*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών  (Αναγνώστηκε 3332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Frank

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« στις: Απρίλιος 26, 2023, 07:37:14 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή τις μέρες αυτές γίνονται οι αιτήσεις για συμμετοχή στην επιμόρφωση στα νέα προγράμματα σπουδών πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο;Είμαι νεοδιόριστος Μαθηματικός του 2022. Ο Φυσικός που έχουμε στο σχολείο που είναι νεοδιόριστος του 2021 συμμετέχει στον Α κύκλο και λέει ότι δεν αξίζει. Πολύς κόπος για το τίποτα. Θα ήθελα την άποψή σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:56:39 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 26, 2023, 07:57:01 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Επειδή τις μέρες αυτές γίνονται οι αιτήσεις για συμμετοχή στην επιμόρφωση στα νέα προγράμματα σπουδών πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο;Είμαι νεοδιόριστος Μαθηματικός του 2022. Ο Φυσικός που έχουμε στο σχολείο που είναι νεοδιόριστος του 2021 συμμετέχει στον Α κύκλο και λέει ότι δεν αξίζει. Πολύς κόπος για το τίποτα. Θα ήθελα την άποψή σας.
Κι εγώ είμαι μαθηματικός με 18 χρόνια υπηρεσίας και έχω κάνει αίτηση για τον Β΄ κύκλο και ας έχω ακούσει διάφορα. Όλο και κάτι θα μάθεις, ας μην είμαστε αρνητικοί σε όλα. Αν πάλι δεις ότι δεν έχει να σου προσφέρει και πολλά το σταματάς, δεν είναι υποχρεωτικό. Προσωπικά διδάσκω σε εσπερινό λύκειο και η μόνη μου ανησυχία είναι μην συμπίπτουν οι ώρες της σύγχρονης με το ωράριο του σχολείου ή αν θα μου δώσει άδεια ο διευθυντής για αυτές τις 8 ώρες σύγχρονης να καθυστερώ λίγο στο σχολείο. Όπως το δει κανείς. Το ίδιο αισθανόμουν και όταν ξεκίνησα το ΤΠΕ Β επιπέδου. Σκεφτόμουν να το παρατήσω και ευτυχώς τότε ο επιμορφωτής με στήριξε πολύ και με έπεισε και συνέχισα και το πήρα στην τελική. Κάθε επιμόρφωση για καλό είναι... αν πάλι δεν σου κάθεται καλά το σταματάς. Δεν είναι υποχρεωτικό. Προσωπική μου συμβουλή όμως είναι αν  μπορείς να το παρακολουθήσεις. Έστω και από τα σενάρια κάτι έχεις να μάθεις... πόσο μάλλον δε με την ατομική αξιολόγηση που ακολουθεί κάτι θα σου προσφέρει ειδικά στα σχέδια μαθήματος. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα!!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3371
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 26, 2023, 07:59:32 μμ »
Εγώ την έκανα, και στο τέλος μας είπαν ότι δεν θα προλάβουν να εφαρμοστούν του χρόνου. Άρα ό,τι έμαθα, θα το ξεχάσω.... Δεν ξέρω αν αυτό σε βοηθάει.... Ομολογώ κι εγώ όμως ότι με βοήθησε στα σενάρια, αλλά και πάλι μας είπαν βρείτε μόνοι σας σενάρια στο διαδίκτυο και κάντε παρόμοια...

