*

Αποστολέας Θέμα: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα  (Αναγνώστηκε 2837 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω μία ερώτηση που αφορά αδικημένο συνάδελφο αλλά όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι. Υπάρχει κάποια οδηγία για το πόσα κενά επιτρέπεται να έχει εκπαιδευτικός στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα; Αναπληρωτής με 23 ώρες υποχρεωτικό έχει επιπλέον 7 ώρες κενό στο πρόγραμμα. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο; Όπως καταλαβαίνετε αυτό γίνεται για εξυπηρέτηση άλλων συμφερόντων. Και βέβαια γίνεται από την αρχή της σχολικής χρονιάς αλλά δεν μπορέσαμε να βρούμε κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 15, 2023, 11:15:40 μμ »
Κανονικά δεν θα έπρεπε κανείς να έχει πάνω από 1 κενό την ημέρα. Άρα ο μέγιστος αριθμός κενών θα έπρεπε να ήταν 5 την εβδομάδα.
Εγώ σε γυμνάσιο καταφέρνω ο μέγιστος αριθμός κενών την εβδομάδα να είναι 2. Σπάνια κάποιος έχει 3 κενά. Αρκετοί έχουν μόνο 1 κενό.

Φυσικά αυτό δεν είναι εύκολο σε ΕΠΑΛ, όπου κάποιοι μπορεί να έχουν και μερικές μέρες 2 ώρες κενό, οπότε φτάνουν τα 7 κενά την εβδομάδα.
Το ζήτημα, όμως, είναι να υπάρχει ισορροπία. Αν στο σχολείο κάποιος έχει 7 κενά και οι άλλοι έχουν 3-4 κενά τότε υπάρχει πρόβλημα.
Μπορεί να μην γίνεται εσκεμμένα. Μπορεί να φταίει το ωράριο των 23 ωρών, ενώ σε άλλους με 18 ή 20 ώρες βγαίνει στρωτό πρόγραμμα.

Συνήθως μπορεί να βελτιωθεί το πρόγραμμα κάποιου και να μειωθούν τα κενά του, χωρίς να επιβαρυνθεί το πρόγραμμα άλλων καθηγητών.
Όμως, αυτό θέλει όρεξη και χρόνο εκ μέρους του προγραμματιστή. Ωστόσο, αν έχει πολλούς περιορισμούς, μπορεί να κάνει λίγα πράγματα.
Λογικό πρόγραμμα είναι: όποιος έχει 1η ώρα να μην έχει και 7η ώρα, ενώ αν έχεις μάθημα ως την 7η δεν πρέπει να έχεις από την 1η ώρα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2023, 12:42:15 πμ »
Το πρόβλημα θα λυθεί σύντομα με τους νέους διευθυντές που θα  υιοθετήσουν το 8-2 ... κανένα πρόβλημα πια...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 16, 2023, 06:39:20 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω μία ερώτηση που αφορά αδικημένο συνάδελφο αλλά όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι. Υπάρχει κάποια οδηγία για το πόσα κενά επιτρέπεται να έχει εκπαιδευτικός στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα; Αναπληρωτής με 23 ώρες υποχρεωτικό έχει επιπλέον 7 ώρες κενό στο πρόγραμμα. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο; Όπως καταλαβαίνετε αυτό γίνεται για εξυπηρέτηση άλλων συμφερόντων. Και βέβαια γίνεται από την αρχή της σχολικής χρονιάς αλλά δεν μπορέσαμε να βρούμε κάτι άλλο.

Εγω θα δώσω μια άλλη διάσταση. Με 23 ώρες εχεις 3 πεντάωρα. Με ένα κενό αυτό σημαίνει 3+2 ώρες, με δυο κενά σημαίνει 2-2-1. Το δεύτερο το θεωρώ σαφώς πιο ξεκούραστο. Ούτως ή άλλως στα σχολεία έχουμε πολλές δουλειές πλέον, τα κενά χρειάζονται.

