*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.  (Αναγνώστηκε 76114 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #406 στις: Ιούλιος 29, 2023, 10:44:59 πμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι. Είμαι ΠΕ03 και είμαι στη θέση περίπου 1.300. Μέσα στον χθεσινό πίνακα βρίσκονται και οι 240 που διορίστηκαν τον Μάιο και ήταν όλοι από πάνω μου. Άρα θα έπρεπε να είμαι περίπου στην 1.060. Όμως η διαφορά στον εκκαθαρισμένο πίνακα που βλέπω είναι σημαντικά λιγότερη. Γιατί?
Σου απαντησε ο trust χθες. Θα σου το ξαναπω και γω με παραδειγμα:
Εστω οτι στους πινακες της 2γε/19 ειχες 50 μορια και οι 240 που διοριστηκαν τον μαιο ειχαν, στους παλιους πινακες,  51+ μορια
δηλ περισσοτερα απο σενα, οπως λες και συ. Στους χθεσινους πινακες προφανως λογω βελτιωσης των προσοντων σου καταφερες και ξεπερασες καποιους απο τους 240 δηλ μπορει εσυ να εχεις σημερα 80  μορια και οι 200 που διοριστηκαν να εχουν 81+, αλλα οι 40 απο τους 240 να εχουν λιγοτερα απο 80 και να  βρισκονται στους νεους πινακες απο κατω σου. Επομενως 1300-200 (που εχουν  80+ μορια)=1100 σειρα θα φαινεσαι οτι βρισκεσαι στο υποθετικο αυτο παραδειγμα και οχι 1060 που φανταζοσουν οτι θα βρισκοσουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:43:10 »

Αποσυνδεδεμένος hmf161170

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #407 στις: Ιούλιος 29, 2023, 11:08:45 πμ »
δεν ηταν η ιδια περιπτωση στην ειδικη αγωγω

το παρακατω σχολιο τα λεει καλα το κτατος μπορει να αποκαταστησει την δικαιοσυνη αν θελει καλη σου μμερα

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #408 στις: Ιούλιος 29, 2023, 11:37:49 πμ »
Είναι "too much" αυτό που έχει συμβεί. Πολύ χοντρό, όπως και να το κάνουμε. Και διαφορετικά να το δουμε, δεν θα θέλουν οι ίδιοι να έχουν να κάνουν με τόσες δεκαδες χιλιάδες ενστάσεις από τόσα άτομα. (Θέλω να) πιστεύω ότι εξαιτίας της μαζικότητας του προβλήματος, και όχι επειδή ξαφνικά μας αγαπήσανε και θέλουν να αποκαταστήσουν την "αδικία", θα γίνει ανακοινοποίση στο ορθό των πινάκων.

Από εκεί και πέρα, για να το λήξουμε κιόλας με όσους μας κουνάνε το δάχτυλο, ναι ok, λάθος κάναμε, δεν προσέξαμε, δεν καταλάβαμε, δεν δώσαμε ίσως την δέουσα προσοχή, δεν... δεν... το δέχομαι. Φυσικά και η πρόταση δεν ήταν διατυπωμένη ξεκάθαρα και παραμένει τεράστιο το ερωτηματικό για το αν διενεργούν διασταύρωση στοιχείων με το οπσυδ. Καλοδεχούμενες οι εξηγήσεις από όσους διέθεσαν τον χρόνο τους να μας παραθέσουν αποσπάσματα από την προκήρυξη για να καταλάβουμε το όποιο λάθος, κι ευχαριστούμε. Αλλά για όποιον κόπτεται να καταδείξει σώνει και ντε το "Έκανες μ@λ@κ** και καλά να πάθεις", να πω ότι αντίδικους δεν χρειαζόμαστε εδώ μέσα. Λίγη συναδελφική αλληλεγγύη και κατανόηση δεν θα εβλαπτε. Αυτά, και καλό σ/κ σε όλους και όλες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2023, 11:40:04 πμ από morgan »
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #409 στις: Ιούλιος 29, 2023, 11:50:17 πμ »
Παρακολουθώ από χθες τη συζήτηση
 Δεν βλέπω κάποιον να σας κουνάει το χέρι. Απλά να σας εξηγήσουν προσπαθούν οι συνάδελφοι. Κανείς δεν υποστηρίζει πως το σύστημα/προκήρυξη δεν χωλαίνει, όπως και για το ότι υπάρχει και ατομική ευθύνη. Εύχομαι να βρείτε άκρη.
Από την άλλη μου έχει δημιουργηθεί μια απορία. Οι δεκάδες χιλιάδες ενστάσεις(ή έστω χιλιάδες) από πού προκύπτουν? Είναι τεράστιο το νούμερο που παραθέτετε και αναρωτιέμαι από πού πηγάζει. Αν οντως το νούμερο ειναι τοσο μεγάλο, δεν ειναι θεμα ατομικης ευθύνης πια, αλλά καθαρα του ΑΣΕΠ ... και, ως εκ τούτου, θα πρεπει να δωσει λύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2023, 11:58:40 πμ από Elpida!!! »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:43:10 »

