*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 122269 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #448 στις: Ιούλιος 09, 2023, 09:56:45 πμ »
Μόνο μετάταξη αλλά δεν ξέρω τη διαδικασία.


Μμμμ....  Δεν νομίζω να γίνεται . Αν ήταν έτσι τόσοι και τόσοι εκπαιδευτικοί διορισμένοι σε άσχετες θέσεις στο δημόσιο θα έκαναν μετάταξη ως εκπαιδευτικοί κάποια στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:35:25 »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #449 στις: Ιούλιος 09, 2023, 10:04:11 πμ »
Εννοείται πως δε γίνεται. Ισχύει μόνο από Εκπαιδευτικός-Διοικητικός και όχι το αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #450 στις: Ιούλιος 09, 2023, 11:50:57 πμ »
Συνάδελφοι, μια ερώτηση.
Γίνεται να πάρει εκπαιδευτικός που έχει διοριστεί σε άσχετο με το πτυχίο του κλάδο (π.χ. διοικητικό προσωπικό σε υπουργείο) απόσπαση/μετάθεση/μετάταξη και να εργαστεί ως εκπαιδευτικός;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c0d5184d-7550-4265-8e0b-078e1bc7375a/9359446.pdf
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/filis_metataheis.pdf
για αποσπασεις και μεταθεσεις δεν υπηρξε στο παρελθον , αλλα ουτε και σημερα καποια σχετικη διαδικασια.
Για τις μεταταξεις υπαρχει το ΕΣΚ αλλα δεν αφορά μεταταξεις απο αλλες θεσεις δημοσιου τομεα σε θεσεις εκπκων, οπως αλλωστε αναφερεται και στα παρπανω εγγραφα και τα οποια μιλανε για απαγορευση μεταταξεων σε θεσεις εκπκων γεγονος που ισχυει μεχρι και σημερα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2023, 01:15:42 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #451 στις: Ιούλιος 09, 2023, 12:07:57 μμ »
Ε ναι, ότι νά'ναι όμως...σε τόπικ για τις αποσπάσεις κάθονται και γράφουν για τα λειτουργικά των αναπληρωτών!
επειδη συμμετειχα και γω στην συζητηση που αναφερθηκες με την παραθεση σου , ηθελα να σου πω να μην μας μαλωνεις γιατι συζητουσαμε για τα λειτουργικα κενα που προκειται να υπολογιστουν αυτες τις μερες απο τις δδε προκειμενου να γινουν οι αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε (1η φαση υπολογισμου λειτουργικων κενων) και σε καποια φαση τεθηκε ενα ερωτημα για λειτουργικες υπεραριθμιες δηλ για την 2η φαση λειτουργικων διαδικασιων, που ναι μεν δεν ειναι ζητημα αποσπασεων, οσο και να ναι ομως επηρεαζει τις αποσπασεις εντος πυσδε κατ επεκταση, γιατι οσα κενα μεινουν αζητητα μετα απο την τοποθ λειτουργ υπεραριθμων και διαθεσιτων δινονται για εσωτερικες αποσπασεις και δεν τεθηκε θεμα για τα λειτουργικα κενα των αναπληρωτων
Στο θέμα μας, σχετικά με την εγκύκλιο των αποσπάσεων, πρόσεξε κανείς διαφορές με άλλες χρονιές;
Η διατύπωση "Οι πίνακες θα παραμείνουν στα ΚΕΔΑΣΥ ή τις Διευθύνσεις Β/θμιας Εκπ/σης κατά περίπτωση και στις Περιφερειακές Διευθύνσεις, και, εφόσον ζητηθούν, θα πρέπει να διαβιβαστούν άμεσα στην υπηρεσία μας για να γίνει αντιπαραβολή και έλεγχος των στοιχείων." υπήρχε και στο παρελθόν;
ναι υπηρχε αυτουσια και στην περυσινη εγκυκλιο

