*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;  (Αναγνώστηκε 12555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 04:43:57 μμ »
Όλοι έχουμε δικαίωμα στην εργασία αρκεί να μην επικρατεί το δόγμα του "μακιαβελισμού", δηλαδή Ο θάνατος μου, η ζωή σου!!!!

Και εγώ νέα είμαι! Αλλά λέω πιο είναι δίκαιο! Δηλαδή οι εκπαιδευτικοί που είναι 50 χρονών και είναι αδιόριστοι θα πεταχτούν στον "καιάδα¨;
Δηλαδή οι 50άρηδες εκπαιδευτικοί δεν θα εργαστούν επειδή έχουν "ρυτίδες" στο πρόσωπο;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2023, 05:09:26 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:25 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 05:43:53 μμ »
Αισιοδοξία ολούθε…

Αφού τελείωσε το πανηγύρι, γιατί δεν πάμε όλοι στον ιδιωτικό τομέα βρε παιδιά;
Αν μου εδιναν την δυνατότητα, θα είχα ξαναγυρισει χθες στην ιδιωτικο τομεα απ' όπου ξεκινησα κι ας μου μενουν  λιγα χρονια  για τη συνταξη. Για μενα προσωπικά δεν αξιζε ολη αυτη η ταλαιπωρία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2023, 05:49:15 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 05:55:48 μμ »
Σκέψου τί θα έπρεπε να γράψουνε κάποιοι σαν κι εμένα που έπρεπε να είμαι διορισμένος εδώ και 20(!) χρόνια και μόλις τώρα θα διοριστώ(αν και εφόσον συμφωνήσει η κ.Κεραμέως να εκτελέσει την θετική δικαστική απόφαση του Σ.τ.Ε.).Γκρινιάζουν άλλοι σκέψου εγώ…

Αποσυνδεδεμένος Newfree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 06:16:23 μμ »
Ναί αλλά εσύ δεν απολύεσαι. Ναί αλλά εσύ κάθεσαι 3 μήνες το χρόνο. Ναί αλλά εσύ.......(ειρωνικά τα λέω συναδέλφισσα αναφέροντας τα όσα κατα καιρούς έχω ακούσει, ακόμα και ως αναπληρωτής)

Εντάξει, το θέμα της μονιμότητας και των τριμηνιαίων διακοπών όντως ισχύουν και είναι ένα απο τα σοβαρότερα πλεονεκτήματα σε οποιαδήποτε συγκριτική ανάλυση μεταξύ άλλων επαγγελματων (ακόμη και μεταξύ διαφόρων υπαλλήλων του δημοσίου). Τώρα όσον αφορά το μισθολογικό κομμάτι, μετά τις μεγάλες περικοπές ελέω των μνημονίων, δεν τίθεται πλέον σημαντική διαφορά υπέρ των εκπαιδευτικών (με εξαίρεση αυτούς που έχουν έξτρα δυνατό εισόδημα από ιδιαίτερα ή από δεύτερη "μαύρη" εργασία) κατά μέσο όρο συγκριτικά με το μέσο μισθό των υπαλλήλων στον ιδιωτικό τομέα. Απλά, οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν πρόκειται να χάσουν ποτέ χρήματα, εν αντιθέσει με την επισφάλεια που νοιώθει ο μέσος υπάλληλος στον ιδιωτικό τομέα (αν θα πληρωθεί και πότε). Ίσως για όλους αυτούς τους λόγους, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, πάλευαν και παλεύουν εδώ και δεκαετίες, ακόμη και μετά από 3 μνημόνια, δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) χιλιάδες πτυχιούχοι με σκοπό να διοριστούν ως μόνιμοι στη δημόσια εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:25 »

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 06:49:14 μμ »
Για μένα τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Για το πτυχίο που κατέχω, δεν υπάρχουν καλύτερες συνθήκες εργασίας και καλύτερος μισθός στην ζούγκλα που λέγεται ιδιωτικός τομέας.

Χιλιάδες άτομα εργάζονται ως αναπληρωτές. Ναι, τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι καλύτερα για όλους μας.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ομως καλύτερη εναλλακτική. Όποιος γράφει το αντίθετο, κρύβεται πίσω από το δάχτυλό του.

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 06:53:43 μμ »
Αν μου εδιναν την δυνατότητα, θα είχα ξαναγυρισει χθες στην ιδιωτικο τομεα απ' όπου ξεκινησα κι ας μου μενουν  λιγα χρονια  για τη συνταξη. Για μενα προσωπικά δεν αξιζε ολη αυτη η ταλαιπωρία

Ποιοι να σου δώσουν τη δυνατότητα;
Αν ήθελες να δουλέψεις στον ιδιωτικό τομέα, θα αναζητούσες εργασία εκεί.
Αν δεν αξίζει…

