*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών  (Αναγνώστηκε 1188 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ktsl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« στις: Απρίλιος 19, 2023, 01:18:29 μμ »
ΚΑλησπέρα και χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη!

Είμαι νεοδιοριζόμενη σε μέρος εκτός του τόπου μόνιμης κατοικίας και πρέπει να επιστρέψω από την άδεια ανατροφής τον επόμενο μήνα. Για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους πρέπει να καλύψω τις μέρες που απομένουν ως τη λήξη του σχολικού έτους, αλλά μετά την εξάντληση των 10 κανονικών, 8 αναρρωτικών και 10 αναρρωτικών για τα 4 τέκνα μου μου λείπουν 3 μέρες.. Από τη διεύθυνση μου είπαν πως πρέπει να καλυφθεί με άδειες το διάστημα μέχρι και τις 15/6 και μου πρότειναν να πάρω μια μακροχρόνια αναρρωτική άδεια 10-15 ημερών. Δεν γνωρίζω καθόλου τη διαδικασία.. Μπορεί κάποιος εκ πείρας να με βοηθήσει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:16:01 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 19, 2023, 01:27:04 μμ »
Βρισκεις γιατρο να σου τη γραψει.

Μετα, η αδεια καααααααποια στιγμη θα περασει απο υγειονομικη επιτροπη, η οποια μπορει να σε καλεσει να αποδειξεις οτι ησουν αρρωστη, αλλα μπορει και οχι, και θα εγκρινει την αδεια.

Πριν 2 χρονια ειχα παρει δυο 4ημερα απο γιατρο για τη μεση μου και αλλα δυο 5μερα παλι για τη μεση (εκανα μια μικροεπεμβαση για να γλιτωσω την εγχειριση) και η εγκριση των αδειων απο την επιτροπη (που δεν με καλεσε πιτε) ηρθε φετος
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Ktsl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 19, 2023, 02:30:47 μμ »
Η υγειονομικη επιτροπη θα είναι από τον τόπο διορισμού  ή από τον τόπο όπου διαμένω; Επίσης ο γιατρός πρέπει να είναιδημοσίου ή μπορεί να είναι και ιδιώτης ;Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Απλά αγχώνομαι γιατί πρέπει να "ξεχρεώσω" τη διετία διορισμού και δεν θέλω να προκύψει στο μέλλον κάποιο πρόβλημα..από την άλλη δεν μπορώ να κάνω και κάτι διαφροετικό..σας ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 19, 2023, 03:46:23 μμ »
Η υγειονομικη επιτροπη θα είναι από τον τόπο διορισμού  ή από τον τόπο όπου διαμένω; Επίσης ο γιατρός πρέπει να είναιδημοσίου ή μπορεί να είναι και ιδιώτης ;Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Απλά αγχώνομαι γιατί πρέπει να "ξεχρεώσω" τη διετία διορισμού και δεν θέλω να προκύψει στο μέλλον κάποιο πρόβλημα..από την άλλη δεν μπορώ να κάνω και κάτι διαφροετικό..σας ευχαριστώ και πάλι.

Η επιτροπη θα ειναι στον τοπο που υποβαλεις την αιτηση, αρα στον τοπο διορισμου.

Εμενα ο γιατρος ηταν ιδιωτης και ηταν και σε αλλο μερος απο τον τοπο διορισμου και κατοικιας μου
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:16:01 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 19, 2023, 06:37:41 μμ »
Νομίζω ότι υπάρχει (τουλάχιστον υπήρχε ) τρόπος να περάσεις επιτροπή στον τόπο κατοικίας σου. Νομίζω , πάλι , ότι έπρεπε να καταθέσεις εσύ προσωπικά ή κάποιος οικείος σου τα χαρτιά στην υγειονομική επιτροπή της περιοχής σου. Πάρε ένα τηλέφωνο στη ΔΔΕ στο τμήμα αδειών ή και στην υγειονομική επιτροπή για να σου πούνε .

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 19, 2023, 07:31:27 μμ »
Νομίζω ότι υπάρχει (τουλάχιστον υπήρχε ) τρόπος να περάσεις επιτροπή στον τόπο κατοικίας σου. Νομίζω , πάλι , ότι έπρεπε να καταθέσεις εσύ προσωπικά ή κάποιος οικείος σου τα χαρτιά στην υγειονομική επιτροπή της περιοχής σου. Πάρε ένα τηλέφωνο στη ΔΔΕ στο τμήμα αδειών ή και στην υγειονομική επιτροπή για να σου πούνε .