Το πρόβλημα είναι όταν κάποιος κάνει 3 ώρες σερί και φεύγει αλλά αυτό είναι άλλου είδους πρόκληση, δεν έχει σχέση με τα κενά των υπολοίπων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 16, 2023, 08:00:26 μμ »
Επίσημα δεν προβλέται κάτι που να αφορά τα κενά, εφόσον το ωράριο είναι 8-2 . Δηλαδή για το επίσημο κράτος δεν υπάρχουν κενά αλλα ώρες στις οποίες ο εκπαιδευτικός ασχολείται με τις υπόλοιπες δουλείες. Πρακτίκα αυτο προς το παρον δεν συμβαίει και σχεδόν ανείς δεν κάθεται 8-2. Απλα έχουν βισματόσει τον συνάδελφο. Βεβαια έχει δίκιο ο συνάδελφος  blueswire που αναφέρει"Να δεις τι σου χω για μετά...."

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 16, 2023, 08:17:05 μμ »
Επίσημα δεν προβλέται κάτι που να αφορά τα κενά, εφόσον το ωράριο είναι 8-2 . Δηλαδή για το επίσημο κράτος δεν υπάρχουν κενά αλλα ώρες στις οποίες ο εκπαιδευτικός ασχολείται με τις υπόλοιπες δουλείες. Πρακτίκα αυτο προς το παρον δεν συμβαίει και σχεδόν ανείς δεν κάθεται 8-2. Απλα έχουν βισματόσει τον συνάδελφο. Βεβαια έχει δίκιο ο συνάδελφος  blueswire που αναφέρει"Να δεις τι σου χω για μετά...."

Αυτό πάντως το έχω απορία. Πολύ εύκολα λέγεται ότι κανεις δεν κάθεται 8-2, στην πράξη όμως βρε παιδιά τόσες δουλειές έχουμε, πόσοι φεύγουν συστηματικά νωρίς ή έρχονται συστηματικά αργά; βάλε τη μέρα της εφημερίας, τη μέρα -μέρες που δέχεσαι γονείς, μια φωτοτυπία να βγάλεις, τετράδια να διορθώσεις, ειλικρινα πόθος φεύγει;
Αυτός που έχει 23 ώρες με τα τρία 5ωρα είναι καταδικασμένος από το ωράριο, όχι από το πρόγραμμα. Και κενά να μην του βάζουν επιτηδες, ας πούμε ότι τη μέρα του 5ωρου έχει μόνο ένα κενό, είναι από 1η ώς 6η, Ε μέχρι να πιει το νερό του, να πει μια κουβέντα, να ανασυγκροτηθεί λίγο, πέρασε η ώρα κ έφτασε 2 ούτως ή άλλως. Τώρα αν ο προγραμματιστής τον έχει 1-7 και τις μέρες του 5ωρου κ τις μέρες του 4ωρου, τότε ναι αυτό μπορεί να διορθωθεί. Μέχρι εκεί όμως, ούτως ή άλλως θα έχει το χειρότερο πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 17, 2023, 07:23:43 μμ »
αδικημενο απο τι;
οπως ειπαν και παραπανω ισως σε γυμνασιο να βγαινουν λιγα κενα αλλα σε ΕΠΑΛ με 60+ καθηγητες, με καμμια 10ρια απο αυτους να ερχονται για 1-3 μερες τη βδομαδα και ταυτοχρονα να εχουν την ιδια μερα και σε ομορα σχολεια ,διπλοι στα εργαστηρια, ζωνες,κοινα κενα ειδικοτητων επειδη ετσι θελει καποιος συμβουλος  κλπ κλπ ειναι κατορθωμα του προγραμματιστη να εχει μονο το 10-15%  τα κενα που αναφερονται
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2023, 07:25:56 μμ από wipers »

