*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2024  (Αναγνώστηκε 129496 φορές)

neve και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kwnina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #168 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 11:46:46 μμ »
Καλησπέρα, είμαι εκπαιδευτικός πε71 και θέλω να κάνω αίτηση για μετάθεση από περιοχή σε περιοχή.Εαν πάρω μετάθεση σε ΕΕΕΚ μπορώ να πάρω απόσπαση στον νομό που βρίσκομαι τώρα μόνο σε ΕΕΕΚ  ή κανονικά σε ΣΜΕΑΕ  του νομού;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:04 »

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #169 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 05:52:52 μμ »
Καλησπέρα,στις ειδικές κατηγοριες ισχύουν μόνο τα νοσηματα
  που φαίνονται στο teacher; κάποιος που σύζυγό με υψηλό ποσοστό αναπηρίας απορρίπτεται;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 06:48:25 μμ »
σε ειδικη κατηγορια μεταθεσης ανηκουν οσοι (δυστυχως υπαρχει καταφορη αδικια σε σχεση με αρκετες παθησεις/αναπηριες) εμπιπτουν στις παθησεις που περιγραφονται στη σελ 32-33 της εγκυκλ μεταθεσεων. Μονο οι εκπαιδευτικοί, που τυγχάνουν γονείς ενός (1) αναπήρου τέκνου , με ποσοστό αναπηρίας 67% εντασσονται σε ειδικη για τις μεταθεσεις

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 07:45:25 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα μια επιβεβαίωση : Απ'ότι κατάλαβα από την εγκύκλιο των μεταθέσεων, μονάδες συνυπηρετησης δικαιούται κανείς μόνο για την περιοχή όπου ο σύζυγος έχει οργανική θέση και όχι για την περιοχή όπου υπηρετεί με απόσπαση. Έτσι δεν είναι:
;( εμένα συγκεκριμένα έχει διοριστεί σε ΟΤΑ άλλου νομού αλλά έχει αποσπαστεί κατ'εξαιρεση
σε ΟΤΑ του τόπου κατοικίας μας).
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:49:04 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 10:05:10 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Θα ήθελα μια επιβεβαίωση : Απ'ότι κατάλαβα από την εγκύκλιο των μεταθέσεων, μονάδες συνυπηρετησης δικαιούται κανείς μόνο για την περιοχή όπου ο σύζυγος έχει οργανική θέση και όχι για την περιοχή όπου υπηρετεί με απόσπαση. Έτσι δεν είναι:
;( εμένα συγκεκριμένα έχει διοριστεί σε ΟΤΑ άλλου νομού αλλά έχει αποσπαστεί κατ'εξαιρεση
σε ΟΤΑ του τόπου κατοικίας μας).
Ευχαριστώ πολύ
Ναι θα πρεπει να συνυπαρχει οργανικη τοποθετηση

Αποσυνδεδεμένος Frank

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 10:31:44 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι νεοδιόριστος του 2022 οπότε έφτασε η ώρα να κάνω αίτηση μετάθεσης. Είμαι πολύτεκνος αλλά τα δύο μεγαλύτερα παιδιά μου είναι δίδυμα 24 ετών  και έχουν ολοκληρώσει τις πτυχιακές τους σπουδές. Το ένα κάνει τώρα μεταπτυχιακές σπουδές. Θεωρώ ότι δεν λογίζομαι πλέον ως πολύτεκνος, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #174 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 10:38:47 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Έχω το εξής πρόβλημα: Οι υπηρετήσεις μου ήταν περασμένες λάθος(δεν είχε περαστεί μια απόσπαση που μου έδινε μονάδες διαβίωσης). Έκανα αίτημα για διόρθωση και επειδή έβλεπα ότι αργούν, οριστικοποίησα την αίτησή μου για βελτίωση. Τώρα όμως που μου διόρθωσαν τις υπηρετήσεις, δεν έχουν διορθωθεί τα μόρια στην αίτηση βελτίωσής μου. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #175 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 10:49:44 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!
Έχω το εξής πρόβλημα: Οι υπηρετήσεις μου ήταν περασμένες λάθος(δεν είχε περαστεί μια απόσπαση που μου έδινε μονάδες διαβίωσης). Έκανα αίτημα για διόρθωση και επειδή έβλεπα ότι αργούν, οριστικοποίησα την αίτησή μου για βελτίωση. Τώρα όμως που μου διόρθωσαν τις υπηρετήσεις, δεν έχουν διορθωθεί τα μόρια στην αίτηση βελτίωσής μου. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Σημασία έχει τι θα λέει ο πίνακας με τα μόρια. Κι όταν βγει αυτός, αν έχει λάθη, προβλέπεται περίοδος ενστάσεων.

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #176 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 11:06:34 μμ »
Σημασία έχει τι θα λέει ο πίνακας με τα μόρια. Κι όταν βγει αυτός, αν έχει λάθη, προβλέπεται περίοδος ενστάσεων.

