*

Αποστολέας Θέμα: βοήθεια όποιος μπορεί να βοηθήσει! μυρίζομαι αδικίες!!!  (Αναγνώστηκε 2100 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Είμαι ειδικότητα 14.04 (Γεωπονία) και έχω διαπιστώσει τα εξής:
 
Στο φετινό πίνακα Β των αναπληρωτών για τους γεωπόνους, το 2ο άτομο στον πίνακα έχει πάρει πτυχίο το 2004, δηλώνει παιδαγωγική κατάρτιση και έχει 0,96 μόρια το σχολικό έτος 2005-2006. Το περίεργο είναι ότι το άτομο αυτό δεν υπάρχει στους πίνακες αναπληρωτών ή ωρομίσθιων  μηδενικής προϋπηρεσίας για το έτος 2005-2006!   Και για το επόμενο έτος, δεν υπάρχει καθόλου στον πίνακα των αναπληρωτών (με ή χωρίς προϋπηρεσία) ενώ δεν υπάρχουν ανακοινωμένοι οι πίνακες των ωρομίσθιων (με ή χωρίς προϋπηρεσία) στο e-aitisi. Σκέτο μπέρδεμα.
Και το κλού της υπόθεσης??? Το συγκεκριμένο άτομο το καλούν αναπληρώτρια φέτος!
Δεν μπορώ να το πιστέψω. Θέλω να το ψάξω και να δω αν αυτό το άτομο έχει ΑΣΠΑΙΤΕ (που πολύ το αμφιβάλω εφ' όσον πήρε πτυχίο τον Οκτώβριο του 2004) και να δω αν είναι τουλάχιστον δηλωμένο στους πίνακες των ωρομίσθιων για το 2006-07.
Πως πρέπει να κινηθώ ρε παιδιά? Να απευθυνθώ στο Υπουργείο ή να ζητήσω από την ΑΣΠΑΙΤΕ να μου πει αν αποφοίτησε το συγκεκριμένο άτομο? Χρειάζεται κάποια καταγγελία ή τι άλλο?  δεν έχω ιδέα..... Έχω μιλήσει με δυο ακόμα άτομα που είναι στους πίνακες και συμφωνούν να υπογράψουν κάποια διαμαρτυρία αν χρειαστεί. Προσπαθώ να εντοπίσω και μερικούς ακόμα.


Η άλλη καραμπινάτη αδικία είναι στο τρίτο άτομο που κάλεσαν για αναπλήρωση. Είναι τρίτεκνο και δεν έχει προϋπηρεσία. Που είναι το περίεργο? Ότι στον πίνακα Β (με προϋπηρεσία) υπάρχουν 10 περίπου άτομα με τριτεκνία που έχουν παρακαμφθεί και μάλιστα το ένα από αυτά έχει και παιδαγωγική κατάρτιση. Κανονικά δεν καλούν πρώτα από τον πίνακα Β για αναπληρωτές και αν αυτός εξαντληθεί τότε αρχίζουν να καλούν και από τον Γ?

Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη. Αν κάποιος μπορεί να μας καθοδηγήσει, τον παρακαλώ πολύ να το κάνει. Το ξέρω ότι οι περισσότεροι είναι ΠΕ19 και ΠΕ03, αλλά αδικίες γίνονται σε όλους από ότι φαίνεται...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2007, 03:14:48 μμ από sss »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... ΜΥΡΙΖΟΜΑΙ ΑΔΙΚΙΕΣ!!!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 11, 2007, 03:05:10 μμ »
Θα παρακαλέσω για τη μετατροπή του τίτλου σε πεζά.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια όποιος μπορεί να βοηθήσει! μυρίζομαι αδικίες!!!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 13, 2007, 07:07:21 πμ »
Είναι τρίτεκνο και δεν έχει προϋπηρεσία. Που είναι το περίεργο? Ότι στον πίνακα Β (με προϋπηρεσία) υπάρχουν 10 περίπου άτομα με τριτεκνία που έχουν παρακαμφθεί και μάλιστα το ένα από αυτά έχει και παιδαγωγική κατάρτιση. Κανονικά δεν καλούν πρώτα από τον πίνακα Β για αναπληρωτές και αν αυτός εξαντληθεί τότε αρχίζουν να καλούν και από τον Γ?

