*

Αποστολέας Θέμα: ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ;;  (Αναγνώστηκε 3066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους και όλες, αν και έχω ακόμα ακόμα τουλάχιστον 15 χρόνια εργασιακού βίου, λόγω πιθανής μετεγκατάστασης σε άλλο νομό, θέλω να ρωτήσω το εξής: Μπορώ, (όταν και με το καλό...) να συνταξιοδοτηθώ χωρίς να έχω υπηρετήσει την οργανική, δουλεύοντας σε άλλα σχολεία ως αποσπασμένη;  Ευχαριστώ
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους και όλες, αν και έχω ακόμα ακόμα τουλάχιστον 15 χρόνια εργασιακού βίου, λόγω πιθανής μετεγκατάστασης σε άλλο νομό, θέλω να ρωτήσω το εξής: Μπορώ, (όταν και με το καλό...) να συνταξιοδοτηθώ χωρίς να έχω υπηρετήσει την οργανική, δουλεύοντας σε άλλα σχολεία ως αποσπασμένη;  Ευχαριστώ
Λογικά, ναι μπορείς. Αν φτάσεις τα 67 και πρέπει να φύγεις υποχρεωτικά σε συνταξιοδότηση, τι θα σου πούνε; Μείνε μια χρονιά παραπάνω, ως τα 68, επειδή δεν υπηρέτησες την οργανική σου;

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μου αρέσει το επιχείρημά σου  :) ευχαριστώ
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λογικά, ναι μπορείς. Αν φτάσεις τα 67 και πρέπει να φύγεις υποχρεωτικά σε συνταξιοδότηση, τι θα σου πούνε; Μείνε μια χρονιά παραπάνω, ως τα 68, επειδή δεν υπηρέτησες την οργανική σου;

Επειδη το εζησα με συναδελφο, αν χρωστας οργανικη δεν μπορεις να παρεις μεταθεση, αλλα μονο αποσπαση. Το τελευταιο ετος λοιπον πριν την συνταξιοδοτηση δεν σου εγκρινεται αποσπαση και πας πισω στην οργανικη σου. Δεν γνωριζω τι παιζει με την συνταξη πριν τα 67, φανταζομαι δεν θα σου κανουν δεκτη την αιτηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδη το εζησα με συναδελφο, αν χρωστας οργανικη δεν μπορεις να παρεις μεταθεση, αλλα μονο αποσπαση. Το τελευταιο ετος λοιπον πριν την συνταξιοδοτηση δεν σου εγκρινεται αποσπαση και πας πισω στην οργανικη σου. Δεν γνωριζω τι παιζει με την συνταξη πριν τα 67, φανταζομαι δεν θα σου κανουν δεκτη την αιτηση
Κανένα πρόβλημα με την σύνταξη..

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κανένα πρόβλημα με την σύνταξη..
τι να σου πω, το σχολικο ετος 2020-2021 που ημουν στο επαλ νεαπολης λασιθιου συναδελφος που ηταν με αποσπαση 22 χρονια εκει εφυγε για Γρεβενα γιατι λεει χρωστουσε οργανικη και επρεπε να παει για να παρει συνταξη. Οτι ανεφερε λεω...

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σήμερα μίλησα σχετικά με τη Διεύθυνση που ανήκω.δ εν υπάρχει πρόβλημα με τα ισχύοντα, ωστόσο  το ενδεχόμενο την τελευταία χρονιά υπηρεσίας να μην μπορεί κάποιος να αποσπαστεί , πρέπει να το διερευνήσω.
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
    • Προφίλ
Ρώτα τη Μαρίνα Πατούλη.  Είναι μόνιμα αποσπασμένη από την Κεφαλλονιά όπου διορίστηκε στην Αθήνα.Ρε εσείς θα μας τρελάνετε. Είπαμε η υπηρεσία να βοηθήσει και να εξυπηρετήσει κάποιον με προβλήματα και οικογενειακές υποχρεώσεις με τη μέθοδο της απόσπασης. Αλλά έλεος όχι να φτάσουμε και στο σημείο ο άλλος να πάρει σύνταξη με 35 χρόνια απόσπασης .Μην τα γράφετε δημόσια αυτά. Είναι πρόκληση.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οργανική στην προκειμένη περίπτωση ειναι η σχολική μονάδα ή η περιοχή όπου ανήκει; πχ α αθηνας;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Αν έχεις οργανική σε σχολείο , η σχολική μονάδα. Αν είσαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ, η περιοχή όπου ανήκεις.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 644
    • Προφίλ
Ρώτα τη Μαρίνα Πατούλη.  Είναι μόνιμα αποσπασμένη από την Κεφαλλονιά όπου διορίστηκε στην Αθήνα.Ρε εσείς θα μας τρελάνετε. Είπαμε η υπηρεσία να βοηθήσει και να εξυπηρετήσει κάποιον με προβλήματα και οικογενειακές υποχρεώσεις με τη μέθοδο της απόσπασης. Αλλά έλεος όχι να φτάσουμε και στο σημείο ο άλλος να πάρει σύνταξη με 35 χρόνια απόσπασης .Μην τα γράφετε δημόσια αυτά. Είναι πρόκληση.
Εγώ συνάδελφε δεν έχω καταλάβει πού είναι η πρόκληση. Όταν κάποιος δεν μπορεί να πάρει μετάθεση στον τόπο του και παίρνει απόσπαση επί σειρά ετών είναι προκλητικό; Για ποιον;
 Και τι θα έπρεπε να κάνει; Να μετακομίσει στον τόπο διορισμού και να αφήσει πίσω του την οικογένεια; Δεν καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης σου.

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Tι ευγένεια και γλυκύτητα από κάποιους.! Δε μιλάμε  για απόσπαση σε γραφείο διεύθυνσης, κόμματος κτλ, αλλά  σε σχολείο.
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Εγώ ξέρω συνάδελφο που πήρε σύνταξη χωρίς να πάρει οργανική και ήταν όλα τα χρόνια στη διάθεση του Πυσδε. Θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα για να βγεις στην σύνταξη.

 Στην θέση σου όμως θα ζητούσα εγγράφως μια απάντηση από τη δπε/δδε που ανήκεις.

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ευχαριστώ όλους τους καλοπραίρετους για τις απαντήσεις τους.
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.