Αποσυνδεδεμένος Revant

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #410 στις: Ιούλιος 29, 2023, 12:13:48 μμ »
Καλημέρα, κοιταζα τους πινακες της ειδικής πε03 και βλεπω οτι καποιοι συνάδελφοι δεν υπάρχουν στους νεους 2γε2023 που βγηκαν χθες. Δεν είμαι σχετικος με την ειδική αλλα μου εκανε εντύπωση καθως προσπαθουσα να δω ποιοι θα φυγουν απο πανω μου αν και εφόσον διοριστουν τωρα στην ειδική.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #411 στις: Ιούλιος 29, 2023, 12:18:04 μμ »
Παρακολουθώ από χθες τη συζήτηση
 
Από την άλλη μου έχει δημιουργηθεί μια απορία. Οι δεκάδες χιλιάδες ενστάσεις(ή έστω χιλιάδες) από πού προκύπτουν? Είναι τεράστιο το νούμερο που παραθέτετε και αναρωτιέμαι από πού πηγάζει. Αν οντως το νούμερο ειναι τοσο μεγάλο, δεν ειναι θεμα ατομικης ευθύνης πια, αλλά καθαρα του ΑΣΕΠ ... και, ως εκ τούτου, θα πρεπει να δωσει λύση.

Αναλογικά το πάω, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Αν μέσα σε ένα thread ενός φόρουμ είμαστε ήδη από χθες 3-4 (αυτό κατάλαβα δηλ.) που έχουμε θέμα με το πέρασμα μορίων, υποθέτω ότι στις τόσες χιλιάδες αιτήσεις, τόσοι θα είναι. Καμιά περαιτέρω πληροφορία δεν είχα ούτε έχω.
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος hmf161170

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #412 στις: Ιούλιος 29, 2023, 12:31:14 μμ »
Είναι "too much" αυτό που έχει συμβεί. Πολύ χοντρό, όπως και να το κάνουμε. Και διαφορετικά να το δουμε, δεν θα θέλουν οι ίδιοι να έχουν να κάνουν με τόσες δεκαδες χιλιάδες ενστάσεις από τόσα άτομα. (Θέλω να) πιστεύω ότι εξαιτίας της μαζικότητας του προβλήματος, και όχι επειδή ξαφνικά μας αγαπήσανε και θέλουν να αποκαταστήσουν την "αδικία", θα γίνει ανακοινοποίση στο ορθό των πινάκων.

Από εκεί και πέρα, για να το λήξουμε κιόλας με όσους μας κουνάνε το δάχτυλο, ναι ok, λάθος κάναμε, δεν προσέξαμε, δεν καταλάβαμε, δεν δώσαμε ίσως την δέουσα προσοχή, δεν... δεν... το δέχομαι. Φυσικά και η πρόταση δεν ήταν διατυπωμένη ξεκάθαρα και παραμένει τεράστιο το ερωτηματικό για το αν διενεργούν διασταύρωση στοιχείων με το οπσυδ. Καλοδεχούμενες οι εξηγήσεις από όσους διέθεσαν τον χρόνο τους να μας παραθέσουν αποσπάσματα από την προκήρυξη για να καταλάβουμε το όποιο λάθος, κι ευχαριστούμε. Αλλά για όποιον κόπτεται να καταδείξει σώνει και ντε το "Έκανες μ@λ@κ** και καλά να πάθεις", να πω ότι αντίδικους δεν χρειαζόμαστε εδώ μέσα. Λίγη συναδελφική αλληλεγγύη και κατανόηση δεν θα εβλαπτε. Αυτά, και καλό σ/κ σε όλους και όλες.
[/quo
αγαπητε συμπολιτη τα ειπες ολα τελεια συμφωνω απολυτα μαζι σου . ειναι μονοδρομος το κρατος να αποκατασρησει την αδικια .