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2023, 10:41:42 μμ »
Αρα δε γνωρίζετε να υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να περιορίζει τα κενά. Και βέβαια είναι λογικά όλα αυτά που γράφετε αλλά και πάλι όλοι στα σχολεία είστε και φυσικά καταλαβαίνετε ότι το πρόγραμμα λειτουργεί όπως ο στρατός... Ο παλιός είναι αλλιώς... Ευχαριστώ πάντως συνάδελφοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2023, 08:03:29 πμ »
Αρα δε γνωρίζετε να υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να περιορίζει τα κενά. Και βέβαια είναι λογικά όλα αυτά που γράφετε αλλά και πάλι όλοι στα σχολεία είστε και φυσικά καταλαβαίνετε ότι το πρόγραμμα λειτουργεί όπως ο στρατός... Ο παλιός είναι αλλιώς... Ευχαριστώ πάντως συνάδελφοι!

Η νομοθεσία απλώς λέει ότι στο σχολείο παραμένεις και άλλες ώρες για να κανεις και άλλες εργασίες, άλλοι το ερμηνεύουν αυτό ως 8-2, άλλοι όχι.
Για κάποιον με 21-23 ώρες μικρή διαφορα κάνει αν είναι 8-2 επιβεβλημένο, αφού ισχύει στην πράξη. Πότε άλλοτε θα κανεις τις δουλειές του σχολείου;
Οι παλιοί είναι προνομιούχοι γιατί έχουν λίγες ώρες. Με 3 ώρες μάθημα τη μέρα δεν μπορεί να σου βγάλει χάλια πρόγραμμα, και δυο κενά να σου έχει, μετά την 5η ώρα τελείωσες, έκανες τις δουλειές σου, έφυγες, ενώ ο άλλος που έχει 5 ώρες δεν έχει προλάβει ούτε νερό να πιει.
Έχω 21 ώρες και τόσα χρόνια το να φύγω από το σχολείο 1, το θεωρώ κατόρθωμα και τυχερή μου μέρα.
Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σου με τα κενά. Θα προτιμούσες να κανεις 5 ώρες συνεχόμενες; Και πάλι 12.30 θα σχολουσες αλλά μετά θα έπρεπε να μείνεις για να τακτοποιηθείς για την άλλη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 28, 2023, 08:44:01 πμ »
Πριν κατηγορήσετε τον προγραμματιστή, δοκιμάστε να φτιάξετε το πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2023, 08:47:52 πμ »
Αρα δε γνωρίζετε να υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο που να περιορίζει τα κενά. Και βέβαια είναι λογικά όλα αυτά που γράφετε αλλά και πάλι όλοι στα σχολεία είστε και φυσικά καταλαβαίνετε ότι το πρόγραμμα λειτουργεί όπως ο στρατός... Ο παλιός είναι αλλιώς... Ευχαριστώ πάντως συνάδελφοι!

Κι εγώ δε γνωρίζω νομικό πλαίσιο αλλά επειδή αναφέρθηκαν διάφοροι λόγοι, ΕΠΑΛ, ειδικότητες, εργαστήρια κλπ, δε γίνεται αυτά να αποβαίνουν εις βάρος μόνο ενός συναδέλφου! Δε μπορεί να έχει ένας 23 ώρες και 7 κενά κι άλλοι λιγότερο ωράριο και λιγότερα κενά, είναι εξωφρενικό. Κι αυτοί τώρα υποτίθεται θα αξιολογηθούν υπό τις ίδιες συνθήκες;;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 28, 2023, 11:06:57 πμ »
Κι εγώ δε γνωρίζω νομικό πλαίσιο αλλά επειδή αναφέρθηκαν διάφοροι λόγοι, ΕΠΑΛ, ειδικότητες, εργαστήρια κλπ, δε γίνεται αυτά να αποβαίνουν εις βάρος μόνο ενός συναδέλφου! Δε μπορεί να έχει ένας 23 ώρες και 7 κενά κι άλλοι λιγότερο ωράριο και λιγότερα κενά, είναι εξωφρενικό. Κι αυτοί τώρα υποτίθεται θα αξιολογηθούν υπό τις ίδιες συνθήκες;;