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 26, 2023, 08:07:29 μμ »
Κι εγώ την κάνω τώρα. Δεν τελειώσαμε ακόμα. Έχει δουλειά όντως . Έχει εργασία -ες κάθε εβδομάδα και στο τέλος πρέπει να ετοιμάσεις σενάριο. Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι κάτι μαθαίνεις σίγουρα αλλά μην φαντάζεσαι και κάτι φοβερό.
Όσο για τις ώρες αν δεν σε βολεύουν να ξέρεις ότι μπορείς να ζητήσεις να αλλάξεις τμήμα που να σε βολεύει καλύτερα. Δεν το ανακοινώνουν κάπου αλλά να ξέρεις ότι γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:56:39 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 26, 2023, 08:26:58 μμ »
Είμαι φιλόλογος και παρακολούθησα τη Νεοελληνική Λογοτεχνία Γτμνασιου.
Το περίμενα καλύτερο, η επιμορφωτρια μιλούσε ακατάπαυστα ουσιαστικά εξηγώντας τις παρουσιάσεις που ήταν αναρτημένες, ήταν όντως πολλά αυτά που έπρεπε  να πει αλλά θα μπορούσε να έχει δομηθεί αλλιώς (πρώτα να μελετάμε και μετά να συζητάμε, ή να είναι οι ώρες περισσότερες). Περίμενα χρόνο για ανταλλαγή ιδεών κσι απόψεων, κάποιες φορές έγινε αυτό αλλά αφού είχε περάσει το δίωρο. Όμως είμαι ευχαριστημένη που μπήκα στη διαδικασια γιατί μου έδωσε ιδέες και μια ώθηση να κάνω κάτι επιπλέον στη διδασκαλία μου, έστω και με το υπάρχον πρόγραμμα (όντως δεν θα εφαρμοστεί του χρόνου, και η εφαρμογή στα πρότυπα πέρσι ήταν βεβιασμένη και προσχηματική).

Αν μου δοθεί η δυνατότητα θα δηλώσω και για τα υπόλοιπα φιλολογικά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 26, 2023, 08:46:49 μμ »
Το παρακολούθησα και εγώ (Καλλιτεχνικά).  Το βρήκα ενδιαφέρον, αν και πολλά από όσα λέγονται είναι ανεφάρμοστα σε σχολεία χωρίς εργαστήρια, και με μεγάλα τμήματα, όπως τα περισσότερα. Μαθαίνεις πως να οργανώνεις μεθοδολογικά ένα σενάριο, με  δημιουργικές δραστηριότητες και με χρήση ψηφιακών μέσων, από τις οποίες όλο και κάποιες θα μπορέσεις να υλοποιήσεις έστω και αποσπασματικά στο σχολείο σου. Έχει πολλά κοινά με το Β2 επίπεδο, αλλά αντίθετα με εκείνο, δεν απαιτείται να κάνεις πρακτική εφαρμογή  στην τάξη για το σενάριο. Απλώς, το γράφεις αναλυτικά, μα πάρα πολύ αναλυτικά, σύμφωνα με τη δοσμένη φόρμα και το υλικό που σου δίνουν να διαβάσεις. Όσο για το περιεχόμενο, βλέπεις νέες ιδέες, αλλά μερικές έννοιες παραμένουν ίδιες, με διαφορετικό όνομα. Μας έδειξαν και κάποια ψηφιακά εργαλεία, αρκετά χρήσιμα. Ευτυχώς τα νέα προγράμματα δεν ανατρέπουν τα παλιά, αλλά τα συμπληρώνουν. Η διαφορά θα φανεί όταν θα βγουν τα νέα βιβλία και τότε θα μπορούμε να διαλέγουμε εκείνο που ταιριάζει περισσότερο στην περίπτωσή μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2023, 08:48:25 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 26, 2023, 08:50:32 μμ »
Και εγώ παρακολούθησα τη Νεοελληνική Γλώσσα. Είναι σαφές πως όλα αυτά μπορούν να υλοποιηθούν σε ένα άλλο σχολείο, όχι το ελληνικό όπως είναι σήμερα. Προφανώς κάποιοι συνάδελφοι σκοπεύουν να αποσπαστούν σε Γερμανία ή Βέλγιο. Τους ευχόμαστε καλή τύχη...😁

