*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;  (Αναγνώστηκε 12591 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 09:16:13 πμ »
Οι δάσκαλοι δεν έχουν σπουδάσει κάποια επιστήμη. Για τούτο κι ήσαν διετούς διάρκειας οι Παιδαγωγικές Ακαδημίες. Η Παιδαγωγική ως Επιστήμη (συναφής της Φιλοσοφίας και της Ψυχολογίας) σπουδάζεται απ' τους φιλολόγους κι όχι τους δασκάλους. Τι διέξοδο, λοιπόν, πλην της παιδοφύλαξης να 'χουν οι δάσκαλοι;
Εντάξει, το πιάσαμε το νόημα, πέσαμε σε είρωνα και  μάλλον hater, οπότε δε θα μπω στη διαδικασία να αναλωθώ σε σπόντες - τύποις- συναδέλφου, δεν αξίζει.
Γράφω αυτό και σταματάω  εδώ:
Από το 1985 λειτουργούσαν παράλληλα με τις ακαδημίες τα τεταρτοετή ΑΕΙ τμήματα του ΠΤΔΕ, στις πανελλήνιες έμπαινες προ τριακονταετίας- και παλιότερα-  με μέσο όρο 18 από τρίτη δέσμη (και όχι μόνο). Το πρόγραμμα σπουδών τους ήταν και είναι ιδιαίτερα απαιτητικό, αφού καλύπτει πολλά αντικείμενα ταυτόχρονα, παιδαγωγικά, ψυχολογία, μαθήματα θετικών επιστημών κλπ. Τα τελευταία χρόνια  γίνεται εξειδίκευση των δασκάλων, είτε3 σε γλωσσικά μαθήματα, είτε σε φυσκές επιστήμες.(διαβάστε, αγαπητέ, τον εσωτερικό κανονισμό του κάθε προπτυχιακού και θα με καταλάβετε). Επιπλέον,  οι απόφοιτοι ακαδημιών τότε  ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν εξομοίωση στα παιδαγωγικά τμήματα προκειμένου να ανελιχθούν μισθολογικά σε ΠΕ. Παράλληλα,  η πλειοψηφία των συναδέλφων- και όχι μόνο των νεότερων, γνωρίζει τουλάχιστον δύο γλώσσες και διαθέτουν τουλάχιστον ένα μεταπτυχιακό και δεύτερο πτυχίο (δε μιλάω για τους διδάκτορες). Να μη μιλήσω για τους προηγούμενους  ΑΣΕΠ μέσω των οποίων  απορροφήθηκαν η πλειοψηφία σε σχέση με τους δασκάλους που διέθεταν απλά προϋπηρεσία.  Διάβασε και καμιά σχετική εγκύκλιο, όλα είναι αναρτημένα στο ΕΤ, όχι μόνο να ρίχνουμε τη χολίτσα μας φόρα -παρτίδα σε άγνωστα μέλη σε φόρουμ.
Σε κάθε περίπτωση, καλή χρονιά και κυρίως φώτιση και καλά μυαλά και ανοιχτά!


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2023, 09:15:29 πμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:07:59 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 10:13:59 πμ »
εκτός αν ρίξεις τα στάνταρ σου και πάρεις ντόπιο ή αν καταλήξεις σε ένστολο

Γιατί θεωρείτε "ρίξιμο των στάνταρντς" το να κάνει ένας/μία εκπαιδευτικός οικογένεια με "ντόπιο/-α"; Θεωρείτε ότι το "ανεκτό" επίπεδο που επιθυμείτε το έχουν μόνο οι αθηνέζοι; Ο "ντόπιος" όμως είναι αυτός που θα ξυπνήσει αχάραγα, βρέξει-χιονίσει, για να πάει στο χωράφι ώστε να μπορείτε στο τέλος να μην αγοράζετε τα οπωρολαχανικά ως "δύο ντομάτες", "μια φέτα καρπούζι", "τρία ακτινίδια" κ.λπ όπως κάνουν σε πολλές χώρες του κόσμου όπου οι τιμές των οπωρολαχανικών είναι απλησίαστες. Επίσης, ξέρετε πόσοι "ντόπιοι", για να μπορούν να είναι πιο ανταγωνιστικοί στην αγορά, δεν αρκούνται απλώς στο να κάνουν τον αγρότη χωρίς γνώσεις, αλλά πάνε και σπουδάζουν γεωπονία ή φυτική/ζωική παραγωγή είτε σε επίπεδο ΑΕΙ είτε ΤΕΙ; Εγώ πάντως ξέρω αρκετούς τέτοιους "ντόπιους".

