*

Αποστολέας Θέμα: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!  (Αναγνώστηκε 3604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kat95

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« στις: Αύγουστος 20, 2023, 01:02:26 μμ »
Καλησπέρα!
Φέτος θα είναι η 1η μου φορά ως αναπληρώτρια (φυσικός) και δεν έχω καμία επαφή με τη διδασκαλία (ούτε ιδιαίτερα, ούτε φροντιστήρια). Σύμφωνα με την κατάταξή μου, υπολογίζω ότι θα προσληφθώ γύρω στον Οκτώβριο-Νοέμβριο. Όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε πανικό! Πρέπει να προετοιμαστώ από τώρα, να διαβάσω;; Επίσης, οποιαδήποτε συμβουλή για πρωτάρηδες θα ήταν καλοδεχούμενη :D :D Και αν μπορείτε να μου μεταφέρετε πώς ήταν η πρώτη μέρα στην τάξη (που είναι και αυτό που με αγχώνει περισσότερο).
Σας ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:29 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 20, 2023, 01:49:57 μμ »
kat95 καλώς ήρθες στο pde.

Δεν χρειάζεται να έχεις άγχος. Ίσως νιώσεις πιο άνετα αν επιλέξεις περιοχές που έχουν μικρά σχολεία με λίγους μαθητές. Θα είναι πιο δύσκολο για σένα, αν ξεκινήσεις από σχολεία μεγάλων πόλεων που έχουν 27, 28 ή και 30 μαθητές (αυτό συμβαίνει όταν η ΔΔΕ δίνει εντολή για αύξηση του ορίου των μαθητών των τμημάτων κατά 10%).

Πρέπει να είσαι άνετη (εννοώ με αυτοπεποίθηση, αλλά να μην δείχνεις απρόσιτη με υπεροπτικό ύφος) και σταθερή μπαίνοντας μέσα στην τάξη. Να συζητήσεις με τους μαθητές τους κανόνες συμπεριφοράς, κάνοντας αυτό που λέμε μαθητικό συμβόλαιο (τι περιμένεις από εκείνους, τι να περιμένουν από εσένα).

Όσον αφορά στο γνωστικό κομμάτι, δεν πρέπει να έχεις ανησυχία. Σπούδασες στο πανεπιστήμιο και οι γνώσεις σου είναι πολύ περισσότερες από τις απαιτούμενες για να διδάξεις σε γυμνάσιο ή λύκειο. Επομένως, δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να διαβάσεις από τώρα κάτι. Αρκεί η προετοιμασία που θα κάνεις κάθε μέρα για να μπαίνεις στην τάξη την επόμενη και ο αρχικός προγραμματισμός κατανομής της ύλης στις εβδομάδες της σχολικής χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 575
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 20, 2023, 02:46:44 μμ »
Καλώς ήρθες συνάδελφε. Πριν λίγο καιρό είχε δημοσιεύσει ένα ωραίο άρθρο το Alfavita σχετικά με tips διδασκαλίας. Θα το χαρακτήριζα ουσιώδες από τα λίγα καλά που κυκλοφορούν εκεί έξω. Θα έλεγα ότι αξίζει να το διαβάσει και ένας παλιός.

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/404997_tips-didaskalias-gia-neoys-kai-ohi-mono-ekpaideytikoys

Καλή αρχή. Μην αγχώνεσαι. Όλα καλά θα πάνε.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 20, 2023, 03:03:20 μμ »
Καλησπέρα!
Φέτος θα είναι η 1η μου φορά ως αναπληρώτρια (φυσικός) και δεν έχω καμία επαφή με τη διδασκαλία (ούτε ιδιαίτερα, ούτε φροντιστήρια). Σύμφωνα με την κατάταξή μου, υπολογίζω ότι θα προσληφθώ γύρω στον Οκτώβριο-Νοέμβριο. Όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι σε πανικό! Πρέπει να προετοιμαστώ από τώρα, να διαβάσω;; Επίσης, οποιαδήποτε συμβουλή για πρωτάρηδες θα ήταν καλοδεχούμενη :D :D Και αν μπορείτε να μου μεταφέρετε πώς ήταν η πρώτη μέρα στην τάξη (που είναι και αυτό που με αγχώνει περισσότερο).
Σας ευχαριστώ πολύ!!

