*

Αποστολέας Θέμα: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 2138 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Frank

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« στις: Ιούνιος 28, 2023, 02:04:08 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νεοδιόριστος του 2022. Τη σχολική χρονιά 22-23 ήμουν προσωρινά τοποθετημένος και τώρα πήρα την οριστική τοποθέτηση. Έχω διοριστεί μακριά από το σπίτι μου και το φθινόπωρο που θα γίνουν οι αιτήσεις για μετάθεση θέλω να κάνω αίτηση για να πάω πιο κοντά στο σπίτι. Ενημερώθηκα από παλιότερο συνάδελφο ότι έχω δικαίωμα να ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ και αυτό δεν θα μου προκαλέσει πρόβλημα με την μετάθεση. Γνωρίζει κάποιος αν όντως ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:16 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 28, 2023, 02:27:23 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νεοδιόριστος του 2022. Τη σχολική χρονιά 22-23 ήμουν προσωρινά τοποθετημένος και τώρα πήρα την οριστική τοποθέτηση. Έχω διοριστεί μακριά από το σπίτι μου και το φθινόπωρο που θα γίνουν οι αιτήσεις για μετάθεση θέλω να κάνω αίτηση για να πάω πιο κοντά στο σπίτι. Ενημερώθηκα από παλιότερο συνάδελφο ότι έχω δικαίωμα να ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ και αυτό δεν θα μου προκαλέσει πρόβλημα με την μετάθεση. Γνωρίζει κάποιος αν όντως ισχύει;

