*

Αποστολέας Θέμα: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24  (Αναγνώστηκε 94540 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cest Claire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 01:29:35 μμ »
Πώς να μην πάρουν αφού έχει πέσει κράξιμο από παντού; Νομίζετε ότι και οι μόνιμοι έχουν τη διάθεση να κάνουν τους Άτλαντες; Πόσο να περιμενουν κι αυτοί αλλά και οι διευθυντές ώσπου να αρχίσει να λειτουργεί το εκάστοτε σχολείο με κάποια ευρυθμία; Μόνο εμείς νομίζετε ότι διαμαρτυρομαστε;
δυστυχώς δεν θεωρώ δεδομένο ότι ιδρώνει το αυτί τους από διαμαρτυρίες. σε κάθε περίπτωση αν γίνει φάση την επόμενη Παρασκευή, δεν θα πρέπει να ζητηθούν εκ νέου τα κενά από τις διευθύνσεις ώστε να συμπεριληφθούν μη αναλήψεις και άδεις κλπ? θα προλάβουν?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:52 »

Αποσυνδεδεμένος Giouliver

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 01:32:53 μμ »
Δεν νομίζω ότι έχουν σκοπό να κάνουν κάτι τέτοιο.
Ίσως γι αυτό τη φάση που αναμένεται να γίνει την ονομάζουν Β2...

Αποσυνδεδεμένος cest Claire

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 01:39:08 μμ »
Δεν νομίζω ότι έχουν σκοπό να κάνουν κάτι τέτοιο.
Ίσως γι αυτό τη φάση που αναμένεται να γίνει την ονομάζουν Β2...
ναι χρονικά δεν βγαίνει. εκτός αν από τρίτη μέχρι Τετάρτη ζητήσουν κενά. πάντως από τις 1500 προσλήψεις, μπορούν να πάρουν τους 250 φιλολόγους που υπολείπονται θεωρώ. αλλά δεν έχω καταλάβει αν θα αφορά μόνο τη δευτεροβάθμια γενικής η φάση αυτή. ξέρει κανείς?

Αποσυνδεδεμένος Christine1809

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 01:52:32 μμ »
Δεν νομίζω να ξανά ζητήσουν κενά. Αφού τα πήραν για τη β φάση και στη β2 θα προσληφθούν ειδικότητες βθμιας που δεν προσλήφθηκαν στη β1. Γιατί να ζητήσουν πάλι κενά; Και στην τελική τι τα ζητάνε; Λες και τα καλύπτουν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:52 »

Αποσυνδεδεμένος Giouliver

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 02:03:05 μμ »
Το σωστό είναι να δωθεί βάση στις ειδικότητες που άφησαν εκτός στην φάση αυτή... πρωτόγνωρες κ άδικες καταστάσεις ...

Αποσυνδεδεμένος bo's

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 02:10:38 μμ »
Το alfavita τσιμουδια.. Σε λιγο θα βγαλει και προεκλογικο spot με τον Χαρδαλια

Αποσυνδεδεμένος Maria D

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 03:38:04 μμ »
Σίγουρα το σωστό είναι να προσληφθούν ειδικότητες ΔΕ που δεν υπήρχαν καθόλου στη Β1 φαση. Από τις ειδικότητες ΠΕ02 , ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ86 καλύφθηκαν τα 1276 από τα 1917 κενά. Οι υπόλοιπες ειδικότητες έχουν 2020 κενά. Θεωρώ λοιπόν πως σωστό είναι να πάρουν τουλάχιστον 1300 - 1350 άτομα  από τις υπόλοιπες ειδικότητες. Αν πάρουν 1500 όπως λένε (γιατί και τώρα έτσι λέγανε) ας καλύψουν 150 - 200 κενά και από τις ειδικότητες που ήταν στη Β1 φαση.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 04:17:50 μμ »
Σίγουρα το σωστό είναι να προσληφθούν ειδικότητες ΔΕ που δεν υπήρχαν καθόλου στη Β1 φαση. Από τις ειδικότητες ΠΕ02 , ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ86 καλύφθηκαν τα 1276 από τα 1917 κενά. Οι υπόλοιπες ειδικότητες έχουν 2020 κενά. Θεωρώ λοιπόν πως σωστό είναι να πάρουν τουλάχιστον 1300 - 1350 άτομα  από τις υπόλοιπες ειδικότητες. Αν πάρουν 1500 όπως λένε (γιατί και τώρα έτσι λέγανε) ας καλύψουν 150 - 200 κενά και από τις ειδικότητες που ήταν στη Β1 φαση.

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος όταν φτάνουμε μέσα και τέλος Οκτωβρίου και μιλάμε για κενά καθηγητών που προϋπήρχαν από τον Σεπτέμβριο και δεν προέκυψαν στην πορεία.

