*

Αποστολέας Θέμα: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών  (Αναγνώστηκε 2026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katpan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« στις: Οκτώβριος 10, 2023, 09:31:43 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα!
Στο μάθημα της ειδικότητάς μου λείπουν ακόμα 8 ώρες για να καλυφθούν πλήρως όλα τα τμήματα. Επειδή δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα συνάδελφος που θα αναλάβει τις ώρες αυτές, η διεύθυνση του σχολείου μου είπε ότι πρέπει να μπαίνω εγώ σ'όλα τα τμήματα με περικοπή ωραρίου (κάνοντας σε κάποια τμήματα πχ 1 ώρα αντί για 2 που πρέπει κανονικά). Είναι νόμιμο αυτό; Είμαι υποχρεωμένη να το δεχτώ;
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:06:29 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2023, 12:10:32 μμ »
Αν τηρειται το ωράριό σου στο πρόγραμμα, δε βλέπω κάτι παράνομο. Το έχω κάνει και γω. Είναι φόρτος να μπαίνεις σε τόσα πολλά τμήματα αλλα και διαφορετικά αντικείμςνα αλλά θα είναι για λίγο καιρό.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2023, 12:49:39 μμ »
Συνηθίζεται σαν
προσωρινή λυση, ενθαρρύνεται από πάνω, όταν περναει Οκτωβρης και 1-2 φάσεις προσλήψεων και δεν αναμένεται σύντομα να έρθει εκπαιδευτικός.

Αν το ζήτησαν, καταλαβαίνω ότι τα πράγματα δεν είναι ευοίωνα για την κάλυψη των υπολοίπων κενων γενικής παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 10, 2023, 07:34:01 μμ »
Αν τηρειται το ωράριό σου στο πρόγραμμα, δε βλέπω κάτι παράνομο. Το έχω κάνει και γω. Είναι φόρτος να μπαίνεις σε τόσα πολλά τμήματα αλλα και διαφορετικά αντικείμςνα αλλά θα είναι για λίγο καιρό.
Εγώ θα διαφωνήσω. Τη στιγμή που η σχετική νομοθεσία προβλέπει Χ ώρες για ένα μάθημα δεν μου ακούγεται κ πολύ νόμιμη η προφορική εντολή για μείωση των ωρών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:06:29 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 10, 2023, 07:57:31 μμ »
Πείτε ότι σε γυμνάσιο με 7 τμήματα υπάρχει μαθηματικός με 21 ώρες διδακτικό ωράριο. Με 4 ώρες ανά τμήμα καλύπτει μόνο 5 τμήματα. Αν ο διευθυντής πει μέχρι να μας στείλουν δεύτερο μαθηματικό είναι καλύτερα να κάνει κάθε τμήμα από 3 ώρες μαθηματικά, ώστε να μην μένει κανείς πίσω, ποιο είναι το κακό; Έχω δει να γίνεται και αλλού μέχρι να έρθουν όλοι οι εκπαιδευτικοί.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 10, 2023, 08:51:19 μμ »
Εγώ θα διαφωνήσω. Τη στιγμή που η σχετική νομοθεσία προβλέπει Χ ώρες για ένα μάθημα δεν μου ακούγεται κ πολύ νόμιμη η προφορική εντολή για μείωση των ωρών.
Και είναι λογικό να κάνει φιλολογικά ένα ολόκληρο σχολείο και ένα μόνο τμήμα να μην έχει κάνει ούτε μια ώρα;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 10, 2023, 09:53:09 μμ »
Εγώ θα διαφωνήσω. Τη στιγμή που η σχετική νομοθεσία προβλέπει Χ ώρες για ένα μάθημα δεν μου ακούγεται κ πολύ νόμιμη η προφορική εντολή για μείωση των ωρών.

Η νομοθεσία δεν προβλέπει να φτάνουμε μέσα Οκτώβρη και να λείπουν καθηγητές σε κενά που υπήρχαν από τον Αύγουστο…

Στο my school πάντως μπορείς να τροποποιήσεις τις ώρες που διδάσκεται κάθε μάθημα, υποθέτω ότι είναι προβλεψη και για αυτήν την περίπτωση.

Πασαλειμμα είναι και επιβάρυνση όποιου θα έχει πολλά τμήματα, αλλά πρακτικά μιλώντας, δεν είναι λογικό κάποια τμήματα να προχωρούν και άλλα όχι σε εξεταζόμενα μαθήματα, και γενικα δεν είναι λογικό σε ένα σχολείο τα μισά τμήματα να έχουν πλήρες ωράριο και άλλα 5ωρα. 