Ναι ισχυει εντος του ΠΥΣΔΕ

Αποσυνδεδεμένος Classics

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 28, 2023, 03:05:06 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, όλες! Μια ερώτηση, επείγουσα:
πήρα μετάθεση, δηλωσα σχολεία ,αλλά δεν τοποθετήθηκα, γιατί δήλωσα λίγα σχολεία κ δεν είχα πολλά μόρια ..
Τώρα μας καλεί το πυσδε να δηλώσουμε πάλι σχολεία ,αυτά που έμειναν . Αν δεν δηλώσω καθόλου σχολεία η  δηλώσω και δεν τοπουετηθω, το πυσδε με τοποθετεί όπου θέλει;
Κ σε αυτή, την τελευταία περίπτωση, που το πυσδε με τοποθετεί για το συμφέρον/ανάγκες της υπηρεσίας , τη χρωστώ τη θέση; Πρέπει να την υπηρετήσω ;
Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 28, 2023, 03:08:40 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, όλες! Μια ερώτηση, επείγουσα:
πήρα μετάθεση, δηλωσα σχολεία ,αλλά δεν τοποθετήθηκα, γιατί δήλωσα λίγα σχολεία κ δεν είχα πολλά μόρια ..
Τώρα μας καλεί το πυσδε να δηλώσουμε πάλι σχολεία ,αυτά που έμειναν . Αν δεν δηλώσω καθόλου σχολεία η  δηλώσω και δεν τοπουετηθω, το πυσδε με τοποθετεί όπου θέλει;
Κ σε αυτή, την τελευταία περίπτωση, που το πυσδε με τοποθετεί για το συμφέρον/ανάγκες της υπηρεσίας , τη χρωστώ τη θέση; Πρέπει να την υπηρετήσω ;
Ευχαριστώ!!
Ναι σε κάθε σου ερώτηση.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:42:16 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 28, 2023, 04:19:07 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, όλες! Μια ερώτηση, επείγουσα:
πήρα μετάθεση, δηλωσα σχολεία ,αλλά δεν τοποθετήθηκα, γιατί δήλωσα λίγα σχολεία κ δεν είχα πολλά μόρια ..
Τώρα μας καλεί το πυσδε να δηλώσουμε πάλι σχολεία ,αυτά που έμειναν . Αν δεν δηλώσω καθόλου σχολεία η  δηλώσω και δεν τοπουετηθω, το πυσδε με τοποθετεί όπου θέλει;
ολα ειναι συναρτηση αφενος του πόσα οργανικα κενα εμειναν αδιαθετα στην ειδικοτητα σου  και ποσα μορια εχουν αυτα και αφετέρου ποσοι εκπκοι της ειδικοτ σου εμειναν στη διαθεση πυσδε. Παραδειγμα1: αν παραμενουν κενα τα σχολεια 1 (λιγοτερο κακο για τα συμφεροντα σου) με 7 μορια και σχολ 2 (το χειροτερο για σενα) με 8 μορια και ειστε 2 στη διαθεση τοτε α) αν εισαι δευτερος σε μορια πρεπει οπωσδηποτε να κανεις αιτηση μηπως και παρεις το σχολ 1, αν υποθεσουμε οτι δεν εχει κανει δηλωση ο ετερος συναδελφος με τα περισσοτερα μορια. Αν εκανε δηλωση για το σχολ 1, τοτε προφανως θα παρεις το σχολ 2, γιατι αυτος με τα λιγοτερα μορια τοποθετειται στο σχολειο με τα περισσοτερα δηλ στην περιπτωση αυτη κανοιντας αιτηση ισως και να σωσεις καπως την κατασταση
και β) να μην κανεις αιτηση (κακή στρατηγικη) και να τοποθετηθεις αυτοδικαια στο σχολ 2 , αφου ο ετερος εκπκος ειτε εκανε αιτηση για το σχολ 1, ειτε δεν εκανε θα τοποθετηθει σε αυτο
Παραδειγμα 2: να ειστε 3 στη διαθεση και 2 τα κενά (που και τα 2 ειναι το ιδιο χαλια για σενα) και συ να εχεις τα περισσοτερα μορια απ ολους. Τοτε δεν πρέπει να κανεις αιτηση γιατι θα τοποθετηθουν- θελουν δε θελουν- οι αλλοι δυο με τα λιγοτερα μορια στα 2 κενα.
paradeigma 3: μεινατε 4 εκπκοι στη διαθεση και συ εισαι δευτερος/η σε μορια και τα αδιαθετα κενα ειναι δυο. Σου αρεσει το ενα απο τα δυο και κανεις αιτηση μονο γι αυτο, αλλα στο παιρνει ο πρωτος σε μορια. Τοτε ΔΕΝ  τοποθετεισαι αναγκαστικα και θα παραμεινεις στη διαθεση,  εφοσον αναγκαστικα στο ενα κενό που απεμεινε θα τοποθετηθει ο τελευταιος σε μορια
Ισως αν ηταν γνωστα τα πραναφερομενα δεδομενα να μπορουσε να γινει ασφαλεστερη εκτιμηση. Η δικη μου σκεψη αν ημουν στην θεση θα ηταν η εξης: αν τα εναπομειναντα κενα ειναι 100% "άσχημα" κενά για τα συμφέροντα μου δεν θα εκανα δηλωση ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ στην διάθεση. ΑΝ σχεδον όλα ηταν 100% "άσχημα" κενά  και ενα κενό ήταν 99% άσχημο τοτε θα εκανα δηλωση μονο γι αυτο, ωστε να αποφυγω το 100% ασχημο κενό

Κ σε αυτή, την τελευταία περίπτωση, που το πυσδε με τοποθετεί για το συμφέρον/ανάγκες της υπηρεσίας , τη χρωστώ τη θέση; Πρέπει να την υπηρετήσω;
Παρολο οτι ειναι για το συμφερον της υπηρεσιας η κειμενη νομοθεσια δεν αναφερει καποια επιπλεον μεριμνα γι αυτη την περιπτωση , οποτε για να εχεις απολυτη εικονα για το τι μελλει γενεσθαι στην περιπτωση αυτη, ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΣΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΔΗΛΩΣΗ ΣΟΥ, θα πρεπει να στειλεις ενα γραπτο ερωτημα προς το τμημα προσωπικου της δδε που υπηρετεις ωστε να λαβεις την οποια απαντηση. Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι υπαρχει κενο νομοθεσιας
Ευχαριστώ!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2023, 04:52:35 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 28, 2023, 04:51:05 μμ »

