*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2023  (Αναγνώστηκε 122696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #658 στις: Αύγουστος 03, 2023, 01:00:02 μμ »
νέα παρτίδα σήμερα, για δείτε - για λίγους είπαμε αλλά να κοιτάτε

https://www.minedu.gov.gr/news/56128-03-08-23-anakliseis-kai-apospaseis-ekp-kon-de-se-foreis-ypiresies-ypaitha-2023-24

(ρε pierre, για κοίτα να φτιάξεις το συστηματάκι με συγκεκριμένες θέσεις στην πρόσκληση -θα γίνεται μαγείρεμα και πάλι ημετέρων αλλά να ξέρουμε- χωρίς αποκλεισμούς, να τρέχει το συστηματάκι μία φορά, να βλέπουν τοποθετήσεις οι άνθρωποι , να πατάνε κουμπάκι ανάκλησης ή αποδοχής, να ΞΑΝΑτρέχει να τακτοποιούνται άλλοι και τελικά να υπογράφεις μία απόφαση, εύκολο είναι με διάφορες παραμέτρους ενδιάμεσα. έλεος δηλαδή.)


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:26:43 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #659 στις: Αύγουστος 03, 2023, 01:39:12 μμ »
Τι κοροϊδία. Άργησαν οι πρώτες επειδή επανεξετάζονταν από τον "νέο" οι αποσπασεις στα πανεπιστήμια αρχές Ιουλίου@#*!

Μήπως έπονται και άλλες...?

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #660 στις: Αύγουστος 03, 2023, 02:02:47 μμ »
οι αποσπασεις στα πανεπιστήμια

παίζει φέτος να είναι ΤΟ σκανδαλάκι απόξω όπως το βλέπω (εμένα μου αρέσουν κάτι περιπτώσεις της β' φάσης που δεξιά και αριστερά κελαηδάνε-  και καλά ότι αναγνωρίστηκε η αξία τους εμμέσως , αχαχαχαχα λες και δεν ξέρουμε/υποψιαζόμαστε τι γλειψ γλειψ έπεσε για να βρεθούν σε επόμενη φάση). είμαστε για γέλια.
(δεν ξέρω αν θα δώσει άλλες , για να δούμε και τα πυσπε-πυσδε όμως τι θα κάνουν, αν έχει κανείς πληροφορία για σύντομα...)

Αποσυνδεδεμένος J. Kokkinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #661 στις: Αύγουστος 03, 2023, 02:07:24 μμ »
Έχω μια απορία, αν μπορείτε να μου τη λύσετε, για απόσπαση σε κεδασυ δε γίνεται να κάνουν αίτηση ξενόγλωσσοι? Πχ πε05/πε07? Ισχύει ότι ειναι συγκεκριμένες οι ειδικότητες που παίρνουν?
Σας ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:26:43 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #662 στις: Αύγουστος 03, 2023, 02:23:56 μμ »
Έχω μια απορία, αν μπορείτε να μου τη λύσετε, για απόσπαση σε κεδασυ δε γίνεται να κάνουν αίτηση ξενόγλωσσοι? Πχ πε05/πε07? Ισχύει ότι ειναι συγκεκριμένες οι ειδικότητες που παίρνουν?
Σας ευχαριστώ πολύ!!

συγκεκριμένες ειδικότητες ναι, να κοιτάτε  την αντίστοιχη  πρόσκληση

Συνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1713
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #663 στις: Αύγουστος 03, 2023, 02:26:24 μμ »
Μετά τις 20 θα συνεδριάσει το κυσδε για επόμενη φάση με λίγες αποσπάσεις από πυσδε δε πυσδε.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #664 στις: Αύγουστος 03, 2023, 02:36:34 μμ »
Μετά τις 20 θα συνεδριάσει το κυσδε για επόμενη φάση με λίγες αποσπάσεις από πυσδε δε πυσδε.

άρα άπατη η πρόταση του κατσ; κρίμα, αφού τους έβαλαν να κάνουν αιτήσεις επανεξέτασης νωρίς...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2257
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #665 στις: Αύγουστος 03, 2023, 03:00:48 μμ »
Μετά τις 20 θα συνεδριάσει το κυσδε για επόμενη φάση με λίγες αποσπάσεις από πυσδε δε πυσδε.

Για την ακρίβεια και όπως έχω γράψει πριν κάποιες μέρες θα συνεδριάσει Δευτέρα στις 28.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #666 στις: Αύγουστος 03, 2023, 03:16:58 μμ »
Για την ακρίβεια και όπως έχω γράψει πριν κάποιες μέρες θα συνεδριάσει Δευτέρα στις 28.

μα στο πιστώσαμε , καλέ, σε παραπάνω σχόλιο (και νωρίς και έγκυρα , σε επιβεβαίωσε δημόσια  μετά και ο κατσ)  ! απλά θα μπορούσαν νωρίτερα και μήπως η πρόταση του αιρετού πέρναγε ...