https://drive.google.com/file/d/1WNm1KEt7kIFIBvpfVuK7Y91CQFDgFPgB/view


Επίσης η διατύπωση "όσον αφορά στη συμπλήρωση του πίνακα :
Στη στήλη 2, ο αριθμός όλων των εκπαιδευτικών που ανήκουν οργανικά στο ΠΥΣΔΕ μετά τις μεταθέσεις του έτους 2023, συμπεριλαμβανομένων φυσικά και των νεοδιόριστων εκπαιδευτικών, των προσωρινά τοποθετημένων και όσων βρίσκονται στη διάθεση ΠΥΣΔΕ για οποιονδήποτε λόγο."
εννοεί τους συναδέλφους που ΘΑ διοριστούν τώρα μέσα στο καλοκαίρι;
ναι αυτους αφορα και ηταν αυτονοητο οτι θα επρεπε οι δδε να συνυπολογισουν και τοςυ νεοδιοριστους 23 στο δυναμικο τους για τη νεα χρονια ειτε τους το ελεγε η εγκυκλιος ειτε οχι
[οι νεοδιοριστοι 22 δεν ονομαζονται πλεον νεοδιοριστοι αλλα "στη διαθεση πυσδε" (οσοι απο αυτους δεν βρηκαν οργανικη)]

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2023, 12:12:19 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:35:25 »

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #452 στις: Ιούλιος 09, 2023, 12:14:38 μμ »
Δεν μαλώνω, απλά η αρχική σου απάντηση στο ερώτημα μου περισσότερο μπέρδεψε τα πράματα, σε μια ευαισθητη χρονικη περίοδο για όσους περιμένουν τα αποτελέσματα των αποσπάσεων. Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τις αοαντησεις.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #453 στις: Ιούλιος 09, 2023, 12:23:09 μμ »
Δεν μαλώνω, απλά η αρχική σου απάντηση στο ερώτημα μου περισσότερο μπέρδεψε τα πράματα, σε μια ευαισθητη χρονικη περίοδο για όσους περιμένουν τα αποτελέσματα των αποσπάσεων. Όπως και να έχει, ευχαριστώ για τις αοαντησεις.
ενταξει, απλα το νημα ειναι για τις αποσπασεςι 23 που σημαινει οτι μπορει να συζητηθουν θεματα για αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε αλλα και για αποσπασεις εντος πυσδε. Παντως και και με δεδομενο οτι η εγκυκλιος λειτουργικων εχει καταληκτικη προθεσμια για δηλωση κενων στο ΟΠΣΥΔ απο τις περιφερειες μεχρι 17/7 και με επιπλεον δεδομενο οτι δινεται ατυπα (δηλ μεσω εσωτερικου μειλ) μιας διημερη-συνηθως- προθεσμια, τα κενα αναμενενεται να ειναι στην διαθεση κυσδε απο 19/7 κ μετα. ΟΠοτε ειναι 1000% βεβαιο κατα τη γνωμη μου οτι αποτελεσματα αποσπασεων σε πυσδε θα ανακοινωθουν στην καλυτερη 21/7 αλλιως απο 24/7 κ μετα. ΟΠοτε υπαρχει ακομα χρονος για να ευαισθητοποιηθει η περιοδος των αποσπασεων
(απο την αρχικη μου απαντηση στο ερωτημα σου, εσυ κρατησε απλα οτι δεν αφορουσε τα κενα των αναπληρωτων αλλα , αμεσα ή εμμεσα, τα κενα των αποσπασεων)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2023, 12:27:38 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #455 στις: Ιούλιος 10, 2023, 02:08:33 μμ »
ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ!
Αποσπάσεις  2023
Συναδέλφισσες και Συνάδελφοι,
Θέλω να σας ενημερώσω ότι μετά τη σημερινή συνεδρίαση του ΚΥΣΠΕ,  ολοκληρώθηκαν οι προπαρασκευαστικές διαδικασίες (ένταξη σε ειδικές κατηγορίες για λόγους υγείας,ένταξη στις κατά προτεραιότητα αποσπάσεις, εκπρόθεσμες αιτήσεις και ανακλήσεις) που αφορούν τις αποσπάσεις των Εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.
Το ΚΥΣΠΕ θα συνεδριάσει την ερχόμενη Δευτέρα 17 Ιουλίου 2023 με μοναδικό θέμα, την πραγματοποίηση των αποσπάσεων των  Εκπαιδευτικών της Π.Ε από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ για την ερχόμενη  Σχολική χρονιά.
Για ότι νεότερο θα σας ενημερώνω.
Πάντα κοντά σας
Φασφαλής Νίκος
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος thriskeftika

