*

Αποστολέας Θέμα: Δήλωση πολυθεσίας  (Αναγνώστηκε 438 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος disappointed

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
    • Προφίλ
Δήλωση πολυθεσίας
« στις: Φεβρουάριος 10, 2023, 06:28:49 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

με ενημέρωσαν από την ΔΔΕ που ανήκω ότι πρέπει να υποβάλλω δήλωση πολυθεσίας για δύο εργασίες που έκανα το β εξάμηνο του 22 για τις οποίες είχα λάβει άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου. Αν και είδα το έντυπο στο site του ελεγκτικού συνέδριου έχω κάποιες απορίες για τη συμπληρωσή του. Δυστυχώς όταν τις ρώτησα στη ΔΔΕ μου είπαν να απευθυνθώ σε λογιστή!

1. Δεν έχω πληρωθεί ακόμα για κανένα από τα 2 έργα (αν και η αμοιβή είναι εκ των προτέρων γνωστή).
Στο ένα μάλλον η πληρωμή θα σχετικά άμεσα, ενώ στο άλλο σε κάνα δίμηνο περίπου.
Πρέπει να κάνω τη δήλωση τώρα που μου τη ζήτησαν ή όταν πληρωθώ και από τα δύο (ή μετα την 1η πληρωμή και μετά να κάνω τροποποιητική με τη 2η πληρωμή);
2. Στα ποσά από την οργανική θέση πρέπει να συμπεριληφθούν και οι αμοιβές από διορθώσεις-επιτηρήσεις πανελληνίων;
3. Ο επιμερισμός των επιπλέον ποσών στους μήνες πρέπει να γίνει εξίσου ή ανάλογα με το πότε έλαβε χώρα το έργο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση ή παραπομπή - πληροφορία.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2023, 06:41:09 μμ από disappointed »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δήλωση πολυθεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:31:29 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Δήλωση πολυθεσίας
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 10, 2023, 07:28:14 μμ »
Καλησπέρα σε όλους,

με ενημέρωσαν από την ΔΔΕ που ανήκω ότι πρέπει να υποβάλλω δήλωση πολυθεσίας για δύο εργασίες που έκανα το β εξάμηνο του 22 για τις οποίες είχα λάβει άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου. Αν και είδα το έντυπο στο site του ελεγκτικού συνέδριου έχω κάποιες απορίες για τη συμπληρωσή του. Δυστυχώς όταν τις ρώτησα στη ΔΔΕ μου είπαν να απευθυνθώ σε λογιστή!

1. Δεν έχω πληρωθεί ακόμα για κανένα από τα 2 έργα (αν και η αμοιβή είναι εκ των προτέρων γνωστή).
Στο ένα μάλλον η πληρωμή θα σχετικά άμεσα, ενώ στο άλλο σε κάνα δίμηνο περίπου.
Πρέπει να κάνω τη δήλωση τώρα που μου τη ζήτησαν ή όταν πληρωθώ και από τα δύο (ή μετα την 1η πληρωμή και μετά να κάνω τροποποιητική με τη 2η πληρωμή);
2. Στα ποσά από την οργανική θέση πρέπει να συμπεριληφθούν και οι αμοιβές από διορθώσεις-επιτηρήσεις πανελληνίων;
3. Ο επιμερισμός των επιπλέον ποσών στους μήνες πρέπει να γίνει εξίσου ή ανάλογα με το πότε έλαβε χώρα το έργο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση ή παραπομπή - πληροφορία.


Δουλευα με συμβασεις στο πανεπιστημιο και εκανα δηκωσεις πολυθεσιας. Ειχα και γω αποριες και ειχα επικοικωνησει με μια κυρια της οποιας το τηλεφωνο ηταν πανω στην εγκυκλιο. Δεν θυμαμαι ονομα αλλα ηταν πολυ εξυπηρετικη.

Τη δηλωση την κανεις αφου πληρωθεις και μετα (εγω μια φορα την εκανα 24 μηνες αφου ολοκληρωθηκε η συμβαση μου γιατι τοτε πηρα χρηματα απο το πανεπιστημιο). Τον επιμερισμο σε μηνες τον κανεις εσυ (με τον πολυ απλο τροπο, διαιρεσης του ποσου με τους μηνες της συμβασης). Μπορεις να κανεις μια σηκωση οταν ππηρωθεις απο το πρωτο εργο και δευτερη μετα. Παντως απο την περιφερειακη που ανηκα εγω (δεν ημουν σε πρωτοβαθμια, αν και νηπιαγωγος)   Μου ειχαν πει οτι τα χαρτια τα στελνουν μια φορα το εξαμηνο στην Αθηνα. Οποτε και να καθυστερουσα δεν ειχε διαφορα. Βεβαια εχουν περασει και 4 χρονια απο την τελευταια φορα πιυ εκανα δηλωση οποτε μπορει να αλλαξαν τα πραγματα.

Γενικα θα σου ελεγα να παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 597

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.