*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 122171 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #392 στις: Ιούνιος 23, 2023, 09:38:17 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!
Έχει προκύψει ένα σοβαρό θέμα και πρέπει να ανακαλέσω την αίτηση απόσπασής μου. Γνωρίζω πως η προθεσμία ανάκλησης παρήλθε στις 2/6. Βάσει της εγκυκλίου έχω το δικαίωμα υποβολής αίτησης ανάκλησης της απόσπασης εντός 5 ημερών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Ωστόσο η εξέταση των συγκεκριμένων αιτήσεων είναι δυνητική, όπως αναφέρεται στην εγκύκλιο. Έχω, λοιπόν, την εξής απορία: γίνονται συνήθως δεκτά τα «εκπρόθεσμα» αιτήματα ανάκλησης των αιτήσεων απόσπασης ή όχι; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:38:37 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #393 στις: Ιούνιος 23, 2023, 11:44:42 μμ »
Γνωρίζω περιπτώσεις που ζητήθηκε ανάκληση της απόσπασης για σοβαρό λόγο και το αίτημα έγινε δεκτό. Ίσως όμως να μην γίνεται πάντα...

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #394 στις: Ιούνιος 24, 2023, 02:06:33 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!
Έχει προκύψει ένα σοβαρό θέμα και πρέπει να ανακαλέσω την αίτηση απόσπασής μου. Γνωρίζω πως η προθεσμία ανάκλησης παρήλθε στις 2/6. Βάσει της εγκυκλίου έχω το δικαίωμα υποβολής αίτησης ανάκλησης της απόσπασης εντός 5 ημερών από την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων. Ωστόσο η εξέταση των συγκεκριμένων αιτήσεων είναι δυνητική, όπως αναφέρεται στην εγκύκλιο. Έχω, λοιπόν, την εξής απορία: γίνονται συνήθως δεκτά τα «εκπρόθεσμα» αιτήματα ανάκλησης των αιτήσεων απόσπασης ή όχι; Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας.

Τα εκπρόθεσμα αιτήματα ανάκλησης των αιτήσεων ανάκλησης δεν γνωρίζω, οι αιτήσεις  ανάκλησης αποσπάσεων όμως γενικά γίνονται δεκτές. Εγώ δεν γνωρίζω περίπτωση που να αιτήθηκε ανάκληση απόσπασης και να του την αρνήθηκαν.
Αν πάρεις την απόσπαση θα κάνεις αίτηση ανάκλησης της απόσπασης και όλα θα πάνε καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2023, 05:00:47 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος lena02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #395 στις: Ιούνιος 24, 2023, 10:11:56 μμ »
Καλησπέρα, οι αιτήσεις ανάκλησης απόσπασης πού γίνονται, πάλι  μέσω opsyd; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:38:37 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #396 στις: Ιούνιος 25, 2023, 03:00:54 μμ »
Καλησπέρα, οι αιτήσεις ανάκλησης απόσπασης πού γίνονται, πάλι  μέσω opsyd; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ναι, μέσω opsyd. Αφού ανακοινωθούν οι αποσπάσεις θα ενεργοποιηθούν οι επιλογές ανάκλησης, ένστασης και επανεξέτασης της απόσπασης και θα πρέπει να υποβάλλεις την αντίστοιχη αίτηση μέσα σε 5 ημέρες. Αναφέρεται και στην εγκύκλιο των αποσπάσεων.

Αποσυνδεδεμένος lena02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #397 στις: Ιούνιος 25, 2023, 04:08:49 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #398 στις: Ιούνιος 25, 2023, 10:50:38 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μακάρι να πάνε όλα κατ’ ευχήν.

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #399 στις: Ιούνιος 26, 2023, 11:44:20 μμ »
Αιτήσεις απόσπασης σε διευθύνσεις πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης ξέρετε πότε γίνονται;
Και γενικά κάποια πληροφορία πάνω σε αυτό το κομμάτι γιατί δεν έχω ιδέα. Είμαι ΑΜΕΑ και   λόγω έξαρσης της νόσου μου το σκέφτομαι σοβαρά, έστω για μια χρονιά και βλέπουμε.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #400 στις: Ιούνιος 26, 2023, 11:54:52 μμ »
Αιτήσεις απόσπασης σε διευθύνσεις πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης ξέρετε πότε γίνονται;
Και γενικά κάποια πληροφορία πάνω σε αυτό το κομμάτι γιατί δεν έχω ιδέα. Είμαι ΑΜΕΑ και   λόγω έξαρσης της νόσου μου το σκέφτομαι σοβαρά, έστω για μια χρονιά και βλέπουμε.

