*

Αποστολέας Θέμα: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024  (Αναγνώστηκε 7387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katsh_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« στις: Ιούλιος 11, 2023, 01:03:56 μμ »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Εργάζομαι ως ΠΕ86 τα τελευταία χρόνια. Γνωρίζετε αν θα μπορούμε να έχουμε από τις Δευτεροβάθμιες και τις Πρωτοβάθμιες εικόνα των λειτουργικών κενών πριν την δήλωση προτίμησης περιοχών; Με ενδιαφέρει μόνο η 1η φάση και σύμφωνα με τα μόριά μου, εκτιμώ ότι θα έχω μια αξιόλογη θέση στους προσωρινούς πίνακες των αναπληρωτών γενικής αγωγής (με επιφύλαξη).
Το ρωτάω, διότι, για την χρονιά που ακολουθεί, ενδιαφέρομαι για συγκεκριμένο νησί του Νοτίου Αιγαίου αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε, στις δηλώσεις περιοχών δηλώνουμε συμπλέγματα νησιωτικών περιοχών (πχ Α' Κυκλάδων με πιθανότητες για Κίμωλο, Σέριφο, Μήλο, Σίφνο).

Τέλος, οι προσωρινές τοποθετήσεις των νεοδιορισθέντων συναδέλφων θα βγουν, επίσης, πριν την δική μας δήλωση περιοχών;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:44 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 11, 2023, 02:03:34 μμ »
katsh_12, οι τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών που θα διοριστούν τον Αύγουστο ίσως να μην προλάβουν να βγουν πριν από τη δήλωση περιοχών των αναπληρωτών. Αφού εκτιμάς ότι θα έχεις καλή σειρά στον πίνακα των αναπληρωτών, δεν πρέπει να ανησυχείς, ότι κάποιος άλλος αναπληρωτής ΠΕ86 θα σου πάρει το νησί που θέλεις. Για τις τοποθετήσεις των νεοδιόριστων μπορείς να ρωτήσεις τοπικά εκεί στην ΕΛΜΕ ή στον ΣΕΠΕ της περιοχής για να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες. Μια άλλη λύση είναι να τηλεφωνήσεις στη διεύθυνση, αλλά δεν ξέρω τι εικόνα θα έχουν πριν τις δηλώσεις των αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος katsh_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 11, 2023, 02:15:53 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Θα κινηθώ, όπως προτείνετε και ίσως λάβω χρήσιμες πληροφορίες.
Η αξιόλογη θέση...είναι σχετική. Δική μου εκτίμηση είναι με τα περίπου 90 μόρια που θα έχω. Πολλές ανακατατάξεις μπορούν να συμβούν. Ο φόβος μου είναι μήπως δηλώνοντας την περιοχή που θέλω πχ Α' Κυκλάδων και στόχος μου είναι, φερειπείν, αποκλειστικά η Σίφνος , να μη δώσει κανέναν κενό στην ειδικότητά μας για 1η φάση (ή να έχει δώσει και να μην καλυφθεί από 1η φάση) και να βρεθώ σε κάποια από τα άλλα. Το παράδειγμα είναι τυχαίο, για να εξηγήσω το σκεπτικό μου.

Και πάλι ευχαριστώ!
Εύχομαι ένα ξεκούραστο καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 11, 2023, 02:27:46 μμ »
Αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να ρυθμίσεις από τόσο νωρίς. Ίσως να μην μπορεί να το ρυθμίσει απόλυτα ένας αναπληρωτής ακόμα και αργότερα.
Εξάλλου ο υπολογισμός των λειτουργικών κενών πρέπει να λάβει πολλούς παράγοντες υπόψη. Μπορείς να τους δεις στο τέλος του εγγράφου: https://www.pde.gr/index.php?action=tpmod;dl=get1340

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:44 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 11, 2023, 04:35:16 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Θα κινηθώ, όπως προτείνετε και ίσως λάβω χρήσιμες πληροφορίες.
Η αξιόλογη θέση...είναι σχετική. Δική μου εκτίμηση είναι με τα περίπου 90 μόρια που θα έχω. Πολλές ανακατατάξεις μπορούν να συμβούν. Ο φόβος μου είναι μήπως δηλώνοντας την περιοχή που θέλω πχ Α' Κυκλάδων και στόχος μου είναι, φερειπείν, αποκλειστικά η Σίφνος , να μη δώσει κανέναν κενό στην ειδικότητά μας για 1η φάση (ή να έχει δώσει και να μην καλυφθεί από 1η φάση) και να βρεθώ σε κάποια από τα άλλα. Το παράδειγμα είναι τυχαίο, για να εξηγήσω το σκεπτικό μου.