Ισως….

Εγω παντως τα ειχα στειλει στην Περιφερειακη (εκει ανηκα) μεσω της υπηρεσιας μου.
Κανονικα αιτηση για αδεια ηταν, οχι κατι διαφορετικο

Βεβαια, υπαρχει και μια διαταξη οτι αν ο υπαλληλος παιρνει συχνες αναρρωτικες οφειλει η υπηρεσια να του στειλει ελεγχο….. Σε αυτο προσοχη!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 19, 2023, 08:14:20 μμ »
Νομίζω ότι υπάρχει (τουλάχιστον υπήρχε ) τρόπος να περάσεις επιτροπή στον τόπο κατοικίας σου. Νομίζω , πάλι , ότι έπρεπε να καταθέσεις εσύ προσωπικά ή κάποιος οικείος σου τα χαρτιά στην υγειονομική επιτροπή της περιοχής σου. Πάρε ένα τηλέφωνο στη ΔΔΕ στο τμήμα αδειών ή και στην υγειονομική επιτροπή για να σου πούνε .

Σωστά. Τότε που είχε χρειαστεί να πάρω μηνιαία αναρρωτική στον τόπο κατοικίας μου, όπου είχα νοσηλευτεί και όχι στον τόπο διορισμού, είχα περάσει αυτοπροσώπως από την επιτροπή για να υποβάλω την αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά. 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2023, 08:18:03 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 19, 2023, 08:58:49 μμ »
Σωστά. Τότε που είχε χρειαστεί να πάρω μηνιαία αναρρωτική στον τόπο κατοικίας μου, όπου είχα νοσηλευτεί και όχι στον τόπο διορισμού, είχα περάσει αυτοπροσώπως από την επιτροπή για να υποβάλω την αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά. 

Ναι αυτό θυμάμαι. Αλλά επειδή έχω χρόνια να ασχοληθώ με το θέμα δεν είμαι απόλυτα σίγουρη.  Το τμήμα αδειών της  Διεύθυνσης όμως λογικά γνωρίζει τη διαδικασία.
Σίγουρα θα υπάρχει τρόπος γιατί ο τόπος διορισμού πολλές φορές είναι πολύ μακριά από τον τόπο κατοικίας και δεν είναι δυνατή η αυτοπρόσωπη παρουσία εκεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2023, 09:04:49 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 19, 2023, 09:42:48 μμ »
ΚΑλησπέρα και χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη!

Είμαι νεοδιοριζόμενη σε μέρος εκτός του τόπου μόνιμης κατοικίας και πρέπει να επιστρέψω από την άδεια ανατροφής τον επόμενο μήνα. Για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους πρέπει να καλύψω τις μέρες που απομένουν ως τη λήξη του σχολικού έτους, αλλά μετά την εξάντληση των 10 κανονικών, 8 αναρρωτικών και 10 αναρρωτικών για τα 4 τέκνα μου μου λείπουν 3 μέρες.. Από τη διεύθυνση μου είπαν πως πρέπει να καλυφθεί με άδειες το διάστημα μέχρι και τις 15/6 και μου πρότειναν να πάρω μια μακροχρόνια αναρρωτική άδεια 10-15 ημερών. Δεν γνωρίζω καθόλου τη διαδικασία.. Μπορεί κάποιος εκ πείρας να με βοηθήσει;
[/quot

Μια σχολικής επίδοσης,  μια γυναικολογικο έλεγχο και καπάκι σχολικής επίδοσης.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 19, 2023, 09:46:23 μμ »
Εάν το 3ο τέκνο είναι κάτω των 8 ετών,  3 μήνες πλήρες αποδοχές από 1/9/23. Και έχεις λαμβάνειν και 3 μήνες για το 4ο τέκνο.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια μονίμου εκπ/κου >8ημερών
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 19, 2023, 09:55:04 μμ »
Θα μπορούσες να δώσεις αίμα την 1η μέρα και να πάρεις και τις άλλες 2 κατευθείαν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159606
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 442
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.