*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2024  (Αναγνώστηκε 129649 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #350 στις: Δεκέμβριος 13, 2023, 08:38:13 μμ »
Σε αυτούς της δευτεροβάθμιας ΣΜΕΑΕ λείπουν οι έχοντες οργανική σε ΚΕΔΑΣΥ.

Είναι μέσα όλους όσους είχε η κάθε διεύθυνση. Μπορείς αν θέλεις να κατεβάσεις αυτά που λες από όλες τις διευθύνσεις και να μου τα στείλεις κι εγώ θα φτιάξω πίνακα και γι'αυτά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:41:52 »

Αποσυνδεδεμένος andreas1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #351 στις: Δεκέμβριος 14, 2023, 05:19:20 μμ »
Καλησπέρα σας, είδα στην πρόσκληση ότι η προϋπηρεσία στην τριτοβάθμια εκπαίδευση μετράει ως μόρια προϋπηρεσίας. Απλώς δεν έχουν περαστεί ακόμα στον φάκελο μου. Ισχύει ότι μετράνε η το κατάλαβα λάθος;

Αποσυνδεδεμένος yildiz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #352 στις: Δεκέμβριος 16, 2023, 08:58:14 μμ »
Θα έπρεπε να σας έχουν αναγνωριστεί από τη ΔΔΕ στην οποία υπάγεστε, και υπάρχουν προϋποθἐσεις γι' αυτό, βασικά να μην είχατε διδάξει ΜΕ ΜΠΛΟΚΑΚΙ.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #353 στις: Ιανουάριος 18, 2024, 11:31:51 πμ »
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-2023/psr2o46nkpd-o33.pdf
Ξεκινά λοιπόν δειλά - δειλά η αντίστροφη μέτρηση!
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:41:52 »

Αποσυνδεδεμένος Niorantes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #354 στις: Ιανουάριος 18, 2024, 02:32:55 μμ »
Παραιτήσεις εκπαιδευτικών 2023-2024: Προθεσμία υποβολής αιτήσεων από 1-2-2024 έως και 12-2-2024

Πηγή: https://e-wall.net/51242/paraitiseis-ekpaideftikon-2023-2024-prothesmia-ypovolis-aitiseon-apo-1-2-2024-eos-kai-12-2-2024/

Αποσυνδεδεμένος marinekek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #355 στις: Φεβρουάριος 02, 2024, 03:40:30 μμ »
Καλησπερα. Ακούγεται οτι θα γίνει σύσταση νέων οργανικών και στη Δευτεροβάθμια ειδικής. Μπορεί να δοθούν στις Μεταθέσεις; Αν δεν προλάβουν, μπορεί να ξανατρέξουν οι μεταθέσεις πριν τους διορισμούς, όπως θα ήταν και το δίκαιο; Άκουσα οτι είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο το 2020 ή 2021, δεν ξέρω αν ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #356 στις: Φεβρουάριος 02, 2024, 04:00:10 μμ »
Καλησπερα. Ακούγεται οτι θα γίνει σύσταση νέων οργανικών και στη Δευτεροβάθμια ειδικής. Μπορεί να δοθούν στις Μεταθέσεις; Αν δεν προλάβουν, μπορεί να ξανατρέξουν οι μεταθέσεις πριν τους διορισμούς, όπως θα ήταν και το δίκαιο; Άκουσα οτι είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο το 2020 ή 2021, δεν ξέρω αν ισχύει.
Πράγματι συνέβη το '21.
Δύο χρόνια τώρα "πασχίζουν" να κάνουν σύσταση!
Η γνώμη μου είναι ότι προλαβαίνουν άνετα να τα ετοιμάσουν όλα πριν τις επικείμενες μεταθέσεις.
Μετά μάλλον θα έχει πετάξει το πουλί για ακόμη μια χρονιά!
Η αίσθηση μου είναι ότι θα γίνουν μέσα στο μήνα.
Για να δούμε, για να δούμε...

