*

Αποστολέας Θέμα: Βεβαίωση προϋπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 2516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« στις: Αύγουστος 28, 2023, 03:09:49 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
Χρειάζομαι βεβαίωση προϋπηρεσίας από την Πρωτοβάθμια που εργάστηκα ως αναπληρώτρια με πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή, καθώς θέλω να τη μεταφράσω και πρέπει να έχει τη σφραγίδα της Χάγης.
Η Πρωτοβάθμια λέει δε μπορεί να μου τη δώσει πέραν του αντιγράφου, γιατί "κανένα έγγραφο δε μπορεί να φύγει εκτός υπηρεσίας βάσει νόμου". :o ποιου νομου;  Ωστόσο το αντίγραφο δεν επιδέχεται σφραγίδα της Χάγης. Τι καινούργιο είναι πάλι αυτό; Από άλλες πρωτοβαθμιες πήρα κανονικά πρωτότυπες προϋπηρεσίες. Τα φώτα σας ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:40:59 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 28, 2023, 03:47:36 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
Χρειάζομαι βεβαίωση προϋπηρεσίας από την Πρωτοβάθμια που εργάστηκα ως αναπληρώτρια με πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή, καθώς θέλω να τη μεταφράσω και πρέπει να έχει τη σφραγίδα της Χάγης.
Η Πρωτοβάθμια λέει δε μπορεί να μου τη δώσει πέραν του αντιγράφου, γιατί "κανένα έγγραφο δε μπορεί να φύγει εκτός υπηρεσίας βάσει νόμου". :o ποιου νομου;  Ωστόσο το αντίγραφο δεν επιδέχεται σφραγίδα της Χάγης. Τι καινούργιο είναι πάλι αυτό; Από άλλες πρωτοβαθμιες πήρα κανονικά πρωτότυπες προϋπηρεσίες. Τα φώτα σας ...

Χαζομάρες λένε. Είναι υποχρεωμένοι με το τέλος της σχολικής χρονιάς να σου δώσουν όλα τα έγγραφα πρωτότυπα. Αν κάτι χάσεις κάνεις αίτηση και είναι υποχρεωμένοι πάλι να σου εκδώσουν το έγγραφο σε πρωτότυπη μορφή.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 28, 2023, 04:16:13 μμ »
Αυτό ήξερα και εγώ. Η βλακεια δυστυχώς είναι ανίκητη. Το συγκεκριμενο το ισχυριστηκε η ιδια η διευθυντρια εκπαιδευσης. Γελαει ο κόσμος.....

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2253
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 28, 2023, 05:01:10 μμ »
Αυτό ήξερα και εγώ. Η βλακεια δυστυχώς είναι ανίκητη. Το συγκεκριμενο το ισχυριστηκε η ιδια η διευθυντρια εκπαιδευσης. Γελαει ο κόσμος.....

Εγγραφή ερώτηση - αίτηση. Είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν εγγράφως γιατί δεν σου δίνουν τη βεβαίωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:40:59 »

Αποσυνδεδεμένος aisana

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2023, 05:22:43 μμ »
Τα έντυπα στέλνονται από τις διευθύνσεις εκπαίδευσης στο τέλος της χρονιάς με ψηφιακή υπογραφή. Αφού θέλεις πρωτότυπη στείλε έντυπη αίτηση ή γράψε αυτο που θες στο mail. Δεν μπορούν να αρνηθούν να σου την εκδόσουν.

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2023, 05:23:45 μμ »
Έχω αιτηθεί το συγκεκριμενο χαρτί από αρχές του μήνα. Φυσικά οι υπάλληλοι λείπουν κ έφτασα τέλη του μήνα να βγάζω άκρη. Κ τελικά δεν έβγαλα...
Αυτό θα κάνω σε τελευταία επιλογή. Μιλάμε για την απόλυτη παράκρουση...
Την εξέδωσαν αλλά δε μπορούν λέει να δώσουν την πρωτότυπη, μόνο αντίγραφο με μαιηλ. Δε θέλω το αντίγραφο! Η σφραγίδα της Χάγης δε μπαίνει σε αντίγραφα...

