*

Αποστολέας Θέμα: Μορια φετινων δυσπροσιτων  (Αναγνώστηκε 5137 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Maribelle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 11, 2023, 11:38:45 μμ »
Άρα ο Σεπτέμβρης σε δυσπρόσιτο θα φανεί ΣΑΝ αδούλευτος μήνας, ενώ αν ήταν σε μη δυσπρόσιτο θα φανεί ολόκληρος δουλεμένος, παρόλο που η ανάληψη υπηρεσίας για όλους μας έγινε 5/9. Παράνοια!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:41:41 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
    • Προφίλ
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 12, 2023, 01:43:28 μμ »
Άρα ο Σεπτέμβρης σε δυσπρόσιτο θα φανεί ΣΑΝ αδούλευτος μήνας, ενώ αν ήταν σε μη δυσπρόσιτο θα φανεί ολόκληρος δουλεμένος, παρόλο που η ανάληψη υπηρεσίας για όλους μας έγινε 5/9. Παράνοια!!!
για την ακριβεια δεκαδική παράνοια.  Ειναι το γνωστό "δεκαδικό μένος" που έχει πιάσει τους εμπνευστές -εκδότες των συγκεκριμένων προκηρύξεων,  να είναι η μονοδική περίπτωση (αυτές οι προκηρύξεις) στα χρονικά μοριοδοτησεων προκηρύξεων όπου δεν λαμβάνονται υπόψη τα δεκαδικά μέρη των αριθμών ή έστω η στρογγυλοποίηση προς τα πάνω ή κάτω ανάλογα με το αν το δεκαδικό μέρος είναι > ή < από το 0.5.
Συγκεκριμένα: αν κάποιος προσληφθηκε φετος Α φαση σε δυσπροσιτο και ανελαβε υπηρεσία 5/9  θα δει στον οπσυδ να γραφει
Σχ. Έτος: 2022-2023
Κλάδος    Μόρια    Δυσπρόσιτα
ΠΕ02    7    Χωρίς υπολογισμένα τα δυσπρόσιτα (εδω μπαινει η προυπηρεσια απο την ημερομ υπουργ αποφ δηλ 1/9)
ΠΕ02    13,867 Με υπολογισμένα τα δυσπρόσιτα (= 7 μηνες που ειναι η πραγματικη υπηρεσία+  6,867 που ειναι το μπονους των δυσπροσιτων αλλα υπολογισμενο απο 5/9 δηλ απο αναληψη).
Η παρανοια εμφανίζεται στα κουτακια προυπηρεσιων της αιτησης ΑΣΕΠ και συγκεκριμενα στο κουτακι 1 θα βαλει μηδεν μηνες, εφοσον εκει μπαινει η προυπηρεσια στα μη δυσπροσιτα ενω στο κουτακι 2 θα βαλει το ακεραιο του 6,867 δηλ 6 οποτε σε μορια θα πάρει 12.
ΑΝ ομως ηταν φυσιολογικοι ανθρωοι εκει στο ασεπ θα αφηνανε να βάλουν  και δεκαδικα στα κουτακια, οπότε στο κουτακι 2 θα έμπαινε το 6,867 επι 2= 13,734 και δεν θα υπήρχε κανενα κλεψιμο εκ μερους τους. ή εστω να κρατουσανε το ακεραιο του 13,734 δηλ το 13 και θα υπηρχε ετσι μια μορφης δικαιοσυνη. Ομως τελικα θα μετρησουν 12 (κατα τη γνωμη μου) μορια για τον υποψηφιο.
Οποτε  ευλογα σε ένα  εκπαιδευτικό που προσληφθηκε τον σεπτεμβρη στα δυσπροσιτα θα του φανει ο σεπτεμβρης σαν αδουλευτος.
Από την άλλη όμως η αληθεια είναι ότι οποιος προσληφθηκε σε μη δυσπροσιτα θα  του υπολογιστον 7 μηνες-μορια ενω οποιος δουλεψε σε δυσπροσιτα αντι να του υπολογιστον 14 θα του υπολογιστουν 12. Και στο σημειο αυτό φαινεται το υπουργειο σα να λεει «καλά είναι κι αυτά..»

Αποσυνδεδεμένος pelekan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 13, 2023, 10:07:41 μμ »
Καλησπέρα. Στην ίδια περίπτωση και εγώ. Ερωτώ:

1. Πόσο σίγουροι είμαστε ότι το προς τα πάνω δεν θα έχει επιπτώσεις (υπογράφουμε δήλωση αληθών δηλωμένων στοιχείων) ? Αν δεν έχει, γιατί να μην βάλω 120 και 60 δυσπρόσιτα, να τό'χω σίγουρο ότι δεν θα χάσω μόριο?


2. Εργασία φέτος σε δυσπρ. Α'φάση και το 21-22' σε κανονικό πάλι Α' φάση. Ποιό είναι πιο σωστό (σαν παράδειγμα και για τους υπόλοιπους) και τι θα βάζατε στα αγαπημένα ❤ κουτάκια του ΑΣΕΠ?
   α) 10 και 7 σε δυσ.
   β) 11 και 6 σε δυσ.
   γ) 10 και 6 σε δυσ.
   δ) 11 και 7 σε δυσ.
2β. Σε ποιά από τις παραπάνω επιλογές πιστεύετε θα κάτσει η μπίλια επίσημα?