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #667 στις: Αύγουστος 03, 2023, 03:19:23 μμ »
Θα βγει κ η εγκυκλιος για αποσπασεις κατά προτεραιότητα των νεοδιοριστων και όσων δεν αιτηθηκαν πχ συζυγοι στρατιωτικών ,γύρω στις 17/8 οπότε λογικό να συνεδριάσει 28/8

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #668 στις: Αύγουστος 03, 2023, 03:31:05 μμ »
Θα βγει κ η εγκυκλιος για αποσπασεις κατά προτεραιότητα των νεοδιοριστων και όσων δεν αιτηθηκαν πχ συζυγοι στρατιωτικών ,γύρω στις 17/8 οπότε λογικό να συνεδριάσει 28/8

αυτό δε λεει κάτι για το θέμα τότε. το παράλογο είναι να μη συνεδριάσει ένα μήνα , ενώ υπάρχουν μάλλον θέματα...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2257
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #669 στις: Αύγουστος 03, 2023, 04:29:44 μμ »
μα στο πιστώσαμε , καλέ, σε παραπάνω σχόλιο (και νωρίς και έγκυρα , σε επιβεβαίωσε δημόσια  μετά και ο κατσ)  ! απλά θα μπορούσαν νωρίτερα και μήπως η πρόταση του αιρετού πέρναγε ...

Συγχωρεμένος τότε. Αχαχαχαχα. Λοιπόν πέρα από την πλάκα αυτό το είχα μάθει από τον πρόεδρο του ΚΥΣΔΕ. Η αντιπολίτευση στο ΚΥΣΔΕ (Κατσωνόπουλος) μου είχε πει πως το παλεύει να μαζέψει θέματα μπας και τους αναγκάσει να συνεδριάσουν έκτακτα. Δεν ήταν όμως και πολύ αισιόδοξος άρα για αυτό λέω μάλλον ισχύει το 28 του μηνός.

Αποσυνδεδεμένος dimitri73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #670 στις: Αύγουστος 03, 2023, 09:50:47 μμ »
εμένα μου αρέσουν κάτι περιπτώσεις της β' φάσης που δεξιά και αριστερά κελαηδάνε-  και καλά ότι αναγνωρίστηκε η αξία τους εμμέσως ,
Το σύστημα με τις αποσπάσεις σε ΑΕΙ έπαιξε περίπου έτσι:  ο πιερ ήθελε να κόψει πολλές και αρχικά «επαιξε» με τον τίτλο «οι φορείς ζητούν 2000 αποσπάσεις!» για να δείξει ότι αυτός ως νοικοκύρης θα κάνει λιγότερες. Αθροιστικά όμως έκανε περισσότερες!
Εφαρμόστηκε το «φύγε εσύ, έλα εσύ». Έκανε λοιπόν την Α φάση και άφησε απ έξω αρκετούς που ήταν σίγουροι ότι θα έπαιρναν απόσπαση. Άρχισαν φαίνεται τα παραπόνα, και στη Β φάση από 60 άτομα σε ΑΕΙ π.χ.(ΠΕ και ΔΕ) τα 40 ήταν άτομα που είχαν κοπεί στην Α φάση. Στην δε Γ φάση, έδωσε ακόμη 7 άτομα σε ΑΕΙ, 4 από τα οποία ήταν κομμένα στις προηγούμενες.
Το ρεπορταζ λεει οτι το Εσωτερικών "εκοψε" θεσεις από διαφορα ιδρυματα-τμηματα και καλα.
Και δινω εγω ενα παραδειγμα (λεμε τωρα): Ανωτατη Εκκλ. Ακαδημια Αθηνών, Αποσπασμενοι: 2, εισακτεοι: 2, δηλ. ένας αποσπασμενος για καθε εισακτεο!
Και το θεμα ειναι οτι από το 21 που εφαρμοστηκε η ΕΒΕ η ΑΕΑΑ εχει δεχτει 2 εισακτεους την καθε χρονιά.
Δευτερο παραδειγμα: Δασοπονίας Καρπενησι: Εισακτεοι: 3 (τρεις)! Ομως αποσπαστηκε εκπαιδευτικός! Και από αυτους τους 3 εισακτεους μπορει να μην παει κανενας στη Σχολή!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2023, 09:52:28 μμ από dimitri73 »

Αποσυνδεδεμένος Pana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2023
« Απάντηση #671 στις: Αύγουστος 05, 2023, 09:15:51 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.
Είναι η πρώτη φορά που παίρνω απόσπαση και θα ηθελα τα φώτα σας!
Έκανα αίτηση για απόσπαση και για φορέα και για σχολείο και κατέληξα με τις συμπληρωματικές των φορέων να έχω πάρει απόσπαση και στα δυο. Τι πρέπει να κάνω τώρα; Απλώς ανάκληση σε ένα από τα δυο μέσω ΟΠΣΥΔ??
Ευχαριστώ!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159903
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.