*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 118837 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #182 στις: Απρίλιος 02, 2023, 07:18:04 μμ »
Το νομικό πλαίσιο είναι ίδιο με πέρσι. Οπότε στείλε στη διεύθυνση σου, να στείλουν στο υπουργείο να ρωτήσουν.

Αυτό θέλω να κάνω, αλλά πρέπει να μπορώ να το στηρίξω κάπου για να μη μου πουν από τη ΔΠΕ ότι αυτό γράφει η εγκύκλιος άρα αυτό ισχύει. Φαντάζομαι δλδ ότι δεν μπορώ να πω στη ΔΠΕ" ρωτήστε στο υπουργείο μήπως ξέχασαν να βάλουν και τις Α/θμιες επιτροπές στην εγκύκλιο"
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2023, 07:44:56 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:48:15 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #183 στις: Απρίλιος 02, 2023, 08:03:59 μμ »

Που το είδες να το γράφει αυτό συνάδελφε?! Εγώ στη σελ 11 βλέπω να γράφει στον τίτλο  αυτό που αναφέρεις χωρίς την Α/θμια...

 Στο edu.klimaka , στην εγκύκλιο αποσπάσεων στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ . Τωρα βλέπω ότι στην εγκύκλιο εδώ στο pde δεν το αναφέρει. Δεν ξέρω τι γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #184 στις: Απρίλιος 02, 2023, 08:06:39 μμ »

Αυτό θέλω να κάνω, αλλά πρέπει να μπορώ να το στηρίξω κάπου για να μη μου πουν από τη ΔΠΕ ότι αυτό γράφει η εγκύκλιος άρα αυτό ισχύει. Φαντάζομαι δλδ ότι δεν μπορώ να πω στη ΔΠΕ" ρωτήστε στο υπουργείο μήπως ξέχασαν να βάλουν και τις Α/θμιες επιτροπές στην εγκύκλιο"
Γιατί δεν μπορείς ; Θα τους πεις ότι πάντα έτσι γινόταν και φέτος δεν το αναφέρουν . Να κάνουν ερώτημα στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #185 στις: Απρίλιος 02, 2023, 08:30:19 μμ »
Κ αν το πω είναι υποχρεωμένοι να ρωτήσουν στο υπουργείο ή θα μου πουν ισχύει ότι λέει η εγκύκλιος?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:48:15 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #186 στις: Απρίλιος 02, 2023, 08:32:02 μμ »
Επίσης μπορείς να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις και η ίδια με τα τηλέφωνα που υπάρχουν στην εγκύκλιο.
Αν κατάλαβα καλά είσαι στην Πρωτοβάθμια . Υπεύθυνη για ειδικές κατηγορίες βλέπω την κα Χαντζή.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #187 στις: Απρίλιος 02, 2023, 08:36:07 μμ »
georgia06, όλα είναι πιθανά. Εξαρτάται και πού θα πέσεις. Όμως συνήθως αυτοί που διαχειρίζονται τις αποσπάσεις ,μεταθέσεις,κ.τ.λ. γνωρίζουν κάποια πράγματα και αντιλαμβάνονται και οι ίδιοι όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ίσως να μπορείς και εσύ να υποβάλλεις επίσημο ερώτημα προς το υπουργείο μέσω της Δπε, αλλά δεν το γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής. Ίσως ξέρει ο gtΠΕ02 που έχει υπηρετήσει σε ΔΔΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2023, 08:39:22 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #188 στις: Απρίλιος 02, 2023, 08:52:27 μμ »
georgia06, όλα είναι πιθανά. Εξαρτάται και πού θα πέσεις. Όμως συνήθως αυτοί που διαχειρίζονται τις αποσπάσεις ,μεταθέσεις,κ.τ.λ. γνωρίζουν κάποια πράγματα και αντιλαμβάνονται και οι ίδιοι όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ίσως να μπορείς και εσύ να υποβάλλεις επίσημο ερώτημα προς το υπουργείο μέσω της Δπε, αλλά δεν το γνωρίζω για να είμαι ειλικρινής. Ίσως ξέρει ο gtΠΕ02 που έχει υπηρετήσει σε ΔΔΕ.
Χμ, καλά κρασιά. Η δική μου η ΔΙΠΕ είναι του στυλ ότι λέει η εγκύκλιο αυτό ισχύει. Από πέρυσι τον Ιούνιο περιμενω απάντηση για άλλο θέμα που υποτίθεται είχαν στείλει ερώτημα στο υπουργείο ( με δική τους κιόλας πρωτοβουλία) κ πριν κανένα μήνα που τους ρώτησα αν έχουν λάβει απάντηση μου είπαν η εγκύκλιος γράφει τάδε κ τάδε. Οπότε πρέπει να έχω χειροπιαστά δεδομένα ότι κάτι δεν παει καλά.
Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να απευθυνόμαστε κατευθείαν στο Υπουργείο... Αλλά ακόμα κ αυτοί πολλές φορές λένε αλλά αντί άλλων. Οπότε πάλι πρέπει να έχεις συγκεκριμένα δεδομένα για να τους αναγκάσεις να το ψάξουν.

