*

Αποστολέας Θέμα: Οδοιπορικά  (Αναγνώστηκε 953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οδοιπορικά
« στις: Σεπτέμβριος 11, 2023, 02:03:59 μμ »
Καλησπερα. Ειμαι σε 3 σχολεια. Στο τοποθετησης εχω 11 ωρες. Ειχα ζητησει ευγενικα να με βαλουν ενα 6ωρο και ενα 5ωρο και ειχα λαβει θετικη απαντηση. Σκαει το προγραμμα και ειμαι 3 μερες με 3-4-4. Την ημερα που εχω το 3ωρο παω και σε αλλο σχολειο. Ξερω οτι δικαιουμαι οδοιπορικα.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Αν απευθυνθω στην διευθυνση για οδοιπορικα, υπαρχει περιπτωση να παρει το σχολειο τοποθετησης και να του πει κανε του το 6+5 για να γλιτωσουμε τα λεφτα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδοιπορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:02:11 »

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2023, 02:24:09 μμ »
Μου φαίνεται απίθανο...Αλλά σε αυτήν τη χώρα (δεν) τα έχουμε δει (ακόμα) όλα.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2023, 04:15:29 μμ »
Καλησπερα. Ειμαι σε 3 σχολεια. Στο τοποθετησης εχω 11 ωρες. Ειχα ζητησει ευγενικα να με βαλουν ενα 6ωρο και ενα 5ωρο και ειχα λαβει θετικη απαντηση. Σκαει το προγραμμα και ειμαι 3 μερες με 3-4-4. Την ημερα που εχω το 3ωρο παω και σε αλλο σχολειο. Ξερω οτι δικαιουμαι οδοιπορικα.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Αν απευθυνθω στην διευθυνση για οδοιπορικα, υπαρχει περιπτωση να παρει το σχολειο τοποθετησης και να του πει κανε του το 6+5 για να γλιτωσουμε τα λεφτα;

Δεν υπάρχει περίπτωση, αυτό θα γινόταν μόνο αν τα οδοιπορικά τα πλήρωναν από τη δική τους τσέπη. Για οδοιπορικά θα κάνεις τα χαρτιά σου έτσι και αλλιώς. Για το πρόγραμμα απλά ζήτα το να βγαίνει σε 2 ημέρες λέγοντας ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία για σένα κλπ κλπ, όμως μην έχεις και πολλές ελπίδες γιατί είτε μπορεί όντως να μην βγαίνει αλλιώς είτε να μην θέλουν να προσπαθήσουν ούτε μία εργατοώρα να το βγάλουν αλλιώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2023, 04:18:08 μμ από lzdg »

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2023, 04:22:04 μμ »
Απλα υπεθεσα οτι μπορει να εχει πεσει συρμα απο τη δνση στα σχολεια να φτιαξουν τα προγραμματα ετσι ωστε να μη χρειαστει να δοθουν οδοιπορικα. Και ισως πονταραν στο σχολειο οτι δεν θα ζητησω οδοιπορικα για 8χλμ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οδοιπορικά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:02:11 »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 11, 2023, 04:51:43 μμ »
Απλα υπεθεσα οτι μπορει να εχει πεσει συρμα απο τη δνση στα σχολεια να φτιαξουν τα προγραμματα ετσι ωστε να μη χρειαστει να δοθουν οδοιπορικα. Και ισως πονταραν στο σχολειο οτι δεν θα ζητησω οδοιπορικα για 8χλμ.

Με τίποτα, το να πάρει τον έλεγχο το Skynet αύριο είναι πιο πιθανό

Συνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2023, 06:19:35 μμ »
Να με διορθώσουν οι συνάδελφοι αν κάνω λάθος, αλλά για 8 χλμ απόσταση δεν δικαιούμαστε οδοιπορικά.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2023, 07:09:11 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη αν έχει να κάνει με την απόσταση ή με το αν οι σχολικές μονάδες ανήκουν στο ίδιο δημοτικό διαμέρισμα.
Τώρα, τα οδοιπορικά τα δικαιούμαστε είτε πηγαίνουμε την ίδια μέρα στο σχολείο τοποθέτησης και το σχολείο διάθεσης είτε μόνο στο σχολείο διάθεσης.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2023, 09:45:11 μμ »
Να με διορθώσουν οι συνάδελφοι αν κάνω λάθος, αλλά για 8 χλμ απόσταση δεν δικαιούμαστε οδοιπορικά.

Θεωρω δεν υπαρχει ελαχιστο οριο χλμ. Ξερω εκπαιδευτικο που πηρε οδοιπορικα για 4χλμ. Επισης αν δεν κανω λαθος τα οδοιπορικα για τη σεζον που τρεχουμε πηραν/θα παρουν αυξηση 33%.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2023, 09:47:06 μμ από euler18 »

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Οδοιπορικά
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2023, 10:58:52 μμ »
Από ενημερωτικό για αποζημίωση των οδοιπορικών πριν 2 χρόνια


