*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 122223 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #210 στις: Απρίλιος 06, 2023, 03:35:20 μμ »
Έχει ενημερωθεί το πεδίο της οργανικής θέσης και της περιοχής μετάθεσης στο ΟΠΣΥΔ, για όσους πήραμε φέτος μετάθεση και επιθυμούμε να αιτηθούμε απόσπαση. Καλή τύχη σε όλους :-)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:55 »

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #211 στις: Απρίλιος 06, 2023, 05:23:20 μμ »
στις αποσπάσεις κατα προτεραιότητα, δε ζητάει πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, μόνο την απόφαση ΚΕΠΑ.Αν ήταν απαραίτητο δε θα το διευκρίνιζε;
Επίσης όσοι δικαιούμαστε απόσπαση κατα προτεραιότητα, συμπληρώνουμε και τη μοριοδότηση;

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2023, 05:30:01 μμ από regi84 »

Αποσυνδεδεμένος GameOver

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Ntari ntari mexrei na......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #212 στις: Απρίλιος 06, 2023, 06:06:20 μμ »
Εχιυν σημασία τα μόρια για απόσπαση στον οπσυδ? Δεν είναι περασμένα τα του 2021-2022 και 22-23!

Αποσυνδεδεμένος KOSTIS1982

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #213 στις: Απρίλιος 06, 2023, 06:13:03 μμ »
Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα: να έχει χαρτί αναπηρίας από Α/θμια Υγειονομική Επιτροπή του ΙΚΑ με μόνιμη ισχύ το οποίο γινόταν δεκτό μέχρι και την περσινή εγκύκλιο αποσπάσεων και φέτος να το έχουν αφαιρέσει σαν απαραίτητο δικαιολογητικό και να δέχονται μόνο από Β/θμια Υ.Ε, από ΚΕΠΑ και από τις υπόλοιπες επιτροπές του Στράτου κ.τ.λ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:52:55 »

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #214 στις: Απρίλιος 06, 2023, 06:16:53 μμ »
Καλησπέρα, συνάδελφοι. Διορίστηκα φέτος και ανήκω σε ειδική κατηγορία (ΑΜΕΑ).
Έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση για απόσπαση στην διεύθυνση Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής μου;
Και ενώ έχω κάνει αίτηση για απόσπαση, μετά μπορώ να κάνω και αίτηση για οριστική τοποθέτηση σε οργανικό κενό (την ίδια χρονιά);


Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #215 στις: Απρίλιος 06, 2023, 06:54:02 μμ »
Καλησπέρα, συνάδελφοι. Διορίστηκα φέτος και ανήκω σε ειδική κατηγορία (ΑΜΕΑ).
Έχω δικαίωμα να κάνω αίτηση για απόσπαση στην διεύθυνση Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής μου;
Και ενώ έχω κάνει αίτηση για απόσπαση, μετά μπορώ να κάνω και αίτηση για οριστική τοποθέτηση σε οργανικό κενό (την ίδια χρονιά);


Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


αίτηση για οργανική θα κάνετε κανονικά! Ως προς την απόσπαση, πρέπει να ανήκετε σε μια απο τις ειδικές κατηγορίες που περιέχει ο νόμος που αναφέρει η εγκύκλιος ή να έχετε ο ίδιος απο 75% και πάνω!

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #216 στις: Απρίλιος 06, 2023, 07:27:24 μμ »
Να προσθέσω και κάτι στα παραπάνω. Αν με το:

αίτηση για απόσπαση στην διεύθυνση Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής μου

εννοείς απόσπαση από το ΠΥΣΔΕ του νομού στο ΠΥΣΠΕ του ίδιου νομού, δεν γίνονται τώρα οι αιτήσεις .  Αυτό θεωρείται εσωτερική απόσπαση και οι αιτήσεις γίνονται προς το ΠΥΣΔΕ σε χρόνο που θα ορίσει αυτό- συνήθως μέσα στο καλοκαίρι.
Αν κατάλαβα λάθος, αγνόησε το σχόλιο μου.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #217 στις: Απρίλιος 06, 2023, 07:30:20 μμ »
Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα: να έχει χαρτί αναπηρίας από Α/θμια Υγειονομική Επιτροπή του ΙΚΑ με μόνιμη ισχύ το οποίο γινόταν δεκτό μέχρι και την περσινή εγκύκλιο αποσπάσεων και φέτος να το έχουν αφαιρέσει σαν απαραίτητο δικαιολογητικό και να δέχονται μόνο από Β/θμια Υ.Ε, από ΚΕΠΑ και από τις υπόλοιπες επιτροπές του Στράτου κ.τ.λ.