Δεν υπάρχει κανένα νομικό κενο. Πρέπει να υπηρετήσει τη οργανική θέση που δίνεται για τις ανάγκες της υπηρεσιας για να έχει δικαίωμα μετάθεσης ή βελτίωσης.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 28, 2023, 05:03:00 μμ »
Δεν υπάρχει κανένα νομικό κενο. Πρέπει να υπηρετήσει τη οργανική θέση που δίνεται για τις ανάγκες της υπηρεσιας για να έχει δικαίωμα μετάθεσης ή βελτίωσης.
μηπως σου βρισκεται προχειρη καποια σχετικη διαταξη που να λεει το παραπανω, οτι δηλ " Πρέπει να υπηρετήσει τη οργανική θέση που δίνεται για τις ανάγκες της υπηρεσιας για να έχει δικαίωμα μετάθεσης ή βελτίωσης", γιατι προσωπικα εσυ με εχεις συνηθισει να μου παραθετεις την προσωπικη σου αποψη ως νομοθεσια του υπαιθ. Επιλεον αν εσυ ησουν στη θεση ενος εκπκου που τον εβαζαν αυτοδικαια σε οργανικη και χωρις δηλωση του θα αποδεχοσουν τη μοιρα σου ή θα διεκδικουσες, μεσω ενος απλου γραπτου ερωτηματος, μί καλυτερη μοιρα?Τοση μοιρολατρια πια

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 28, 2023, 05:08:07 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, όλες! Μια ερώτηση, επείγουσα:
πήρα μετάθεση, δηλωσα σχολεία ,αλλά δεν τοποθετήθηκα, γιατί δήλωσα λίγα σχολεία κ δεν είχα πολλά μόρια ..
Τώρα μας καλεί το πυσδε να δηλώσουμε πάλι σχολεία ,αυτά που έμειναν . Αν δεν δηλώσω καθόλου σχολεία η  δηλώσω και δεν τοπουετηθω, το πυσδε με τοποθετεί όπου θέλει;

Αν δεν δηλώσεις και καλυφθούν οι εναπομείνασες θέσεις τότε παραμένεις στη διάθεση.
Αν δεν δηλώσεις και υπάρχουν άλλοι που επίσης δεν δήλωσαν και έχουν λιγότερα μόρια από εσένα τότε θα τοποθετηθούν αυτοί και επίσης θα παραμείνεις στη διάθεση.
Αν ο αριθμός των σχολείων που έμειναν είναι ο ίδιος με τον αριθμό όσων μείνατε χωρίς οργανική τότε θα τοποθετηθείτε όλοι σε αυτά, δηλώσετε ή δεν δηλώσετε ( τότε έχει σίγουρα νόημα να δηλώσεις ) 
Αν ο αριθμός των σχολείων είναι μικρότερος από τον αριθμό όσων μείνατε χωρίς οργανική και δεν δηλώσει κανείς τότε θα τοποθετηθούν στα σχολεία οι τελευταίοι σε μόρια.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 28, 2023, 05:33:58 μμ »
μηπως σου βρισκεται προχειρη καποια σχετικη διαταξη που να λεει το παραπανω, οτι δηλ " Πρέπει να υπηρετήσει τη οργανική θέση που δίνεται για τις ανάγκες της υπηρεσιας για να έχει δικαίωμα μετάθεσης ή βελτίωσης", γιατι προσωπικα εσυ με εχεις συνηθισει να μου παραθετεις την προσωπικη σου αποψη ως νομοθεσια του υπαιθ. Επιλεον αν εσυ ησουν στη θεση ενος εκπκου που τον εβαζαν αυτοδικαια σε οργανικη και χωρις δηλωση του θα αποδεχοσουν τη μοιρα σου ή θα διεκδικουσες, μεσω ενος απλου γραπτου ερωτηματος, μί καλυτερη μοιρα?Τοση μοιρολατρια πια
Προσωπικά εγώ βρέθηκα ακριβώς σε αυτή τη θέση και την υπηρέτησα αναγκαστικα. Δεν συνηθίζω να παραθέτω την προσωπική μου άποψη ως νομοθεσία, απλά υπηρετούσα κάποια χρόνια στη διεύθυνση στη γραμματεια ΠΥΣΔΕ. Από την άλλη οι διευκρινιστικές του υπουργείου συχνά αλλάζουν τα δεδομένα, οπότε σίγουρα το πιο ασφαλές είναι το γραπτό ερωτημα

