*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2024  (Αναγνώστηκε 129873 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EMERALD

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 04:13:43 μμ »
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής ερώτημα;
Έστω ότι παίρνω βελτίωση θέσης (αλλάζω οργανική μέσα στο ίδιο ΠΥΣΠΕ), έχω δικαίωμα απόσπασης εντός ΠΥΣΠΕ  ή απόσπασης σε φορέα; ή πρέπει πρώτα να υπηρετησω μια χρονιά τη νέα μου οργανική;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:15 »

Αποσυνδεδεμένος EMERALD

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 04:18:46 μμ »
Και ένα δεύτερο ερώτημα:
Έκανα πρόσφατα τη διαδικασία της μεταδημοτευσης. Για να πάρει κανείς πιστοποιητικό εντοπιότητας από τον δήμο πρέπει να είναι αποδεδειγμένα κάτοικος δύο χρόνια, διαφορετικά δεν παίρνει εντοπιότητα. Διαμένω δηλαδή ήδη 2 χρόνια στον συγκεκριμένο δήμο. Από την πρωτοβάθμια μου είπαν ότι χρειάζονται άλλα δύο χρόνια για να πάρω τα μόρια εντοπιότητας, άρα μιλάμε για συνολικά 4 χρόνια. Ισχύει αυτό; δε θεωρουμαι ήδη δύο χρόνια δημότης, αφού έχω δυνατότητα έκδοσης πιστοποιητικού εντοπιότητας;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 04:29:41 μμ »
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής ερώτημα;
Έστω ότι παίρνω βελτίωση θέσης (αλλάζω οργανική μέσα στο ίδιο ΠΥΣΠΕ), έχω δικαίωμα απόσπασης εντός ΠΥΣΠΕ  ή απόσπασης σε φορέα; ή πρέπει πρώτα να υπηρετησω μια χρονιά τη νέα μου οργανική;
αν εχεις ηδη οργανικη και την οποια εχεις ηδη υπηρετησει για 1 χρονο, και τωρα τον οκτωβρη αιτηθεις βελτιωση την οποια υποθετουμε πως θα λαβεις τον αριλομαη 2024, τοτε ασφαλως μπορεις να αιτηθεις και να λαβεις αποσπαση εντος πυσπε ή σε φορεα για το διδακτικο ετος 2024-25 (υποθετω οτι δεν εισαι νεοδιοριστ@), αλλα δεν θα εχεις δικαιωμα να αιτηθεις νεα μεταθεση ή νεα βελτιωση (2η)  τον οκτωβρη 24. Θα πρεπει πρωτα να την υπηρετησεις δηλ να μην παρεις αποσπαση το 2024-25 για να εχεις δικαιωμα για 2η βελτιωση
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2023, 04:35:52 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 04:35:03 μμ »
Και ένα δεύτερο ερώτημα:
Έκανα πρόσφατα τη διαδικασία της μεταδημοτευσης. Για να πάρει κανείς πιστοποιητικό εντοπιότητας από τον δήμο πρέπει να είναι αποδεδειγμένα κάτοικος δύο χρόνια, διαφορετικά δεν παίρνει εντοπιότητα. Διαμένω δηλαδή ήδη 2 χρόνια στον συγκεκριμένο δήμο. Από την πρωτοβάθμια μου είπαν ότι χρειάζονται άλλα δύο χρόνια για να πάρω τα μόρια εντοπιότητας, άρα μιλάμε για συνολικά 4 χρόνια. Ισχύει αυτό; δε θεωρουμαι ήδη δύο χρόνια δημότης, αφού έχω δυνατότητα έκδοσης πιστοποιητικού εντοπιότητας;
καλα σου ειπαν γιατι δεν αρκει απλα να μενεις απο διετιας σε ενα δημο και να εχεις πχ λογαριασμο κοινης ωφελειας απο διετιας για να θεωρηθεις δημοτης και να λαβεις μοναδες εντοπιοτητας , αλλα θα πρεπει να εισαι δημοτης του δημου αυτου απο διετιας  τουλάχιστον μέχρι την ημερομηνία υποβολής της αίτησης μετάθεσης. Αλλωστε οπως γραφει και η εγκυκλιος μεταθεσεων
 "β. Διευκρινίσεις
1. Η μόνιμη διαμονή του εκπαιδευτικού σ' έναν τόπο δεν αρκεί για τον υπολογισμό των μονάδων εντοπιότητας. Ο εκπαιδευτικός πρέπει να είναι δημότης από διετίας του δήμου της περιοχής στην οποία ζητείται μετάθεση"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:00:15 »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 04:46:56 μμ »
Ισχύει ότι μπορεί κανείς να επιστρέψει στη προηγούμενη οργανική αν δεν έχουν περάσει πέντε χρόνια και αν έχει ξεχρεώσει την νεα οργανική;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 04:59:21 μμ »
Ισχύει ότι μπορεί κανείς να επιστρέψει στη προηγούμενη οργανική αν δεν έχουν περάσει πέντε χρόνια και αν έχει ξεχρεώσει την νεα οργανική;
Αυτό για την πενταετία πρώτη φορά το διαβάζω. Αν υπάρχει κενό στην παλιά σου οργανική, μπορείς να το διεκδικήσεις κάνοντας αίτηση για βελτίωση. Εννοείται ότι πρέπει να έχεις ξεχρεώσει τη νέα σου οργανική.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 05:06:52 μμ »
Αυτό για την πενταετία πρώτη φορά το διαβάζω. Αν υπάρχει κενό στην παλιά σου οργανική, μπορείς να το διεκδικήσεις κάνοντας αίτηση για βελτίωση. Εννοείται ότι πρέπει να έχεις ξεχρεώσει τη νέα σου οργανική.
Ειπώθηκε από κάποιον συνάδελφο.Και εγω δεν το είχα ξανακούσει.Εννοω αν έχεις αλλάξει πυσδε.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 05:11:14 μμ »
αν εχεις ηδη οργανικη και την οποια εχεις ηδη υπηρετησει για 1 χρονο, και τωρα τον οκτωβρη αιτηθεις βελτιωση την οποια υποθετουμε πως θα λαβεις τον αριλομαη 2024, τοτε ασφαλως μπορεις να αιτηθεις και να λαβεις αποσπαση εντος πυσπε ή σε φορεα για το διδακτικο ετος 2024-25 (υποθετω οτι δεν εισαι νεοδιοριστ@), αλλα δεν θα εχεις δικαιωμα να αιτηθεις νεα μεταθεση ή νεα βελτιωση (2η)  τον οκτωβρη 24. Θα πρεπει πρωτα να την υπηρετησεις δηλ να μην παρεις αποσπαση το 2024-25 για να εχεις δικαιωμα για 2η βελτιωση
Δηλαδή παίρνεις την απόσπαση κάνεις ένα χρόνο και μετά ξεχρεώνεις την οργανική για να ξαναπάρεις;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 05:35:40 μμ »
Δηλαδή παίρνεις την απόσπαση κάνεις ένα χρόνο και μετά ξεχρεώνεις την οργανική για να ξαναπάρεις;