Όσο για τους ένστολους, νομίζω ότι το αν "καταλήγει" κάποιος/-α σε αυτούς είναι θέμα οπτικής και παγιωμένων ιδεολογιών ή στερεοτύπων με τα οποία έχουμε μεγαλώσει χωρίς να έχουμε καταφέρει να τα αποτινάξουμε. Δεν είναι όλοι οι ένστολοι, αστυνομικοί των ΜΑΤ ή βυσματικά διορισμένοι ειδικοί φρουροί. Ούτε καν όλοι αστυνομικοί. Για τις δε βάσεις εισαγωγής στις σχολές αξιωματικών, ακόμα και υπαξιωματικών, νομίζω ότι ξέρετε πού κυμαίνονται την τελευταία εικοσαετία (τουλάχιστον), δεν χρειάζεται να σας το υποδείξω εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2023, 10:15:55 πμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 01:32:20 μμ »
Εντάξει, το πιάσαμε το νόημα, πέσαμε σε είρωνα και  μάλλον hater, οπότε δε θα μπω στη διαδικασία να αναλωθώ σε σπόντες - τύποις- συναδέλφου, δεν αξίζει.
Κάμετε λάθος. Είμαι πολύ καλό παιδί με (εθνική) αγωγή και (ηθικούς) τρόπους. Απλά λέω α λ ή θ ε ι ε ς που ενοχλούν. ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2023, 01:37:05 μμ από leon. »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 03:57:59 μμ »
Γιατί θεωρείτε "ρίξιμο των στάνταρντς" το να κάνει ένας/μία εκπαιδευτικός οικογένεια με "ντόπιο/-α"; Θεωρείτε ότι το "ανεκτό" επίπεδο που επιθυμείτε το έχουν μόνο οι αθηνέζοι; Ο "ντόπιος" όμως είναι αυτός που θα ξυπνήσει αχάραγα, βρέξει-χιονίσει, για να πάει στο χωράφι ώστε να μπορείτε στο τέλος να μην αγοράζετε τα οπωρολαχανικά ως "δύο ντομάτες", "μια φέτα καρπούζι", "τρία ακτινίδια" κ.λπ όπως κάνουν σε πολλές χώρες του κόσμου όπου οι τιμές των οπωρολαχανικών είναι απλησίαστες. Επίσης, ξέρετε πόσοι "ντόπιοι", για να μπορούν να είναι πιο ανταγωνιστικοί στην αγορά, δεν αρκούνται απλώς στο να κάνουν τον αγρότη χωρίς γνώσεις, αλλά πάνε και σπουδάζουν γεωπονία ή φυτική/ζωική παραγωγή είτε σε επίπεδο ΑΕΙ είτε ΤΕΙ; Εγώ πάντως ξέρω αρκετούς τέτοιους "ντόπιους".

Όσο για τους ένστολους, νομίζω ότι το αν "καταλήγει" κάποιος/-α σε αυτούς είναι θέμα οπτικής και παγιωμένων ιδεολογιών ή στερεοτύπων με τα οποία έχουμε μεγαλώσει χωρίς να έχουμε καταφέρει να τα αποτινάξουμε. Δεν είναι όλοι οι ένστολοι, αστυνομικοί των ΜΑΤ ή βυσματικά διορισμένοι ειδικοί φρουροί. Ούτε καν όλοι αστυνομικοί. Για τις δε βάσεις εισαγωγής στις σχολές αξιωματικών, ακόμα και υπαξιωματικών, νομίζω ότι ξέρετε πού κυμαίνονται την τελευταία εικοσαετία (τουλάχιστον), δεν χρειάζεται να σας το υποδείξω εγώ.