ΑΝ εννοούμε ότι αυτός που έχει 18 ώρες, τις 3 μέρες που έχει 3ωρο κάνει ένα σερί και τελειώνει στις 11 και φεύγει ή έρχεται στις 11 και για να κάνει 3 τελευταίες, ναι προφανώς υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι αυτό, και όχι το αν εχει κενά αυτός που κάθε μέρα κάνει 4 και 5 ώρες μάθημα.
\Τα 7 κενά στις 23 ώρες δηλαδή τα θεωρείτε πολλά; Εγώ θεωρώ ότι είναι το ελάχιστο. 23 ώρες σημαίνει 2 4ωρα και 3 5ωρα. ΣΤο 4ωρο θες ένα κενό, στο 5ωρο όμως ένα κενό είναι πολύ κουραστικό, ιδανικά θες 2 για να απλωθούν οι ώρες σου, 2-2-1. Έτσι βγαίνουν 8 κενά. Αν στς 5ωρα έχεις μόνο ένα κενο, δηλαδή κάθε μέρα από 1 ώρα, έχεις 5 κενά. Τι θα προλάβεις να κάνεις στα κενά αυτά; τα εξωδιδακτικά; την ενημέρωση γονέων; την φωτοτύπηση; τη συζήτηση για παιδαγωγικά θέματα; δεν συζητώ καν να προετοιμαστείς για την άλλη μέρα ή να διορθώσεις.

Εγώ πάντως  με 21 ώρες και χωρίς να είμαι ούτε καινούργια ούτε δεινόσαυρος στο σχολείο, έχω ακριβώς 7 κενά την εβδομάδα. Όλες τις μέρες που έχουμε 7ωρο στο πρόγραμμα, είμαι 2η-7η. Και πάλι δεν προλαβαίνω πάντα όσα θέλω να κάνω.

Η αδικία η ουσιώδης είναι ότι αυτοί που κάνουν 18 ωρες δεν αναλαμβάνουν περισσότερα εξωδιδακτικά ή περισσότερη διόρθωση εκθέσεων ή μεγαλύτερα τμήματα. Αυτή είνια η αδικία. Ότι αν έχεις 18 ώρες μπορείς πιο άνετα να διορθώνεις εκθέσεις, εργασίες, να βλέπεις πιο συχνά τα τετράδια, κι επειδή είσαι παλιός θα βρίσκεις και τρόπους να γλιτώνεις γιορτές κλπ και όλα αυτά να πέφτουν στους νεότερους, που έχουν περισσότερες ώρες μάθημα, ούτως ή άλλως μπορούν ναπροσφέρουν περισσότερα στο σχολείο αφού γνωρίζουν χρήση υπολογιστή, και τελικά πληρώνονται και λιγότερο.

Όταν λέτε ότι κάποιοι δεν έχουν κενά, εννοείτε ότι έρχονται, κάνουν μάθημα και φεύγουν; ΓΙατι έτσι το καταλαβαίνω να υπάρχει αγανάκτηση. Απλώς δεν μπορώ να φατναστώ να συμβαίνει αυτό, με τόσες άλλες δουλειές να τρέχουν.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 28, 2023, 01:01:51 μμ »
ΑΝ εννοούμε ότι αυτός που έχει 18 ώρες, τις 3 μέρες που έχει 3ωρο κάνει ένα σερί και τελειώνει στις 11 και φεύγει ή έρχεται στις 11 και για να κάνει 3 τελευταίες, ναι προφανώς υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι αυτό, και όχι το αν εχει κενά αυτός που κάθε μέρα κάνει 4 και 5 ώρες μάθημα.
\Τα 7 κενά στις 23 ώρες δηλαδή τα θεωρείτε πολλά; Εγώ θεωρώ ότι είναι το ελάχιστο. 23 ώρες σημαίνει 2 4ωρα και 3 5ωρα. ΣΤο 4ωρο θες ένα κενό, στο 5ωρο όμως ένα κενό είναι πολύ κουραστικό, ιδανικά θες 2 για να απλωθούν οι ώρες σου, 2-2-1. Έτσι βγαίνουν 8 κενά. Αν στς 5ωρα έχεις μόνο ένα κενο, δηλαδή κάθε μέρα από 1 ώρα, έχεις 5 κενά. Τι θα προλάβεις να κάνεις στα κενά αυτά; τα εξωδιδακτικά; την ενημέρωση γονέων; την φωτοτύπηση; τη συζήτηση για παιδαγωγικά θέματα; δεν συζητώ καν να προετοιμαστείς για την άλλη μέρα ή να διορθώσεις.