Μην απογοητευτείς αν η πρώτη ημέρα δεν πάει ρολόι. Καλύτερα να μη κάνεις μάθημα, αλλά συζήτηση. Αφιέρωσέ την για να γνωρίσεις τους μαθητές και να σε γνωρίσουν. Σιγά-σιγά, με λίγο προγραμματισμό, όσο γίνεται πιο πολύ βιωματικό μάθημα με ποικιλία εκπαιδευτικού υλικού, αλλά και οριοθέτηση (τα παιδιά τη χρειάζονται) θα μπουν όλα στη σειρά τους για τις επόμενες ημέρες.
Σίγουρα, η διδασκαλία δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά είναι διαχειρίσιμη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2023, 03:06:27 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:42:29 »

Αποσυνδεδεμένος iokasti1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • 0
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 20, 2023, 06:14:12 μμ »
Καλησπέρα, έχει κάποιος εμπειρία από σχολεία φυλακών;

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 22, 2023, 02:07:20 μμ »
@kat95
Σου έχουν γράψει ήδη αρκετά και όλα σωστά, αλλά θα ήθελα να διαφοροποιηθώ όσον αφορά στο διάβασμα που ρωτάς. Όταν θα ξέρεις αν θα είσαι σε Γυμνάσιο ή Λύκειο, προφανώς και θα διαβάσεις. Στο Λύκειο θα διαβάσεις πάρα πολύ, στο Γυμνάσιο λιγότερο, αλλά προφανώς και θα διαβάσεις. Όχι για να μάθεις αλίμονο την επιστήμη σου, θα διαβάσεις για να δεις ποια κομμάτια της διδάσκονται σε κάθε τάξη, θα εξετάσεις τα βιβλία των μαθητών και τα βιβλία του καθηγητή κάθε τάξης, τις οδηγίες του Υπουργείου, θα κάνεις πλάνο ύλης και θα ετοιμάσεις υλικό στο γνωστικό κομμάτι (με χρήση της πλατφόρμας ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης ιδανικά). Τα περισσότερα από αυτά θα γίνουν πριν μπεις στην αίθουσα για το καλημέρα. Πριν μπεις επίσης, θα φροντίσεις να γνωρίζεις αν υπάρχουν μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και ποιες είναι αυτές. Θα έχεις εξετάσει το χώρο και τα υλικά του εργαστηρίου σου. Πιθανόν δεν θα κάνεις μόνο φυσική, εκεί επίσης έχεις διάβασμα....

Πρακτικά τώρα με βάση τον δικό μου χαρακτήρα: Την πρώτη ημέρα θα γράψεις το όνομά σου στον πίνακα και θα συστηθείς αναφέροντας κάποια στοιχεία για την προσωπικότητά σου. Θα ζητήσεις από τους μαθητές σου να σου συστηθούν και θα ρωτήσεις τα ενδιαφέροντά τους. Αν δεν έχουν διδαχθει ξανά φυσική, θα τους εξηγήσεις τι θα μάθετε, πού θα τους ωφελήσει και γιατί σου αρέσει εσένα. Αν έχουν διδαχθεί, θα ανοίξεις νέα σελίδα για να ξαναγράψεις, φροντίζοντας να δουν κ αυτοί που προηγούμενα χρόνια έμειναν τυφλοί στην ομορφιά της. Μιλάω μόνο για Γυμνάσιο, στο Λύκειο δεν έχεις τέτοιες πολυτέλειες. Χρειάζεσαι πάθος και αυθορμητισμό, όρεξη και κατανόηση. Απαγορεύεται η ειρωνεία και το ψέμα. Θα φροντίσεις πρώτα να μάθεις τα παιδιά που δεν μπορούν να μείνουν ήσυχα για ώρα. Αυτά θα πρέπει να τα αντιμετωπίζεις άλλες φορές λες και είναι μωρά και άλλες σαν ενήλικους. Πχ. Πολλές φορές εγώ στον φασαριόζο της τάξης λέω στο διάλειμμα: σήμερα πρέπει να κάνω ένα πολύ σημαντικό μάθημα, θέλω να με βοηθήσεις. Δίνουμε τα χέρια και κρατάει τον λόγο του. Τα παιδιά έχουν φιλότιμο και μπέσα, όταν δεν είσαι πικρόχολος και τα αγαπάς στ΄αλήθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2023, 02:11:01 μμ από ppil »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 22, 2023, 06:43:07 μμ »
Καλησπέρα,