Και πάλι ευχαριστώ!
Εύχομαι ένα ξεκούραστο καλοκαίρι!
Δυστυχώς ο φόβος αυτός είναι βάσιμος. Μου έχει τύχει να μη βγάζει κενό στην φάση που προσλήφθηκα (ακόμη και α' φάση) η περιοχή που ήθελα και στην επόμενη φάση να δώσει μπόλικα δίπλα στο σπίτι μου με αποτέλεσμα να έχω αρκετό χρόνο μετάβασης από και προς τη δουλειά. Κέρδισα βέβαια τα όποια μόρια και χρήματα παραπάνω. Προηγούνται τόσοι άλλοι πριν τους αναπληρωτές (λογικό φυσικά) που ή ρισκάρουμε και δηλώνουμε λίγες ή μια περιοχές και περιμένουμε αν και πότε θα βγουν εκεί κενά, ή ανοίγουμε τον κύκλο των επιλογών ρισκάροντας και πάλι να δουλέψουμε νωρίτερα αλλά σε τόπο που δε μας βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 11, 2023, 04:53:16 μμ »
Αν μιλάς για Κυκλαδες, έχει ανακοινωθεί ότι μόλις γίνουν οι αποστάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ κ έχουν ολοκληρωθεί κ οι φορείς, θα βγουν λειτουργ κενά για να δηλώσουν περιοχές οι αποσπασμένοι εντός εκτός κλπ. Αυτό λογικά σε καμία δεκαριά μέρες θα έχει γίνει. Από κει και πέρα παρακολουθείς ανακοινώσεις και συγκρίνεις πίνακες πριν και μέτε τις τοποθετήσεις. Κι εφόσον επιθυμείς συγκεκριμένο νησί, καλύτερα πάρε τηλ τη μέρα της εφημερίας στα σχολεία του να ρωτήσεις τι συμβαίνει με τος θέσεις στην ειδικότητα που σε ενδιαφέρει.

Αποσυνδεδεμένος thephantom

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 11, 2023, 05:12:52 μμ »
Ωστόσο, να έχεις στο νου σου ότι το νησί που επιθυμείς μπορεί να καλυφθεί από τους νεορισθεντες. Λογικά, οι διορισμοί θα προηγηθούν των αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 11, 2023, 05:58:42 μμ »
Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Εργάζομαι ως ΠΕ86 τα τελευταία χρόνια. Γνωρίζετε αν θα μπορούμε να έχουμε από τις Δευτεροβάθμιες και τις Πρωτοβάθμιες εικόνα των λειτουργικών κενών πριν την δήλωση προτίμησης περιοχών; Με ενδιαφέρει μόνο η 1η φάση και σύμφωνα με τα μόριά μου, εκτιμώ ότι θα έχω μια αξιόλογη θέση στους προσωρινούς πίνακες των αναπληρωτών γενικής αγωγής (με επιφύλαξη).
Το ρωτάω, διότι, για την χρονιά που ακολουθεί, ενδιαφέρομαι για συγκεκριμένο νησί του Νοτίου Αιγαίου αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε, στις δηλώσεις περιοχών δηλώνουμε συμπλέγματα νησιωτικών περιοχών (πχ Α' Κυκλάδων με πιθανότητες για Κίμωλο, Σέριφο, Μήλο, Σίφνο).

Τέλος, οι προσωρινές τοποθετήσεις των νεοδιορισθέντων συναδέλφων θα βγουν, επίσης, πριν την δική μας δήλωση περιοχών;