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #456 στις: Ιούλιος 10, 2023, 02:11:21 μμ »
Και ο αιρετός του ΚΥΣΔΕ σε σημερινό ενημερωτικό λέει για αποσπάσεις σε ΠΥΣΔΕ το νωρίτερο στις 17 Ιουλίου.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #457 στις: Ιούλιος 10, 2023, 02:39:58 μμ »
Μου είπες εσύ χθες
Πριν το παρακάτω μου ποστ, η κουβέντα αφορούσε τις αποσπάσεις (σε φορείς, ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΔΠΕ κλπ)

Βλεποντας τα προηγ μηνυματα για να θυμηθω τη συζητηση που ειχαμε, βλεπω -για την ακριβεια- πριν το παρακάτω μήνυμά σου μια ανάρτησή μου που αναφέρονταν σε ένα, όπως νομίζω, χρήσιμο ενημερωτικό ποστ του αιρετου κυσδε για ολων των ειδων τις αποσπασεις.
Εσυ λοιπόν, μετά από αυτό το πόστ μου, αναρτάς το:


Στην Δίδε που με ενδιαφέρει πάντως ακόμα βρίσκονται σε διαδικασίες τοποθέτησεις των εκπαιδευτικών που υπηρετούν εκεί. Δεν έχουν υπολογίσει ακόμα λειτουργικά γενικής/ειδικής!
Και σου απαντώ:
για να  υπολογισουν λειτουργικα γενικης απαιτειται να εχουν ολοκληρωθει οι οργανικες τοποθετησεις, οι αποσπασεις σε φορεις, σε μουσικα , καλλιτεχνικα, εκκλησιαστικα κλπ, απο πυσδε σε πυσδε. Αυτα θα εχουν ολκληρωθει στις επομενες 15-20 μερες οπως φαινεται. Οποτε απο τελος ιουλη υπαρχει η τεχνικη δυνατοτητα για υπολογισμο λειτουργικων , πλην ομως η νομοθεσια οριζει οτι αυτα θα πρπεει να υπολογιστουν απο 1/9  και μετα. Θεωρω ομως βεβαιο οτι εντος αυγουστου θα σταλει εγγραφο απο το υπουργειο για να ξεκινησουν οι διαδικασιες των λειτουργικών ωστε να καταγραφουν τα κενα για Α φαση προσληψης αναπληρωτων

(Εσυ βεβαια χθες μου αξιολογησες το παραπάνω μηνυμα σχολιαζοντας το ως εξής:
"Ακολούθησε το κυριολεκτικά άσχετο με την υπόθεση των αποσπάσεων ποστ σου!”)


Ναι λοιπον, το ομολογώ ότι παρ ολη την θετικη διαθεση να γινω επεξηγηματικος και να μεταφερω μερικες χρηστικες πληροφορίες επι των διαδικασιών, εντούτοις «λοξοδρόμησε η σκέψη μου» παρανοώντας το ποστ σου. Τώρα που γυρίζω το χρόνο πίσω μου ρχονται ως φλασιές εκείνες οι στιγμές, ρίχνοντας λίγο φως στο τι ακριβώς συνέβη. Άκου λοιπόν..
Διαβάζοντας το προαναφερόμενο μήνυμά σου μου πέρασαν αστραπιαία και σε κλάσμα του δευτερολέπτου από το νου μου τα εξής:

« Η συνάδελφος λέει ότι στη ΔΔΕ της δεν τελείωσαν οι διαδικασίες τοποθέτησης (προφανώς στις οργανικές θα αναφέρεται) και ότι δεν έχουν υπολογίσει ακόμα τα λειτουργικά κενά γενικής/ειδικής».
Και σκεφτομαι εκείνη τη στιγμή
 «άραγε σε ποια φαση υπολογισμού λειτουργικών να αναφέρεται??
Μήπως, στην 1η φαση του ιουνιου που οι διευθυνσεις, ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ,  υπολογιζουν λειτουργ κενα για τις επικειμενες αποσπασεις από πυσδε σε πυσδε?
Ή
 μήπως στην 2η φαση του Αυγούστου *  που και  παλι οι διευθυνσεις εκκινούν τον υπολογισμο και  διευθετηση των λειτουργικων κενών ενοψει του νεου σχολ ετους και που αυτή η διαδικασια ξεκινα αφοτου στειλει τη σχετικη εγκυκλιο το υπουργειο προς αυτές για να (α)  υπολογισουν τα λειτουργικά κενά τους (μετά από ολες τις αποσπασεις) (β) να τοποθετησουν το οργανικο δυναμικο τους σε αυτά και (γ) ότι κενο απέμεινε να το δηλώσουν στο υπουργειο για να προσλάβει αναπληρωτες ?? Αφου άλλωστε και αυτή η φάση εχει άμεση σχεση με τις αποσπάσεις ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ».

(* σκεφτηκα οτι ισως να μην γνωριζες με ακριβεια οτι η 2η φαση γινεται αυγουστο και ισως να περιμενες οτι γινεται νωριτερα)

Εκ πρωτης οψεως αισθάνομαι ότι
« το "κατέχει το τόπι" των διαδικασιών η/ο συναδέλφος , οπότε μάλλον στην 2η φαση θα αναφερεται δηλ του αυγουστου (όπως θα διαφανεί από τα παρακάτω που θα αναφέρω).
Από την άλλη όμως δε είναι λιγο νωρίς , λεω, να σκεφτηκε από τωρα για τον αυγουστο?
Μηπως τελικα οντως αναφερεται στην 1η φαση??
Ναι , αλλα πάλι θα μου πεις εφόσον φαινεται να γνωρίζει τις διαδικασίες, πως είναι δυνατόν να  αναφερεται στην 1η φαση αφου
(α) ανεφερε ότι στη δδε  της "δεν εχουν υπολογισει ακομα τα λειτουργικα κενα γενικής/ειδικής" . Μα καλά δεν  ξερει ότι τα λειτουργικα κενα της 1ης φασης (για τις αποσπασεις) είναι μια εσωτερικη διαδικασία που δεν ανακοινώνεται στην ιστοσελιδα της δδε? Από που κι ως που λοιπον ηξερε ότι δεν τα εχουν υπολογισει? Ελα μωρε λεω , στην 2η φαση θα αναφερεται όπου τα κενα αναρτωνται στην ιστοσελιδα κι αφου δεν τα εχει δει ακομα εβγαλε το συμπερασμα ότι δεν τα εχουν υπολογισει,
(β)
ένας επιπλεον λογος που με σιγουρευει ότι αναφερεται στην 2η φαση του αυγουστου, μιας και δεν φαινεται "άμπαλη" ή "'αμπαλος" στα εκπαιδευτικά πράγματα,  είναι ότι  θα γνωριζει ασφαλώς ότι ο υπολογισμος των κενων στην 1η φαση προϋποθέτει τον ερχομό της σχετικής  εγκυκλιου από το υπουργειο και δεν μπορει να μην πηρε χαμπαρι τις αναρτησεις του αιρετου ΚΥΣΔΕ που ελεγε ότι δεν εχει ακομα αποσταλει η σχετ εγκυκλιος ή εστω τη δικη μου σχετικη αναρτηση- από τις 30/6- που ελεγε ότι