Καλή αρχή!
Είμαι και εγώ φυσικός. Θυμάμαι τα πρώτα ιδιαίτερα μαθήματα αλλά και μαθήματα σε τάξη. Ένιωθα εξάντληση στο τέλος των μαθημάτων. Δεν μπορούσα αρχικά να διαχειριστώ την ενέργεια που μοιραζόμουν με τους μαθητές μου. Δεν με κούραζε φυσικά το διάβασμα αλλά η ένταση και η αλληλεπίδραση με τους μαθητές. Μαθαίνεις όμως και διαχειρίζεσαι την ενέργειά σου σιγά σιγά.
Στο ερώτημά σου αν πρέπει να διαβάσεις η απάντηση είναι τι να πρωτοδιαβάσεις. Δεν ξέρεις ούτε σε τι τύπου σχολείο θα είσαι ούτε τι μαθήματα θα έχεις. Σε ένα γυμνάσιο ο φυσικός έχει α ανάθεση φυσική, αλλά δεύτερη ανάθεση χημεία, γεωγραφία, βιολογία και μαθηματικά. Σε λύκειο είναι οι 4 φυσικές, οι χημείες, οι βιολογίες. όταν θα τοποθετηθείς, θα δεις που βρίσκεσαι και ποια ειναι τα μαθήματα τότε θα κάνεις όπως σου έγραψαν... βιβλία μαθητή, βιβλία καθηγητή, ύλη που πρέπει να διδαχθεί.... Θα ψάξεις τότε και στο διαδίκτυο φύλλα εργασία, πειράματα προσομοίωσης... θα μας ξαναρωτήσεις...Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι να περιηγηθείς στις πλατφόρμες που έχουν προσομοιώσεις. Οι προτεινόμενες είναι στον οδηγό της διδακτέας ύλης κάθε μαθήματος.
Όταν θα πρέπει να επιλέξεις σχολείο προτείνω στις τελευταίες επιλογές να βάλεις ΕΠΑΛ καθώς είναι πιο δύσκολα στη διαχείριση της τάξης. Βέβαια όσοι περάσαμε από τέτοια σχολεία μάθαμε να διαχειριζόμαστε δύσκολες τάξεις πιο αποτελεσματικά.
Στα γυμνάσια το διάβασμα ειναι λιγότερο στο σπίτι, η δουλειά στην τάξη ειναι περισσότερη ως προς τη διαχείρισή της. Στο Λύκειο το ανάποδο. Στα μικρά σχολεία θα έχεις πιο πολλά αντικείμενα αλλά λιγότερους μαθητές στην τάξη. Βέβαια δεν ειναι μόνο ο αριθμός των παιδιών που θα έχεις στην τάξη, είναι και η σύνθεση της τάξης.
Στο σχολείο δεν κάνουμε μόνο μάθημα αλλά υπάρχουν και εξωδιδακτικά καθήκοντα που θα σου δείξουν πως γίνονται. Ως φυσικός κάνεις και πειράματα, οπότε καλό ειναι να μιλήσεις με τον υπεύθυνο του εργαστηρίου για αυτό. Μπορείς πολλά να τα βρεις και στο διαδίκτυο. Διαβάζουμε τα μέιλ του σχολείου και γενικά έχουμε το νου μας να ενημερωνόμαστε για αλλαγές στην ύλη κυρίως στη Γ λυκείου.
Όρεξη να έχεις, ενθουσιασμό και να ρωτάς. Να θυμάσαι οι μαθητές χρειάζονται όρια, και φιλικούς καθηγητές όχι φίλους, φίλους έχουν!!
Εύχομαι να βρεθείς σε ένα σχολείο με καλό διευθυντή, υποστηρικτικό σύλλογο και συνάδελφο ειδικότητας που θα μοιραστεί τις εμπειρίες του.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 22, 2023, 09:09:36 μμ »