Η δδε κυκλαδων μου κανει εντυπωση σημερα που μιλαμε οτι δεν εχει ολοκληρωσει ακομα τις οργανικες τοποθετησεις των μονίμων. Εχει τελειωσει στις 18/5 με τους υπεραριθμους και ως τις 26/5 ζητησε δηλωσεις για τις βελτιωσεις και καπου εκει παγωσαν τις υπολοιπες οργανικες διαδικασιες, παρολο οτι υπηρχε η γνωματευση του ΣτΕ και το ξεπαγωμα πριν τις δεύτερες εκλογες. Θα μπορουσαν εντος ιουνιου ή εστω μετα την ορκωμοσια της νεας κυβερνησης να εχουν συνεχισει και ολοκληρωσει τις οργανικες μεταβολες. Απομενει λοιπόν καταρχας να κανουν τη Β και Γ φαση των τοποθετησεων των μονιμων. Παρολα αυτα εχουν ζητησει αιτησεις για αποσπασεις εντος πυσδε και οπως ειπε και η συναδελφος πιο πριν, ανακοινωσαν ότι ο πίνακας λειτουργικών κενών θα αναρτηθεί μετά την ανακοίνωση από το Υ.ΠΑΙ.Θ. των αποσπάσεων από Π.Υ.Σ.Δ.Ε. σε Π.Υ.Σ.Δ.Ε. και των αποσπάσεων σε φορείς του Υ.ΠΑΙ.Θ. ή άλλους φορείς και οι οποιες αναμενεται να εχουν ολοκληρωθει ως τις 20-25 ιουλιου.
Το συμπερασμα απο τα παραπανω ειναι οτι θα πρεπει πρωτα να τελειωσουν στο επομενο 10ημερο τουλαχιστον τα οργανικά τους και καπου εκει που θαχουν  ολοκληρωθει και οι αποσπασεις, θα  αναρτησουν τα λειτουργικα κενα τους (25-30 ιουλιου λογικα).
Τα 2 προηγουμενα χρονια ηταν μια διευθυνση που τοποθετουσε σε λειτουργικα εντος ιουλιου, πριν καν στειλει καποιο σχετικο εγγραφο το υπουργειο, χωρις να σημαινει οτι δεν νομιμοποιουνταν να το κανει. Περυσι ας πουμε ειχαν τοποθετησει σε λειτουργικα μεσα ιουλιου, ενω το υπουργειο ζητησε καταγραφη λειτουργικων κενων 5/8/22.
Επομενως  ενας υποψηφιος αναπληρωτης στην δδε κυκλαδων μαλλον θα εχει μια καλη εικονα των κενων που θα εχουν απομεινει στις αρχες αυγουστου, συγκρινοντας τον πινακα λειτουργικων που θαχει αναρτηθει πριν τις τοποθετησεις με αυτον  των τοποθετησεων που θαχουν γινει.
Απο την αλλη, περυσι οι δηλωσεις περιοχων εγιναν στα μεσα αυγουστου και φετος εχουμε ακομη την επιπροσθετη και καθοριστικη εκκρεμότητα της ανακοινωσης των προσωρινων πινακων γενικης.
Ως προς τους νεοδιοριστους ακομα δεν γνωριζουμε νεοτερα ως προς το ποτε θα βγει φεκ, ορκωμοσια κλπ. Λογικα θαχουν ολοκληρωθει και αυτων οι τοποθετησεις σε λειτουργικα κενα προς τα τελη αυγουστου οπως εκτιμω και οπως φαινεται μετά απο τις τοποθετήσεις των νυν μονίμων.
Αν υποθεσουμε οτι θαχουν τελειωσει με τις τοποθετησεις σε λειτουργικα των νυν μονιμων ως τελη ιουλιου και οτι οι αιτησεις των αναπληρωτων θα ξεκινησουν μεσα αυγουστου, τοτε ο υποψηφιος ανπληρωτης θα γνωριζει ενα μεγαλο μερος των λειτουργικων κενων στα μεσα αυγουστου και απλα μπορει να μην γνωριζει τοτε τις τοποθετησεις των νεοδιοριστων. Αν ημουν στην θεση σου θα επαιρνα  αρχες αυγουστου τη μερα θερινης υπηρεσιας τα σχολεια που  με ενδιαφερουν (οπως ειπε και η συναδελφος) και θα εψαχνα να ερθω σε επαφη με το νεο διευθυντη και ο οποιος ολο και κατι θα ηξερε για τη θεση του πε86 στο σχολειο του. Παντως εχω την αισθηση οτι αν παρεις εκεινη την περιοδο και το τμημα εκπαιδ θεματων της δδε θα παρεις μια εικονα.
Παντως μην τα δενεις σχοινι κορδονι ολα τα πραπανω γιατι οπως ειπε και ο συναδελφος πιο πριν τα ζητηματα των κενων που εχουν απομεινει για τους αναπληρωτες ειναι ενα ευμεταβλητο ζητημα που δεν μπορεί να ρυθμίσει από τόσο νωρίς., ουτε καν τελη αυγουστου που θα χουν γινει οι δηλωσεις

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2023, 06:00:25 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 11, 2023, 05:59:26 μμ »
.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 11, 2023, 06:07:51 μμ »
@gtΠΕ02 η ΔΔΕ Κυκλάδων έχει κάνει οργανικές τοποθετήσεις. Δεν νομίζω να κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 11, 2023, 07:23:49 μμ »
@gtΠΕ02 η ΔΔΕ Κυκλάδων έχει κάνει οργανικές τοποθετήσεις. Δεν νομίζω να κάνω λάθος.
οντως κανανε στις 26/5 και δεν το ειδα