3. Γνωρίζετε ένα τηλέφωνο, ένα μειλ, ένα φαξ κάποιου υπεύθυνου από ΑΣΕΠ, από ΟΠΣΥΔ, από ΔΔΕ, από τον ΑΡΗ ♂ ;D,  να μας απαντήσει γραπτώς και επισήμως?

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
1. Από όσο ξέρω δεν έχει επιπτώσεις αλλά δεν παίζουμε με αυτά, καίνε, θέλω επίσημα να το διαβάσω.
2. Θα διάλεγα το (β), αλλά 2β. κάτι μου λέει ότι είναι το (γ) και ο Σεπτέμβρης σε Δυσπρ. σαν να μην έγινε ποτέ.
3. Αυτό Αυτό!


Παρακαλώ απαντήστε και εσείς υπεύθυνα  ;)

ΘΑΝΚΣ



Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1708
    • Προφίλ
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 13, 2023, 11:46:46 μμ »
Καλησπέρα. Στην ίδια περίπτωση και εγώ. Ερωτώ:

1. Πόσο σίγουροι είμαστε ότι το προς τα πάνω δεν θα έχει επιπτώσεις (υπογράφουμε δήλωση αληθών δηλωμένων στοιχείων) ? Αν δεν έχει, γιατί να μην βάλω 120 και 60 δυσπρόσιτα, να τό'χω σίγουρο ότι δεν θα χάσω μόριο?
Πολυ καλή απορία.
Γνώμη μου: προσωπικά εχω ως δεδομένο από 2γε/2019 και 3εα/22 οπου και συμπληρωσα προσωπικα τις αιτήσεις ενος κοντινού μου προσώπου, οτι δεν του επιβληθηκε διωξη-κύρωση-ποινη φυλακισης για το οτι του στρογγυλοποιησα προς τα πάνω τα συνολο της προυπηρεσίας κατά 1 μόριο. Θα μου πεις ομως ότι δεν ειναι καθε μέρα πασχαλια και μπορεί φετος να υπάρχουν κυρώσεις. Προσωπικα το θεωρω αδύνατο, γιατι αν γινόταν κάτι τετοιο δεν θα προλαβαιναν τα δικαστήρια να ασχοληθουν με αλλες υποθεσεις αφου θαχανε καμια 150000 κατηγορουμενους εν μια νυκτι και το υπουργειο παιδειας θα ειχε τη δυνατοτητα να καλυψει το 0,0001% των κενων με αναπληρωτές. Άλλωστε μπορει σε κάποιον να ξεφυγε το σημειο της προκηρυξης που αναφερεται  σε καταγραφη μονο του ακεραιου μερους. Ειναι λαθος καταγραφη. Άλλωστε μπορει καποιος μεσήλικας υποψηφιος αναπληρωτης (δεν ειναι και λιγοι) να εχει αστιγματισμο και να ειδε λαθος νουμερα κατα την μεταφορά απο το οπσυδ στην αιτηση. Αν ηθελαν την απόλυτη νομιμοτητα-ακριβεια  ας διασυνδεανε τα συστήματα τους και να επιτυγχαναν το ηλεκτρονικο copy paste μεταξυ των συστημάτων τους. Ποιο το νοημα να καταγραψει ο υποψηφιος τα μορια του? δηλ οταν κανω το επιδομα τεκνων και ολα τα pass ή την αιτηση για μετεγγραφη του γιου μου πληκτρολογω μονος μου το ετησιο εισοδημα μου?

Πανω απ ολα ομως ειναι να μην φορτωνεται καποιος με αγχος , οποτε καλυτερα να πραξει το σωστο βασει της προκηρυξης.


2. Εργασία φέτος σε δυσπρ. Α'φάση και το 21-22' σε κανονικό πάλι Α' φάση. Ποιό είναι πιο σωστό (σαν παράδειγμα και για τους υπόλοιπους) και τι θα βάζατε στα αγαπημένα ❤ κουτάκια του ΑΣΕΠ?
   α) 10 και 7 σε δυσ.
   β) 11 και 6 σε δυσ.
   γ) 10 και 6 σε δυσ.
   δ) 11 και 7 σε δυσ.

2β. Σε ποιά από τις παραπάνω επιλογές πιστεύετε θα κάτσει η μπίλια επίσημα?