[...] Όρεξη να έχεις, ενθουσιασμό και να ρωτάς. Να θυμάσαι οι μαθητές χρειάζονται όρια, και φιλικούς καθηγητές όχι φίλους, φίλους έχουν!!
Εύχομαι να βρεθείς σε ένα σχολείο με καλό διευθυντή, υποστηρικτικό σύλλογο και συνάδελφο ειδικότητας που θα μοιραστεί τις εμπειρίες του.

+++

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 22, 2023, 10:29:26 μμ »
Καλή αρχή!
Είναι περίεργη η πρώτη χρονια, μην απογοητευτείς αν δεν πάει καλά. Αναπληρώτρια είσαι, δεν θα σε ξαναδούν του χρόνου. Συγγνώμη που το λέω κυνικα. Εγω πέρασα μια άθλια πρώτη χρονια όταν ήμουν νεοδιόριστη και επίσης άπειρη. Γενικα μην πιστεύεις όποιον σου λέει ότι δεν έχει φασαρία στην τάξη. Επίσης μην θεωρήσεις, όπως είχα πιστεψει εγω, ότι τα γυμνασιόπαιδα ως πιο μικρά και πιο μακριά στην ηλικία από εσένα, θα σε υπολογίσουν περισσότερο. Μπορεί να είναι και τα χειρότερα… Επίσης προετοιμασια για την ιδέα να δεις απίστευτες καταστάσεις αναλφαβητισμού και ανομοιογενειας στα τμήματα. Ειδικά στην επαρχία που τα σχολεία είναι πολυσυλλεκτικά. Θα δεις παιδιά από οικογένειες απίστευτα χαμηλού επιπέδου ή και περιθωρίου. Ανάλογα με τον τυπο σχολείου και την περιοχή, είναι πιθανό στην αρχή να μην ασχοληθείς  με το μάθημα αλλά με την οργάνωση της τάξης και τη διαχείριση. Στο λύκειο όχι, γιατί σε πιέζει η τράπεζα και γενικα πρέπει να προχωρήσεις για όποιον ενδιαφερεται. Στο γυμνάσιο πρέπει να τους φέρεις όλους σε μια σειρα, όσο γίνεται φυσικά.
Από διάβασμα καλύτερα να δεις εκπαιδευτική νομοθεσία, αφού δεν ξέρεις σε τι σχολείο θα πας. Καθώς και τα βιβλία όλων των τάξεων με την ύλη για να εχεις μια εικόνα στο μυαλό σου.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 23, 2023, 02:16:28 πμ »
να ρίξω και γω τις δύο πέννες μου,
-κράτησε σημειώσεις και προσπάθησε να μάθεις από τα λάθη σου, γιατί θα κάνεις πολλά όπως όλοι
(όταν βλέπεις ότι πήγε καλά, προσπάθησε να καταλάβεις γιατί πήγε καλά, όταν δεν πήγε καλά, ψάξε να βρεις πού στράβωσε και γιατί και τι θα έπρεπε να είχες κάνει ή ποιο σχέδιο β έπρεπε να έχεις έτοιμο για τέτοιες καταστάσεις)
-όλοι (?) οι άνθρωποι θέλουν έμφυτα και ασυνείδητα να γίνονται συμπαθείς, η τάξη δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για να το επιδιώξεις αυτό (αν γίνεις καλώς, αν όχι δεν τρέχει τπτ),
-η διδασκαλία είναι ένας ρόλος που θα προσαρμόσεις πάνω στον χαρακτήρα σου, επομένως ίσως χρειαστεί να ανακαλύψεις και τον χαρακτήρα σου, μην προσποιείσαι στην τάξη κάτι που δεν είσαι (αυστηρότητα, χαλαρότητα ή ό,τι άλλο) γιατί θα είναι πιο δύσκολος και ο ρόλος
-νομίζω ότι υπάρχει ένα short story του Αντώνη Σαμαράκη για μία καθηγήτρια που μπαίνει πρώτη φορά για μάθημα αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιο, σε κάποιο από τα γνωστά πάντως, ας παρέμβουν οι φιλόλογοι να κατατοπίσουν, σήμερα νομίζω ότι θα το έγραφε διαφορετικά
-υπάρχουν και πολλά τεχνικά τρικ ας πούμε, ένα από αυτά που δουλεύει καλά είναι να κάνεις τον φάρο, δηλαδή να γυρνάς σε όλη τη διάρκεια του μαθήματος περιοδικά το κεφάλι δεξιά αριστερά και να κοιτάς όλους ανεξαιρέτως τους μαθητές στα μάτια, καλά τώρα ακούγεται κάπως αλλά όταν μπεις στην τάξη θα καταλάβεις
-μάθε τα ονόματα των παιδιών όσο πιο γρήγορα μπορείς, με διάβασμα στο σπίτι φυσικά 
και συμβουλή bonus
-αν έχεις γνωστούς που έγιναν δικηγόροι, ξεκίνα να θυμάσαι τα γενέθλιά και τις γιορτές τους ;)
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 23, 2023, 11:40:38 πμ »

