*

Αποστολέας Θέμα: Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο  (Αναγνώστηκε 1441 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο
« στις: Σεπτέμβριος 23, 2023, 04:59:30 μμ »
Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κανείς αν προβλέπεται η στέγαση εργαστηρίου Πληροφορικής σε υπόγειο χώρο; Να τονίσω ότι στον ίδιο υπόγειο χώρο στεγάζεται και η κλειστή αίθουσα γυμναστικής. Μεταξύ τους χωρίζονται με έναν ψευτοτοίχο. Η αίθουσα γυμναστικής έχει δύο ψευτοπαράθυρα της πλάκας τα οποία δεν ανοίγουν ποτέ (δεν τα φτάνει κανείς, αλλά και να τα έφτανε δεν έχουν λόγο ύπαρξης από την αποψη ότι δεν προσφερουν κάποιον αερισμό). Το εργαστήριο πληροφορικής δεν έχει κανένα παράθυρο, παρά μόνο ένα στον ψευτοτοίχο το οποίο δεν επικοινωνεί με τη φύση, αλλά με την κλειστή αίθουσα γυμναστικής.

Εννοείται ο φυσικός φωτισμός είναι ανύπαρκτος. Προφανώς, για να μπεις μέσα και να βλέπεις που πατάς χρειάζεται να ανοίξεις φως.

Αν έχει κάποια σημασία, μιλάμε για ΑΘΜΙΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2023, 05:04:17 μμ από euler18 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:12:08 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 23, 2023, 05:22:19 μμ »
Σε αρκετά σχολεία της πρωτοβάθμιας το εργαστήριο πληροφορικής βρίσκεται σε υπόγειο χώρο, ειδικά σε παλαιά σχολεία στο κέντρο των μεγάλων πόλεων. Αν σε παρηγορεί (!) υπάρχουν και αίθουσες διδασκαλίας στο υπόγειο. Μια συγκεκριμένη που έχω υποψη μου ειναι αιθουσα νηπιαγωγείου συστεγαζόμενου με δημοτικό, μεσοτοιχία με τη δεξαμενή πετρελαίου, μυρίζει απίστευτα και παρά τα επαλειμμένα διαβήματα των γονέων δεν μπόρεσε να μεταστεγαστεί... Το κτηριακό ειναι ενα μεγάλο πρόβλημα και πάλι καλά που υπάρχει εργαστήριο, σε άλλα σχολεία δεν υπάρχει καθόλου
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2023, 05:24:02 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2023, 05:42:14 μμ »
Αν σε παρηγορεί (!) υπάρχουν και αίθουσες διδασκαλίας στο υπόγειο. Μια συγκεκριμένη που έχω υποψη μου ειναι αιθουσα νηπιαγωγείου συστεγαζόμενου με δημοτικό, μεσοτοιχία με τη δεξαμενή πετρελαίου, μυρίζει απίστευτα και παρά τα επαλειμμένα διαβήματα των γονέων δεν μπόρεσε να μεταστεγαστεί... Το κτηριακό ειναι ενα μεγάλο πρόβλημα και πάλι καλά που υπάρχει εργαστήριο, σε άλλα σχολεία δεν υπάρχει καθόλου

Ούτε το πρώτο με παρηγορεί, αλλά ούτε και η τελευταία πρόταση με βρίσκει σύμφωνο. Μια από τις προτεραιότητες ενος σχολείου (ειδικα στην αθμια) πρέπει να είναι οι κανόνες τήρησης της υγιεινης για τη διασφαλιση της υγειας τοσο των παιδιών οσο και των δασκάλων. Καλυτερα να μην υπαρχει εργαστηριο, παρα να ειναι σε υπογειο. Εν παση περιπτωσει αυτο ολο εκει κατω ειναι νομιμο;

Αποσυνδεδεμένος tsompev

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2023, 08:24:41 μμ »
Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κανείς αν προβλέπεται η στέγαση εργαστηρίου Πληροφορικής σε υπόγειο χώρο; Να τονίσω ότι στον ίδιο υπόγειο χώρο στεγάζεται και η κλειστή αίθουσα γυμναστικής. Μεταξύ τους χωρίζονται με έναν ψευτοτοίχο. Η αίθουσα γυμναστικής έχει δύο ψευτοπαράθυρα της πλάκας τα οποία δεν ανοίγουν ποτέ (δεν τα φτάνει κανείς, αλλά και να τα έφτανε δεν έχουν λόγο ύπαρξης από την αποψη ότι δεν προσφερουν κάποιον αερισμό). Το εργαστήριο πληροφορικής δεν έχει κανένα παράθυρο, παρά μόνο ένα στον ψευτοτοίχο το οποίο δεν επικοινωνεί με τη φύση, αλλά με την κλειστή αίθουσα γυμναστικής.

Εννοείται ο φυσικός φωτισμός είναι ανύπαρκτος. Προφανώς, για να μπεις μέσα και να βλέπεις που πατάς χρειάζεται να ανοίξεις φως.

Αν έχει κάποια σημασία, μιλάμε για ΑΘΜΙΑ.

Πριν 2 χρόνια ήμουν σε εργαστήριο στο υπόγειο, με 2 παράθυρα από τα οποία έβλεπα τα πόδια των περαστικών (δεν άνοιγαν, γιατί μπροστά υπήρχαν υπολογιστές). Είναι θέμα του δήμου, αν έχει πάρει άδεια λειτουργίας, είναι νόμιμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:12:08 »

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2023, 09:20:21 μμ »
Πριν 2 χρόνια ήμουν σε εργαστήριο στο υπόγειο, με 2 παράθυρα από τα οποία έβλεπα τα πόδια των περαστικών (δεν άνοιγαν, γιατί μπροστά υπήρχαν υπολογιστές). Είναι θέμα του δήμου, αν έχει πάρει άδεια λειτουργίας, είναι νόμιμο.