για να γινουν οι αποσπασεις σε πυσδε απαιτουνται:
αποστολη εγκυκλιου υπολογισμου λειτουργικων κενων απο το υπαιθ προς τις διευθυνσεις (δεν εχει αποσταλει)
τουλαχιστον μια βδομαδα-10 μερες περιθωριο θα εχουν οι δδε και οι περιφερειακες να αποστειλουν τα κενα προς το κυσδε
συνεδριαση κυσδε
υπογραφη υπουργου
συμπερασμα:απο 17 ιουλιου και μετα η ανακοινωση τους
(και η οποια παρεμπιπτόντως σημερα που μιλαμε εχει επιβεβαιωθει).
(γ) τελος σκεφτηκα οτι
(σε κλασμα του δευτερολεπτου, ξαναλεω)


 «ίσως να  αναφερεται στην 1η φαση γιατι το συγκεκριμενο νημα αφορά αποσπασεις 23, αλλα πάλι θα μου πεις είναι δυνατον να μη γνωριζει ότι ΚΑΙ στην 2η φαση εμπεριεχονται αποσπασεις δηλ αυτές που γινονται ΕΝΤΟΣ πυσδε?

Τέλος! Στην 2η φαση αναφερεται, κατέληξα».


Κι όμως ΤΖΙΦΟΣ! Τελικα έκανα λαθος σκεψη γιατι εσυ και παρολη τη θετικη μου διαθεση να ειμαι επεξηγηματικος, εβγαλες «κυριολεκτικά άσχετο το ποστ μου»..

Χθες λοιπον αναρωτηθηκα τι να εφταιξε για αυτην την παρανόηση?
Έκανα την αυτοκριτικη μου και κατεληξα ότι  η αιτία ηταν οι προσδοκιες μου για την γνωση που ΦΑΝΤΑΣΤΗΚΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ στα προαναφερόμενα α-β-γ. Κι όμως..ΦΡΟΥΔΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ..ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΤΕΛΙΚΑ απ ότι απεδειχθη ότι υπαρχουν 2 φασεις λειτουργικών, αφου αν γνωριζες δεν θα μου εκανες το ερωτημα που είναι στο παρακατω (υπογραμμισμένο)  ποστ...


Συνεχιζοντας λοιπον μου λες χθες το εξής:

«Μετά ρωτάω διευκρινίσεις για αυτό που έγραψες, (αυτό το ποστ μου για κάποιο λόγο διαγράφηκε)»

Παράθεση από: durin στις Ιούλιος 05, 2023, 06:09:38 μμ
«Τι εννοείς για να υπολογίσουν λειτουργικά απαιτείται να έχουν ολοκληρωθεί οι αποσπάσεις;;; Το αντίθετο δεν πρέπει να συμβαίνει;»

Mάλιστα χθες συμπληρωσες εκεινα τα λεγόμενα σου λεγοντας το εξής:

«Και παραθέτεις για κάποιο λόγο όοολη τη διαδικασία υπολογισμού λειτουργικών για αποσπάσεις και αργότερα για τις προσλήψεις αναπληρωτών»

Πράγματι όταν διάβασα -εκεινη την ημέρα- το προαναφερόμενο ποστ σου ο κυβος πλεον είχε πεσει δηλ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΕΡΑΝ ΠΑΣΗΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ σου ήταν εντυπωμένο στο μυαλό σου  ΟΛΟ ΤΟ ΦΑΣΜΑ των λειτουργικών διαδικασιών.
Εκεινη τη στιγμή λοιπόν, ειλικρινά αισθάνθηκα την αναγκη ορμώμενος από συναδελφική αλληλεγγυη, να γινω πληρως επεξηγηματικός και να μεταφερω οοολη τη διαδικασία, ενιωσα δηλ καπως ετσι


«πω! κριμα..δεν έγινα αντιληπτός.. άλλα για άλλα κατάλαβε η συναδελφος.. Eίναι προφανές οτι δεν γνωριζει ολη την εικόνα..κάτσε να το πάρω απ την αρχή..»
και σου γράφω

