*

Αποστολέας Θέμα: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..  (Αναγνώστηκε 15374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« στις: Οκτώβριος 11, 2007, 11:46:23 πμ »
Λέω να αναφέρουμε εδώ τα κενά που έχουμε στα σχολεία μας και τις ελλείψεις (ακόμα) σε ειδικότητες.. Όλο και σε κάποιους χρειάζεται, (ωρομίσθιους, αναπληρωτές κλπ)..
Στο γυμνάσιο-λύκειο Τήλου δεν έχουν στείλει ακόμα (ή έχουν στείλει οργανικά αλλά κάποιοι από αυτούς είναι βύσματα και προσπαθούν να "κόψουν" τη μετάθεση ή να πάρουν απόσπαση μιας και συμφέρει μοριακά), καθηγητές αγγλικών ΠΕ06 και γυμναστικής ΠΕ011.
Σημειωτέον γυμναστή είναι η δεύτερη χρονιά που δεν έχουμε.  ???
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:31 »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 06:50:15 μμ »
Τι έγινε ρε παιδιά; Δεν υπάρχουν πουθενά ελλείψεις;  :-\ Μόνο εμείς έχουμε;; Τόσο τέλεια παιδεία γύρω μου κι εγώ είμαι ο γκαντέμης;  :D Ή υπάρχει κανένας λόγος που δεν λέτε;  >:(  :(  ;D
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2007, 07:45:22 μμ »
Δεν ξέρω για τις άλλες περιοχές και τη δευτεροβάθμια ,αλλά στην πρωτοβάθμια του Πειραιά τα πράγματα είναι άψογα!!! Μπορείτε να το διαπιστώσετε και μόνοι σας κοιτώντας τους παρακάτω πίνακες που δημιουργήθηκαν μετά τις νέες τοποθετήσεις αυτής της εβδομάδας!

Κενά σε νηπιαγωγεία και δημοτικά:  http://users.sch.gr/nikasleon/kena121007.xls

Κενά στην ειδική αγωγή: http://users.sch.gr/nikasleon/kenaeidag121007.xls

Για κενά στα ολοήμερα δε θα πω τίποτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2007, 07:50:17 μμ από Proteas »

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2007, 03:20:06 μμ »
Κατάλαβα Proteas!! ;)  ;D   ???
Άλλος κύριοι;; (και κυρίες)!!!!;;;;; 
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:31 »

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2007, 02:07:26 μμ »
Οι ελλείψεις στην Πρωτοβάθμια Κρήτης όπως δημοσιεύονται στο alfavita: 

Ένας πρώτος απολογισμός, μετά και τους πρόσφατους διορισμούς αναπληρωτών, μας δείχνει ότι η Κρήτη έχει ανάγκη ακόμη από:
• 140 Δασκάλους
• 33 Νηπιαγωγούς
• 11 Αγγλικών
• 15 Γυμναστές
• 30 Μουσικής
• Σύνολο 244 εκπαιδευτικοί


Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2007, 09:41:13 μμ »
Πολύ ωραία (σχήμα λόγου!!) όλ' αυτά Proteas που βρήκες, αλλά να το κάνουμε πιο λιανά, με ακριβή σχολεία και ειδικότητες που λείπουν ώστε

1ον) να ξεμπροστιάσουμε ορισμένες διευθύνσεις (ή όλες) που λειτουργούν κομματικά και κάνουν χατήρια στα κομματόσκυλά τους ή στα κοριτσάκια και στους μαντράχαλους που κλαίγονται για να μην πάνε μακριά από τη ..μαμά τους,(δε μιλώ για ανθρώπους με προβλήματα υγείας και πραγματικούς κοινωνικούς λόγους, αν και ο καθένας καλό είναι να πάψει να θεωρεί τον εαυτό του μοναδικό σε προβληματα, λόγους και άλλοθι για να μην πάει κάπου που δε θέλει) και