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 11, 2023, 01:36:23 πμ »
Και είναι λογικό να κάνει φιλολογικά ένα ολόκληρο σχολείο και ένα μόνο τμήμα να μην έχει κάνει ούτε μια ώρα;


Δεν αναφέρομαι στο αν είναι λογικό αλλά στο αν είναι νόμιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2023, 01:39:08 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 11, 2023, 01:38:22 πμ »
Η νομοθεσία δεν προβλέπει να φτάνουμε μέσα Οκτώβρη και να λείπουν καθηγητές σε κενά που υπήρχαν από τον Αύγουστο…
Οπότε το σκεπτικό πιο είναι; Αφού δεν λειτουργούν σωστά τα πράγματα έτσι κ αλλιώς ας δεχτούμε άλλο ένα στραβό?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2023, 01:53:20 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 11, 2023, 01:44:32 πμ »
Πείτε ότι σε γυμνάσιο με 7 τμήματα υπάρχει μαθηματικός με 21 ώρες διδακτικό ωράριο. Με 4 ώρες ανά τμήμα καλύπτει μόνο 5 τμήματα. Αν ο διευθυντής πει μέχρι να μας στείλουν δεύτερο μαθηματικό είναι καλύτερα να κάνει κάθε τμήμα από 3 ώρες μαθηματικά, ώστε να μην μένει κανείς πίσω, ποιο είναι το κακό; Έχω δει να γίνεται και αλλού μέχρι να έρθουν όλοι οι εκπαιδευτικοί.
Το κακό κατά τη γνώμη μου είναι ότι έτσι επαναπαύονται οι αρμόδιοι σε τέτοιες λύσεις
με αποτέλεσμα να υπάρχουν κενές ώρες  που δεν καλύπτονται ποτέ( το έχω συναντήσει αρκετές φορές μάλιστα)Συνάδελφοι μενουν άνεργοι κ τα παιδιά δεν προχωρούν όπως θα έπρεπε.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 11, 2023, 06:05:29 πμ »
Οπότε το σκεπτικό πιο είναι; Αφού δεν λειτουργούν σωστά τα πράγματα έτσι κ αλλιώς ας δεχτούμε άλλο ένα στραβό?

Το σκεπτικό μου είναι αυτό επιβαρύνει τον εκπαιδευτικό που θα το κάνει λιγότερο από μια υπερωρία και ομαλοποιείται τη λειτουργία του σχολείου χωρθς μα παραβιάσει τα εργασιακά δικαιώματα των διδασκόντων.

Επειδή φέτος είμαστε σ αυτή τη θέση σαν σχολείο, και τέθηκε το ζήτημα αυτό εξαρχής σαν μελλοντικό σενάριο, και κανεις δεν «τόλμησε» να το ζητήσει από μια από τις εμπλεκόμενες γιατί θα αρνιόταν, και τώρα είμαστε αντιμέτωποι με το ενδεχόμενο να περιμένουμε μέχρι Δεκέμβρη για να έρθει το άτομο που περιμένουμε, και μέχρι τότε να μένουν παντελωσ αδίδακτα μαθήματα που εξετάζονται τον Ιούνιο, έχω πλήρη επίγνωση όλων των διαστάσεων του ζητήματος.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 11, 2023, 09:57:56 πμ »
Είναι ευκολο να υπάρχει αλληλεγγύη όταν το προβλημα δεν είναι στην πορτα σου και δεν σε αφορά ως γονέα… Το παιδί μου δεν έχει κάνει ούτε μια ώρα φιλολογικών και είναι στο λύκειο με τράπεζα θεμάτων γιατί στο σχολείο του υπάρχουν τμήματα που καλύφθηκαν 100/100 ενώ άλλα κάνουν τρίωρα και τετραωρα

Αποσυνδεδεμένος Mpap84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 11, 2023, 11:03:02 πμ »
Ναι νόμιμο είναι- τα υπόλοιπα π διαβάζω δω μέσα είναι κουβέντα καφενείου. Άσχετα μ τις παθογένειες τ συστήματος, προφανώς κ ο δντης κ ο δντης δθμιας πρέπει κάπως να υπερασπιστουν τα δικαιωματα των παιδιών π για όποιο λόγο δεν έχουν κάνει 1ωρα μαθηματικά πχ.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Περικοπή ωρών για την κάλυψη κενών
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 11, 2023, 02:14:26 μμ »
Είναι ευκολο να υπάρχει αλληλεγγύη όταν το προβλημα δεν είναι στην πορτα σου και δεν σε αφορά ως γονέα… Το παιδί μου δεν έχει κάνει ούτε μια ώρα φιλολογικών και είναι στο λύκειο με τράπεζα θεμάτων γιατί στο σχολείο του υπάρχουν τμήματα που καλύφθηκαν 100/100 ενώ άλλα κάνουν τρίωρα και τετραωρα

Το τι με αφορα κ τι όχι δεν μπορείς να το ξέρεις. Συγνώμη κιόλας . Μόλις ακούσετε μια διαφορετική άποψη αρχίζετε τις προσωπικές επιθέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2023, 02:20:43 μμ από georgia06 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.