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 28, 2023, 06:09:24 μμ »
επιπλεον να προσθεσω οτι οπως λενε και οι συναδελφοι να κανεις ακομα μια απόπειρα και να πας δια ζωσης ή να στειλεις απευθειας στο πρωτοκολλο της δδε μια απλη αιτηση που να γραφει ενδεικτικα "Παρακαλώ όπως μου χορηγήσετε βεβαιωση προυπηρεσίας για την εργασία μου ως αναπληρώτρ@ΑΠΩ στην δδε … για το σχολ ετος και την οποία θα  υποβάλλω στο (γραφεις το αρμοδιο τμημα που θα σου βαλει τη σφαγιδα χαγης) προκειμένου να επισημειωθεί αυτή με τη Σφραγιδα  APOSTILLE.
Παρακαλώ να λάβετε υπόψη σας ότι επιθυμω να λάβω την εν λόγω βεβαίωση υπογεγραμμένη με τη φυσική (πρωτότυπη) υπογραφή του Διευθυντή της ΔΔΕ σύμφωνα και με τις σχετ εγκυκλιους του ΥΠΕΣ (36396/10-6-2008, Δ6Δ 1138066 ΕΞ /05-10-2012).
Η προαναφερόμενη βεβαιωση θα υποβληθεί στην (γραφεις την υπηρεσία της αλλοδαπής στην οποία θα υποβληθεί).

Οι αρμοδιοι υπαλληλοι  της δδε μπορει προφορικα να το παιζουν μαγκες και να λενε εξυπναδες οτι " απαγορευται απο το νομο να βγαλουμε εξω απο το κτιριο της δδε εγγραφα"που αφορουν ενα υπαλληλο που εχει ολοκαθαρο εννομο συμφερον να τα ζητησει και αφορουν τη δεδουλεμενη εργασια του, αλλα οταν προκειται να πουν τα ιδια και γραπτως τοτε γινονται καλα παιδια και κανουν οτι προβλεπεται. Κι αν σε παρουν τηλ και σου πουν οτι σου στειλαμε στο μειλ την προυπηρεσια τοτε ανεβασε τονους και πες οτι δε μου κανει γιατι ειναι με ψηφιακη υπογραφη και απαιτησε να σου απαντησουν γραπτως οτι απαγορευεται να σου χορηγησουν βεβαιωση με φυσικη υπογραφη για να προβεις σε περαιτερω ενεργειες. ΟΜΩΣ ΔΕ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ και θα σου τη δωσουν οπως επιβαλλεται

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2023, 06:18:58 μμ »
G.t., ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα αυτά!
Θα πάω από εκεί φυσικά και αν αρνηθούν και τότε, θα κάνω αίτηση με όσα ανεφερες επιτόπου ξανά. Η υπάλληλος που μου μίλησε είπε ότι η ίδια η διευθύντρια της απαγόρεψε να βγει το χαρτί εκτός Διεύθυνσης, λες και είναι κανένα μυστικό του κράτους μια βεβαίωση προϋπηρεσίας. Το περίμενα να συναντήσω προβληματικους να πω την αλήθεια, αλλά κάπου ελεος...

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 28, 2023, 06:22:33 μμ »
G.t., ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα αυτά!
Θα πάω από εκεί φυσικά και αν αρνηθούν και τότε, θα κάνω αίτηση με όσα ανεφερες επιτόπου ξανά. Η υπάλληλος που μου μίλησε είπε ότι η ίδια η διευθύντρια της απαγόρεψε να βγει το χαρτί εκτός Διεύθυνσης, λες και είναι κανένα μυστικό του κράτους μια βεβαίωση προϋπηρεσίας. Το περίμενα να συναντήσω προβληματικους να πω την αλήθεια, αλλά κάπου ελεος...
👍

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 29, 2023, 12:16:57 πμ »
G.t., ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα αυτά!
Θα πάω από εκεί φυσικά και αν αρνηθούν και τότε, θα κάνω αίτηση με όσα ανεφερες επιτόπου ξανά. Η υπάλληλος που μου μίλησε είπε ότι η ίδια η διευθύντρια της απαγόρεψε να βγει το χαρτί εκτός Διεύθυνσης, λες και είναι κανένα μυστικό του κράτους μια βεβαίωση προϋπηρεσίας. Το περίμενα να συναντήσω προβληματικους να πω την αλήθεια, αλλά κάπου ελεος...