Γούστα είναι αυτά και εξαρτώνται και από το πού μεγάλωσε κανεις, το γενικότερο επίπεδο του και το οικογενειακό- κοινωνικό περιβάλλον που έχει συνηθίσει να συναναστρέφεται.
Δεν τίθεται θέμα αξίας ή εργατικότητας, καθαρα αντικειμενικά μιλώντας όμως, ένας επιστήμονας με μεταπτυχιακό ή διδακτορικό όπως έχουν πλέον οι εκπαιδευτικοί, ξένες γλώσσες, επιμορφώσεις κλπ, δεν θα βρει στην επαρχία πολλά άτομα ανάλογου επιπέδου και αυτό κάνει τη σύναψη σχέσεων αρκετά δύσκολη υπόθεση. Να μην σχολιάσουμε και τον μισογυνισμό της επαρχίας, που αν εμφανιστεί νέα καθηγήτρια θα της κρεμάσουν κουδούνια ως εξώλης και προωλης αλλά ταυτόχρονα θα της την πέφτει ο κάθε πικραμένος αλλά και ταυτόχρονα θα προειδοποιούν ο ένας τον άλλο ότι είναι απελπισμένη για γάμο. Για κοπέλες από την Αθήνα που έχουν συνηθίσει να συναναστρέφονται με άντρες λιγότερο «μάτσο», η επαρχία είναι ένα τεράστιο πολιτισμικό σοκ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:07:59 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 07:28:19 μμ »
Κάμετε λάθος. Είμαι πολύ καλό παιδί με (εθνική) αγωγή και (ηθικούς) τρόπους. Απλά λέω α λ ή θ ε ι ε ς που ενοχλούν. ::)

Υποκλινόμαστε όλοι οι αδαείς, όλων των ειδικοτήτων, στην παιδαγωγική ειρωνική και ηθική ανωτερότητα σου.
Σου εύχομαι σύντομα και αξιολογητής στην θέση των αξιολογητών!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 07:34:39 μμ »
Αν αξίζει ή όχι η αναπλήρωση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και οι περισσότεροι είναι αντικειμενικοί. Αν αξίζει ή όχι το συγκεκριμένο επάγγελμα γι αυτόν που το ασκεί εξαρτάται από τις προσωπικές του προσδοκίες. Το θέμα για μένα πια είναι αν αξίζει ο καθένας από εμάς ξεχωριστά για να κάνει αυτό το επάγγελμα. Είναι το μόνο που ήθελα να γράψω καθώς διαβάζω Αρχαία και Μαθηματικά σήμερα την κόρη μου και βλέπω ακριβώς τι δίδαξαν οι συνάδελφοί μου...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 09, 2023, 07:36:33 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 07:42:20 μμ »
Γούστα είναι αυτά και εξαρτώνται και από το πού μεγάλωσε κανεις, το γενικότερο επίπεδο του και το οικογενειακό- κοινωνικό περιβάλλον που έχει συνηθίσει να συναναστρέφεται.
Δεν τίθεται θέμα αξίας ή εργατικότητας, καθαρα αντικειμενικά μιλώντας όμως, ένας επιστήμονας με μεταπτυχιακό ή διδακτορικό όπως έχουν πλέον οι εκπαιδευτικοί, ξένες γλώσσες, επιμορφώσεις κλπ, δεν θα βρει στην επαρχία πολλά άτομα ανάλογου επιπέδου και αυτό κάνει τη σύναψη σχέσεων αρκετά δύσκολη υπόθεση. Να μην σχολιάσουμε και τον μισογυνισμό της επαρχίας, που αν εμφανιστεί νέα καθηγήτρια θα της κρεμάσουν κουδούνια ως εξώλης και προωλης αλλά ταυτόχρονα θα της την πέφτει ο κάθε πικραμένος αλλά και ταυτόχρονα θα προειδοποιούν ο ένας τον άλλο ότι είναι απελπισμένη για γάμο. Για κοπέλες από την Αθήνα που έχουν συνηθίσει να συναναστρέφονται με άντρες λιγότερο «μάτσο», η επαρχία είναι ένα τεράστιο πολιτισμικό σοκ.

