*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 122159 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #574 στις: Ιούλιος 22, 2023, 07:24:35 μμ »
Εντάξει λοιπόν αποκλείουν τα παιδιά μας από τα 21 ενώ σπουδάζουν ακόμα,ούτε η πρώτη αδικία θα είναι ούτε η τελευταία και ενώ το επίδομα παιδιού καταβάλλεται κανονικά.Εγώ όπως είπα τα χαρτιά του παιδιού μου θα τα καταθέσω και ό,τι γίνει.
Το επίδομα του παιδιού στη μισθοδοσία καταβάλλεται για όσα εξάμηνα είναι η σχολή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:09:09 »

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #575 στις: Ιούλιος 22, 2023, 07:27:57 μμ »
Το επίδομα του παιδιού στη μισθοδοσία καταβάλλεται για όσα εξάμηνα είναι η σχολή.
Ακριβώς,άρα αναγνωρίζουν την φοιτητική ιδιότητα του παιδιού.Γι αυτό και λέω ότι θα καταθέσω τα χαρτιά του και ό,τι γίνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2023, 07:29:30 μμ από ΕΠ06 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #576 στις: Ιούλιος 22, 2023, 08:23:21 μμ »
Εντάξει λοιπόν αποκλείουν τα παιδιά μας από τα 21 ενώ σπουδάζουν ακόμα,ούτε η πρώτη αδικία θα είναι ούτε η τελευταία και ενώ το επίδομα παιδιού καταβάλλεται κανονικά.Εγώ όπως είπα τα χαρτιά του παιδιού μου θα τα καταθέσω και ό,τι γίνει.
Καταλαβαινω γιατι και γω περασα απο αυτα. Ομως κοιτα, το βλεπουν καθαρα με αριθμους δηλ σα να λεει η υπηρεσια (οπως το "διαβαζω" γω) "φετος οκτωβρη 23 θα δεχτουμε αιτησεις εκπκων που αν μετατεθουν θα αναλβουν υπηρεσια στη νεα τους περιοχη 30/6/24 (ενω οι αποσπασμενοι 1/9/24)  οταν δηλ οι φοιτητες που ηταν στο τελευταιο ετος θα εχουν ολοκληρωσει τις σπουδες τους και δε θα " βαρυνουν" πλεον τους γονεις με τις σπουδες τους (προφανως και δεν τελειωνουν τα βασανα του γονιου, αλλα η γραφειοκρατικη αντιληψη ειναι καποιες φορες στυγνη)

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #577 στις: Ιούλιος 22, 2023, 08:24:49 μμ »
Ναι αλλά όταν έκαναν οι γονείς την αίτηση των μεταθέσεων το τέκνο ήταν φοιτητής (ΧΑ ΧΑ )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:09:09 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #578 στις: Ιούλιος 22, 2023, 08:49:46 μμ »
Ναι αλλά όταν έκαναν οι γονείς την αίτηση των μεταθέσεων το τέκνο ήταν φοιτητής (ΧΑ ΧΑ )
την προηγ χρονια τους εδωσαν τα μορια για να τους βοηθησουν να πανε στον τοπο τους ενω θα συνεχιζαν τις σπουδες τα παιδια τους καθως θα ηταν στο τελευταιο ετος. Τον οκτωβρη 23 δεν τους τα δινουν γιατι την επομενη χρονια που θα παρουν μεtαθεση δε θα ειναι πλεον φοιτητες. Τι να πω, οπως το βλεπει ο καθενας

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #579 στις: Ιούλιος 22, 2023, 08:54:59 μμ »
Καταλαβαινω γιατι και γω περασα απο αυτα. Ομως κοιτα, το βλεπουν καθαρα με αριθμους δηλ σα να λεει η υπηρεσια (οπως το "διαβαζω" γω) "φετος οκτωβρη 23 θα δεχτουμε αιτησεις εκπκων που αν μετατεθουν θα αναλβουν υπηρεσια στη νεα τους περιοχη 30/6/24 (ενω οι αποσπασμενοι 1/9/24)  οταν δηλ οι φοιτητες που ηταν στο τελευταιο ετος θα εχουν ολοκληρωσει τις σπουδες τους και δε θα " βαρυνουν" πλεον τους γονεις με τις σπουδες τους (προφανως και δεν τελειωνουν τα βασανα του γονιου, αλλα η γραφειοκρατικη αντιληψη ειναι καποιες φορες στυγνη)
Το ίδιο το κράτος έχει δώσει στα παιδιά μας το δικαίωμα να κρατάνε την φοιτητική ιδιότητα για δύο επιπλέον χρόνια μετά το πέρας των αρχικών χρόνων φοίτησης.Φίλη μου είπε ότι έπαιρνε κανονικά το επίδομα παιδιού στην μισθοδοσία της μέχρι τα 24 επειδή ακόμα σπούδαζαν.Είναι όπως είπα άδικο αλλά δεν χάνουμε και τίποτα να προσπαθήσουμε, μπορεί να υπάρχει και δεύτερη ανάγνωση της εγκυκλίου.Πάντως σ'ευχαριστούμε πολύ!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #580 στις: Ιούλιος 23, 2023, 12:32:53 πμ »
Το ίδιο το κράτος έχει δώσει στα παιδιά μας το δικαίωμα να κρατάνε την φοιτητική ιδιότητα για δύο επιπλέον χρόνια μετά το πέρας των αρχικών χρόνων φοίτησης.Φίλη μου είπε ότι έπαιρνε κανονικά το επίδομα παιδιού στην μισθοδοσία της μέχρι τα 24 επειδή ακόμα σπούδαζαν.Είναι όπως είπα άδικο αλλά δεν χάνουμε και τίποτα να προσπαθήσουμε, μπορεί να υπάρχει και δεύτερη ανάγνωση της εγκυκλίου.Πάντως σ'ευχαριστούμε πολύ!
+

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #581 στις: Ιούλιος 23, 2023, 12:37:16 πμ »
Καλησπερα σε όλους! Κάποιος που πηρε απόσπαση στη Β επιλογή του, κάνει αίτηση επανεξέτασης σωστά για την Α επιλογή? Αν όμως δεν γίνει δεκτή η επανεξεταση  κ δεν θέλει να παει στη Β προτίμηση, τι κάνει? Το γράφει στην αίτηση επανεξέτασης ή κάνει κ Ανάκληση απόσπασης?

