*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2024  (Αναγνώστηκε 129783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 07:30:28 μμ »
Εγώ κατάλαβα ό,τι μπορείς να παίρνεις αποσπάσεις, αλλά αν κάποια στιγμή αποφασίσεις ότι θέλεις να κάνεις αίτηση για μετάθεση ή βελτίωση,θα πρέπει να υπηρετήσεις την οργανική σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:22:00 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 07:30:59 μμ »
Μπορώ να παίρνω αποσπάσεις ενώ δεν έχω ξεχρεώσει;
Το να παίρνεις απόσπαση δεν έχει καμία σχέση με το ξεχρεωμα της οργανικής. Το ξεχρεωμα είναι απαραίτητο μόνο για τις μεταθέσεις. Επομένως μέχρι ν βγεις στη σύνταξη μπορείς να παίρνεις απόσπαση είτε ξεχρεωσες είτε δεν έχεις ξεχεωσει την οργανική σου. Απλά αν δεν έχεις ξεχρεωσει δε θα μπορέσεις ποτέ να πας με μετάθεση στον τόπο σου. Υπάρχουν συνταξιούχοι που έφυγαν στη σύνταξη κ χρωστάνε ακόμα την ιργανικη

Συνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 07:31:58 μμ »
Μπορώ να παίρνω αποσπάσεις ενώ δεν έχω ξεχρεώσει;
Ναι.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 07:32:58 μμ »
Δηλαδή μπορεί να κάνω αίτηση για απόσπαση και να παίρνω κάθε χρόνο πχ για μια πενταετία και κάποια στιγμή να ξεχρεωσω αν θέλω να αλλάξω οργανική

Ακριβώς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:22:00 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 07:58:19 μμ »
Η μοριοδότηση της συνυπηρέτησης στις μεταθέσεις και τοποθετήσεις από το σχολικό έτος 2012-
2013, πραγματοποιείται με βάση τους διευρυμένους δήμους των διατάξεων του ν. 3852/10 (87Α’) «Νέα
Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης − Πρόγραμμα Καλλικράτης»

Αυτό το απόσπασμα αναφέρεται στην εγκύκλιο της πρωτοβάθμιας, αλλά δεν αναφέρεται στην αντιστοιχη εγκυκλ δεύτεροβ. Όμως το προσπερναμε αυτό γιατί προφανώς ισχύει και για τη δευτεροβάθμια και εκ παραδρομής δεν μπήκε.Απο την άλλη το απόσπασμα αυτό δεν απαντάει στον ισχυρισμό σου ότι δηλ οι τέσσερις δευτεροβάθμιες της Αθήνας θα αντιμετωπιστούν ως ενιαία περιοχή. Απλα εάν υποθέσουμε ότι και 4 δδε της Αθήνας αντιστοιχούσαν σ έναν ενιαίο δήμο τότε ο εκπκος που ήταν δημότης του δήμου αυτού  θα λάμβανε μονάδες εντοπιοτητας σε κάθε μία από τις περιοχές α,β,γ και δ Αθήνας. Επομένως εξακολουθώ ν ισχυρίζομαι ότι δεν βλέπω να υπάρχει κατι αντικρουόμενα ή αμφίβολο ή μπερδεμένο στο ζήτημα αυτό. Συμπέρασμα: εάν αιτεισαι μετάθεση σε Α Αθήνας τοτε  για να πάρεις εντοπιότητα θ πρέπει να είσαι δημότης δήμου που ανήκει εντός των ορίων της δδε α Αθήνας. Εάν υποθεσουμε τώρα αυτός ο δήμος εκτείνεται και εντός των ορίων της δδε β Αθήνας (που στην πραγματικοτητα δεν ισχυει αυτη η υποθεση δηλ να υπαρχει δημος που να παταει και στις 2 δδε), τότε θα πάρεις κ για αυτή την περιοχη μοναδες εντοπιοτητας. Εαν ομως ο δημος αυτος δεν εκτεινεται στη δδε β αθηνας τοτε δε θα παρεις μοναδες εντοπιοτητας για τη β αθηνας και προσωπικα ειμαι σιγουρος γι αυτο που σου λεω (και μεχρι να αποδειχθει το αντιθετο βεβαια)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2023, 08:50:06 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 08:08:53 μμ »
Δηλαδή όλοι αυτοί οι δήμοι μπαίνουν σε μια περιοχή την Νομαρχία Αθηνών και μένουν εκτός η Ανατολική και Δυτική Αττική και ο Πειραιάς οπότε δεν μιλάμε για όλο τον νομό.
που το λεει αυτό? κι εννοω το εξης:OK o καλλικρατης λεει οτι στη  ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ

Α. Συνιστώνται οι κατωτέρω δήμοι:
1. Δήμος Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνος, Πεντελης (δδε β αθηνας), ΖΩγραφου (δδε α αθηνας) κλπ, κλπ.
 Το θεμα μου ομως ειναι σε ποια διαταξη της εκπαιδευτικης  νομοθεσιας αναφερει οτι αν εισαι δημοτης πχ ζωγραφου, τα σχολεια του οποιου ανηκουν στην α αθηνας, θα παρεις μοναδες εντοπιοτητας και για την  δδε β αθηνας επειδη τα σχολεια της ανηκουν στην ιδια νομαρχια με τα σχολεια του δημου ζωγραφου? Ισχυριζομαι λοιπον οτι μοναδες εντοπιοτητας για τη δδε α αθηνας θα παρεις ΜΟΝΟ ΕΑΝ εισαι δημοτης σε εναν απο τους παρακατω δημους: ΑΘΗΝΑΙΩΝ
ΒΥΡΩΝΟΣ
ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
ΔΑΦΝΗΣ-ΥΜΗΤΤΟΥ
ΖΩΓΡΑΦΟΥ
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ -
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ
Ο εκπκος που ανηκει σε οποιονδήποτε αλλο δημο της νομαρχιας αθηνων δε θα παρει μοναδες εντοπιοτητας για την δδε Α αθηνας
 
 

Εγώ έτσι κι αλλιώς θα τα βάλω όπως φαντάζομαι θα το κάνουν όλοι και ο Θεός βοηθός.Επίσης έχω διαβάσει πως αυτό δεν ισχύει για μεταθέσεις αλλά για αποσπάσεις γίνεται χαμός γενικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2023, 08:28:52 μμ από g.t »

Συνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 08:38:59 μμ »

Και πάλι σ'ευχαριστώ για την απάντηση,για την συνυπηρέτηση ενδιαφέρομαι ισχύει το ίδιο;Για την εντοπιότητα το βλέπω κι από το teachers ότι μου δίνει εντοπιότητα στην περιοχή μου και ξέρω τι με περιμένει..για την εργασία του συζύγου με ενδιαφέρει,γιατί στις αποσπάσεις τα τέσσερα αυτά ΠΥΣΠΕ όντως λογαριάζονται ως ένα κι έλεγα μήπως αυτό θα μπορούσε να ισχύσει και για τις μεταθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 08:58:14 μμ »
.Εγώ έτσι κι αλλιώς θα τα βάλω όπως φαντάζομαι θα το κάνουν όλοι και ο Θεός βοηθός.

Για την εντοπιότητα το βλέπω κι από το teachers ότι μου δίνει εντοπιότητα στην περιοχή μου και ξέρω τι με περιμένει.
ακριβως αυτο που λες κι εσυ ηθελα να σου πω, οτι δηλ δεν επιλεγεις εσυ που θα βαλεις την εντοπιοτητα αλλα ειναι προεπιλεγμενη στο teachers δηλ εκει στο teachers γραφει εντοπιοτητα στην ταδε δημοτικη ενοτητα εγγραφης, Οποτε τσεκαρεις σε ποια περιοχη ανηκει αυτη η δημοτικη ενοτητα και δικαιουσαι μονο γι αυτη μοναδες εντοπιοτητας.Αναλογικα το ιδιο  ισχυει και για τη συνυπηρετηση

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2023, 09:02:53 μμ από g.t »

Συνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 632
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 09:13:17 μμ »
ακριβως αυτο που λες κι εσυ ηθελα να σου πω, οτι δηλ δεν επιλεγεις εσυ που θα βαλεις την εντοπιοτητα αλλα ειναι προεπιλεγμενη στο teachers δηλ εκει στο teachers γραφει εντοπιοτητα στην ταδε δημοτικη ενοτητα εγγραφης, Οποτε τσεκαρεις σε ποια περιοχη ανηκει αυτη η δημοτικη ενοτητα και δικαιουσαι μονο γι αυτη μοναδες εντοπιοτητας.Αναλογικα το ιδιο  ισχυει και για τη συνυπηρετηση
Επειδή ακόμα δεν έχω κάνει την αίτηση,δηλαδή όταν συμπληρώσω την εργασία θα μου γράψει και την συνυπηρέτηση;Ενώ αν κάποιος θα κάνει αργότερα για απόσπαση δεν θα υπάρχει αυτός ο περιορισμός..όλο αδικίες αυτή η εγκύκλιος..για την εντοπιότητα εντάξει,αλλά για την συνυπηρέτηση όσον αφορά την Αττική που είναι αχανής ,είναι παράλογο..ευχαριστώ και ελπίζω για το καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 09:16:20 μμ »
Ισχύει ότι μπορεί κανείς να επιστρέψει στη προηγούμενη οργανική αν δεν έχουν περάσει πέντε χρόνια και αν έχει ξεχρεώσει την νεα οργανική;
το μονο σχετικως  σχετικο που υπαρχει ειναι αυτο που αναφερεται στην παρ 5 αρ 14 πδ 50/96
"Οι εκπαιδευτικοί των παραπάνω περιπτώσεων της παραγράφου αυτής (αναφερεται στους οργανικα υπεραριθμους) μπορούν εφόσον το επιθυμούν να μετατεθούν κατά προτεραιότητα το ίδιο ή τα επόμενα σχολικά έτη στο σχολείο που κρίθηκαν ως υπεράριθμοι, αν σε αυτό δημιουργηθούν κενές θέσεις"
που πρακτικα σημαινει το εξης: αν υποθεσουμε οτι ενας εκπκος κριθηκε οργανικα υπεραριθμος τον μαιο 23 και κανοντας αρση υπεραριθμιας τοποθετηθηκε σε νεα οργανικη θεση τοτε ακομα κι αν τον απριλομαη 2024 δεν χαρακτηριστεί οργανικα υπεραριθμος, μπορει να επιστρεψει κατα προτεραιοτητα στο παλιο του σχολειο  χωρις να υπαρχει χρονικος  περιορισμος και η υποχρεωση υπηρετησης της οργανικης. Ειναι μια πολυ χρησιμη/δικαιη προβλεψη της νομοθεσιας η συγκεριμενη διαταξη που μπορει να φανει χρησιμη σε καποιους συναδελφους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2023, 09:23:03 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #150 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 09:56:33 μμ »
Το να παίρνεις απόσπαση δεν έχει καμία σχέση με το ξεχρεωμα της οργανικής. Το ξεχρεωμα είναι απαραίτητο μόνο για τις μεταθέσεις. Επομένως μέχρι ν βγεις στη σύνταξη μπορείς να παίρνεις απόσπαση είτε ξεχρεωσες είτε δεν έχεις ξεχεωσει την οργανική σου. Απλά αν δεν έχεις ξεχρεωσει δε θα μπορέσεις ποτέ να πας με μετάθεση στον τόπο σου. Υπάρχουν συνταξιούχοι που έφυγαν στη σύνταξη κ χρωστάνε ακόμα την ιργανικη
Αν πάρω μετάθεση και παράλληλα κάνω αίτηση για απόσπαση και γίνει δεκτή μπορώ να πάω εκεί που έχω αποσπαστεί;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #151 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 10:01:23 μμ »
Αν πάρω μετάθεση και παράλληλα κάνω αίτηση για απόσπαση και γίνει δεκτή μπορώ να πάω εκεί που έχω αποσπαστεί;
Ναι, αλλα ισχυουν οσα εγραψαν πιο πανω (θα χρωστας οργανικη  σε περιπτωση που θα πάρεις μετάθεση)

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #152 στις: Οκτώβριος 21, 2023, 10:48:14 μμ »
Αν πάρω μετάθεση και παράλληλα κάνω αίτηση για απόσπαση και γίνει δεκτή μπορώ να πάω εκεί που έχω αποσπαστεί;

Δεν μπορείς απλώς . Είσαι υποχρεωμένη να πας εκεί που εχεις αποσπαστεί. Αν εχεις αποσπαστεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και εχεις αλλάξει γνώμη και δεν θελεις να πας , θα πρέπει να κάνεις Αίτηση ανάκλησης απόσπασης και μόνο αν γίνει δεκτή (συνήθως γίνεται) , θα μπορείς να επιστρέψεις στο ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που εχεις μετατεθεί.. Αν εννοείς απόσπαση εντός του νέου ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που θα μετατεθείς η ανάκληση απόσπασης είναι πιο απλή διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος than11

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #153 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 11:19:25 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Να σας ρωτήσω... Αν πάρω μετάθεση φέτος και μετά απόσπαση εκτός πυσπε του χρόνου θα μπορώ να κάνω αίτηση για μετάθεση ή θα χρωστάω την οργανική μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 647
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.