Bοηθησε με λιγο να καταλαβω πως σχετιζεται ο Δημος. Υπαρχει ποτε περιπτωση να μην εχει παρει αδεια λειτουργιας?

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 07:04:13 πμ »
Δεν νοούνται άδειες λειτουργίας για σχολικές υποδομές.
Αυτές κατασκευάζονται με βάση πρότυπα σχέδια του "υπουργειου" και παραδίδονται προς χρήση στο Διευθυντή και για συντήρηση στον Δήμο.
Οταν παραδίνονται ακολουθούν όλους τους κανόνες ασφαλείας και υγιεινής.

Μετά από κάποιο καιρό αρχίζει το πάρτυ....

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 03:25:05 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι.

Πώς μπορούμε να δούμε τις άδειες λειτουργίας και τα σντίστοιχα σχέδια δόμησης σχολικού κτιρίου;;

Ποιες είναι οι ελάχιστες διαστάσεις αίθουσας εργαστηρίου;; (μήκος, πλάτος, ύψος)... και τα αντίστοιχα τετραγωνιικά μέτρα ανά διδασκόμενο;;

Πώς ένα εργαστήριο δημιουργείται και πώς αποχαρσκτηρίζεται;;

Να είστε καλά.

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 03:57:14 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι.

Πώς μπορούμε να δούμε τις άδειες λειτουργίας και τα σντίστοιχα σχέδια δόμησης σχολικού κτιρίου;;

Ποιες είναι οι ελάχιστες διαστάσεις αίθουσας εργαστηρίου;; (μήκος, πλάτος, ύψος)... και τα αντίστοιχα τετραγωνιικά μέτρα ανά διδασκόμενο;;

Πώς ένα εργαστήριο δημιουργείται και πώς αποχαρσκτηρίζεται;;

Να είστε καλά.

Καλησπερα!

Επειδη ειμαι αποφασισμενος και θα το παω στα ακρα στη δικη μου περιπτωση, εχω ηδη κανει καποιες ενεργειες.

Ζητας απο το σχολειο να σου δειξει τα σχεδια δομησης. Αν αρνηθει μπορεις να πας στην πολεοδομια.

Επιπλεον παραθετω τον οδηγο μελτετης του ΟΣΚ (πλεον κτυπ) http://users.sch.gr/akouts/docs/Odigos_Meleton.pdf

Τέλος, ανετρεξε στον Κτιριοδομικό Κανονισμό Απόφαση 3046/304 ΤΗΣ 30.1/3.2.1989  (Φ.Ε.Κ. 59/∆/1989)

Εγω ηδη εχω βρει αρκετες παρασπονδιες σχετικα με οσα αναφερονται στον οδηγο του ΟΣΚ.


Το κτίριο της Αίθουσας Πολλαπλών Χρήσεων - Κλειστό Γυμναστήριο θα αποτελείται από τρία (3) βασικά τμήματα:
α) Την αίθουσα συγκεντρώσεων και γυμναστικής
β) Το συγκρότημα των βοηθητικών της αίθουσας χώρων, που θα εξυπηρετούν
τους μαθητές.
γ) Τις κερκίδες και τους βοηθητικούς χώρους των θεατών
Η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων θα είναι ενιαίος χώρος, μη διακοπτόμενος από οποιοδήποτε οικοδομικό υλικό ή άλλο στοιχείο.

Για να δουμε λοιπον πως εκαναν μεσοτοιχο και στεγασαν εργαστηριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 24, 2023, 04:04:14 μμ από euler18 »

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 08:37:52 μμ »
Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε Euler18.
Να είσαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Εργαστήριο Πληροφορικής σε υπόγειο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 24, 2023, 11:25:41 μμ »
Καλησπερα!

Επειδη ειμαι αποφασισμενος και θα το παω στα ακρα στη δικη μου περιπτωση, εχω ηδη κανει καποιες ενεργειες.

Ζητας απο το σχολειο να σου δειξει τα σχεδια δομησης. Αν αρνηθει μπορεις να πας στην πολεοδομια.

Επιπλεον παραθετω τον οδηγο μελτετης του ΟΣΚ (πλεον κτυπ) http://users.sch.gr/akouts/docs/Odigos_Meleton.pdf

Τέλος, ανετρεξε στον Κτιριοδομικό Κανονισμό Απόφαση 3046/304 ΤΗΣ 30.1/3.2.1989  (Φ.Ε.Κ. 59/∆/1989)

Εγω ηδη εχω βρει αρκετες παρασπονδιες σχετικα με οσα αναφερονται στον οδηγο του ΟΣΚ.


Το κτίριο της Αίθουσας Πολλαπλών Χρήσεων - Κλειστό Γυμναστήριο θα αποτελείται από τρία (3) βασικά τμήματα:
α) Την αίθουσα συγκεντρώσεων και γυμναστικής
β) Το συγκρότημα των βοηθητικών της αίθουσας χώρων, που θα εξυπηρετούν
τους μαθητές.
γ) Τις κερκίδες και τους βοηθητικούς χώρους των θεατών
Η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων θα είναι ενιαίος χώρος, μη διακοπτόμενος από οποιοδήποτε οικοδομικό υλικό ή άλλο στοιχείο.

Για να δουμε λοιπον πως εκαναν μεσοτοιχο και στεγασαν εργαστηριο.

Μπράβο σου !!!  :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.