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #582 στις: Ιούλιος 23, 2023, 01:04:24 πμ »
Αν δεν γίνει δεκτή η επανεξέταση θα πρέπει να κάνεις ανάκληση.Το να το γράψεις στην αίτηση επανεξέτασης δεν έχει νόημα καθώς είναι δύο διαφορετικά πράγματα.Θα πρέπει να βγει η β´ φάση και αν δεν πάρεις στην πρώτη σου επιλογή , μετά θα πρέπει να κάνεις ανάκληση απόσπασης .

Αποσυνδεδεμένος mvx_96

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #583 στις: Ιούλιος 23, 2023, 09:04:28 πμ »
Αν δεν γίνει δεκτή η επανεξέταση θα πρέπει να κάνεις ανάκληση.Το να το γράψεις στην αίτηση επανεξέτασης δεν έχει νόημα καθώς είναι δύο διαφορετικά πράγματα.Θα πρέπει να βγει η β´ φάση και αν δεν πάρεις στην πρώτη σου επιλογή , μετά θα πρέπει να κάνεις ανάκληση απόσπασης .
Καλημέρα
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει ενημέρωση για β φάση. Δ Έχω κάνει χειρόγραφη αίτηση τον Ιούνιο και δεν εξετάστηκε οπότε δεν μπορώ να ζητήσω ούτε επανεξέταση. Συνεπώς να ελπίζω σε άνοιγμα του opsyd για νέα αίτηση; Τώρα είναι ανοιχτό το σύστημα για ενστάσεις;
Την Παρασκευή δυστυχώς δεν απαντούσε κανένας στα τηλέφωνα στο υπουργείο και στη διεύθυνση που ανήκω.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #584 στις: Ιούλιος 23, 2023, 05:47:31 μμ »
Για β' φάση δεν γνωρίζω κάτι. Αλλά υποθέτω ότι θα γίνει μετά τις 15 Αυγούστου και πριν την έναρξη των σχολείων. Αφού δεν εξετάστηκε η αίτησή σου προφανώς δεν μπορείς να κάνεις ούτε επανεξέταση ούτε ένσταση.Θα πρέπει να δεις αν το σύστημα σου επιτρέπει να κάνεις νέα αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος mvx_96

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #585 στις: Ιούλιος 23, 2023, 06:08:36 μμ »
Δυστυχώς δεν μου επιτρέπει ο opsyd οποιαδήποτε ενέργεια στη φάση αυτή. Γι' αυτό έκανα το ερώτημα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Θα αναμένω λοιπόν

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #586 στις: Ιούλιος 23, 2023, 06:39:17 μμ »
Καλησπέρα . Μια ερώτηση . Οι αποσπάσεις βγήκαν . Δεν πήρα απόσπαση γιατί σε αυτή την φάση δεν είχαν λειτουργικά κενά ο νομός μου. Μου είπαν να κάνω αίτηση για επανεξέταση γιατί λόγω εγγράφων ακόμα ισως προκύψουν  κάποια κενά. Η ερώτηση μου είναι η εξής… επειδή δεν γνωρίζει κανείς αν προκύψει σίγουρα κενό για να πάρω απόσπαση, σκέφτομαι να κάνω αίτηση απόσπασης εντός πυσδε για να έρθω πιο κοντά στον νομό μου . Μήπως η μια αίτηση ( του εντός πυσδε ) αποκλείσει την αίτηση επανεξέτασης για εκτός πυσδε ; Σας παρακαλω οποίος γνωρίζει ας μου πει γιατί αύριο το πρωι πρέπει να ξέρω πως να κινηθω . Ευχαριστώ πολύ.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1729
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #587 στις: Ιούλιος 23, 2023, 07:04:11 μμ »
Καλησπέρα . Μια ερώτηση . Οι αποσπάσεις βγήκαν . Δεν πήρα απόσπαση γιατί σε αυτή την φάση δεν είχαν λειτουργικά κενά ο νομός μου. Μου είπαν να κάνω αίτηση για επανεξέταση γιατί λόγω εγγράφων ακόμα ισως προκύψουν  κάποια κενά. Η ερώτηση μου είναι η εξής… επειδή δεν γνωρίζει κανείς αν προκύψει σίγουρα κενό για να πάρω απόσπαση, σκέφτομαι να κάνω αίτηση απόσπασης εντός πυσδε για να έρθω πιο κοντά στον νομό μου . Μήπως η μια αίτηση ( του εντός πυσδε ) αποκλείσει την αίτηση επανεξέτασης για εκτός πυσδε ; Σας παρακαλω οποίος γνωρίζει ας μου πει γιατί αύριο το πρωι πρέπει να ξέρω πως να κινηθω . Ευχαριστώ πολύ.
η αιτηση εντος εξεταζεται τοπικα στην διευθυνση σου ενω η εκτος πυσδε εξεταζεται στο κυσδε (υπουργειο) και ειναι ασχετες μεταξυ τους

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 564

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.