απριλης-μαης (ή και ιουνης -ιουλης οπως φετος) γινονται οι οργανικες υπηρεσιακες μεταβολες. Μολις τελειωσουν, το κυσδε ζηταει λειτουργικα κενα (αυτα που υπαρχουν μετα απο την οριστικοποιηση των οργανικων τοποθετησεων ολων των κατηγοριων δηλ υπεραριθμων-νεοδιοριστων-μετατιθεμενων-βελτιωσεων) απο καθε δδε για τη διενεργεια των αποσπασεων. Γινονται οι αποσπασεις ολων των τυπων και μετα το υπουργειο  ζηταει για 2η φορα λειτουργικα κενα απο τις δδε προκειμενου αυτο να κανει τη δουλεια του δηλ να προσλαβει αναπληρωτες , αλλα και αυτες να διευθετησουν τα οποια κενά τους ενοψει της νεας χρονιας. Σε αυτη τη 2η φαση καταγραφης λειτουργ κενων αναφερομουν που θα ξεκινησει εντος αυγουστου με την αναρτηση απο καθε δδε του πινακα λειτουργικων και την προσκληση προς τους λειτ υπεραρ-διαθεσιτες και αιτουντες αποσπαση να υποβαλλουν δηλωση σχολειων

Θελοντας ουσιαστικά να σου πω ότι

«Ναι, στην περίπτωση που συζητάμε και η κότα μπορει να εκανε το αυγο (δηλ αυτό που εννοουσες εσυ, οτι για να κάνουν τις αποσπάσεις από πυσδε σε πυσδε οντως πρωτα θα πρεπει να υπολογισουν , στην 1η φαση τοιυ ιουνιου, τα λειτουργικά), πλην όμως και το αυγο μπορει να εκανε την κοτούλα (δηλ αναφερομουν στην 2η φαση που γινεται ακριβως το αναποδο.. πρωτα γινονται οι αποσπασεις από πυσδε σε πυσδε και πιο μετα δηλ τον αυγουστο επικαιροποιουνται τα λειτουργικα κενα -2η φαση- για να οδηγηθουμε στις αποσπασεις ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ..)»

ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑ απλα λοιπον σε κενα αναπληρωτων, αλλα ουσιαστικα στην 2η φαση υπολογισμου λειτουργικων που εμπεριεχει εκ νεου αποσπασεις αυτές που γινονται ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ και η αναφορα σε κενα αναπληρωτων εγινε λογω του ότι είναι τοις πασι γνωστο στους γνωριζοντες την διοικητικη διαδικασια ότι η 2η φαση εχει ως απόληξη την καταγραφή κενών για την Α φάση προσληψης αναπληρωτων.
Τωρα που το ξανασκεφτομαι, μάλλον ενδομυχα σκεφτηκα και το εξης:


«Μωρέ ας της πω ολη τη διαδικασία, αφου από τα προηγούμενα καταλαβα ότι της/του λειπουν κομματια στο παζλ των διαδικασιων. Αλλωστε επενδυση στην εκπαιδευτικη της γνωση είναι και δε νομιζω να της κακοφανει..Επιπλεον σκεφτομαι γιατι να της κακοφανεί ?? Μία ερωτηση εκανε και γω στον κόσμο που ζω γύρω μου βλεπω ότι όταν υπαρχει απάντηση σε ερωτηση το επομενο που ακουω ειναι ένα ευχαριστω και με γεματο το στομα μαλιστα, όταν η απαντηση καλυπτει πληρως την ερωτηση , ή εστω ένα χαμηλοφωνο ευχαριστώ , όταν η απάντηση αφηνει κενά..)»