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3371
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 26, 2023, 09:02:31 μμ »
Αυτά τα Π.Σ. δεν λαμβάνουν καν υπόψη ότι τα περισσότερα σχολεία δεν έχουν ούτε προτζέκτορες, ούτε αρκετά λαπτοπ, ούτε εύκολη πρόσβαση στο Εργαστήριο Πληροφορικής. Αν θες να εξελίξεις ένα μάθημα, προβλέπεις και το Project Based Learning, και άλλα πολλά...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 26, 2023, 09:16:25 μμ »
Σωστά. Είναι γραμμένα για το ιδανικό σχολείο με τους ιδανικούς μαθητές! Στο ένα από τα σχολεία που πηγαίνω, περιφέρουμε το μοναδικό λάπτοπ που δεν είναι χαλασμένο από τάξη σε τάξη, ως άγιο δισκοπότηρο και προβάλλουμε σε διαδραστικούς που τα δείχνουν όλα τελείως κόκκινα ή κίτρινα (άντε να δείξεις θεωρία και ιδιότητες χρωμάτων! ;D). Εκεί, επιπλέον, χάνουμε τουλάχιστον 5-10 λεπτά μέχρι να τα στήσουμε και να δουλέψουν, με (ευτυχώς) τη βοήθεια πρόθυμων μαθητών πάντοτε. Γενικά,  θέλει πολλή σκέψη πριν το αποφασίσεις..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 26, 2023, 10:39:40 μμ »
Δεν ξέρω για τα δικά σας μαθήματα, αυτό που παρακολούθησα εγω δεν βασίζεται στις ΤΠΕ σε βαθμό ανεδαφικό. Θα έλεγα ότι εκτός τόπου κ χρόνου ήταν τα σενάρια που κυκλοφορούσαν σε συνέδρια για νέες τεχνολογίες.
Στη λογοτεχνία έχει ενδιαφέρον η εισαγωγή πιο συστηματικής θεωρίας λογοτεχνίας ως κατεύθυνσης για τον διδάσκοντα και η διδασκαλία ολοκλήρου έργου. Πράγματα αυτονόητα που θα έπρεπε να έχουν γίνει. Η διδασκαλία είναι κειμενοκεντρικη με έμφαση στην ανταπόκριση των μαθητών και τη λογοτεχνικότητα,άλλη μια ευχάριστη αλλαγή από τα σενάρια της μοδός που τα παιδιά απλώς αναζητούσαν πληροφορίες στο ιντερνετ για τον συγγραφέα την εποχή κλπ. Ανεφάρμοστα πολλά τα βρίσκω σε επίπεδο χρόνου που αναμένεται να αφιερωθεί σε κάθε κείμενο, γιατι δεν επαρκεί.,

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 26, 2023, 10:49:39 μμ »
Νομίζουν ότι σε όλα τα σχολεία επικρατούν τέλειες συνθήκες, ίδιες με τα πρότυπα και πειραματικά.
Κρατάμε ό,τι είναι καλό, μας ενδιαφέρει, και ταιριάζει στην περίπτωσή μας και ξεχνάμε τα υπόλοιπα.
Η επιμορφώτριά μας πάντως ήταν καλή, της ίδιας ειδικότητας με εμάς, με μεγάλη εμπειρία σε τάξη (ας μη το θεωρούμε αυτονόητο), ανατροφοδοτούσε τακτικά  και απαντούσε έγκαιρα, και στα μηνύματα,  σε όλες μας τις απορίες.

Αποσυνδεδεμένος Frank

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 26, 2023, 11:55:02 μμ »
Καλησπέρα. Σας ευχαριστώ για τα σχόλια και τη γνώμη σας. Μάλλον θα κάνω αίτηση και ό,τι μείνει καλό θα είναι.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 27, 2023, 12:37:04 μμ »
Μας έδειξαν και κάποια ψηφιακά εργαλεία, αρκετά χρήσιμα.

μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα να καταλάβουμε λίγο τι λέγεται ;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στα Νέα Προγράμματα Σπουδών
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 27, 2023, 12:43:44 μμ »
Και εγώ παρακολούθησα τη Νεοελληνική Γλώσσα. Είναι σαφές πως όλα αυτά μπορούν να υλοποιηθούν σε ένα άλλο σχολείο, όχι το ελληνικό όπως είναι σήμερα. Προφανώς κάποιοι συνάδελφοι σκοπεύουν να αποσπαστούν σε Γερμανία ή Βέλγιο. Τους ευχόμαστε καλή τύχη...😁
Χαχα! Έτσι μπράβο, πες τα!
Ας φτιάξει κι ας επιδιορθώσει το Υπουργείο τα ταβάνια των αιθουσών κι ας φροντίσει να μην πλημμυρίζουν τα σχολεία, όταν βρέχει και τις επιμορφώσεις, ας τις αφήσει για πολύυυυυυυ αργότερα, όταν θα έχουμε τις κτιριακές υποδομές & τους εκπαιδευτικούς στην αίθουσα έγκαιρα, όπως γίνεται στα δυτικοευρωπαικά κράτη!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159871
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 324
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.052 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.