Αποσυνδεδεμένος athinakara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #189 στις: Απρίλιος 03, 2023, 12:00:05 πμ »
Καλησπέρα. Νεοδιόριστη του 2021 και πήρα μετάθεση στην περιοχή καταγωγής μου. Σκέφτομαι να κάνω αίτηση απόσπασης στην ειδική αγωγή (έχω μεταπτυχιακό) και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να δηλώσω τις περιοχές που με ενδιαφέρουν για να αποσπαστώ ή αν με τοποθετεί η ΔΔΕ σε όποιο κενό έχει. Αν με τοποθετήσουν σε μέρος που δε με βολέυει μπορώ να κάνω ανάκληση κ να υπηρετήσω κανονικά την οργανική μου στη γενική; Δεν ξέρω αν θα μου δώσουν οργανική κατευθείαν ή αν θα είμαι στη διάθεση (συνεπώς ουτε στη γενική δεν ξέρω το κενό), αν τελικά πάρω την απόσπαση στην ειδική κ το μετανιώσω θα μπορώ να ανακαλέσω;

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #190 στις: Απρίλιος 03, 2023, 09:45:05 μμ »
Καλησπέρα. Στο ΙΚΑ της περιοχής μου δεν μου χορηγούν βεβαίωση για συνυπηρέτηση αλλά τα ένσημα του συζύγου. Τι πρέπει να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #191 στις: Απρίλιος 04, 2023, 01:22:44 πμ »
Καλησπέρα. Στο ΙΚΑ της περιοχής μου δεν μου χορηγούν βεβαίωση για συνυπηρέτηση αλλά τα ένσημα του συζύγου. Τι πρέπει να κάνω;

Σου παραθέτω από την εγκύκλιο μεταθέσεων:

3. Όπου οι υπηρεσίες του ασφαλιστικού φορέα δεν χορηγούν βεβαιώσεις για την απόδειξη της συνυπηρέτησης των εργαζομένων στον ιδιωτικό τομέα, γίνονται δεκτές βεβαιώσεις του εργοδότη ή των εργοδοτών σε συνδυασμό με το βιβλιάριο ασφάλισης ή τα μηχανογραφικά δελτία ασφάλισης που υποχρεωτικά υποβάλλουν οι ενδιαφερόμενοι. Σε περίπτωση όπου οι ασφαλιστικές εισφορές δεν είναι οριστικοποιήμενες δύνανται να προσκομιστούν οι υποβληθείσες από τον εργοδότη ΑΠΔ (Αναλυτική Περιοδική Δήλωση) [άρθρο 8, παρ. 6, ν. 2972/2001 (291Α ́)]. Όπου δεν χορηγούνται βεβαιώσεις λόγω οφειλής εισφορών, γίνονται δεκτές υποβληθείσες περιοδικές δηλώσεις Φ.Π.Α. των τελευταίων δύο ετών.


Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #192 στις: Απρίλιος 04, 2023, 12:51:06 μμ »
Καλησπέρα αν κάποιος πάρει  απόσπαση σε φορέα τι μόρια θα πάρει?

Συνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #193 στις: Απρίλιος 04, 2023, 01:05:13 μμ »
Καλησπέρα αν κάποιος πάρει  απόσπαση σε φορέα τι μόρια θα πάρει?

Για Θεσσαλονίκη, είχα πάρει 1 μόριο. Για βιβλιοθήκες, ΓΑΚ που βρίσκονται σε νησιά δε το γνωρίζω.

Συνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #194 στις: Απρίλιος 04, 2023, 01:08:29 μμ »
Γνωρίζει κανείς πόσες μέρες άδεια δικαιούνται οι αποσπασμένοι σε ΑΕΙ;

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #195 στις: Απρίλιος 04, 2023, 01:57:44 μμ »
Γνωρίζει κανείς πόσες μέρες άδεια δικαιούνται οι αποσπασμένοι σε ΑΕΙ;
Λογικά όσες και οι διοικητικοί του ΑΕΙ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.