*

Αποστολέας Θέμα: Πτυχίο Γαλλικών - Δεκέμβριος 2022  (Αναγνώστηκε 1431 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eme

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πτυχίο Γαλλικών - Δεκέμβριος 2022
« στις: Ιανουάριος 28, 2023, 01:10:10 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, εδώ επιτυχών σε πτυχίο γαλλικών των εξετάσεων Δεκεμβρίου 2022. Έχω λάβει βεβαίωση σε μορφή pdf από το Γαλλικό Ινστιτούτο ότι πέρασα. (Η βεβαίωση είναι στα γαλλικά). Θα μπορέσω να κάνω κατάθεση της βεβαίωσης στην επικείμενη προκήρυξη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο Γαλλικών - Δεκέμβριος 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:40 »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Γαλλικών - Δεκέμβριος 2022
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 28, 2023, 02:32:23 μμ »
Καλησπέρα, αν εννοείς ότι ζήτησες και πήρες βεβαίωση επιτυχούς συμμετοχής στις εξετάσεις από την υπηρεσία εξετάσεων του γαλλικού ινστιτούτου, νομίζω ότι έχεις πολλές πιθανότητες η Β΄θμια να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα. Αν απλά έχεις εκτυπώσει τα αποτελέσματα μέσα από την φόρμα του site τους, τότε μπορεί να το θεωρήσουν ανεπαρκές.

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Γαλλικών - Δεκέμβριος 2022
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 28, 2023, 02:50:05 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι, εδώ επιτυχών σε πτυχίο γαλλικών των εξετάσεων Δεκεμβρίου 2022. Έχω λάβει βεβαίωση σε μορφή pdf από το Γαλλικό Ινστιτούτο ότι πέρασα. (Η βεβαίωση είναι στα γαλλικά). Θα μπορέσω να κάνω κατάθεση της βεβαίωσης στην επικείμενη προκήρυξη?
Χρειάζεται βεβαίωση από το Γαλλικό Ινστιτούτο και όχι απλώς εκτύπωση των αποτελεσμάτων.

Αποσυνδεδεμένος eme

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Γαλλικών - Δεκέμβριος 2022
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 28, 2023, 09:44:58 μμ »
Δεν είναι εκτύπωση αποτελεσμάτων, είναι βεβαίωση επιτυχίας από το Γαλλικό Ινστιτούτο. Απλά δύο θέματα με προβληματίζουν:

1) Η βεβαίωση είναι στα γαλλικά (Λογικό, εκδιδεται από την Γαλλική Δημοκρατία - Γαλλικό Ινστιτούτο)
2) Είναι σε μορφή .pdf, δηλαδή μου την έχουν στείλει ηλεκτρονικά στο email μου. (Με σφραγίδα και υπογραφή στο .pdf).

Οπότε μου δημιουργούνται οι εξής απορίες:

1) Αρχικά φαντάζομαι χρειάζεται μετάφραση..?
2) Επίσης, αυτό το .pdf με σφραγίδα και υπογραφή θεωρείται πρωτότυπο ώστε να το πάω στην μεταφραστική υπηρεσία?
3) Ή θεωρείται αντίγραφο καθώς θα έχει προέλθει από εκτύπωση?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχίο Γαλλικών - Δεκέμβριος 2022
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:40 »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Γαλλικών - Δεκέμβριος 2022
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 12:03:10 πμ »
Καλησπέρα και πάλι, καταρχήν η μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών δεν υπάρχει πλέον αν αυτό είχες στο μυαλό σου. Μπορείς να βρείς βέβαια πιστοποιημένους μεταφραστές μέσα από το gov.gr, αλλά γιατί να μπλέξεις; Το απλούστερο στην περίπτωσή σου είναι να ζητήσεις να σου κάνουν την μετάφραση στο γαλλικό ινστιτούτο (υπάρχει ανάλογη υπηρεσία) ή να εκδώσουν εκ νέου μία βεβαίωση και με τις δύο γλώσσες. Γενικότερα έχε υπόψιν ότι για μεταφράσεις από και προς γαλλικά να απευθύνεσαι κατευθείαν στο γαλλικό ινστιτούτο. Η δουλειά σου θα γίνει σύντομα και θα είναι άρτια. Προσωπικά είχα δει λάθη που έβγαζαν μάτια σε έγγραφο που είχα δώσει στην πάλαι ποτέ μεταφραστική υπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος eme

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Γαλλικών - Δεκέμβριος 2022
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 12:18:28 πμ »
Έλεγα να πάω το πρωτότυπο σε δικηγόρο, όχι στην υπηρεσία του υπεξ. Αλλά ο δικηγόρος δεν ήταν σίγουρος αν το .pdf θεωρείται πρωτότυπο.

Η άλλη επιλογή είναι να εκδοθεί η βεβαίωση σε δύο γλώσσες (Όμως, δεν ξέρω αν αυτό γενικά υφίσταται? Εννοώ, πώς μπορεί το Γαλλικό Ινστιτούτο να εκδόσει έγγραφο στα ελληνικά? Με την ίδια λογική του ότι ένα ελληνικό ίδρυμα δεν μπορεί να εκδόσει έγγραφο στα αγγλικά, γαλλικά κλπ.). Επομένως πρέπει να μεσολαβήσει οπωσδήποτε μία διαδικασία μετάφρασης.


Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Γαλλικών - Δεκέμβριος 2022
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 29, 2023, 05:18:58 μμ »
Με όλο το θάρρος νομίζω πως έχεις αγχωθεί παραπάνω από το κανονικό!  ;D Καταρχήν δεν χάνεις τίποτα να τους ρωτήσεις αν μπορούν να εκδώσουν την βεβαίωσή σου και στις δύο γλώσσες. Δεν είναι τόσο παράξενο. Από την στιγμή που ένας φορέας δραστηριοποιείται σε μία ξένη χώρα, να είναι σίγουρος-η ότι τέτοιες περιπτώσεις έχει αντιμετωπίσει πολλές φορές. Αν παρ'όλα αυτά σου πουν ότι αυτό δεν γίνεται, τότε πολύ απλά θα τους ζητήσεις να σου μεταφράσουν το χαρτί που σου έχουν ήδη δώσει. Το πλεονέκτημα του να χρησιμοποιείς γενικότερα για μεταφράσεις την υπηρεσία του Γαλλικού ινστιτούτου σου το ανέφερα ήδη. Επίσης η επίσημη μετάφραση που θα λάβεις δεν θα χρειάζεται καμία άλλη σφραγίδα - επικύρωση ή οτιδήποτε άλλο. Προσωπικά θα εκπλαγώ πολύ αν δεν βρεις άκρη μαζί τους. Κάνε μία επαφή και νομίζω θα σε εξυπηρετήσουν εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος eme

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχίο Γαλλικών - Δεκέμβριος 2022
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2023, 12:47:09 πμ »
Έχεις δίκιο, αλλά "έχουν δει" πολλά τα μάτια μας λόγω "τυπικοτήτων". Παρόλα αυτά, κι εμένα το Γαλλ. Ινστ. μου εμπνέει εμπιστοσύνη και αξιοπιστία.

Θα επανέλθω με την έκβαση, μήπως βοηθηθεί και κάποιος άλλος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 404
Σύνολο: 407

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.