Έλεος, όντως! Τι άλλο θα ακούσουμε...Πάντως επειδή μου φαίνεται ότι είναι ή άσχετοι ή πονηροί εκεί στην Πρωτοβάθμια, μια που θα πας, σιγουρέψου ότι δείγμα της υπογραφής του ατόμου που θα σου υπογράψει το πρωτότυπο έγγραφο της προϋπηρεσίας, υπάρχει ήδη στην αρμόδια αρχή για τη χορήγηση της σφραγίδας της Χάγης...Ή αλλιώς να τους πεις αυτό το άτομο να πάει άμεσα στην αρμόδια αρχή ώστε να το καταχωρήσει. Πέρασε από το μυαλό μου με αυτά που περιγράφεις μήπως κανένας από τη διεύθυνση δεν το έχει κάνει και βαριούνται να πάνε...
Φαντάζομαι ξέρεις ήδη τις αρμόδιες αρχές όπου πρέπει να απευθυνθείς σχετικά με τη χορήγηση της σφραγίδας της Χάγης ανάλογα με το που βρίσκεται κάθε Πρωτοβάθμια...

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 29, 2023, 12:23:28 πμ »
Έλεος, όντως! Τι άλλο θα ακούσουμε...Πάντως επειδή μου φαίνεται ότι είναι ή άσχετοι ή πονηροί εκεί στην Πρωτοβάθμια, μια που θα πας, σιγουρέψου ότι δείγμα της υπογραφής του ατόμου που θα σου υπογράψει το πρωτότυπο έγγραφο της προϋπηρεσίας, υπάρχει ήδη στην αρμόδια αρχή για τη χορήγηση της σφραγίδας της Χάγης...Ή αλλιώς να τους πεις αυτό το άτομο να πάει άμεσα στην αρμόδια αρχή ώστε να το καταχωρήσει. Πέρασε από το μυαλό μου με αυτά που περιγράφεις μήπως κανένας από τη διεύθυνση δεν το έχει κάνει και βαριούνται να πάνε...
Φαντάζομαι ξέρεις ήδη τις αρμόδιες αρχές όπου πρέπει να απευθυνθείς σχετικά με τη χορήγηση της σφραγίδας της Χάγης ανάλογα με το που βρίσκεται κάθε Πρωτοβάθμια...
Εχεις απολυτο δικιο

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 29, 2023, 09:09:31 πμ »
Το έγγραφο θα το υπογράψει η νέα διευθύντρια εκπαίδευσης... βρίσκομαι στην Αθήνα, το βρίσκω δύσκολο να μην υπάρχει δείγμα της υπογραφής της εκεί... αλλά Ελλάδα είσαι...

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 29, 2023, 01:02:24 μμ »
Το έγγραφο θα το υπογράψει η νέα διευθύντρια εκπαίδευσης... βρίσκομαι στην Αθήνα, το βρίσκω δύσκολο να μην υπάρχει δείγμα της υπογραφής της εκεί... αλλά Ελλάδα είσαι...

Α, καλά...τότε αυτή ακριβώς η περίπτωση είναι. Η συγκεκριμένη δεν έχει δώσει δείγμα υπογραφής (έως σήμερα τουλάχιστον). Για να μη χάνεις κι άλλο χρόνο, αν ήμουν στη θέση σου, θα τηλεφωνούσα στην Πρωτοβάθμια, θα ζήταγα να μιλήσω με τον αρμόδιο υπάλληλο που χειρίζεται τα θέματα σχετικά με την APOSTILLE (συνήθως είναι κάποιος στο Πρωτόκολλο) και θα του ζητούσα να πάει η διευθύντρια να καταχωρήσει το δείγμα της υπογραφής της άμεσα ή να υπογράψει κάποιος άλλος
το έγγραφο, ο οποίος να έχει ήδη καταχωρημένο το δείγμα της υπογραφής του στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Αττικής.
Πάντως εγώ, πριν μερικά χρόνια που είχα ζητήσει ανάλογη βεβαίωση από τη ΔΠΕ Α' Αθήνας, γράφοντας περίπου όλα αυτά που έγραψε πιο πάνω ο g.t, δεν είχα κανένα πρόβλημα με την παραλαβή της...Οπότε κάποιος ελπίζω να υπάρχει εκεί που να ξέρει...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2023, 01:12:56 μμ από Ege »

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 29, 2023, 01:50:57 μμ »
Αύριο το πρωί θα πάω από εκεί και θα σας ενημερώσω... για ο,τι συμβεί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.