2ον) να δώσουμε την ευκαιρία σε συναδέλφους που θέλουν να δηλώσουν για να έρθουν ως ωρομίσθιοι και αναπληρωτές στα σχολεία αυτά, να ξέρουν κενά και ελλείψεις , να έχουν ένα μπούσουλα να κινηθούν..
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 09:42:22 πμ »
Απ' ότι γνωρίζω για Δημοτικά - Γυμνάσια και Λύκεια περιοχών Πετρούπολης, Ίλιον, Περιστερίου υπάρχουν ακόμα αρκετά κενά για Φιλολόγους κυρίως αλλά και άλλες ειδικότητες!
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 02:39:34 μμ »
Όσο η προυπηρεσια μετραει στον διορισμο τοσο δεν θα δινουν κενα οι διεθυνσεις κυριως στα μικρα μερη για να τα παρουν οι δικοι τους. Εννοειται βεβαια ότι τα σχολεια θα υπολειτουργουν. Επισης η ηλίθια αυτη κατασταση θα συνεχίζεται όταν στα γραφεια της δευτεροβαθμιας εχουν π.χ 4 μαθηματικους ενω υπάρχουν κενα των μαθηματικων στα σχολεια και υπεραριθμιες γυμναστων!!!! Αυτο ειναι το παραλογο. Νομιζω παντως οτι τα κενα φιλολογων ειναι μεγαλα σχεδον παντου μιας και το γυμνασιο έχει πηξει στα φιλολογικα!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 02:47:10 μμ »
Τα κενά φιλολόγων σίγουρα είναι πολλά και οι υπεραριθμίες φέτος ελάχιστες. Μόνο για την Α΄Χίου έχει ακουστεί ότι υπάρχουν υπεράριθμοι φιλόλογοι.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 08:28:17 μμ »
Με στοιχεία κυρίες μου, με στοιχεία...  ;)  Ονόματα σχολείων, ειδικότητες που λείπουν κλπ  :)
tera2 εννοείται ότι συμφωνώ απόλυτα με όσα λες..

Όλοι οι "εκπαιδευτικοί" έξω από τις τρύπες τους (διευθύνσεις-υπουργεία και άλλες εφευρετικότατες θέσεις πχ γραφεία βουλευτών) τώρα!!

Όλοι  στα σχολειά!!
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 08:46:30 μμ »
De συμφωνω καποιοι που το ονειρο τους ηταν να γινουν δημοσιοι υπάλληλοι και οχι καθηγητες να μην επιστρεψουν στα σχολεια καλύτερα να μεινουν στα γραφεια. Αρκετες γενιες κατστραφηκαν . Το σχολειο Βασικο κίνητρο έχει την θέληση οποτε αυτουσ και να τουσ φερεισ κακό θα κάνεις

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 09:01:02 μμ »
daniel, μπράβο σου για το θέμα που έχεις ανοίξει εδώ και μέρες.
Δεν ξέρω όμως αν τα "μυρμηγκάκια"   που έχουν χωθεί στις τρύπες πρέπει να βγουν από εκεί γιατί δεν ξέρω αν τους αξίζει η θέση του ενεργού εκπαιδευτικού. Ας μείνουν καλύτερα στην χώρα της "μανδαρίας".
Θα ήθελα όμως να πω πως όσοι εκπαιδευτικοί είναι "έξω" στο πεδίο της μάχης καλά θα κάνουν να ανοίξουν το στόμα τους και να μιλήσουν για την τραγική κατάσταση που επικρατεί στα σχολειά.
Ας ανοίξουν το στόμα τους κι αυτό που δεν κάνουν οι "μανδαρίνοι" των Δ/νσεων και του ΥΠΕΠΘ ας το κάνουν αυτοί δηλώνοντας τα κενά που εντοπίζουν με στοιχεία που λες κι εσύ.
Εγώ πριν λίγες μέρες  πήρα τηλέφωνα σε αρκετές Β/μιες Δ/νσει και σύμφωνα με τις απαντήσεις τους εντόπισα ότι υπάρχουν για τους ΠΕ10 κενά: 1 στην Ευρυτανία, 2 Εύβοια και 2 στα Χανιά. Λίγα θα μου πείτε αυτά εντόπισα οι συνάδελφοι όμως που είναι σε σχολεία μπορούν να δώσουν περισσότερες πληροφορίες.
Ας έχουμε όλοι τα μάτια, τα αυτιά και το στόμα μας ανοιχτά. Ας σπάσουμε τη σιωπή μας γιατί θα μας καταπιούν τα κύματα της θάλασσας των «μανδαρίνων» και δεν θα έχουμε προλάβει να εκπέμψουμε σήμα SOS.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 01:45:00 πμ »
tera2 ενώ συμφωνώ μαζ'ί σου για όσους δε θέλουν να πάνε σώνει και καλά στα σχολεία, εντούτοις θα ήθελα οι εν λόγω κύριοι,-ες να διαχωρίζονται από τον κλάδο των εκπαιδευτικών και να ονομάζονται αλλιώς, πχ διοικητικοί υπάλληλοι, υπάλληλοι δημόσιας διοίκησης, δεν ξέρω πως...  ???

