεί από το φόρουμ αυτό! Ελπίζω να υπάρξει ανταπόκριση και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο. Ευχαριστώ!

Αυτή τη χρονιά  δεν γνωρίζω τι θα κάνουμε. Πέρυσι, όμως, σε εμάς το θέμα ήταν καθαρά τυπικό.  Μετά από συζήτηση στον σύλλογο και με συμφωνία όλων και ενώ δεν είχαν ακόμα διοριστεί όλοι οι συντονιστές εκπαιδευτικού έργου, ο μέντοράς μας δεν είχε κάνει δειγματικές διδασκαλίες. Άλλωστε τι διδασκαλία να κάνει ο φυσικός στα καλλιτεχνικά και τη μουσική; 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2023, 10:08:15 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:12:34 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 12, 2023, 10:15:55 μμ »
. Άλλωστε τι διδασκαλία να κάνει ο φυσικός στα καλλιτεχνικά και τη μουσική;
Μέντορας ορίζεται κάποιος για εκπαιδευτικούς τις ίδιας ειδικότητας.

Αποσυνδεδεμένος paradox_33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 12, 2023, 10:31:36 μμ »
Μέντορας ορίζεται κάποιος για εκπαιδευτικούς τις ίδιας ειδικότητας.

Δε νομιζω οτι ισχυει.. Πολλά σχολεία έχουν λιγους εκπαιδευτικους και εναν απο καθε ειδικότητα. Στην ουσια προβαλλεις τις ενδεδειγμένες και καλές πρακτικές και τεχνικές διδασκαλίας. Πώς κανει ομαδοσυνεργατική, πώς χωρίζει σε ομάδες τους μαθητές κλπ.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 12, 2023, 11:00:06 μμ »
Δεν εχω οριστεί μέντορας, αλλά ενδοσχολική συντονίστρια ύλης φιλολόγων. Οταν σ' ένα σχολείο υπάρχουν πάνω από 4 άτομα της ίδιας ειδικότητας ορίζεται κάποιος από αυτούς να συντονίζει και να παρακολουθεί πώς προχωρά η ύλη στα μαθήματα της ειδικότητάς του.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 13, 2023, 08:39:49 πμ »
Σε μας η συντονίστρια πέρυσι παρακολουθούσε την ύλη και μας έκανε και μια δειγματική διδασκαλία. Το μοναδικό κριτήριο επιλογής ήταν το ότι ότι είχε πολλά χρόνια διδασκαλίας. Δεν είχε ειδικά προσόντα. Προσωπικά δεν θα μου άρεσε να είμαι σε αυτή την θέση. Αλλά αυτό είναι άποψή μου.

Αποσυνδεδεμένος anaplirotis111

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #120 στις: Οκτώβριος 13, 2023, 05:52:17 μμ »
Υπάρχει παντα και η επιλογή της απεργίας -αποχης.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #121 στις: Οκτώβριος 13, 2023, 08:38:46 μμ »
Δεν εχω οριστεί μέντορας, αλλά ενδοσχολική συντονίστρια ύλης φιλολόγων. Οταν σ' ένα σχολείο υπάρχουν πάνω από 4 άτομα της ίδιας ειδικότητας ορίζεται κάποιος από αυτούς να συντονίζει και να παρακολουθεί πώς προχωρά η ύλη στα μαθήματα της ειδικότητάς του.

Δεν νομίζω ότο υπάρχει σχολείο στο οποίο ο θεσμός αυτός λειτούργησε ακριβώς όπως ορίζει η νομοθεσία.
Το βασικό είναι να διασφαλίσεις ότι οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν ίδια μαθήματα συνεννοούνται τακτικά. Όχι να τους συντονίσεις εσυ σαν μωρά, αλλά επειδή κατά καιρούς υπάρχουν ατομικες ιδιορρυθμίες, εχε το στο νου σου, ειδικά αν τα εμπλεκόμενα άτομα δεν έχουν ξανά μεταξύ τους συνεργαστεί ή αν είναι νέα.

Έτεροπαρατήρηση διδασκαλιας, καλώς ή κακώς, στο ελληνικό σχολείο δεν πρόκειται να γίνει δεκτή, εκτός αν θέλετε προσχηματικά 1-2 άτομα που έχετε μεταξύ σας καλή σχέση και εμπιστοσύνη, να μπείτε ο ένας στο μάθημα του άλλου για να πείτε ότι το κάνατε.

Χρησιμο είναι, αν εχεις υλικό δικό σου να ρωτήσεις όσους συναδέλφους δεν έχουν εμπειρία, αν το χρειάζονται. Ή να δανείσεις κάποιο βοήθημα. Επίσης μπορείς να ενημερώνεις για προγράμματα, δραστηριότητες, δημοσιεύσεις, που αφορούν τα άτομα του κλάδου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.