Αποσυνδεδεμένος regi84

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 27, 2023, 11:15:48 μμ »
Υπάρχει κάπου ο πίνακας με τα λειτουργικά κενά που έδωσαν οι διευθύνσεις για το 2023-24;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 28, 2023, 08:44:36 πμ »
αν εννοεις τα κενα δευτεροβαθμιας  που δοθηκαν απο τις διευθυνσεις προς το υπουργειο πριν μερικες μερες για τη διενεργεια των αποσπασεων ειναι δω
https://thodoros-katsonopoulos.webnode.gr/epikairotita/?fbclid=IwAR2DR3JXfuMnhXZpqwTDcm3RtM871PoKY2k1eoOL3ImzW6zXEgt461vJFj0
Αν προσθ-αφαιρσεις όσους φυγανε -ηρθανε με αποσπαση σε καθε δδε θα εχεις μια εικονα κενών σε επιπεδο συνολικα της καθε δδε.
Ομως αυτη την εποχη θα υπολογισουν εκ νεου οι δδε τα επικαιροποιημενα λειτουργικα κενά ΑΝΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΟΝΑΔΑ με εναν τροπο υπολογισμου που ειναι διαφορετικος σε σχεση με τον αντιστοιχο που χρησιμοποιηθηκε για να βγουν τα κενα για αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε . Πιο συγκεκριμενα,

για τον υπολογισμο κενων για αποσπασεις απο πυσδε σε πυσδε:

τo Y.Σ αρχικα υπολογισε τους πινακες κενων ανα σχολ μοναδα με τον ιδιο τροπο υπολογισμου που θα εφαρμοσει για τον υπολογ των κενων για τις τοποθετησεις του αυγουστου, ΟΜΩΣ στους πινακες αυτους συνυπολογισε τους καθηγητες που ειναι στη διαθεση στα σχολεια που ειχαν προσωρινα τοποθετηθει το τρεχον σχολ ετος. Επειτα αθροιστηκαν σε επιπεδο ΣΥΝΟΛΙΚΑ της δδε ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑ ΟΜΟΡΗ ΟΜΑΔΑ (οπως γινεται στον υπολογισμο κενων για μεταθεσεις), οι ωρες ελλειμματος/πλεονασματος ανα ειδικοτητα και προεκυψε ενα τελικο ελλειμμα ή πλεονασμα . Σε αυτο προστεθηκαν και οι νεοδιοριζομενοι με ενα μεσο ωραριο 20 μοναδες και το αποτελεσμα σταλθηκε στο υπουργειο.

Ως προς τον υπολογισμο κενων για τις τοποθετησεις του αυγουστου για την καλυψη λειτουργικων κενων ανα σχολειο :

τo Y.Σ θα υπολογισει τους πινακες κενων ανα σχολ μοναδα με τον ιδιο τροπο υπολογισμου που εφάρμοσε για τις αποσπασεις. ΟΜΩΣ στους πινακες αυτους ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΥΠΟΛΓΙΣΕΙ (οπως ειναι λογικο) τους καθηγητες που ειναι στη διαθεση στα σχολεια που ειχαν προσωρινα τοποθετηθει το τρεχον σχολ ετος, εφοσον αυτοι οι καθηγητες θα δηλωσουν απο την αρχη προτιμησεις για σχολεια. Επισης θα συνυπολγισει τυχον νεες μακροχρονιες αδειες που εγκριθηκαν, καθως και τις εγκρισεις ολιγομελων τμηματων +την προσθαφαιρεση ολων των αποσπασμενων στοχευμενα απο ΚΑΘΕ ΣΧΟΛΕΙΟ και οχι σε επιπεδο ΣΥΝΟΛΙΚΑ Της δδε,  με αποτελεσμα να προκυψει ενα νεο τοπιο λειτουργικων κενων.
Ενα χοντρικο παραδειγμα για να φανει η κυρια διαφορα με αριθμους μεταξυ αυτων των δυο τροπων υπολογισμου:
Οταν πριν μερικες ημερες η δδε υπολογιζε συνολικα σε επιπεδο δδε τα κενα για να τα στειλει στο υποουργειο μπορει να βρηκε σε 5 σχολεια της διευθυνσης σε μια ειδικοτητα Χ, ενα ελλειμμα 4 ωρων/σχολειο. Αυτο σημαινει οτι σταλθηκε 1 κενο για αποσπαση στο υπουργειο, αφου 5 επι 4 ωρες =20 ωρες δηλ 1 κενο. Αυτη την εποχη ομως και σε σχεση με τον 2ο τροπο υπολγισμου, θα επρεπε να αναρτησει πινακα  που να δειχνει αυτο το ελλειμμα των 4 ωρων σε καθενα απο τα 5 σχολεια δηλ δε σημαινει οτι λειπει ενας ολοκληρος εκπκος αλλα 5 τετραωρα

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά κενά για το σχολικό έτος 2023-2024
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 28, 2023, 09:13:10 πμ »
Υπάρχει κάπου ο πίνακας με τα λειτουργικά κενά που έδωσαν οι διευθύνσεις για το 2023-24;
Γιατί χρησιμοποιήθηκαν οι πίνακες για τις αποσπάσεις; Σ εμας χωρίς κανένα λειτουργικό κενο ήρθαν εννέα (!) άτομα με αποσπαση στην ειδικοτητα μου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.