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 06:54:41 μμ »
Όποιος συνάδελφος θεωρεί πως στον ιδιωτικό τομέα προκόβεις ενώ στο δημόσιο φυτοζωείς είναι ελεύθερος να παραιτηθεί χάριν της προόδου του. Γιατί δεν το κάνει; ::)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 06:56:24 μμ »
Αν μου εδιναν την δυνατότητα, θα είχα ξαναγυρισει χθες στην ιδιωτικο τομεα απ' όπου ξεκινησα κι ας μου μενουν  λιγα χρονια  για τη συνταξη. Για μενα προσωπικά δεν αξιζε ολη αυτη η ταλαιπωρία
Και γιατί δεν παραιτείσαι να πας στον ιδιωτικό τομέα κι ας μένουν λίγα χρόνια για τη σύνταξη;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 07:25:07 μμ »
Εντάξει, το θέμα της μονιμότητας και των τριμηνιαίων διακοπών όντως ισχύουν και είναι ένα απο τα σοβαρότερα πλεονεκτήματα σε οποιαδήποτε συγκριτική ανάλυση μεταξύ άλλων επαγγελματων (ακόμη και μεταξύ διαφόρων υπαλλήλων του δημοσίου). Τώρα όσον αφορά το μισθολογικό κομμάτι, μετά τις μεγάλες περικοπές ελέω των μνημονίων, δεν τίθεται πλέον σημαντική διαφορά υπέρ των εκπαιδευτικών (με εξαίρεση αυτούς που έχουν έξτρα δυνατό εισόδημα από ιδιαίτερα ή από δεύτερη "μαύρη" εργασία) κατά μέσο όρο συγκριτικά με το μέσο μισθό των υπαλλήλων στον ιδιωτικό τομέα. Απλά, οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν πρόκειται να χάσουν ποτέ χρήματα, εν αντιθέσει με την επισφάλεια που νοιώθει ο μέσος υπάλληλος στον ιδιωτικό τομέα (αν θα πληρωθεί και πότε). Ίσως για όλους αυτούς τους λόγους, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, πάλευαν και παλεύουν εδώ και δεκαετίες, ακόμη και μετά από 3 μνημόνια, δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) χιλιάδες πτυχιούχοι με σκοπό να διοριστούν ως μόνιμοι στη δημόσια εκπαίδευση.

Δεν είναι τρίμηνο. Αν βάλεις όλες τις άδειες στον ιδιωτικό τομέα η διαφορά είναι μικρότερη. Τέλος πάντων όμως. Από το 2001 όμως που δούλεψα πρώτη φορά ωρομίσθιος μέχρι σήμερα, θα έλεγα ότι η μονιμότητα είναι ίσως το μόνο καλό. Όπως όμως είπα μέχρι προπερσι αυτα τα άκουγα ακόμα και ως αναπληρωτής. Να έχω οδηγήσει σε 6 μήνες 22000 χιλιόμετρα, να επίκειται απόλυση σου τέλη Ιουνίου και να ακούς από τον αμόρφωτο χωρίς να έχει διαβάσει ποτέ ότι είσαι και βολεμένος, πάει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 07:52:28 μμ »
Τα πράγματα δυστυχώς έχουν αλλάξει πολύ! Δεν είμαστε πλέον μόνο εκπαιδευτικοί! Η τάξη είναι το καλό κομμάτι της δουλειάς μας, αλλά είναι πλέον ένα μικρό μέρος της δουλειάς μας. Και η αναγνώριση των όσων κανουμε δεν υπάρχει πλέον! Αδειάζεις καθημερινά! Δεν ξέρω πως το φαντάζεται κάποιος τώρα, τι περιμένει από αυτή τη δουλειά, ειναι υποκειμενικό εάν αξίζει ή όχι.
Δυστυχώς οι περισσότεροι που μπαίνουν τώρα στην εκπαίδευση πιστεύουν ότι ο εκπαιδευτικός κάνει τις ωρίτσες του και μετά κάθεται...και συν οι διακοπές και μην ξεχάσουμε και τις άδειες που "πρέπει" να πάρουν.
Δεν είναι έτσι.


Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 08:02:37 μμ »
Συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 08:32:29 μμ »
Για το θέμα των διακοπών πάντως, για να λέμε την αλήθεια, το ότι έχουμε 2 μήνες το καλοκαίρι δεν σημαίνει τίποτα παραπάνω από ότι δεν ανησυχούμε για το τι θα κάνουν τα παιδιά μας όταν είναι κλειστά τα σχολεία. Γιατί λεφτά για να αξιοποιήσουμε αυτές τις διακοπές, ΔΕΝ έχουμε. Ενώ όσοι κλαίγονται που έχουν "μόνο" 4 εβδομάδες, μια χαρά κάνουν ταξιδάκια και το καλοκαίρι και οποτεδήποτε άλλοτε βολέψει.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 09:27:45 μμ »
Και γιατί δεν παραιτείσαι να πας στον ιδιωτικό τομέα κι ας μένουν λίγα χρόνια για τη σύνταξη;
Το έχω ψάξει ήδη, μπορείς να υποβάλεις παραίτηση και να γίνει αποδεκτή μόνο για σοβαρούς λόγους υγείας ή σοβαρούς οικογενειακούς, δεν είναι όπως στον ιδιωτικό τομέα.
Ποιοι να σου δώσουν τη δυνατότητα;
Αν ήθελες να δουλέψεις στον ιδιωτικό τομέα, θα αναζητούσες εργασία εκεί.
Αν δεν αξίζει…
Είχα ήδη 12 χρόνια ιδιωτικού τομέα (ιδιωτικό σχολείο και φροντιστήριο παράλληλα) και έχω ήδη ξανα μια πολύ αξιόλογη πρόταση στον ιδιωτικό  τομέα που δεν μπορώ να αξιοποιησω γιατί οι ωρες εργασίας είναι πρωινές όποτε δεν μπορώ να ζητήσω άδεια άσκησης παραλλήλου έργου, όπως κάνουν πολλοί συνάδελφοι
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2023, 09:35:25 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος 🐐Ελευθερία Α.🐐

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 02, 2023, 09:38:37 μμ »
Δεν έχουμε όλοι όμως τις ίδιες ευκαιρίες. Το αντιλαμβάνεσαι.
Προσωπικά, έχω άσχημες αναμνήσεις από την περίοδο που δούλευα στον ιδιωτικό τομέα.

Ας κρίνει και ας κάνει ο καθένας ό, τι τον συμφέρει.
Μην καταστροφολογείτε όμως εκ του ασφαλούς. Μεταξύ μας είμαστε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159544
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 306
Σύνολο: 312

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.