Σύμφωνα με τις ειδικές διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 9 του ν. 4336/2015 και τις οδηγίες της υπ. αρ. 2086/3-6-2020 εγκυκλίου του περσινού σχολικού έτους, ορίζεται ότι στους εκπαιδευτικούς που μετακινούνται για την συμπλήρωση του εβδομαδιαίου ωραρίου τους αναγνωρίζεται η δαπάνη χιλιομετρικής αποζημίωσης, η δαπάνη διοδίων, σε περίπτωσης χρησιμοποίησης ιδιωτικής χρήσης μεταφορικού μέσου ή το αντίτιμο εισιτηρίων χρησιμοποιούμενων μέσων μαζικής μεταφοράς.
Όσοι εκπαιδευτικοί συμπληρώνουν το ωράριό τους σε περισσότερα από ένα σχολεία, για να αποζημιωθούν για τα οδοιπορικά έξοδα, οφείλουν στο τέλος κάθε μήνα να αποστέλλουν πρωτότυπα στη ΔΔΕ τα εξής:
1. Ημερήσια εισιτήρια από τις μηνιαίες μετακινήσεις τους με τα λεωφορεία του ΚΤΕΛ.
2. Μηνιαία απόδειξη είσπραξης (την εκδίδει το ΚΤΕΛ)
3. Απόδειξη είσπραξης /πληρωμής σε περίπτωση χρήσης ιδιωτικού μεταφορικού μέσου (π.χ. ταξί) για αποστάσεις που δεν καλύπτονται από αστική συγκοινωνία.
4. Αποδείξεις διοδίων σε περίπτωση που υπάρχουν στη διαδρομή. Όσοι μετακινούμενοι διαθέτουν ηλεκτρονική κάρτα διέλευσης  μπορούν να προσκομίσουν από την Εταιρεία Διαχείρισης Διοδίων κατάσταση διελεύσεων στην οποία θα αναγράφονται η ημερομηνία, και η ώρα διέλευσης από τον σταθμό διοδίων.

Μόνο τον πρώτο μήνα:
Για τους μετακινούμενους με ιδιωτικό μεταφορικό μέσο: α) Υπεύθυνες δηλώσεις σχετικά με τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματος και τον αριθμό της άδειας οδήγησης και β) φωτοαντίγραφο της άδειας κυκλοφορίας του οχήματος καθώς και  της άδειας οδήγησης του ιδίου.
Μόνο στην περίπτωση που ανήκει στον/στην δικαιούχο ή στην/στον σύζυγο + ληξιαρχική πράξη γάμου για την περίπτωση που το όχημα ανήκει στον/στην σύζυγο (σε διαφορετική περίπτωση δεν γίνεται δεκτό από το πρόγραμμα ΕΣΠΑ).

Για την περίπτωση μετακίνησης με αυτοκίνητο ιδιωτικής χρήσης (π.χ. ταξί), τα έξοδα αναγνωρίζονται μόνο για αποστάσεις που δεν καλύπτονται από αστική συγκοινωνία, οπότε και χρειάζεται να προσκομίσετε από το ΚΤΕΛ βεβαίωση ότι για το συγκεκριμένο δρομολόγιο δεν υπάρχει συγκοινωνία.
Υπεύθυνη δήλωση τόπου διαμονής για το τρέχον σχολικό έτος.
Υπεύθυνη δήλωση για τον τρόπο που μετακινούνται από το σχολείο τοποθέτησης στο σχολείο συμπλήρωσης.
Υπόδειγμα 1. «Κατάσταση πληρωμής δαπάνης» για κάθε σχολική μονάδα διάθεσης, υπογεγραμμένη εις διπλούν από τον εκάστοτε υπόχρεο αναπληρωτή Εκπαιδευτικού / ΕΕΠ /ΕΒΠ και τον Διευθυντή της ΔΠΕ/ΔΔΕ
Έντυπο/ψηφιακό έγγραφο υπολογισμού των χιλιομετρικών αποστάσεων, μεταξύ: α) Σχολείου Τοποθέτησης και του Σχολείου Διάθεσης και β) Κατοικίας τους και του Σχολείου Διάθεσης, όπως αυτό εκδίδεται από τη διαδικτυακή εφαρμογή «Δ.Ε.Υ.Χ.Α.» με χρήση του Διαδραστικού Εργαλείου Υπολογισμού Χιλιομετρικών Αποστάσεων «στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://kmd.ggde.gr.
Κάθε μήνα:
Παρουσιολόγια /Απουσιολόγια των Σχολικών Μονάδων στις οποίες διατίθεται ο αναπληρωτής εκπαιδευτικός/ΕΕΠ/ΕΒΠ.
Ειδικότερα, οι εκπαιδευτικοί που διατίθενται σε σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας, καλούνται να αποστέλλουν τα απουσιολόγιά από τα σχολεία διάθεσής τους σε έντυπη και ηλεκτρονική μορφή
Να συμπληρώνεται η βεβαίωση μετακινήσεων (βλ. υπόδειγμα 2 ημερολογιακή κατάσταση) με την λήξη κάθε μήνα (Κυκλώνετε Μόνο τις ημέρες που  πήγε ο εκπαιδευτικός στο σχολείο διάθεσης). Το έγγραφο με το σύνολο όλων των μηνών αποστέλλεται υπογεγραμμένο και σφραγισμένο στο τέλος (μόλις ο εκπαιδευτικός επιστρέψει αποκλειστικά στο σχολείο τοποθέτησής του τον Ιούνιο και πριν λήξει η σύμβασή του)
Για τους μετακινούμενους με Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, τα εισιτήρια ή οι αποδείξεις είσπραξης/πληρωμής.

Στο τέλος του σχολικού έτους:
Υπόδειγμα 2. «Βεβαίωση μετακινήσεων» *
* το Υπόδειγμα 2  αποστέλλεται επισυναπτόμενο και επικαιροποιημένο για το τρέχον σχολικό έτος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 413

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.