Αποσυνδεδεμένος math4life

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #413 στις: Ιούλιος 29, 2023, 12:58:40 μμ »
Σου απαντησε ο trust χθες. Θα σου το ξαναπω και γω με παραδειγμα:
Εστω οτι στους πινακες της 2γε/19 ειχες 50 μορια και οι 240 που διοριστηκαν τον μαιο ειχαν, στους παλιους πινακες,  51+ μορια
δηλ περισσοτερα απο σενα, οπως λες και συ. Στους χθεσινους πινακες προφανως λογω βελτιωσης των προσοντων σου καταφερες και ξεπερασες καποιους απο τους 240 δηλ μπορει εσυ να εχεις σημερα 80  μορια και οι 200 που διοριστηκαν να εχουν 81+, αλλα οι 40 απο τους 240 να εχουν λιγοτερα απο 80 και να  βρισκονται στους νεους πινακες απο κατω σου. Επομενως 1300-200 (που εχουν  80+ μορια)=1100 σειρα θα φαινεσαι οτι βρισκεσαι στο υποθετικο αυτο παραδειγμα και οχι 1060 που φανταζοσουν οτι θα βρισκοσουν

Δεν το είδα. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος SkyIsBlue@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #414 στις: Ιούλιος 29, 2023, 03:33:11 μμ »
Βρε παιδια μηπως υπάρχει καμια προβλεψη για φιλολογους α' φασης ?

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #415 στις: Ιούλιος 29, 2023, 05:00:18 μμ »
Γιατί εμφανίζομαι στον εκκαθαρισμένο πίνακα ΠΕ06 της 2ΓΕ/2023 ενώ έχω λάβει ειδοποίηση μόνιμου διορισμού ως ΠΕ06; Κανονικά δεν έπρεπε στην τρέχουσα προκήρυξη να κλειδώσει το σύστημα για την ειδικότητά μου ή να απορριφθώ λόγω μόνιμου διορισμού και να είμαι στον κατάλογο των απορριπτέων; Μπορώ να μη δεχθώ το μόνιμο διορισμό και να κάνω αίτηση ως αναπληρώτρια; 

Συνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #416 στις: Ιούλιος 29, 2023, 05:09:44 μμ »
Γιατί εμφανίζομαι στον εκκαθαρισμένο πίνακα ΠΕ06 της 2ΓΕ/2023 ενώ έχω λάβει ειδοποίηση μόνιμου διορισμού ως ΠΕ06; Κανονικά δεν έπρεπε στην τρέχουσα προκήρυξη να κλειδώσει το σύστημα για την ειδικότητά μου ή να απορριφθώ λόγω μόνιμου διορισμού και να είμαι στον κατάλογο των απορριπτέων; Μπορώ να μη δεχθώ το μόνιμο διορισμό και να κάνω αίτηση ως αναπληρώτρια; 
Μήπως δεν είναι ο εκκαθαρισμένος και μπερδεύτηκες;Πάντως σε κάθε περίπτωση δεν μπορείς να μην δεχτείς και να κάνεις αίτηση για αναπληρώτρια,αν δεν δεχτείς υπάρχει ποινή για τρία χρόνια δυστυχώς..

Αποσυνδεδεμένος F.

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 604
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #417 στις: Ιούλιος 29, 2023, 05:46:19 μμ »
Οι εκκαθαρισμενοι πίνακες γίνονται από συναδέλφους,  προς διευκόλυνση των υπολοίπων, δεν αποτελούν επίσημους πίνακες. Συχνά οι συνάδελφοι μπορεί να κάνουν κάποια παράλειψη. Επίσης κυκλοφορούν διάφοροι εκκαθαρισμενοι και εδώ και στο facebook από κάποιους συναδέλφους που έκαναν τον κόπο να ασχοληθούν. Δεν σας αφορούν οι εκκαθαρισμενοι, ούτε σας επηρεάζουν εφόσον διορίστηκατε.αφορούν αποκλειστικά τους συναδέλφους που απέμειναν μετά τους διορισμούς ως μια ΑΤΥΠΗ πληροφόρηση της νέας τους θέσης. Ο ΑΣΕΠ δεν βγάζει ούτε ποτέ έβγαλε εκκαθαρισμενους πίνακες, όσοι έκαναν αίτηση μπηκαν στη λίστα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #418 στις: Ιούλιος 29, 2023, 06:03:37 μμ »
Γιατί εμφανίζομαι στον εκκαθαρισμένο πίνακα ΠΕ06 της 2ΓΕ/2023 ενώ έχω λάβει ειδοποίηση μόνιμου διορισμού ως ΠΕ06; Κανονικά δεν έπρεπε στην τρέχουσα προκήρυξη να κλειδώσει το σύστημα για την ειδικότητά μου ή να απορριφθώ λόγω μόνιμου διορισμού και να είμαι στον κατάλογο των απορριπτέων; Μπορώ να μη δεχθώ το μόνιμο διορισμό και να κάνω αίτηση ως αναπληρώτρια;
Φέτος άλλαξες ταυτότητα ή πέρσι;

Αποσυνδεδεμένος weekend!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη 2ΓΕ/2023 Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Π.Ε.
« Απάντηση #419 στις: Ιούλιος 29, 2023, 06:28:03 μμ »
εχει μετρησει καποιος ποσους φιλολογους πηρε περισυ γενικη και ειδικη μαζι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 345
Σύνολο: 352

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.