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 28, 2023, 05:48:46 μμ »
τον τελευταιο καιρο εχει συζητηθει και με αλλα μέλη το συγκεκριμενο ζητημα και η δικη μου αποψη δεν ηταν σε  διαφορετικη κατευθυνση απο τη δικη σου. Απλα εξεφρασα μια αμφιβολια επιχειρηματολογωντας για αυτην οπως φαινεται στο παρακατω
https://www.pde.gr/index.php?action=profile;u=47547;area=showposts;start=140.
Επειδη λοιπον καιι γω εχω περασει απο καποια διοικητικα μετερίζια, αυτο που αποκόμισα στην διαδρομη αυτη ειναι οτι ενα γραπτο ερωτημα προς το υπουργειο για οποιαδηποτε απορια σε κανεναν μας δεν αφαιρεσε κατι. Απλα και στην χειροτερη περιπτωση δεν προσθεσε κιολας

Αποσυνδεδεμένος Ragazza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 28, 2023, 06:48:30 μμ »
Εμάς τώρα η ΔΔΕ μας είπε να κάνουμε αίτηση για οριστική τοποθέτηση από μετάθεση, εγώ είμαι ειδική αγωγή, είδα τα κενά που υπάρχουν στα σχολεία, πήγα τώρα να κάνω την αίτηση στο teachers.minedu.gov.gr και στις προτιμήσεις μου βγάζει κι άλλα σχολεία να δηλώσω, που είχα δει όμως πριν ότι δεν είχαν κενά στην ειδική, λέει επιλέξτε μέχρι 20 προτιμήσεις, τι να κάνω; να τα δηλώσω και τα υπόλοιπα; ή μόνο τα κενά που έχω δει;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 28, 2023, 07:10:23 μμ »
Λογικά εσύ βλέπεις όλα τα σχολεία της περιοχής. Θα δηλώσεις τα οργανικά κενά που δόθηκαν και τα πιθανά κενά (αν προκύψουν επειδή κάποιοι που ζητούν βελτίωση, μπορεί να αφήσουν την οργανική τους θέση για μία άλλη). Μέχρι τις 20 επιλογές μπορείς να δηλώσεις όποια σχολεία θες, με τη σειρά που επιθυμείς.

Αποσυνδεδεμένος Ragazza

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 28, 2023, 07:19:18 μμ »
OK σ'ευχαριστω Lasid!πάντα κατατοπιστικος!!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οριστική τοποθέτηση και απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 28, 2023, 10:52:34 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νεοδιόριστος του 2022. Τη σχολική χρονιά 22-23 ήμουν προσωρινά τοποθετημένος και τώρα πήρα την οριστική τοποθέτηση. Έχω διοριστεί μακριά από το σπίτι μου και το φθινόπωρο που θα γίνουν οι αιτήσεις για μετάθεση θέλω να κάνω αίτηση για να πάω πιο κοντά στο σπίτι. Ενημερώθηκα από παλιότερο συνάδελφο ότι έχω δικαίωμα να ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ και αυτό δεν θα μου προκαλέσει πρόβλημα με την μετάθεση. Γνωρίζει κάποιος αν όντως ισχύει;

Δεν έχεις πρόβλημα. Μπορείς να αιτηθείς κανονικά μετάθεση σε άλλο ΠΥΣΔΕ ακόμα κ αν τη δεύτερη χρονιά υπηρετήσεις με απόσπαση σε σχολείο εντός ΠΥΣΔΕ που έχεις οργανική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.