[...]
και συμβουλή bonus
-αν έχεις γνωστούς που έγιναν δικηγόροι, ξεκίνα να θυμάσαι τα γενέθλιά και τις γιορτές τους ;)

Για να προλαβαίνει τις μηνύσεις;  :D

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 23, 2023, 12:12:18 μμ »
Μην ακούς συμβουλές συναδέλφισα. Εφόσον είσαι άπειρη την πρώτη χρονιά θα σου φανεί βουνό. Θα σου φανεί ότι πας σε κάτεργα. Θα απελπιστείς. Θα θέλεις να βρεις γωνία να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο. Και μην κάνεις καμιά βλακεία και αρχίσεις να ρωτάς ενδιαφέροντα και μπούρδες σε μαθητές μεγαλυτερους της Α γυμνασίου. Να ξέρεις όμως ότι αυτή είνα η φυσιολογική διαδικασία για όλους. Οποιος πει κάτι άλλο είτε ψεύδεται για να δείξει ότι είναι καθηγηταράς, είναι ανήκει σε αυτό το 1% που είναι τυχερό. Δεν υπάρχουν συμβουλές. Στο δρόμο που διάλεξες είσαι μόνη, με όλους τους άλλους, μαθητές, γονείς, συναδέλφους , διευθυντές απέναντί σου (στην πραγματικότητα).
Καλό κουράγιο
Φυσικά με τον καιρό φτιάχνουν κάπως τα πράγματα....