Ναι, αλλά αν αυτοι οι τριτεκνοι ΔΕΝ ειχαν δηλωσει οτι επιθυμουν να πανε στις περιοχες οπου παρουσιαστηκαν τα κενα, απλά προσπερνουνται μεχρι να βρουν καποιον που θελει να παει. Η αληθεια ειναι οτι οταν εισαι τριτεκνος (ειδικα μητερα, οχι τοσο ο πατερας), δυσκολα αφηνεις την οικογενεια σου για να πας αναπληρωτρια καπου μακρια. Ποιος θα φροντιζει και θα μαγειρευει για τα παιδια οσο θα λειπεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2007, 09:12:15 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος stef

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια όποιος μπορεί να βοηθήσει! μυρίζομαι αδικίες!!!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 13, 2007, 09:40:34 πμ »
Ενας τρόπος για να εμφανίζει 0,96 μόρια και την προηγούμενη να μην είναι σε πίνακες είναι ο εξής :

Δεν έκανε αίτηση για ωρομίσθιος ή αναπληρωτής αλλά είχε κάνει αίτηση για ενισχυτική. Είχε γνωστό διευθυντή που τον έβαλε να κάνει ενισχυτική για λίγες ώρες (ακόμα και σε τμήμα φάντασμα) και έτσι απέκτησε προυπηρεσία. Τώρα για την παιδαγωγική κατάρτιση δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Λουλου

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια όποιος μπορεί να βοηθήσει! μυρίζομαι αδικίες!!!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2007, 12:02:59 πμ »
Φιλολογος στον πινακα ΣΜΕΑ φερεται ως κατοχος μεταπτυχιακου στην ειδικη αγωγη ενω ειναι σιγουρο οτι δεν εχει,εχει παρακολουθησει ετησιο σεμιναριο, ξερετε απο αυτα που ειδοποιουσε ογνωστος τον γνωστο και δεν τα επαιρνε ειδηση κανεις.Τα στοιχεια αυτου του ατομου ειναι στην διαθεση οποιου μου τα ζητησει για ελεγχο και καταγγελια.

Αποσυνδεδεμένος sss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια όποιος μπορεί να βοηθήσει! μυρίζομαι αδικίες!!!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 10:14:40 πμ »
Ενας τρόπος για να εμφανίζει 0,96 μόρια και την προηγούμενη να μην είναι σε πίνακες είναι ο εξής :

Δεν έκανε αίτηση για ωρομίσθιος ή αναπληρωτής αλλά είχε κάνει αίτηση για ενισχυτική. Είχε γνωστό διευθυντή που τον έβαλε να κάνει ενισχυτική για λίγες ώρες (ακόμα και σε τμήμα φάντασμα) και έτσι απέκτησε προυπηρεσία. Τώρα για την παιδαγωγική κατάρτιση δεν ξέρω.

καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση. ξέρεις μήπως αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω από που το άτομο αυτό έχει την προϋπηρεσία (π.χ. ενισχυτική κλπ)?
για την παιδαγωγική κατάρτιση θα ζητήσω από την ΑΣΠΑΙΤΕ να μου πει αν το συγκεκριμένο άτομο αποφοίτησε από εκεί. αλλά σε περίπτωση που δεν έχει αποφοιτήσει, πως μπορώ να το ψάξω περαιτέρω? ή μήπως δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο?

...και εκείνο που μου κάνει εντύπωση είναι και το άλλο. άντε και πήρε την προϋπηρεσία. με ποιά λογική την επόμενη χρονιά δε δήλώθηκε στους πίνακες και δηλώθηκε τη μεθεπόμενη? αφού είχε προϋπηρεσία δε θα έπρεπε να δηλωθεί... πολύ μπερδεμένη ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: βοήθεια όποιος μπορεί να βοηθήσει! μυρίζομαι αδικίες!!!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 10:54:06 πμ »
άντε και πήρε την προϋπηρεσία. με ποιά λογική την επόμενη χρονιά δε δήλώθηκε στους πίνακες και δηλώθηκε τη μεθεπόμενη? αφού είχε προϋπηρεσία δε θα έπρεπε να δηλωθεί...

Αν δεν ειχε κανει αιτηση για ενταξη στους πινακες, πώς θα δηλωνοταν η προϋπηρεσια του? Δεν μπαινεις στους πινακες αυτοματα. Πρεπει ο ιδιος να καταθεσει αιτηση για ενταξη στους πινακες αναπληρωτων και να παει τα αποδεικτικα στοιχεια της προϋπηρεσιας του. Κατι που προφανως δεν ειχε κανει το 2006 (οι λογοι του μπορει να ηταν απο φανταριλικι μεχρι παρακολουθηση ΑΣΠΑΙΤΕ μεχρι να ειχε βρει αλλη δουλεια μεχρι να ειχε χασει την προθεσμια καταθεσης της αιτησης...), αλλά εκανε το 2007. Εμενα δε μου φαινεται υποπτη περιπτωση, απλα δικτυωμενο ατομο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162205
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.