Υ.Γ. Το σχόλιο μου αφορά τη σύσταση στην α/θμια. Για ειδική β/θμια δεν έχω ακούσει ή διαβάσει κάτι. Μακάρι φυσικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2024, 04:02:33 μμ από kapoioskapoukapote »
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος marinekek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #357 στις: Φεβρουάριος 02, 2024, 07:37:18 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ! Μακάρι να γίνουν όλα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #358 στις: Φεβρουάριος 02, 2024, 10:03:58 μμ »
Καλησπερα. Ακούγεται οτι θα γίνει σύσταση νέων οργανικών και στη Δευτεροβάθμια ειδικής. Μπορεί να δοθούν στις Μεταθέσεις; Αν δεν προλάβουν, μπορεί να ξανατρέξουν οι μεταθέσεις πριν τους διορισμούς, όπως θα ήταν και το δίκαιο; Άκουσα οτι είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο το 2020 ή 2021, δεν ξέρω αν ισχύει.

Και να υπήρχε τέτοια πρόθεση, θα ήταν απίθανο να προλάβει να ολοκληρωθεί η διαδικασία για να δοθούν στις μεταθέσεις.
Σύσταση οργανικών είχε γίνει το Νοέμβριο του '19 στη δευτεροβάθμια και συγκεκριμένα στα τμήματα ένταξης. Πριν, οι μόνες που υπήρχαν ήταν σε ΣΜΕΑΕ (ΕΝΕΕΓΥΛ και ΕΕΕΕΚ).
Από τότε νέες οργανικές, όσες προέκυψαν σύμφωνα με τα οριζόμενα, προέκυψαν με τη δημιουργία νέων τμημάτων ένταξης πέρσι, που λειτουργούν φέτος για πρώτη φορά.
(Δεν ξέρω αν δημιουργήθηκαν και κάποιες λίγες οργανικές μέσω ίδρυσης νέων ΣΜΕΑΕ.)
Σε αυτές των νέων τμημάτων ένταξης, μπορούν να γίνουν μεταθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #359 στις: Φεβρουάριος 03, 2024, 03:35:10 πμ »
Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έκανα αίτηση μετάθεσης τον Οκτώβριο. Από τότε μέχρι σήμερα έχουν συμβεί τεράστιες αλλαγές στη ζωή μου που αφορούν γάμο. Φυσικά αν μπορούσα να προβλέψω το μέλλον, δε θα είχα κάνει αίτηση μετάθεσης. Δεν επιθυμώ ακόμη κι αν μου εγκριθεί η μετάθεση να μετατεθώ πλέον λόγω του γεγονότος που αναφέρω. Θα μπορούσα να κάνω κάτι τώρα ή αν η μετάθεσή μου εγκριθεί ώστε να παραμείνω στον τόπο που εργάζομαι σήμερα και να μην μετατεθώ; Υπάρχει περίπτωση ακόμη κι αν εγκριθεί η μετάθεση τώρα τον Μάρτιο, να ζητήσω απόσπαση τη φετινή περίοδο αποσπάσεων ώστε να παραμείνω στον τόπο που είμαι σήμερα; Γενικά τι θα μπορούσα να κάνω; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος marinekek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #360 στις: Φεβρουάριος 03, 2024, 06:54:07 πμ »
Kαλημέρα. Νομίζω ότι ανακλήσεις αιτήσεων μετάθεσης γίνονταν μέχρι 31 Δεκεμβρίου, άρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι ως προς αυτό προς το παρόν. Όμως, μπορείς να κάνεις αίτηση απόσπασης μετά τις μεταθέσεις και να παραμείνεις στον τόπο που θέλεις. Γενικά, από όσα έχω ακούσει, οι αιτήσεις για απόσπαση συνήθως γίνονται δεκτές.  Ό,τι καλύτερο σου εύχομαι!

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1731
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #361 στις: Φεβρουάριος 03, 2024, 09:45:21 πμ »
Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Έκανα αίτηση μετάθεσης τον Οκτώβριο. Από τότε μέχρι σήμερα έχουν συμβεί τεράστιες αλλαγές στη ζωή μου που αφορούν γάμο. Φυσικά αν μπορούσα να προβλέψω το μέλλον, δε θα είχα κάνει αίτηση μετάθεσης. Δεν επιθυμώ ακόμη κι αν μου εγκριθεί η μετάθεση να μετατεθώ πλέον λόγω του γεγονότος που αναφέρω. Θα μπορούσα να κάνω κάτι τώρα ή αν η μετάθεσή μου εγκριθεί ώστε να παραμείνω στον τόπο που εργάζομαι σήμερα και να μην μετατεθώ; Υπάρχει περίπτωση ακόμη κι αν εγκριθεί η μετάθεση τώρα τον Μάρτιο, να ζητήσω απόσπαση τη φετινή περίοδο αποσπάσεων ώστε να παραμείνω στον τόπο που είμαι σήμερα; Γενικά τι θα μπορούσα να κάνω; Ευχαριστώ.
οπως σου ειπε και η συναδελφος ισχυουν τα εξης:

1.2. Ανάκληση
α) Ανάκληση της αίτησης μετάθεσης μπορεί να γίνει μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος μέχρι 31-
12-2023 και ώρα 15:00, οπότε και θα απενεργοποιηθεί η δυνατότητα αυτή στο ηλεκτρονικό σύστημα.
Επισημαίνεται ότι σε περίπτωση ανάκλησης, η αίτηση θεωρείται άκυρη και δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί ή
να υποβληθεί εκ νέου.
β) Ανάκληση μετάθεσης δεν προβλέπεται από τις κείμενες διατάξεις και επομένως οι αιτήσεις
ανάκλησης μετάθεσης δεν γίνονται δεκτές

Στη θεση σου θα εστελνα ομως στο κεντρικο πρωτοκολλο του ΥΠΑΙΘΑ μια απλη αιτηση ΠΡΟΣ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΚΥΣΔΕ, οπου θα ανεφερα τους λογους που προεκυψαν και εξαιτιας των οποιων επιθυμω ανακληση αιτησης. ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ληξει Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ εχω την αισθηση οτι δε θα ειχε ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ  προβλημα ΤΟ ΚΥΣΔΕ να βγαλει την αιτηση σου απο το συστημα. Αν ειχες παρει μεταθεση, τοτε δεν θα μπορουσε να κανει κατι. Σε καποιες περιπτωσεις αυτου του ειδους τα εξατομικευμενα αιτηματα γινονται δεκτά. Επισης να ερθεις σε επικοινωνια με εναν απο τους 2 αιρετους κυσδε(πεππες κατσωνοπουλος) και ν α τους εκθεσεις την κατασταση ωστε να ειναι ενημεροι .
Αιτηση αποσπασης μπορεις να κανεις τον απριλιο, ακομα και προς την τρεχουσα θεση σου, ΕΑΝ και εφοσον εχεις παρει μεταθεση
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2024, 03:03:11 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 275
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #362 στις: Φεβρουάριος 05, 2024, 07:35:58 μμ »
Με βάση το τελικό νούμερο των φετινών συνταξιοδοτήσεων (μετά τις ανακλήσεις) θα υπολογιστούν τα οργανικά κενά για τις μεταθέσεις φέτος σύμφωνα με ανάρτηση του Ν. Φασφαλή προ ολίγου (+ στοιχεία για το πλήθος των αιτήσεων μετάθεσης στην Π.Ε.):

ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ!
ΜΕΤΑΘΈΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΏΝ Π.Ε

Συναδέλφισες και συνάδελφοι, κατανοώντας την αγωνία όσων από εσάς έχουν υποβάλει αίτηση μετάθεσης, αφού αυτή αποτελεί μία από τις σημαντικότερες υπηρεσιακές μεταβολές του εργασιακού μας βίου, θέλω να σας ενημερώσω σχετικά με  πραγματοποίησή τους.
 Οι αιτήσεις μετάθεσης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ που οριστικοποιήθηκαν είναι 6497 .
Αναλυτικότερα έχουν υποβληθεί:
Γενικής Αγωγής: 5053
Ειδικής Αγωγής (ΣΜΕΑΕ): 818
ΚΕΔΑΣΥ: 394
Κωφών - Τυφλών:151
Διαπολιτισμικά: 81
Σε ότι αφορά το χρονοδιάγραμμα για την πραγματοποίηση τους θέλω να σας ενημερώσω ότι, μέσα στο μήνα  θα πραγματοποιηθούν οι συνεδριάσεις που αφορούν το θέμα αυτό, αλλά σύμφωνα με όσα πληροφορήθηκα από τις υπηρεσίες του Υπουργείου, για τη φετινή χρονιά αυτές θα γίνουν μετά την οριστικοποίηση των παραιτήσεων, δηλαδή στα μέσα Μαρτίου,
ώστε να υπολογιστούν και αυτές στα κενά.
Για ότι νεότερο προκύψει και για κάθε απορία σας είμαι πάντα στη διάθεσή σας.

Πάντα κοντά σας,

Φασφαλής Νίκος

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2024
« Απάντηση #363 στις: Φεβρουάριος 05, 2024, 07:42:27 μμ »
Σε 1,5 μήνα..Έχουμε ακόμα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 568
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.