Εγώ πάντως  με 21 ώρες και χωρίς να είμαι ούτε καινούργια ούτε δεινόσαυρος στο σχολείο, έχω ακριβώς 7 κενά την εβδομάδα. Όλες τις μέρες που έχουμε 7ωρο στο πρόγραμμα, είμαι 2η-7η. Και πάλι δεν προλαβαίνω πάντα όσα θέλω να κάνω.

Η αδικία η ουσιώδης είναι ότι αυτοί που κάνουν 18 ωρες δεν αναλαμβάνουν περισσότερα εξωδιδακτικά ή περισσότερη διόρθωση εκθέσεων ή μεγαλύτερα τμήματα. Αυτή είνια η αδικία. Ότι αν έχεις 18 ώρες μπορείς πιο άνετα να διορθώνεις εκθέσεις, εργασίες, να βλέπεις πιο συχνά τα τετράδια, κι επειδή είσαι παλιός θα βρίσκεις και τρόπους να γλιτώνεις γιορτές κλπ και όλα αυτά να πέφτουν στους νεότερους, που έχουν περισσότερες ώρες μάθημα, ούτως ή άλλως μπορούν ναπροσφέρουν περισσότερα στο σχολείο αφού γνωρίζουν χρήση υπολογιστή, και τελικά πληρώνονται και λιγότερο.

Όταν λέτε ότι κάποιοι δεν έχουν κενά, εννοείτε ότι έρχονται, κάνουν μάθημα και φεύγουν; ΓΙατι έτσι το καταλαβαίνω να υπάρχει αγανάκτηση. Απλώς δεν μπορώ να φατναστώ να συμβαίνει αυτό, με τόσες άλλες δουλειές να τρέχουν.

Μια μικρή παρατήρηση. Αυτός που έχει 18 ώρες έχει  20 χρόνια υπηρεσίας. Πέφτει ωράριο για αυτό. Είναι αδικία που δεν έχει εξωδιδακτικά παραπάνω; Αν μετά από τόσα χρόνια που πέφτεις ωράριο σου αυξάνονται οι εξωδιδακτικες τι νόημα έχει;

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέγιστος επιτρεπόμενος αριθμός κενών στο πρόγραμμα
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 28, 2023, 01:44:23 μμ »
Μια μικρή παρατήρηση. Αυτός που έχει 18 ώρες έχει  20 χρόνια υπηρεσίας. Πέφτει ωράριο για αυτό. Είναι αδικία που δεν έχει εξωδιδακτικά παραπάνω; Αν μετά από τόσα χρόνια που πέφτεις ωράριο σου αυξάνονται οι εξωδιδακτικες τι νόημα έχει;

αν και φεύγουμε εκτός θέματος : όλο το πλαίσιο είναι στρεβλό, διότι και μείωση ωρών και αύξηση μισθού , ενώ ο νέος έχει το απαραδεκτο για μενα σε κάθε περίπτωση 23ωρο ; όλοι ωράριο πχ 20 με ανάλογη μισθολογική κλίμακα και άλλες ελαφρύνσεις (ή όπως σε μερικές περιπτώσεις εξωτερικό με καλούς μισθούς και επιλογή ωραρίου ή μέρα κενή κλπ). από όπου και να το δεις , μπάζει το θέμα. φυσικά μεγαλώνοντας δεν έχεις ίδιες αντοχές ειδικά στο μπαχαλιστάν... τι να λεμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159552
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 264
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.