Ναι συναδελφε

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 05:36:25 μμ »
Δηλαδή παίρνεις την απόσπαση κάνεις ένα χρόνο και μετά ξεχρεώνεις την οργανική για να ξαναπάρεις;

Αποσπάσεις μπορείς να παίρνεις κάθε χρόνο. Για να μπορέσεις όμως να κάνεις ξανά αίτηση για βελτίωση ή μετάθεση θα πρέπει να υπηρετήσεις ένα χρόνο στο σχολείο που είχες πάρει βελτίωση.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 06:17:15 μμ »
Ναι. Πρέπει να έχει 2 χρόνια συνεχόμενα εργασίας (ή ταμείο ανεργίας ενδιάμεσα αν δεν εργαζόταν συνεχόμενα).
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 06:44:22 μμ »
Αποσπάσεις μπορείς να παίρνεις κάθε χρόνο. Για να μπορέσεις όμως να κάνεις ξανά αίτηση για βελτίωση ή μετάθεση θα πρέπει να υπηρετήσεις ένα χρόνο στο σχολείο που είχες πάρει βελτίωση.
Δηλαδή μπορεί να κάνω αίτηση για απόσπαση και να παίρνω κάθε χρόνο πχ για μια πενταετία και κάποια στιγμή να ξεχρεωσω αν θέλω να αλλάξω οργανική η να κάνω βελτίωση εντός πυσδε η πρέπει μια χρονιά απόσπαση και μετά οπωσδήποτε να ξεχρεωσω για να ξανακάνω αίτηση;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2023, 06:46:24 μμ από eleanna »

Αποσυνδεδεμένος Soti_ria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 07:08:08 μμ »
Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για τα διαπολιτισμικά δημοτικά σχολεία Θεσσαλονίκης (ομιλούμενη γλώσσα, κλίμα, φιλοσοφία κλπ) ;
Σας ευχαριστώ

Στάλθηκε από το M2101K7AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 07:21:38 μμ »
Αποσπάσεις μπορείς να παίρνεις κάθε χρόνο. Για να μπορέσεις όμως να κάνεις ξανά αίτηση για βελτίωση ή μετάθεση θα πρέπει να υπηρετήσεις ένα χρόνο στο σχολείο που είχες πάρει βελτίωση.
Μπορώ να παίρνω αποσπάσεις ενώ δεν έχω ξεχρεώσει;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2023, 07:24:16 μμ από eleanna »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.