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Οι αιτήσεις απόσπασης για τις Διευθύνσεις έχουν ήδη γίνει. Είναι οι λεγόμενες αποσπάσεις σε φορείς. Γίνονται μαζί με τις αιτήσεις για αποσπάσεις σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ. Από μέρα σε μέρα αναμένεται η ανακοίνωση των αποσπάσεων αυτών. Ίσως μετά δωθεί η δυνατότητα νέων αιτήσεων για την Β φάση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 27, 2023, 02:51:51 πμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #401 στις: Ιούνιος 27, 2023, 12:12:20 πμ »
Οι αποσπάσεις για τις Διευθύνσεις έχουν ήδη γίνει. Είναι οι λεγόμενες αποσπάσεις σε φορείς. Γίνονται μαζί με τις αιτήσεις για αποσπάσεις σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ. Από μέρα σε μέρα αναμένεται η ανακοίνωση των αποσπάσεων αυτών. Ίσως μετά δωθεί η δυνατότητα νέων αιτήσεων για την Β φάση.

δεύτερη φάση δεν βλέπω (να δω και της πρώτης , έχω μια υποψία , αφού δεν τις έβγαλαν προεκλογικά... αναμονή)

στο θέμα  : αν δεν ειναι προτεραιότητα η αλλαγή τόπου αλλά θες να βρεθείς εκτός τάξης στο πυσπε σου όμως, υπάρχει και η διάθεση στο γραφείο στη ΔΠΕ που ανήκεις και δεν περνάει από υπουργείο. ίσως το δεις και αυτό, πας τώρα να μιλήσεις με διευθυντή πρωτοβάθμιας να πεις τα καθέκαστα και να ζητήσεις (κάποιες έχουν βγάλει και σχετική ανακοίνωση)

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #402 στις: Ιούνιος 27, 2023, 01:14:34 πμ »
δεύτερη φάση δεν βλέπω (να δω και της πρώτης , έχω μια υποψία , αφού δεν τις έβγαλαν προεκλογικά... αναμονή)

στο θέμα  : αν δεν ειναι προτεραιότητα η αλλαγή τόπου αλλά θες να βρεθείς εκτός τάξης στο πυσπε σου όμως, υπάρχει και η διάθεση στο γραφείο στη ΔΠΕ που ανήκεις και δεν περνάει από υπουργείο. ίσως το δεις και αυτό, πας τώρα να μιλήσεις με διευθυντή πρωτοβάθμιας να πεις τα καθέκαστα και να ζητήσεις (κάποιες έχουν βγάλει και σχετική ανακοίνωση)
Χάνω την οργανική μου σε αυτή την περίπτωση;


Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #403 στις: Ιούνιος 27, 2023, 01:58:54 πμ »
όχι, δεν χάνεις.  αλλά δεν είναι κάτι εύκολο ε; απλώς μια πιθανή λύση για φετος. αν πας να κλαφτείς λίγο, να το ρωτήσεις αν είναι εύκολο (είναι στη διακριτική ευχέρεια του δπε αναλόγως). αν είναι σοβαρό το θέμα, δεν χάνεις και κάτι. αν είναι και συζητήσιμος...

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #404 στις: Ιούνιος 27, 2023, 11:40:54 πμ »
Ισχύει ότι τα αποτελέσματα των ανακλήσεων ανακοινώνονται πολύ μετά τις αποσπάσεις; Μίλησα χθες με τη ΔΙΠΕ μου και μου είπαν πως είχαν συνάδελφο πέρυσι που τον αποδέσμευσαν Νοέμβριο (!!!), τονίζοντάς μου βέβαια πως κάθε χρόνια είναι διαφορετική.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #405 στις: Ιούνιος 27, 2023, 02:52:19 μμ »
Πολλές φορές οι ανακλήσεις ανακοινώνονται μαζί με την επόμενη φάση αποσπάσεων διότι πρέπει να μεσολαβήσει συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ όπου θα συζητηθούν.
Όσο για τον συνάδελφο που αναφέρεις δεν γνωρίζουμε πότε έκανε την αίτηση ανάκλησης. Δεν αργούν πάρα πολύ πάντως.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.