Λίγα post πιο πίσω κάποιο άλλο μέλος ρωτούσε για το ίδιο πράγμα και είπαμε να ρωτήσετε στη ΔΔΕ και ίσως να γίνει ερώτημα προς το Υπουργείο μήπως έχει ξεχαστεί εκ παραδρομής.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #218 στις: Απρίλιος 06, 2023, 07:36:09 μμ »
Εχιυν σημασία τα μόρια για απόσπαση στον οπσυδ? Δεν είναι περασμένα τα του 2021-2022 και 22-23!
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς .  Η προϋπηρεσία εννοείται ότι μετράει στις αποσπάσεις. Λογικά θα περαστούν αυτές τις μέρες. Επικοινώνησε με τη ΔΔΕ σου αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Η μοριοδότηση αναφέρεται εκτενώς στην εγκύκλιο των αποσπάσεων

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #219 στις: Απρίλιος 06, 2023, 07:46:43 μμ »

αίτηση για οργανική θα κάνετε κανονικά! Ως προς την απόσπαση, πρέπει να ανήκετε σε μια απο τις ειδικές κατηγορίες που περιέχει ο νόμος που αναφέρει η εγκύκλιος ή να έχετε ο ίδιος απο 75% και πάνω!
Ανήκω σε αυτές.
Εκεί το ωράριο είναι σαν το δικό μας το εργασιακό (8-2) και οι άδειες (Χριστούγεννα-Πασχα-καλοκαιρι);
Υπάρχει περίπτωση να μπεις χωρίς να έχεις μπάρμπα σε πολιτικό γραφείο;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #220 στις: Απρίλιος 06, 2023, 07:49:39 μμ »
Να προσθέσω και κάτι στα παραπάνω. Αν με το:

αίτηση για απόσπαση στην διεύθυνση Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης της περιοχής μου

εννοείς απόσπαση από το ΠΥΣΔΕ του νομού στο ΠΥΣΠΕ του ίδιου νομού, δεν γίνονται τώρα οι αιτήσεις .  Αυτό θεωρείται εσωτερική απόσπαση και οι αιτήσεις γίνονται προς το ΠΥΣΔΕ σε χρόνο που θα ορίσει αυτό- συνήθως μέσα στο καλοκαίρι.
Αν κατάλαβα λάθος, αγνόησε το σχόλιο μου.
Ναι. Απόσπαση από ΠΥΣΠΕ στο ίδιο ΠΥΣΠΕ.
Για την ακρίβεια τώρα είμαι στη διάθεσή με προσωρινή τοποθέτηση και θέλω να δοκιμάσω για μια χρονιά τη διεύθυνση της περιοχής μου.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GameOver

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Ntari ntari mexrei na......
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #221 στις: Απρίλιος 06, 2023, 07:58:45 μμ »
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ρωτάς .  Η προϋπηρεσία εννοείται ότι μετράει στις αποσπάσεις. Λογικά θα περαστούν αυτές τις μέρες. Επικοινώνησε με τη ΔΔΕ σου αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.Η μοριοδότηση αναφέρεται εκτενώς στην εγκύκλιο των αποσπάσεων
Επειδή διάβασα στην προκηρύξη ότι μετράνε τα μόρια για αποσπαση, αλλά δεν τα βλέπω περασμένα στο οπσυδ. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητή. Άρα να πάρω ένα τηλ στην Δδε λες.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #222 στις: Απρίλιος 06, 2023, 08:32:33 μμ »
Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα: να έχει χαρτί αναπηρίας από Α/θμια Υγειονομική Επιτροπή του ΙΚΑ με μόνιμη ισχύ το οποίο γινόταν δεκτό μέχρι και την περσινή εγκύκλιο αποσπάσεων και φέτος να το έχουν αφαιρέσει σαν απαραίτητο δικαιολογητικό και να δέχονται μόνο από Β/θμια Υ.Ε, από ΚΕΠΑ και από τις υπόλοιπες επιτροπές του Στράτου κ.τ.λ.

Μάλιστα. Έχω ακριβώς μα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Προσπαθώ να συνεννοηθώ με την Αθμια να στείλουν ερώτημα στο Υπουργείο αλλά η συνεννόηση είναι δύσκολη. Στο τέλος θα πάρω μόνη μου στο υπουργείο μπας κ βγάλω άκρη.
Το να ζητάει πάντως βεβαίωση από Βθμια επιτροπή θεωρώ πως δεν υφίσταται διότι πριν την ίδρυση των  ΚΕΠΑ αρμόδιες για τη γνωμάτευση αναπηρίας ήταν οι Αθμιες επιτροπές ( και μόνο σε περίπτωση απόρριψης από αυτές κατέφευγε κανείς στις Βθμιες) .
Κατά τη γνώμη μου ειναι παραληψη της εγκυκλίου αλλά να δω πως θα βρούμε άκρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2023, 08:34:43 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #223 στις: Απρίλιος 06, 2023, 08:37:19 μμ »
Λίγα post πιο πίσω κάποιο άλλο μέλος ρωτούσε για το ίδιο πράγμα και είπαμε να ρωτήσετε στη ΔΔΕ και ίσως να γίνει ερώτημα προς το Υπουργείο μήπως έχει ξεχαστεί εκ παραδρομής.
Ναι, ρώτησα εγώ στην Αθμια κ αφού δεν μου απάντησαν κ πήρα τηλέφωνο σήμερα συνειδητοποίησα ότι ούτε καν είχαν καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Κ επίσης μου είπαν , ε να μη στείλουμε τώρα γραπτό ερώτημα γιατί θα αργήσει το υπουργείο να απαντήσει. Πάντως εγώ θα επιμείνω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 338

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.