Και συνεχισες χθες λεγοντας το εξής:

«Τώρα γράφεις αυτό... ;D ασχολίαστο

(απο την αρχικη μου απαντηση στο ερωτημα σου, εσυ κρατησε απλα οτι δεν αφορουσε τα κενα των αναπληρωτων αλλα , αμεσα ή εμμεσα, τα κενα των αποσπασεων)

Για να  ειμαστε ακριβεις,δεν εγραψα κατευθειαν αυτό, αλλα πρώτα ειπες εσυ το
Ε ναι, ότι νά'ναι όμως...σε τόπικ για τις αποσπάσεις κάθονται και γράφουν για τα λειτουργικά των αναπληρωτών!

Και γω σου απαντησα καποια πραγματα και τα οποια μαλιστα περιειχαν αφενος
την απάντηση στο 1ο ερωτημα σου :


«Η διατύπωση "Οι πίνακες θα παραμείνουν στα ΚΕΔΑΣΥ ή τις Διευθύνσεις Β/θμιας Εκπ/σης κατά περίπτωση και στις Περιφερειακές Διευθύνσεις, και, εφόσον ζητηθούν, θα πρέπει να διαβιβαστούν άμεσα στην υπηρεσία μας για να γίνει αντιπαραβολή και έλεγχος των στοιχείων." υπήρχε και στο παρελθόν;»,
όπου πράγματι αφιέρωσα 2 λεπτά από τον χρονο μου γκουγκλαρωντας  για να βρω την περσινη εγκυκλιο και να βαλω στο πλαίσιο αναζητησης μια λεξη που θα με οδηγουσε στην απαντηση του δικου σου ερωτηματος και
αφετέρου

την απάντησή μου στο 2ο ερώτημά σου που ηταν μια εκ νεου συμβολη στην συμπληρωση του παζλ της εκπαιδευτικής σου γνωσης, μιας και οι νεοδιοριστοι 22 δεν ονομαζονται πλεον νεοδιοριστοι αλλα "στη διαθεση πυσδε" (οσοι απο αυτους δεν βρηκαν οργανικη), οποτε οντως η εγκυκλιος αναφερεται στους φετινους νεοδιοριστους, απαντωντας με αυτόν τον τρόπο και στο 2ο ερώτημα σου.
Επισης σου ειπα και μια επιπλεον πληροφορία
Παντως και και με δεδομενο οτι η εγκυκλιος λειτουργικων εχει καταληκτικη προθεσμια για δηλωση κενων στο ΟΠΣΥΔ απο τις περιφερειες μεχρι 17/7 και με επιπλεον δεδομενο οτι δινεται ατυπα (δηλ μεσω εσωτερικου μειλ) μιας διημερη-συνηθως- προθεσμια, τα κενα αναμενενεται να ειναι στην διαθεση κυσδε απο 19/7 κ μετα. ΟΠοτε ειναι 1000% βεβαιο κατα τη γνωμη μου οτι αποτελεσματα αποσπασεων σε πυσδε θα ανακοινωθουν στην καλυτερη 21/7 αλλιως απο 24/7 κ μετα.
Απαντωντας ουσιαστικα με αυτή την πληροφορία στο αγχος που διαισθανθηκα ότι σε διακατεχει για το ζητημα των αποσπασεων αφου στις 20/6 ειχες ποσταρει το

Λέτε να έχουμε αποτελέσματα (από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ) εντός της εβδομάδας;;

Και στο τελος βεβαια οντως ειπα το κακομπάτζαλο
.. Οποτε υπαρχει ακομα χρονος για να ευαισθητοποιηθει η περιοδος των αποσπασεων
(απο την αρχικη μου απαντηση στο ερωτημα σου, εσυ κρατησε απλα οτι δεν αφορουσε τα κενα των αναπληρωτων αλλα , αμεσα ή εμμεσα, τα κενα των αποσπασεων)