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 23, 2023, 03:14:57 μμ »
@gismix καλά τα λες. Αλλά καλύτερα, όχι να μην ακούει συμβουλές. Συμβουλές να ακούει. Μαγικές συνταγές να μην ακούει και να μην ψαρώνει από αυτούς που προτείνουν ωραίες και βοηθητικές ιδέες παρουσιάζοντάς τες σαν παιχνιδάκι.
Δεν υπάρχει εγχειρίδιο χαρισματικού επικοινωνιακού καθηγητή που θα διαβάσεις, θα εφαρμόσεις,  και θα σε λατρέψουν από την πρώτη μέρα ενω θα κάνεις ένα εμπνευσμένο βιωματικό μάθημα που θα φέρει κόμπλεξ στους παλιούς. Ούτε εγχειρίδιο του καλού παιδονόμου που με ένα σήκωμα του φρυδιού και έναν ξερόβηχα τους έχει όλους σούζα χωρίς να φωνάξει και χωρίς να δώσει αποβολή. Ειναι πολύ εύκολο να σου πει ο καθένας "να επικοινωνείς με τα παιδιά και να κάνετε συμβόλαιο τάξης" ή "αν δεν αφήσεις περιθώριο από την αρχή, δεν θα κάνουν τίποτα". Ειδικά το δεύτερο είναι εξοργιστικό. Λες και μπορεί να μπεις στην τάξη με μια ταμπέλα στο κούτελο που να γράφει "είμαι θύμα, βαράτε αλύπητα, η  ώρα του παιδιού".......... Άσε που εγώ προσωπικά, όποτε πήγα να κάνω μια κίνηση εντυπωσιασμού "να σκίσω τη γάτα" και να δείξω πυγμή, κατέληγα να κάνω κάτι τόσο ακραίο, που πυροδοτούσα μετά ακραίες αντιδράσεις και από τους μαθητές και η κατάσταση γινόταν χειρότερη. Τα παιδιά καταλαβαινουν το άγχος, την αμηχανία, τον εκνευρισμό, και τα εκμεταλλεύονται στο έπακρο. Γίνεται να μην έχεις άγχος και αμηχανία όταν είσαι νέος; Γίνεται να μην εκνευριστεί ςκαι να μην χάσεις την υπομονή σου; Δεν γίνεται. Οπότε το αποδέχεαι ότι θα συμβεί και σιγά σιγά βρίσκεις τα δικά σου "κόλπα". Δεν μπορείς να προσποιείσαι κάτι που δεν είσαι. Αν είσαι επιβλητική παρουσία, θα είσαι έτσι. Δεν μπορείς να γίνεις η άνετη καθηγήτρια που παίζει φάπες με τα παιδιά αλλά κάνει φοβερό μάθημα και την ακούνε. Αν εισαι παρουσία χαμηλών τόνων, δεν μπορείς να γίνεις καθηγήτρια που μπαίνει μέσα και τα παιδιά κάθονται αμίλητα. Οπότε, εκμεταλλεύεσαι τα στοιχεια του χαρακτήρα σου, προς όφελός σου και όχι ως αδυναμίες.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: 1η φορά Αναπληρώτρια - Βοήθεια!
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 23, 2023, 03:18:21 μμ »
Καλή αρχή και καλή δύναμη! Σε πρώτη φάση το κλειδί στο ξεκίνημα σου είναι ένα... αυτοπεποίθηση... Θα πας στο σχολείο και θα μπεις στην τάξη χωρίς να το δείξεις. Σημαντικό... μην αναφέρεις σε μαθητές, συναδέλφους και διευθυντές ότι δεν έχεις εμπειρία στην διδασκαλία. Κράτα το για τον εαυτό σου. Θα μπεις για μάθημα σαν να μπαίνεις χρόνια σε τάξη. Ο δρόμος του εκπαιδευτικού είναι μοναχικός και φυσικά δεν υπάρχουν πολλοί να σου συμπαρασταθούν στο νέο σου ξεκίνημα. Προσωπικά αν τύχαινε και ερχόσουν στο σχολείο μου στο οποίο είμαι και μέντορας την πρώτη εβδομάδα θα σε έπαιρνα στην τάξη μου να παρακολουθείς το μάθημα μου και τις αλληλεπιδράσεις μου. Βέβαια δεν θα το έκανα για να με αντιγράψεις όσο του να παρακολουθήσεις μερικά φυσικά μαθήματα στην τάξη. Στην διδασκαλία θα δώσεις εσύ την δική σου πινελιά που ταιριάζει στην προσωπικότητα σου. Ξεκίνα με παραδόσεις όσο το δυνατόν γίνεται κατανοητές και απλές και απέφυγε στην αρχή δύσκολες ασκήσεις και παραδείγματα. Θα κερδίσεις έτσι τους μαθητές οι οποίοι από το πρώτο μάθημα θα σε αξιολογήσουν στο πόσο κατανοητό είναι το μάθημα σου... Αν τύχει και σε ρωτήσει κανείς (ο οποιοσδήποτε) έχεις διδάξει σε ιδιαίτερα και σε γκρουπάκια στο σπίτι και τους το σταματάς εκεί. Μην αγχωθείς σε καμία περίπτωση. Στην διάθεση σου ανα πάσα στιγμή για όποια συμβουλή... ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2023, 03:41:31 μμ από AshenOne »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.