Όλα τα παραπάνω είναι αυθαίρετα και προέρχονται από γενικεύσεις και τόνους προκαταλήψεων, χωρίς παρεξήγηση. Δηλαδή όλοι οι Αθηναίοι είναι εξευγενισμένοι - πολιτισμένοι και όλοι οι άλλοι ματσό - νεάτερνταλ - χαμηλού επιπέδου; Come on

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 07:58:16 μμ »
Όλα τα παραπάνω είναι αυθαίρετα και προέρχονται από γενικεύσεις και τόνους προκαταλήψεων, χωρίς παρεξήγηση. Δηλαδή όλοι οι Αθηναίοι είναι εξευγενισμένοι - πολιτισμένοι και όλοι οι άλλοι ματσό - νεάτερνταλ - χαμηλού επιπέδου; Come on

Η Αθήνα έχει 4 εκατ. Αν είσαι νέος, μορφωμένος, με πνευματική καλλιέργεια και πολιτιστικά ενδιαφέροντα, προφανώς πιο εύκολα θα βρεις κάποιο άτομο του ίδιου μήκους κύματος στην Αθήνα, τη Θες/νικη, την Πάτρα, το Ηράκλειο, παρα σε μια κωμόπολη ή νησί κάποιων χιλιάδων κατοίκων, για να μην πω τίποτα χειρότερο. Ο πληθυσμός των εκπαιδευτικών επίσης δεν ανανεώνεται συνεχώς όπως παλιά, δεν είναι ότι θα πας κάπου και οι μισοί θα είναι νεοδιόριστοι/ αναπληρωτές για να εχεις την ελπίδα να βρεις κάτι στα γούστα σου.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 08:03:01 μμ »
Αν αξίζει ή όχι η αναπλήρωση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και οι περισσότεροι είναι αντικειμενικοί. Αν αξίζει ή όχι το συγκεκριμένο επάγγελμα γι αυτόν που το ασκεί εξαρτάται από τις προσωπικές του προσδοκίες. Το θέμα για μένα πια είναι αν αξίζει ο καθένας από εμάς ξεχωριστά για να κάνει αυτό το επάγγελμα. Είναι το μόνο που ήθελα να γράψω καθώς διαβάζω Αρχαία και Μαθηματικά σήμερα την κόρη μου και βλέπω ακριβώς τι δίδαξαν οι συνάδελφοί μου...

Μου θυμίζεις τον μηχανικό αυτοκινήτου της περιοχής μου, μονό αυτός είναι μεγάλος και τρανός μάστορας και όλοι οι άλλοι δεν ξέρουν την δουλειά και όλο κάνουν ....... Για να μην μιλήσω για τον υδραυλικό μου που κάνει και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις μαζί, αστό... μονό αυτός ξέρει τι του γίνεται..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 09, 2023, 08:18:09 μμ »
Προσέχω, μα την αλήθεια, πολύ τα νώτα μου για να μη με σιχτιρίζει κι εμένα κανένας γονιός. Είναι και που έχω μηχανικό αυτοκινήτων και υδραυλικό που αμφότεροι με μια κουβέντα είναι στο στόμα: "ένας Θεός ξέρει πώς κατάντησε έτσι και μάγος δεν είμαι"
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Αξίζει τελικά, αυτό το κυνήγι;
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 11, 2023, 09:27:07 πμ »
Κάμετε λάθος. Είμαι πολύ καλό παιδί με (εθνική) αγωγή και (ηθικούς) τρόπους. Απλά λέω α λ ή θ ε ι ε ς που ενοχλούν. ::)
Κοίτα, αν οι αλήθειες υπάρχουν...στους Sex Pistols, πάω πάσο ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.156 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.