Κοιτα, σταχυολογωντας τωρα τις μεταξυ μας συνομιλιες σε γενικες γρσμμες αναδυεται στα δικα μου ματια το εξης συμπερασμα:
“και…και δαρμένος από πάνω» με την εννοια ότι ενώ σε καποια από τα μηνύματά-ερωτησεις σου απαντούσα παρέχοντας χρηστικες πληροφορίες, εντουτοις εισπραττω μία ενταση..σαν κατι ενοχλητικο να ειχαν τα μηνύματά-απαντήσεις μου..Κι όμως θα μου φαινονταν φυσιολογικη η ενταση αν τυχον ειχαμε μια αντιπαραθεση επιχειρηματων-γνωσεων  για καποιο ζητημα.. Δεν ειχαμε τετοια αντιπαραθεση όμως..ΕΙχαμε απλα ερωτησεις και καποιες απαντησεις-χρηστικες πληροφορίες όπως πχ η ενημέρωση μου για ανακοινωση αποσπάσεων μετα τις 21/7 (απομενει βεβαια να δουμε αν σου παρειχα και για αυτο το ζητημα εγκυρη ενημερωση)..
Οποτε η ενταση -που αν καταλαβαινω ορθα- διακατεχει τις αναρτησεις σου προς εμενα, νομιζω ότι είναι ανευ αντικειμενου γιατι σε γενικες γραμμες και παντοιοτρόπως ημουν χρηστικος σε ολες μου τις απαντησεις προς εσενα πλην μίας που ημουν λιγο καπως..λιγο ατσαλος να το πω..

ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι ότι, ενω γενικα οταν αναρτω πρωτος  ένα ποστ  προσεχω το κάθε φωνηεν ή σύμφωνό μου να μην αντανακλουν καποιο αποηχο που να δημιουργησει δυσφορια στο συνομιλητη μου , αντιθετως πιανω τον εαυτο μου μερικες φορές, να δινω κακομπάτζαλες  απαντησεις σε καποιες, χρωματισμένες με ένα συγκεκριμενο υφος, αναρτησεις ..


Τεσπα, αυτά που συζητάμε τωρα είναι τρίχες μπροστα στον ορυμαγδό εξελίξεων που αναμένονται να συμβούν στο χώρο μας το επόμενό διάστημά.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2023, 11:57:08 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #458 στις: Ιούλιος 10, 2023, 02:54:19 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2023, 06:32:58 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #459 στις: Ιούλιος 10, 2023, 04:28:04 μμ »
Φίλε ψηφίζεις διδάσκεις;



Ποιος ο λογος αυτης της ακρως εμπρηστικης απαντησης συναδελφε?
Θα πρεπει να κατανοησουμε ολοι μας οτι εδω μεσα ειμαστε να αλληλοβοηθηθουμε. Καμια φορα ουτε οι απαντησεις δινονται αμεσως ουτε ειμαστε διοικητικοι υπαλληλοι υπηρεσιας ετσι ωστε να απανταμε ακριβως σε αυτα που ρωτανε καποιοι. Καμια φορα επισης θα πρεπει να καταλαβουμε οτι μπορει ο τροπος που εκφρασαμε το προβλημα μαε να μην ηταν επεξηγηματικος.
Πιστευω παντως οτι ο gtΠΕ02  καλυψε το θεμα και παραλληλα βοηθησε και αλλους δυναδελφους να κατανοησουν την διαδικασια.
Οποτε ας παραμεινουμε στο θεμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #460 στις: Ιούλιος 10, 2023, 05:28:16 μμ »
Το ποιο σημαντικό από όλα είναι να είμαστε ευγενικοί με τους συναδέλφους μας. Ας αναγνωρίζουμε τι προσφέρουν οι άλλοι, αντί να ψάχνουμε να βρούμε τι δεν κάνουν καλά. Εμείς τα κάνουμε όλα τέλεια;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2023, 05:32:13 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #461 στις: Ιούλιος 10, 2023, 10:10:10 μμ »
Να συμπληρώσω τους δύο φίλους που έγραψαν παραπάνω και να πω τηρείτε τους κανόνες του forum και μιλάτε κόσμια. Τα μηνύματα που είναι αντίθετα στους κανόνες θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 505

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.