Επιπλέον, οι ειδικότητες ΠΕ02,3,4 έχουν εξεταζόμενα μαθήματα σε Γυμνάσια και Λύκεια και κάθε σχολείο έχει πάνω απο ένα άτομο αυτών των ειδικοτήτων, πράγμα που σημαίνει ότι σε εξεταζόμενα μαθήματα ενός σχολείου, κάποια τμήματα κάνουν ένα μάθημα και άλλα όχι, κι αυτό μπορεί να αφορά και μαθήματα της τράπεζας. Η ανάληψη υπηρεσίας αυτών των κλάδων στις 10-11 Οκτωβρίου, ενώ μάλιστα είχαν πει για το πολύ αρχές του μήνα και η κατανομή των ωρών είχε γίνει με αυτήν την προσδοκία, επομένως κάποια τμήματα προχωρούν κανονικά την ύλη, είναι ήδη σοβαρό ζήτημα. Αν σε ένα σχολείο λείπει μια ειδικότητα που είναι η μοναδική, τα παιδιά δεν διδάσκονται ένα μάθημα. Σοβαρό μεν αλλά όχι δυσλειτουργικό για το σχολείο. Υπάρχουν πολλές οπτικές λοιπόν στο τι είναι δίκαιο και τι όχι στο ποιος προσλαβμάνετα πρώτος, και καλύτερα να μην αναλυουμε λυσεις που απλώς μπαλώνουν καταστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος zetazeta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 04:37:24 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να μεταφέρω στην ομάδα το εξής χωρίς να φέρω καμία ευθύνη...καθώς και γω περιμένω την επόμενη φάση...μίλησα σήμερα το πρωί με μια ΔΔΕ για ένα δικό μου θέμα άσχετο και ρώτησα αν γνωρίζουν πότε θα τρέξει η β2 φάση ...μου είπαν λοιπόν κατηγορηματικά ότι αύριο ανακοινώνονται τα ονόματα και Τετάρτη ανάληψη υπηρεσίας...μπορεί και Τρίτη αλλά λόγω εκλογών θα πάει μάλλον Τετάρτη. Ρώτησα την κυρία αν είναι σίγουρη καθώς δεν το έχω διαβάσει κάπου αυτό και με βεβαίωσε ότι θα γίνει έτσι ...τώρα τι να σας πω...καλή επιτυχία σε όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 04:50:35 μμ »
Αύριο ανακοίνωση και ανάληψη την Τετάρτη δε γίνεται για τυπικούς λόγους πρώτα απ' όλα. Πρέπει να τηρούνται πάντα οι προθεσμίες που προβλέπει η υα

Αποσυνδεδεμένος bo's

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 05:24:04 μμ »
Μπορει σας παρακαλω να μου πει καποιος ποσα μορια θα παρει ενας ΑΠΩ και ποσα ενα ΑΜΩ στο συνολο εαν υποθεσουμε αναληψη υπηρεσιας 1η Νοεμβρη. Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Giouliver

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 06:27:27 μμ »
Η απάντηση μοιάζει σαν ο/η υπάλληλος της ΔΔΕ να μην πήρε χαμπάρι ότι έτρεξε η Β1 φάση ... παρά πολλοί συνάδελφοι επίσης δεν έχουν αντιληφθεί τι ακριβώς έγινε σε αυτήν την περίφημη β1 φάση ...
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να μεταφέρω στην ομάδα το εξής χωρίς να φέρω καμία ευθύνη...καθώς και γω περιμένω την επόμενη φάση...μίλησα σήμερα το πρωί με μια ΔΔΕ για ένα δικό μου θέμα άσχετο και ρώτησα αν γνωρίζουν πότε θα τρέξει η β2 φάση ...μου είπαν λοιπόν κατηγορηματικά ότι αύριο ανακοινώνονται τα ονόματα και Τετάρτη ανάληψη υπηρεσίας...μπορεί και Τρίτη αλλά λόγω εκλογών θα πάει μάλλον Τετάρτη. Ρώτησα την κυρία αν είναι σίγουρη καθώς δεν το έχω διαβάσει κάπου αυτό και με βεβαίωσε ότι θα γίνει έτσι ...τώρα τι να σας πω...καλή επιτυχία σε όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος Giouliver

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 06:34:11 μμ »
Πάντως πέρα από ΠΕ02,03,04 υπάρχουν κι άλλες ειδικότητες που έχουν μαθήματα στην τράπεζα θεμάτων αλλά και Πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα ... Η δίκαιη διαδικασία στις προσλήψεις προς όλους τους κλάδους θα πρέπει να είναι η μόνη επιλογή για την εκπαίδευση σε δημοκρατικό κράτος. Ξεκάθαρα όμως δεν συμβαίνει....

Αποσυνδεδεμένος Christine1809

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' φάση Αναπληρωτών 2023-24
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 05, 2023, 07:19:42 μμ »
Όλες οι ειδικότητες αντιμετωπίζουν πρόβλημα. Οι ΠΕ06 διδάσκουν από το νηπιαγωγείο μέχρι το λύκειο, σε ειδικά σχολεία, τα αγγλικά είναι πανελλαδικό μάθημα και πήρε 150 άτομα στη β φάση. Άτομα που είναι πολύ ψηλά στον πίνακα έχουν μείνει εκτός. Το πρόβλημα είναι γενικό. Εύχομαι να μπορέσουν να δουλέψουν όλοι έστω και πιο αργά φέτος σ'αυτή την τόσο δύσκολη χρονιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.