Ευχαριστώ πολύ! Σκέφτομαι βέβαια να κάνω ένα αίτημα στην κατηγορία αιτήσεις καλού κακού... Πάντως η ένσταση είναι βασική δικλείδα ασφαλείας, αρκεί να μην με δεσμεύουν τα τωρινά γραφόμενα της αίτησής μου.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #177 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 12:47:47 πμ »
Ευχαριστώ πολύ! Σκέφτομαι βέβαια να κάνω ένα αίτημα στην κατηγορία αιτήσεις καλού κακού... Πάντως η ένσταση είναι βασική δικλείδα ασφαλείας, αρκεί να μην με δεσμεύουν τα τωρινά γραφόμενα της αίτησής μου.
Μην αγχώνεσαι. Όλα διορθώνονται μετά. Δεν φταις εσύ που έλειπε η υπηρέτησή σου. Τα μόρια είναι δικά σου δεν τα χάνεις!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #178 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 01:40:41 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Σκέφτομαι βέβαια να κάνω ένα αίτημα στην κατηγορία αιτήσεις καλού κακού... Πάντως η ένσταση είναι βασική δικλείδα ασφαλείας, αρκεί να μην με δεσμεύουν τα τωρινά γραφόμενα της αίτησής μου.
οπως σου ειπαν και οι συναδελφοι θα δοθει προθεσμια για ενστασεις, αν και ως τοτε θα εχουν γινει οι οποιες προσθηκες απο τις δδε.

Οπως αναφερεται στην εγκυκλιο μεταθεσεων
"β) Στις 21-11-2023 θα γίνει ανακοίνωση των πινάκων από τις αρμόδιες Διευθύνσεις με τα στοιχεία (ονοματεπώνυμο, κλάδο, ειδικότητα και μονάδες μετάθεσης κατά κριτήριο και στο σύνολό τους) των αιτουμένων μετάθεση εκπαιδευτικών.
Επισημαίνεται ότι δεν προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις ανακοίνωση πινάκων με τα στοιχεία των αιτούντων μετάθεση σε Πειραματικά Σχολεία Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης, Μουσικά και Καλλιτεχνικά Σχολεία. Οι μεταθέσεις στα σχολεία αυτά πραγματοποιούνται βάσει προσόντων και όχι μοριοδότησης.
γ) Από 21-11-2023 μέχρι και 24-11-2023 θα υποβάλλονται ενστάσεις και θα μπορεί στο διάστημα αυτό να γίνει διόρθωση των ηλεκτρονικών αιτήσεων στην περίπτωση δικαίωσης από τα αρμόδια ΠΥΣΔΕ τυχόν υποβληθεισών ενστάσεων από τους ενδιαφερόμενους.
δ) Από 11-12-2023 και μετά δεν θα υπάρχει δυνατότητα στις Διευθύνσεις Β/θμιας Εκπαίδευσης να διορθώνουν στοιχεία στις καταχωρισμένες αιτήσεις των ενδιαφερόμενων εκπαιδευτικών. Από την ημερομηνία αυτή και μετά οποιεσδήποτε αλλαγές επιβάλλεται να γίνουν, θα γίνονται από την αρμόδια Διεύθυνση του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού. Επισημαίνεται ότι οι προθεσμίες ελέγχου, ανάρτησης πινάκων μοριοδότησης και υποβολής ενστάσεων είναι δεσμευτικές μόνο ως προς τη διαδικασία των μεταθέσεων από περιοχή σε περιοχή και όχι των βελτιώσεων-οριστικών τοποθετήσεων, οι οποίες ολοκληρώνονται σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις (άρθρο 15, παρ. 8, Π.Δ. 50/1996) μέχρι τέλος Απριλίου"

Αποσυνδεδεμένος El03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #179 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 06:54:56 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι διορισμένη στην ειδική αγωγή (δευτεροβάθμια). Θα ήθελα να κάνω αίτηση μετάθεσης από περιοχή σε περιοχή ΣΜΕΑΕ. Δεδομένου ότι έχω διοριστεί στην ΕΑΕ, χρειάζεται να στείλω τα έγγραφα που με εντάσσουν σε αυτή την κατηγορία στο mydocs; Χρειάζεται να δηλώσω τον τίτλο του μεταπτυχιακού μου στο teachers.minedu;
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #180 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 09:45:11 μμ »
Καλησπέρα,
επιχειρώ να στείλω τα χαρτιά μου στο mydocs, αλλά δεν πολυκαταλαβαίνω τι πρέπει να κάνω. Μπαίνω μέσω taxis, κάνω εγγραφή. Και μετά;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1730
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #181 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 09:48:44 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι διορισμένη στην ειδική αγωγή (δευτεροβάθμια). Θα ήθελα να κάνω αίτηση μετάθεσης από περιοχή σε περιοχή ΣΜΕΑΕ. Δεδομένου ότι έχω διοριστεί στην ΕΑΕ, χρειάζεται να στείλω τα έγγραφα που με εντάσσουν σε αυτή την κατηγορία στο mydocs; Χρειάζεται να δηλώσω τον τίτλο του μεταπτυχιακού μου στο teachers.minedu;
Ευχαριστώ πολύ.
soy παραθετω μια σχετικη συζητηση που εγινε πριν λιγες μερες μηπως και σε βοηθησει
https://www.pde.gr/index.php?topic=37409.msg1204501#msg1204501

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.