αν η ΥΑ προσληψης 2021 ηταν απο 1 σεπτ (δε θυμαμαι ημερομηνιες)
ισχυει σιγουρα το 10 για το κουτακι 1 (δεν καταλαβαινω γιατι αναρωτιεσαι για 11? εννοεις 10+1 δυσπροσ? στο κουτακι 1 μπαινει μονο οτι ειναι μη δυσπροσιτα) και αδιαμφισβήτητα το 6 για τα δυσπροσιτα. 100% δηλ το γ

3. Γνωρίζετε ένα τηλέφωνο, ένα μειλ, ένα φαξ κάποιου υπεύθυνου από ΑΣΕΠ, από ΟΠΣΥΔ, από ΔΔΕ, από τον ΑΡΗ ♂ ;D,  να μας απαντήσει γραπτώς και επισήμως?
Σαν ελαχιστα πιο πιθανό μου φαινεται το να παρεις αρειανή απάντηση απο οτι να παρεις ασεπ-οπσυδ απάντηση τετοια εποχη που ειναι στα ντουζενια τους


ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
1. Από όσο ξέρω δεν έχει επιπτώσεις αλλά δεν παίζουμε με αυτά, καίνε, θέλω επίσημα να το διαβάσω.
2. Θα διάλεγα το (β), αλλά 2β. κάτι μου λέει ότι είναι το (γ) και ο Σεπτέμβρης σε Δυσπρ. σαν να μην έγινε ποτέ μέσα πέφτεις για το οτι ειναι σα να μην εγινε ποτε ως προς τη συγκεκριμενη προκηρυξη μιας και τρωνε τα δεκαδικά οι "αρμοδιοι"  (οποτε αντι να πάρει 14 μορια θα πάρει 12),αλλα ασφαλως θα υπάρχει παντα ως πραγματικη διδακτικη προυπηρεσια (ο σεπτεμμβρης) για την υπολοιπη εκπαιδευτικη ζωη σου ή για επομενες προκηρυξεις που θα χει -ενδεχομένως-καταργηθει το μπονους των δυσπροσιτων

3. Αυτό Αυτό!


Παρακαλώ απαντήστε και εσείς υπεύθυνα  ;)

ΘΑΝΚΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2023, 12:11:13 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:41:41 »

Αποσυνδεδεμένος pelekan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 14, 2023, 11:41:11 πμ »
Ευχαριστώ πολύ. Οι απαντήσεις άκρως κατατοπιστικές!

Αποσυνδεδεμένος Miss06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 28, 2023, 02:47:23 μμ »
 ??? ??? ??? confused again
Κοιτάζω τα δυσπρόσιτα. Άλλα κατατάσσονται σε Ι, άλλα ΙΑ, ΙΒ, ΙΓ. Όλα τα σχολεία σε αυτές τις κατηγορίες διπλασιάζουν τα μόρια της προϋπηρεσίας; Δλδ αντί να πάρεις αυτό το 1 μόριο το μήνα (ΑΠΩ) παίρνεις 2; Ή υπολογίζονται διαφορετικά;;;

Αποσυνδεδεμένος insanimus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 28, 2023, 02:51:34 μμ »
Όλα αυτά διπλασιάζονται ναι. Ότι είναι πάνω από 10 ΜΣΔ δίνει δύο μόρια ανά μήνα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 28, 2023, 06:28:55 μμ »
??? ??? ??? confused again
Κοιτάζω τα δυσπρόσιτα. Άλλα κατατάσσονται σε Ι, άλλα ΙΑ, ΙΒ, ΙΓ. Όλα τα σχολεία σε αυτές τις κατηγορίες διπλασιάζουν τα μόρια της προϋπηρεσίας; Δλδ αντί να πάρεις αυτό το 1 μόριο το μήνα (ΑΠΩ) παίρνεις 2; Ή υπολογίζονται διαφορετικά;;;
Miss06, αν σε ενδιαφέρουν τα δυσπρόσιτα, μην κοιτάς το όφελος που θα έχεις ως αναπληρώτρια. Όταν θα γίνεις μόνιμη τα Μόρια Συνθηκών Διαβίωσης που θα έχεις αποκτήσει θα σε βοηθήσουν πολύ στις τοποθετήσεις και στη μετάθεση και τότε θα φανεί η αξία των δυσπρόσιτων.

Δήλωσε τα δυσπρόσιτα πρώτα για να φτάσεις πιο γρήγορα κοντά στον διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος Miss06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 04, 2023, 01:51:53 πμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ήθελα και μία διευκρίνηση, σε περίπτωση που η αναπληρώτρια βρίσκεται σε άδεια κύησης ή λοχείας και έχει σύμβαση σε δυσπρόσιτο τότε θα πάρει τα διπλά μόρια στην προϋπηρεσία της;

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 04, 2023, 04:44:32 πμ »
Θα ήθελα και μία διευκρίνηση, σε περίπτωση που η αναπληρώτρια βρίσκεται σε άδεια κύησης ή λοχείας και έχει σύμβαση σε δυσπρόσιτο τότε θα πάρει τα διπλά μόρια στην προϋπηρεσία της;

Ναι.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μορια φετινων δυσπροσιτων
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 04, 2023, 09:27:16 πμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ήθελα και μία διευκρίνηση, σε περίπτωση που η αναπληρώτρια βρίσκεται σε άδεια κύησης ή λοχείας και έχει σύμβαση σε δυσπρόσιτο τότε θα πάρει τα διπλά μόρια στην προϋπηρεσία της;
Ναι, επειδή οι άδειες κύησης, λοχείας, ανατροφής θεωρούνται κανονική υπηρεσία, για αυτό δίνουν και τον διπλασιασμό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159660
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.