Όλοι εκείνοι οι τρυποφράχτες που ψάχνουν τα παραθυράκια του νόμου να βολεύονται εις βάρος συναδέλφων τους, που κοιτάνε να πάρουν και την τελευταία μέρα από οποιαδήποτε άδεια δικαιούνται κι ας μην έχουν λόγο, που ξέρουν πριν αρχίσει το σχολικό έτος όλες τις αργίες απ' έξω και κανονίζουν και τις "αρρώστιες" τους , που συντηρούνται από ένα αδιαφανές καθεστώς μεταθέσεων- αποσπάσεων-προσλήψεων και είναι πχ στο δέκατο τρίτο γραφείο του εβδόμου ορόφου κάποιου υπουργείου (παιδείας;), πέμπτη πόρτα δεξιά, το δεύτερο γράφείο, με τον υπολογιστή στην πασιέντζα-αράχνη, ενώ παίρνουν τα μόρια του Καστελλόριζου, με συγχωρείς αλλά αυτούς εγώ δεν τους θεωρώ εκπαιδευτικούς, ούτε και ανήκουν στον κλάδο αυτό.. Ας ονομάζονται αλλιώς.

Αν και κατανοώ εκείνους,-ες, που δεν "άντεξαν" στην πίεση της τάξης, της έδρας, του εξοντωτικού κ εξευτελιστικού  συστήματος "μάθησης" σε ένα σχολείο με σκοπό τους βαθμούς και τα χαρτιά χωρίς γνώση, με 25-30 μαθητές ανά τάξη, σε αίθουσες χωρίς τα απαραίτητα, με ελλείψεις βιβλίων-καθηγητών, έχοντας να κάνουν με γονείς αδιάφορους, απαίδευτους, και απαξιωτικούς ως προς το ρόλο του εκπαιδευτικού στη ζωή του παιδιού τους, και προσπαθώντας να διδάξουν αντικείμενα που δεν γνωρίζουν στο όνομα της οποιαδήποτε (ή και ..καμίας!) ανάθεσης..

Σπάστε το απόστημα της αδιαφάνειας τώρα και στείλτε στοιχεία με σχολεία και ελλείψεις..
Δεν είναι δυνατον σε σχολεία δυσπρόσιτα με μικρές ανάγκες (11-15 καθηγητών) να υπάρχουν 30(!!!!) οργανικές θέσεις (για να παίρνουν κάποιοι μόρια στην πλάτη των κορόιδων!) και να λείπουν και από πάνω και ειδικότητες..


Μη εκτρέφουμε άλλο το σύστημα που θα μας "τελειώσει", γιατί εμείς οι ίδιοι με τη σιωπή μας και την ανοχή μας (αδιαφορία), καταβαραθρώνουμε τη δημόσια εκπαίδευση υπέρ της ιδιωτικής, προς τέρψη των κυβερνώντων και των συμφερόντων...

Οι δημόσιοι υπάλληλοι λοιπόν στα γραφεία και οι εκπαιδευτικοί στα σχολεία!
         
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ελλείψεις καθηγητών στα σχολεία μας..
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 01:54:48 πμ »
Τι αλλο να πω? Τα ειπε ολα ο daniel στην κατακλειδα του. :'( :'( :'( :'( :'(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.